U koho zřídit běžný účet

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Lexx 31. 12. 2012 11:40

PatrikChrz píše:Já mám samozřejmě nastaveno, aby částka šla do mé banky (Axa) v původní měně, ale lze to nastavit i tak, aby konverzi prováděl PayPal (mají lidi, co mají mBanku)

Tak to je cool. Patriku, nevíš náhodou, jestli je výhodnější konverze u FIA nebo u PayPalu?
V pivu je vitamínů málo, proto jej musíme pít hodně.
Lexx
Diskutér

Odeslat příspěvekod quino 31. 12. 2012 11:45

PatrikChrz píše:Třeba já to mám takto:...

Super, díky za podrobný přehled.
quino
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Raziel-CZ 31. 12. 2012 12:50

quino píše:...jestli ty účty opravdu používáte nebo jestli jste jen využili nějaké akce při založení účtu, a pak účty "zmrazili"...
Jelikož se to tu rozdiskutovalo, zareaguji jen na přímý dotaz z citace.

FIO: Hlavní - nejlepší IB, 3x výběry z Pharro bankomatů zdarma, šablony.

mBank: Sekundární - kreditka, až 3x výběr z libovolného bankomatu zdarma.

GEnius Gratis: Terciální - výběry z GE bankomatů zdarma, vklady hotovosti na přepážce a vkladomatech.

AXA: Platby kartou v zahraničí a do ciziny v dolarech / EUR (nejlepší kurzy).

MSD: Termínované vklady a spořící účet s nejlepšími úroky v ČR.

Zuno: Spořící účet s denním úročením, postupně jej však opouštím a to z důvodu snížení úroků a od zítra kvůli jejich danění (Kalousek na to přišel).

Ostatní ústavy mi spíše "hnijí" pod záminkou čekání na "možná něco akčního - zajímavého".

Takže tolik k mému používání různých ústavů.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a/nebo učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí.
Raziel-CZ
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 31. 12. 2012 12:53

Lexx píše:
PatrikChrz píše:Já mám samozřejmě nastaveno, aby částka šla do mé banky (Axa) v původní měně, ale lze to nastavit i tak, aby konverzi prováděl PayPal (mají lidi, co mají mBanku)

Tak to je cool. Patriku, nevíš náhodou, jestli je výhodnější konverze u FIA nebo u PayPalu?

Neporovnával jsem, ale odhaduji, že Fio. Každopádně když je tu Axa, není co řešit.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod mikicz 31. 12. 2012 15:41

Raziel-CZ píše:FIO: Hlavní - nejlepší IB, 3x výběry z Pharro bankomatů zdarma, šablony.

těch výběrů z Pharo je zdarma měsíčně 10...
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Jones2k 31. 12. 2012 16:44

U Equa bank neplatim nic, ani vybery z bankomatu. Na druhou stranu elektronicke bankovnictvi je fakt hodne pomale.
ZTE Blade, Dell E6410
Jones2k
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Thom 31. 12. 2012 20:25

Jen abys to měl zadarmo i za rok, dva ...
Thom
Diskutér

Odeslat příspěvekod Raziel-CZ 1. 1. 2013 00:48

U Equa se neplatí nic v případě, že máme na účtě obrat alespoň 10.000,- Kč měsíčně. Snažil jsem se přes známého a pracovníka banky dostat k bezplatnému účtu bez podmínek a nepovolili. To je ale už trošku off-topic.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a/nebo učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí.
Raziel-CZ
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Thom 1. 1. 2013 00:57

Tak jasně. Ale hlavně co se týče výběrů z bankomatů si myslím, že to nemůžou udržet. Svoje prakticky nemají a u cizích je to stojí tak 30 korun. Věčně to dotovat nebudou.
Thom
Diskutér

Odeslat příspěvekod Terminator3 1. 1. 2013 09:40

Koukám, že FIO lobbing a anti mBank postoj (bezdůvodně) tady na fóru je stále stejnej.... :)
Terminator3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Akciový Klokan 1. 1. 2013 10:14

Terminator3 píše:a anti mBank postoj (bezdůvodně) tady na fóru je stále stejnej..

Proč bezdůvodně ?
Nevěřte lidem nad 30 let. Mohli by mít znalosti a zkušenosti ! :-)))
Akciový Klokan
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 1. 1. 2013 10:51

Tak on ten anti mBank postoj není úplně bezdůvodný. Ze začátku měly obě banky svoji určitou komunitu (která se, pochopitelně, z části překrývala), která na ně nedala dopustit. FIO tu sice byla dřív, ale tou dobou byla pouze záložnou a vzhledem k určitému zklamání ze záložen měla jen několik desítek tisíc klientů.

MBanka měla po příchodu na trh raketový nástup, během jen o málo víc než půl roku získala sto tisíc klientů (tedy asi čtyřikrát tolik, než FIO za 14 let, co byla záložnou) a každý rok pak rostla asi o sto tisíc dalších. Sto tisíc klientů neměla FIO za celou dobu, co byla záložnou (25 900 klientů měla záložna a asi 34 tisíc měla burzovní společnost) a až rok poté, co se stala bankou se vyšplhala na celkem 125 tisíc klientů.
Plusem a velkou odvahou mBank bylo a stále bezesporu je mFǒrum, něčeho podobného se u nás odvážila pouze Expadia banka (a to bylo fórum - jestli se nemýlím - přístupné pouze klientům), která ho po přechodu pod křídla Rajfky zavřela. Bohužel tento kanál mBank ne úplně dokázala využít, nicméně rozhodně lepší tak jak je, než nic.

Strategie obou bank se zásadně liší. FIO je tajemná jak hrad v Karpatech, inovace a nové služby spouští pomálu (dosud nemá kreditky, teprve nedávno zavedla hypotéky, kromě velmi omezeného kontokorentu nemá nabídku úvěrových produktů pro soukromé osoby), nic neohlašuje (neslibuje) dopředu, zavedení každého nového produktu je doslova svátek. Ovšem když už něco zavede, tak to funguje - viz třeba zahraniční platby, vlastní karty a to od začátku tak jak má a za velmi solidních podmínek (ne úplně nejlepší na trhu, ale vždy mezi nejlepšími). Jediné negativum, které u ní vidím, jsou ne zrovna příjemné úrokové sazby z vkladů. Ovšem tady FIO nikdy nepatřila na vrchol žebříčku. Dokud byla záložnou, tak měla úrokové sazby někde pod průměrem ostatních záložen, nyní, když je bankou, je má pod průměrem ostatních bank. Takže opět nedošlo k žádné "změně strategie".

Naproti tomu mBance tak trochu trvalo než se dokázala "najít". Zavádění nových služeb bylo chaotické, termíny se neustále posouvaly, v IB se objevovaly chyby (nic tragického, nic co by ohrozilo bezpečnost peněz klientů, spíše chybné překlady nebo nelogické chybové hlášky). Největší ránu ovšem zasadila své pověsti při neuvážených zásazích do ceníku. Služby, které zpočátku byly zdarma, byly zpoplatněny, navíc ceníky nebyly úplně jednoznačné (např. zpočátku nebylo jasné, jestli poplatek 100 Kč za kartu k eMaxu se bude účtovat jen jednou při prvním vydání, nebo při každé obnově), podmínky pro některé produkty (např. zvýhodněné úročení na eMaxu) byly (nebo stále jsou) překombinované, případně představovaly "past pro nepozorné" (poplatek 150 Kč za druhý a další převod z eMax plus). Touhle nekonsistentností si banka dokázala odradit určitou část svých klientů - většinou těch, kteří ji zpočátku až nekriticky obdivovali, ti samí ji teď nemohou přijít na jméno. Někteří "díky" mBank prodělali nemalé částky kvůli velmi nevýhodným konverzním kurzům na platebních kartách, kdy mechanismus jejich výpočtu nebyl předem znám a kdy banka ve svých oficiálních vyjádřeních nepravdivě informovala klienty (odmítala přiznat, že příplatek 2 % pro platby v jiných měnách než EUR (k už ne tak dobrému kurzu EUR-CZK) je jejím ziskem a sváděla to na Visu). Úrokové sazby také nemá mBank zajímavé, ovšem, na rozdíl od FIO, se tak neprofilovala od začátku; po nástupu na trh naopak patřila k lídrům mezi bankami a i nyní to vypadá, že se spíše než na dlouhodobě atraktivní nabídku snaží zaměřit na různé nárazové akce.

Aktuálně se situace již uklidnila, výhody a nevýhody obou bank jsou známy a mBanka se snad poučila a příští změny v podmínkách již bude zavádět s rozmyslem, aby to po pár měsících zase nemusela měnit (např. zrušení omezení na 10 transakcí zdarma). Běžný uživatel bankovních služeb se vyloženě nespálí ani u jedné z těchto dvou bank, u obou bude mít účet zdarma, pokud ho bude používat "správně", nebo maximálně za několik desetikorun, pokud ho bude využívat "neefektivně". Tedy přechodem od velkých bank ušetří téměř v každém případě (samozřejmě vždy lze nalézt vzorec chování, kdy bude některá jiná banka nejvýhodnější).

Já nemám problém doporučit obě dvě banky a když se mě někdo zeptá, snažím se nejdříve zjistit jakým způsobem hodlá účet používat (zejména jaké bankomaty má k dispozici, zda potřebuje ukládat hotovost, atd).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod S474N 1. 1. 2013 11:09

Pry bezduvodne, vzdyt se staci podivat, co je to za bandu naprostych polskych amateru - samej slib, kterej se bud vubec nevyplnil nebo se vyplnil po dlouhe dobe nebo naopak porusil (ono zname "poplatky zavedeme po konci sveta a den navic"). Naprosto neprofesionalni chovani zamestnancu na infolince, kde v pripade reklamaci hovory nahodou "padaly" a do toho jedny z nejhorsich kurzu pri zahranicnich platbach, nalezite "okorenene" prirazkou v podobe konverzniho poplatku. Naprosto nekompetentni "zamestnanci" (na zivnostak aka svarc system) na "pobockach" (polorozpadle papirove stanky v nakupnich centrech), kde clovek vubec nic nevyresi a vzdy je odkazan na infolinku. Nikde neni mozno vlozit ani vybrat hotovost na "pobocce".

Kdyz to vsechno shrnu, tak by mne zajimalo, co ma mBank tak prevratneho proti jinym, ze je vubec nekdo doporuci. Vzdyt obecne to, jak funguji, je vrcholny amaterismus, nikde ani sebemensi naznak jakekoliv profesionality. Jaka je jejich "tresnicka na dortu"? Ja osobne vidim plesnivej okoralej dort, ale nic, co by stalo za to vubec ochutnat.

Pokud toto znamena, ze "bezduvodne", tak ano, minimalne ja tedy "bezduvodne" nemam mBank rad a nedoporucil bych ji ani nepriteli.
Naposledy upravil S474N dne 1. 1. 2013 11:13, celkově upraveno 1
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inženýr

Odeslat příspěvekod dr._lukas 1. 1. 2013 11:13

Tak například já Fio účet v nejbližší době zruším..sice nic nestojí, ale je zbytečné vést plno kont na kterých je maximálně nucený zůstatek.. Rozhodl jsem se používat naplno GE Gratis, kde jsem převedl i veškeré TP.. A důvody v neprospěch Fio banky?

- nekonečné čekání na pobočce při vkladu (běžná doba obsloužení je cca. 30 min, než se vyřeší požadavek klienta předemnou a druhá pracovnice se třeba mezitím dloubá v nose a chatuje na facebooku, ale neobslouží, protože z nelogických důvodů nemá přístup k pokladně)

- žádné inovace ( v GE budu moci platit bezkontaktně za pomoci NFC v telefonu, nabízí případně kreditky, hypotéku v budoucnu při refinancování.. Fio sice hypo nabízí, ale za takové sazby, že si stejně u nich půjčí pouze nuzák)

- bankomaty Pharro.. min. 1x do 2 měsíců odstaven a nikdo to i 3 dny neřeší.. minimální bankovka 500,-, pro mě taky neakceptovatelné.. rozšíření bankomatů po celé ČR tragické.. GE má např. u nás bankomatů 6

Mé doporučení je tedy GE Money Bank a konto Genius Gratis.. A kdyby náhodou (např. Poštovka nám předvedla) GE zhodnotila strategii a začala vybírat za něco běžného i korunu, tak potom se budu rozhodovat pro návrat k Fio bance, ale spíše bych se ubíral jiným směrem... v žádné jiné bance v ČR jsem v životě nestrávil tolik času jako ve Fio bance..

-- 1. 1. 2013 11:21 --

iguka píše:Fio má super internetové bankovnictví (lepší jsem neviděl)

To si děláš srandu ne? Vždyť to vypadá, jak pozůstatek doby minulé :-D
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod stepano 1. 1. 2013 11:34

dr._lukas píše:To si děláš srandu ne? Vždyť to vypadá, jak pozůstatek doby minulé :-D
Ale funguje to!! A to je hlavní. Je to rychlý a běží ve všech prohlížečích. A náhodou, mě se minimalistický design líbí, je to přehledný.
stepano
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka