Sberbank CZ

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Do fóra se už nepřihlásíte přezdívkou, je potřeba e-mail. Hned teď se podívejte, jakou e-mailovou adresu tady používáte a zapište si ji: odkaz Uživatelský panel v hlavičce –> záložka Profil. (Podrobnosti)

Odeslat příspěvekod fremantle 4. 8. 2022 13:16

Když banka přestane mít způsobilost řídit úvěr - třeba díky tomu, že přijde o licenci na provoz bankovního systému - a nebude moci evidovat splátky (reálně už ani nebude možné zasílat splátky na původní bankovní kód, když účetní operace nepůjde provádět), tak si myslím, že specificky dlužníci jsou ti, kteří mají problém nejmenší... :mrgreen:

Ručně to objektivně řešit není reálné - uzavřených úvěrových obchodů jsou desítky tisíc (ČSOB měla zájem odkoupit pouze hypoteční portfolio, přičemž nabízela 30 mld., s ohledem na průměrnou výši hypotéky kolem 3,18 milionu Kč v loňském roce měla Sberbank CZ uzavřených jen hypoték nejméně kolem 10 tisíc) a náročnost zpracovávání je stejná, ať už jde o nejnižší retailový kontokorentní úvěr za pár tisíc, nebo firemní úvěr řádově v milionech. Možnost migrace do jiného bankovního systému s lhůtou dokončení před koncem roku je absolutně vyloučena, není to technicky proveditelné, takže jediné řešení je skutečně pouze urychlený prodej úvěrového portfolia a nepochybuji, že případní zájemci jsou si toho velmi dobře vědomi a bude to muset být hodně pod cenou.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod bodyczech 4. 8. 2022 13:24

Myslím, že jsi to pojmenoval přesně. Také na mě působí odstoupení všech tří zájemců od koupi jako strategický kalkul. Uvidíme kde nakonec skončí aktiva po Sberbank...
bodyczech
Nadšenec

Odeslat příspěvekod mlrs 4. 8. 2022 13:55

kalkul to bude - proc kupovat draz pred tydnem, kdyz to pujde levnej tedka...
mlrs
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jjrr 4. 8. 2022 16:36

No aby jim to nevyfouk někdo jiný. :D
jjrr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mlrs 4. 8. 2022 16:48

no me spis zajima, zda pak budou o to "slusne" nejak mezi sebou valcit, nebo si to kamaradsky rozdeli resp. jakym zpusobem se k tomu pristoupi (nebo zda to treba vyfoukne nekdo uplne jiny) - mam tam relativne maly zbytek hyposky, tak si asi nachystam popcorn a budu koukat, kam se to bude ubirat...
mlrs
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fc70 4. 8. 2022 17:09

LaNov píše:Toto snad také ve Sberbance nehrozí, samozřejmě se kolem Sberky točí hodně supů, ale také je to velký konkurz, ostře sledovaný spoustou právníků, a na správkyni bude velký tlak, aby byla efektivní.
No nevím… viděl jsem OKD, to je podobně velká firma, a celé je to dost průšvih. (Letos!! se rozhodlo, že dluh, kvůli kterému firma vůbec šla do insolvence, vůbec existuje a firma ho dluží.)

Cynicky by se asi dalo spekulovat, že „zájem státu“ je v případě státních vkladatelů jiný než v případě politicky zajímavého dolu, ale ani nemám moc dojem, že to tak strašně vypadalo proto, že by politici tlačili. Spíš myslím, že čím větší firma, tím víc je peněz na placení právníků, aby vymýšleli a zkoušeli nesmysly – třeba to projde.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod jjrr 4. 8. 2022 19:43

Hodně úvěrů a hypoték tam mají asi rusáci a firmy vlastněné rusy, a s takovými klienty by banky měly jen problémy kvůli uplatňování sankcí, AML, apod.
jjrr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mlrs 4. 8. 2022 20:28

minimum...to urcite nema na banku jako celek vliv
mlrs
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod LaNov 4. 8. 2022 22:39

jjrr píše:Hodně úvěrů a hypoték tam mají asi rusáci a firmy vlastněné rusy
Zdroj informace :?: Nebo ryzí spekulace bez jakékoliv znalosti věci :?: :!:
LaNov
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fc70 5. 8. 2022 00:21

fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 5. 8. 2022 07:04

Jak čtu ty body na straně 3, tak z toho mám pocit, že kdyby nebyla banka v likvidaci (insolvenci), tak se na ní mezinárodní sankce vztahují. Protože body a) až f) by prostě neplatily.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod LaNov 5. 8. 2022 22:42

Ještě je tu bod g) ... Ale z principu máte pravdu. Resp. je to také možné vzít z druhé strany: banka je v likvidaci (insolvenci) z velké části právě proto, že reálně hrozilo, že jen otázka času, než spadne pod sankce ...
LaNov
Mírně pokročilý

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků