Jak nejvýhodněji vyměnit 10tis EUR na CZK

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod fahrman 20. 3. 2013 04:53

Koukám, že současný kurz eura je poměrně vysoko ... chtěl bych se proto zeptat, jak nejvýhodněji vyměnit eura (přes 10tis), které jsou t.č. na FIO euro účtu.
Vím, že mi doporučíte devizovou společnost - ale která je pro mě nejvýhodnější? S žádnou nemám žádné smlouvy a popravdě řečeno ani nevím, co přesně to obnáší. Samozřejmě nastuduju - kdyžtak mi sem rovnou nahoďte nějaký aktuální a relevantní článek/diskuzi/postup...
Přece jen jste tu v oboru mnohem kovanější a vaše rady bývají fundované.
Děkuju.
fahrman
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 20. 3. 2013 07:20

Nejvýhodnější je ta. kde si domluvíš nejlepší kurz a na to je nejlepší recept - uzavřít co nejvíce smluv a pak před transakcí všechny odvolat a ptát se na kurz, případně smlouvat.
Určitě bych začal u těch, které mají účet u Fio, tedy Akcenta a Easychange. Z Akcenty za tebou smlouvu uzavřít přijedou u Easychange můžeš uzavřít osobně na Václaváku nebo ti jí pošlou poštou. Obě mají dobré kurzy, lišit se budou v jednotkách haléřů, takže když bude mít jedna kurz 25,542, tak druhá bude mít mezi 25, 528 a 25,556 :), takže vyloženě spálit se nemůžeš.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod fremantle 20. 3. 2013 07:21

Nejspíše asi EasyChange (provozuje i službu europlatba.cz, kde lze směnit koruny na eura bez uzavření rámcové smlouvy - možná to lze i opačně, ale mají tam spread 40 haléřů - tedy horší kurzy, asi jako v běžné směnárně, přičemž při uzavření rámcové smlouvy mají spread 14 haléřů), taky mají účty ve Fio, takže odpadají i případné náklady za cizoměnovou platbu.
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 20. 3. 2013 07:24

Spíš si ohlídej poplatky, Easychange si za tuto transakci žádné účtovat nebude u Akcenty z paměti nevím, nicméně i o těch se před uzavřením obchodu dá jednat.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod franko_cz 20. 3. 2013 08:22

Easychange - nejjednodušší, cenově ok.
franko_cz
Diskutér

Odeslat příspěvekod fahrman 20. 3. 2013 14:11

Díky ... pořeším to s Easychange ... na jaký účet mi to potom pošlou v CZK už je jedno?
Příp další rady k Easychange? O kolik haléřů lze ukecat kurz? :)
fahrman
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vit.spinka 20. 3. 2013 14:31

Kurz lze ukecat o pár haléřů. Dva až tři. Pochopitelně jen po telefonu, přes web není koho ukecávat:-)
Cílový účet lze dát libovolný v ČR, nastavuje se to přes web. Ve smlouvě jsou jen účty, ze kterých se to do EC posílá.

Kamarád si tam nedávno taky podepisoval smlouvu (já už mám dlouho), domluva byla jednoduchá, kurz dobrý, ale samotné vypořádání se zdrželo, než ta smlouva oběhla kolečko EC-klient-EC. To se samozřejmě týká jen první konverze, ty další jsou během 1-3 dnů. (EC posílá peníze jak se to hodí jim, tj. i když mají účet ve Fiu, tak CZK klidně pošlou z komerčky a přijdou tak o den později.)
Takže domlouvat včas, samozřejmě je možné smlouvu podepsat před první konverzí.

Kurz je vždy fixován dle domluvy, tj. platí to domluvené po telefonu, resp. ještě přesněji to, co přijde jako konfirmace. I když na samotné poslání peněz je času dost a dost.
Ty kurzy na webu platí jen v obchodní hodiny, když zadám konverzi v noci, tak mi kurz ráno změní na aktuální.

Občas volají sami, jestli nemám zrovna to co by potřebovali, ale zatím se nikdy netrefili, tak netuším, jaký kurz by dali.

To je pro případ EUR/CZK asi všechno, co mě napadá...
vit.spinka
Diskutér

Odeslat příspěvekod fahrman 20. 3. 2013 16:53

vyplňuju rámcovou smlouvu ...
nemám tady klid, takže netelefonuju a ptám se na fóru:

údaje klienta jsem vyplnil, číslo rámcové smlouvy vyplní asi Easychange, V ... a Dne ... vyplňuji už já a přidávám podpis, je to tak? Easychange se jen dodatečně dopíše. Plné moci nebudu dávat (musí být prázdné plné moci přesto přílohou č.1 smlouvy?)
Příloha č. 2 Bankovní spojení klienta - vyplňuji opět Klienta a Adresu a dávám číslo eurového účtu. Lze další účty přidat dodatečně elektronickou formou nebo se musí dělat dodatek smlouvy? Měním teď účty, takže nevím, jaký korunový účet (pro budoucí odeslání korun na výměnu za eura) vyplnit. Dole opět V ... a Dne ... se jménem a podpisem.

Nakonec odeslat doporučeně na adresu sídla Easychange.

Díky za nápovědu.
fahrman
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vit.spinka 20. 3. 2013 17:16

Tak nějak to bude, netuším jestli mají pořád stejnou smlouvu, co mám já, ale zní to povědomě.
Účty jsem zatím nepřidával, tak nevím.

Na tohle opravdu zvedni telefon :-] a zavolej jim.
vit.spinka
Diskutér

Odeslat příspěvekod fahrman 21. 3. 2013 17:22

Pořeší se to na dálku, dostanou mailem všechna data vyplněná, pošlou podepsanou smlouvu s místem a datem, já jim vrátím jednu podepsanou a jednu si nechám. Co jsem přehlídl je bod III. kde je potřeba vyplnit účel za kterým sjednávám smlouvu.
Plné moci proškrtnout a účtů vyplnit co nejvíc, byť to jde pak online upravovat.
Tož tak, třeba to někomu pomůže :)
fahrman
Návštěvník