Platba v EUR v Itálii

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod kapitan_marciano 6. 6. 2013 15:08

Řeším takový menší problém, jelikož tento obor není zrovna moje silná stránka, tak bych se rád touto cestou informoval.

Situace je následující: potřebuji cosi koupit v Itálii, ale jelikož jsou tam zakázané platby v hotovosti nad 3000 EUR (nejsem si tou částkou úplně jistý, ale je to zkrátka málo), tak řeším, jak to provést.

Jedná se o docela dost peněz, tak se mi tam nechce vyrážet s hotovostí v kapse, a taky případně jen tak směňovat CZK na EUR, kvůli případně ztrátě na opětovné výměně v případě, že by to z nějakého důvodu neklaplo. Takže tím padá vložení hotovosti na účet v bance v IT (ani nevím, jestli by to takto šlo).

Zároveň bych chtěl obchod, pokud jednání bude úspěšné uskutečnit "z ruky do ruky", takže se mi moc nelíbí mezinárodní převod, který by zabral několik dní.

Taky je docela důležitý kurz, jelikož se jedná o relativně vysokou částku jak už jsem říkal.

Účet mám u ČSOB, pokud to hraje roli...

Něco podobného řeším poprvé, takže moc nevím, jaké jsou možnosti... Předem děkuji za rady.
kapitan_marciano
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 6. 6. 2013 16:04

Tak počkej, co vlastně chceš. V hotovosti je vozit nechceš, převádět také ne. Zbývá výběr z bankomatu na místě, ale to také není výhodné:
U ČSOB je poplatek 100 Kč + 0,5 % z platby
Je otázkou, jestli budeš mít dostatečný limit na kartě a kolik výběrů budeš muset uskutečnit

Nakladově nejvýhodnější vychází směnit si zde v dobré směnárně (v Praze mají běžné spread 15 haléřů, dá se ukecat i míň) a vložit je na jejich účet v hotovosti.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod kapitan_marciano 6. 6. 2013 17:30

Jedná se o 59000 EUR, to se mi moc nechce mít někde v tašce, proto to tak řeším... Nicméně nějaké v(ý)hodné alternativní řešení, tedy když u sebe nechci mít hotovost, ale potřebuji případně provést převod rychle ale asi není, co ?
kapitan_marciano
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 6. 6. 2013 18:27

Co si takhle založit účet v Itálii a peníze si tam přeposlat?

-- 6. 6. 2013 18:33 --

Pak jsou tu věci jako dokumentární inkaso a dokumentární akreditiv, ale to umí jen některé banky a není to zadarmo.
Navíc u takovéhle částky budeš obtížně hledat kartu, která ti ji umožní vybrat z bankomatu. Napadá mě jen mBank a jejich kurzy nejsou zrovna hitparáda.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod barnyss 6. 6. 2013 19:17

A co použít šek ? Já s tím teda zkušenosti nemám, jen tak nahazuju možnost.
barnyss
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 6. 6. 2013 19:34

Není problém, pokud ho bude druhá strana ochotna přijmout. Inkaso šeku trvá asi měsíc a není možné na místě ověřit jeho krytí.

Možná bankovní šek, ale opět jeho vystavení není zdarma.

Pak jsou tu ještě cestovní šeky - nejjednodušší, nejrychlejší, ale ty platíš za jejich vystavení, on za jejich inkaso.

Takže předem si zjisti, jaký způsob platby je ochoten akceptovat.
Napadá mě ještě zkusit se zde domluvit v Unicredit (asi raději mailem, na přepážce nebudou nic vědět), jestli by nebylo možné složit eura zde na přepážce a vyzvednout si je v Itálii na přepážce.

Nebo jestli tam má pobočku Citi.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod kapitan_marciano 12. 6. 2013 12:12

Díky za rady. Nakonec se to asi vyřeší úplně jinak - přes společnost, jenž se specializuje na dovoz aut s tím, že zaplatím u nás po dovozu. Jedná se o solidní firmu a je to přes známého, jinak bych do toho nešel.
kapitan_marciano
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xls 12. 6. 2013 12:25

V Itálii se podobné situace řeší odjakživa bankovním šekem. Tady to myslím banky ale ani neznají... Možná UCB.
xls
Diskutér