Kreditní vs debetní - hotely, autopůjčovny

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod slazz 5. 8. 2013 12:54

Je nějaký rozdíl mezi embosovanou debetní mastercard/visa a kreditní mastercard/visa z hlediska pouzžívání? Vím že kdysi např. hotel pro rezervaci požadoval kreditku kvůli nějaké blokaci, debetní nechtěli. Podobně autopůjčovny atd.

Rozdíl jakým je to účtováno mně chápu, jde mně spíš o použití v těch hotelích apod.
slazz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 5. 8. 2013 13:45

Obsluze většinou stačí jakákoliv embossovaná karta a ani nepozná rozdíl mezi kreditkou a debetkou. Nicméně terminál to pozná a teoreticky si toho může obsluha přijmout a pak např. Požadovat složení zálohy.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod slazz 5. 8. 2013 14:02

Takže technicky na kreditní kartě si můžou částku "předblokovat" zatímco na debetní ne?
slazz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 5. 8. 2013 14:07

Mohou na obou, ale některé hotely zkrátka vyžadují kreditku.
Je to jako v tom filmu "muž s brašnou nesmí projet"

Kreditka znamená určitou důvěryhodnost klienta. Navíc ti blokace neubírají z vlastních prostředků. Už se nám například podařilo takhle "vyblokovat" kartu tánkováním u samoobslužných benzinek.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod dr._lukas 5. 8. 2013 17:02

PatrikChrz píše:Obsluze většinou stačí jakákoliv embossovaná karta a ani nepozná rozdíl mezi kreditkou a debetkou. Nicméně terminál to pozná a teoreticky si toho může obsluha přijmout a pak např. Požadovat složení zálohy.

No jeste musime dnes rozlisovat debetky embos normal a ten ***** embos Debit
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod Peťo6 5. 8. 2013 17:50

Ale zas možno niekedy sa aj ten úžas český Debit može hodiť, tam kde to chce v zahraničí vyslovene debetnú kartu. Napríklad v Londýne v Lidli som nezaplatil kreditkou Citi, priamo chceli kartu debetnú, že len tou sa dá. Tak som vytiahol Air Bank (klasickú, ne Debit) a nešlo to, tvárilo sa to ako kreditka, rovnako aj Equa Unembossed. Alebo na stránkach Ryanair je platba debetnou kartou lacnejšia, ale skoro všetky naše debetky to považuje za kreditky, okrem tej Debit karty (a tuším Maestra). Takže nemusí to byť vždy považované za s.h.i.t., občas sa to može hodiť. Proste je najlepšie mať čo najviac druhov kariet :-D
Peťo6
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 5. 8. 2013 17:56

Zkrátka s sebou ideálně všechno možné :).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Noxik 5. 8. 2013 18:43

To by me zajimalo, podle ceho pak ten terminal urcuje, co je kreditni a co debetni (viz Ryanair vyse), kdyz realita muze byt jina. Nevite to nekdo? To si nastavi sama banka, karetni asociace, nebo kdo?
Kdyz uz vidim toto tema, jak se hotely nebo autopujcovny tvari nahotovost? Ta funguje vzdycky, ovsem nemuzou si zablokovat zalohu a skladat tisice a pak je dostavat zpet taky asi neni zabavne.
Noxik
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 5. 8. 2013 19:15

Noxik: terminál to rozlišuje podle tzv. aplikačního identifikátoru (AID) uloženého na čipu (např. kreditní karty VISA Classic mají AID 31010, liší se ale nejenom dle typu, ale i způsobu kontakt/bezkontakt), tento údaj je i na každé účtence, co vychází z terminálu.
Internetové platební brány typ karty ale předpokládám, že detekují pouze na základě čísla (první dvě číslice přislouchají karetním asociacím, třeba 37 AmEx, 4x VISA, 52-55 MC, 65 Discover, 67 Maestro, atd., resp. prvních 6 číslic představuje BIN/IIN, nimiž by se mělo dát jednoznačně určit kdo je vydavatelem té karty, z toho ty první dvě asociaci) a předpokládám, že v případě Ryanair bude přirážka i u např. u karet VISA Debit, nebo MasterCard Debit, v podmínkách uvádějí, že jediné debetní karty, nimiž lze platit bez 2% poplatku jsou Visa Electron a Maestro...
Naposledy upravil fremantle dne 5. 8. 2013 19:21, celkově upraveno 1
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod Noxik 5. 8. 2013 19:19

fremantle: dekuji za odbornou odpoved.
Noxik
Diskutér

Odeslat příspěvekod Peťo6 5. 8. 2013 20:24

fremantle píše: a předpokládám, že v případě Ryanair bude přirážka i u např. u karet VISA Debit, nebo MasterCard Debit, v podmínkách uvádějí, že jediné debetní karty, nimiž lze platit bez 2% poplatku jsou Visa Electron a Maestro...

Práveže neni tam prirážka, platili sme tou Debit od Air Bank pred 2 týždňami letenku a zobralo ju to ako debetnú, nedalo to prirážku. Tiež som bol prekvapený.
Peťo6
Diskutér

Odeslat příspěvekod lysy.petr 15. 10. 2014 21:12

Dobrý večer,

měl bych jeden dotaz. Odlétám do Irska a chci si na letišti půjčit auto. Když jsem chtěl udělat online rezervaci, tak mi to u všech společností píše, že požadují složení zálohy na místě přes kreditní kartu, ale tu já nemám. Nevíte, zda to půjde normální udělat debetní kartou?

Díky moc, Petr
lysy.petr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod libol 16. 10. 2014 11:45

Spíše nepůjde - z kreditky si můžou peníze stáhnout kdykoli, ale jakou mají jistotu, že na debetce (lépe na účtu k ní) něco máš/budeš mít?
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod sx02 16. 10. 2014 13:19

Imho půjde, řešil jsem to 2x (Izrael a Portugalsko) a v obou případech chtěli explicitně kreditní kartu. Debetka byla naprosto v pohodě, jenom musíš mít dostatečnej limit a zůstatek aby ti zablokovali 15-25.000 nebo kolik chtěji za zálohu. (peníze zablokujou (zůstatek se ti sníží) a uvolní je až po vrácení auta.
BTW Já limit neměl, takže jsem si ho na jejich počítači ještě zvedal, zlatá mBank :-)
sx02
Návštěvník