Jake sporeni???!

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Jodanek 21. 8. 2013 09:56

Dobry den chtel bych pozadat o radu. Mam stavebni sporeni(zalozeno roku 2003) od cmss s cilovou castkou 200 000, ktere jsem uz skoro dosahl. Nastava otazka jestli navysit cilovou castku (800 000/900 000) nebo vybrat a zalozit nove stav.spor. a nebo prejit uplne k nekomu jinemu. Chtel bych sporit 7000 mesicne a za 5-6 let to vyuzit na dum!Pri nove smlouve bych vlozil tech cca 200 000 ze stare smlouvy + 150 000.
Jodanek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 21. 8. 2013 10:32

Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod plysa 21. 8. 2013 11:08

Patriku, mohl bys prosím vysvětlit:
"smlouvu u stavební spořitelny uzavřít jako novou (ale až po Novém roce, kdy nebude mít stavební spořitelna možnost zvyšovat poplatek za vedení)"

chtěl bych zakládat u wustenrotu a tohle slysim poprve - tak jestli cekat nebo ne?
plysa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 21. 8. 2013 12:16

Takto jsem to pochopil, možná někdo upřesní. Po Novém roce nemohou stavební spořitelny zvyšovat poplatky za vedení uvedené ve smlouvě, minimálně po dobu vázací doby (děsné spojení, ale nějak mi to líp nevychází).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod SocPredator 21. 8. 2013 13:48

Pochopil jsi to správně, nicméně to je v zákoně už od roku 2006 (a možná už od 2004). Ve vázací době nelze měnit poplatek za vedení účtu vč. poplatku za výpis. (zkrátka stálé poplatky ke smlouvě - beru to jako férové od spořitelny, že pokud mám 6 let vázáno, tak oni těch 6 let nezmění cenu produktu) Konkrétně Wustenrot to má v sazebníku i napsáno a je to už vážně dlouho v platnosti.

Nicméně pokud má za letošek vybranou st. podporu, tak uzavřením v lednu ušetří za vedení pár korun, záleží na tom jestli spořitelna účtuje po měsících nebo rocích a také je dobré se přesvědčit, jestli od ledna nezmění sazebník - to nikdo neví, i když to vzhledem k mrtvolnosti nepředpokládám :-)

----

Doplnění: Právě jsem zjistil, že už tam zase mají povoleno navýšení o inflaci. To jeden čas dělala Buřinka. Zhůvěřilost a pro spotřebitele mlhavá záležitost. Datum uzavření je od 1.1.2013, takže je zbytečné to řešit - prostě zase jedna rána z milosti :shock:
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod bufalobil 21. 8. 2013 13:57

[quote="SocPredator"]Pochopil jsi to správně, nicméně to je v zákoně už od roku 2006 (a možná už od 2004). Ve vázací době nelze měnit poplatek za vedení účtu vč. poplatku za výpis.

O tomhle teda nevím a rozhodně to neplatí u ČMSS. Smlouvu máme od roku 2008 a cena ročního vedení se zvýšila už dvakrát( začínalo na 270 Kč a nyní už je 330 Kč)
bufalobil
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 21. 8. 2013 14:14

SocPredator: zas o bod víc pro Wüstenrot - takže jestli bude mít nějakou akci na uzavření bez poplatku, tak bych uzavřel, jinak doporučuji po Novém roce.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod SocPredator 21. 8. 2013 14:16

bufalobil: Tak v zákoně jde o § 5 odst. 11 (vymyšleno bylo v roce 2005, konkrétně je to 292/2005 Sb.)

Ale jeho formulace je natolik šílená a normálním lidem nepochopitelná, že asi proto to teď zase budou měnit :-D
Já si tu novelu pamatuju právě proto, že jsem se snažil ten odstavec pochopit poměrně dlouho. ČMSS má asi jiný výklad, což není překvapující. Zkuste právníka. Třeba inflace rozhodně není jen vůle spořitelny, jenže zvýšení poplatku nebude vůle klienta. Takové zákony prostě nepotřebujeme... stačilo by u vázacích dob prostě poplatky vázat taky a po problému. Ne my budeme studovat co vypočte ČSÚ za inflaci, měnit sazebníky, tisknout papíry ... klasika :oboze
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod bufalobil 21. 8. 2013 14:29

Socpredator:souhlas, vůbec celej ten poplatek je ultra prasárna která pouze tuneluje část státního příspěvku je nepochopitelné že stát vůbec umožnil SS něco podobného vybírat a nenastavil jasné pravidla

Jodanek:Jinak já osobně bych už do stavebka nešel. Pravidla se mohou kdykoli změnit k horšímu a ty nemáš šanci vystoupit beze ztrát
bufalobil
Diskutér

Odeslat příspěvekod SocPredator 21. 8. 2013 14:47

PatrikChrz píše:zas o bod víc pro Wüstenrot - takže jestli bude mít nějakou akci na uzavření bez poplatku, tak bych uzavřel, jinak doporučuji po Novém roce.

Já bych ve své naivitě čekal, že na Vánoce nějaká spořitelna vymyslí účet zdarma na 6 let, a s výpisem do emailu. Bez defibrilace je to mrtvé - i když ty účtenky z OBI tam snad nosit nebudeme :-)

bufalobil píše:souhlas, vůbec celej ten poplatek je ultra prasárna která pouze tuneluje část státního příspěvku je nepochopitelné že stát vůbec umožnil SS něco podobného vybírat a nenastavil jasné pravidla

Ještě k tomu "zkuste právníka", bych se nejdřív ještě podíval do smlouvy, tam musí být uvedena ta úhrada, aspoň tak bych pochopil ten § 5 odst. 11 ... pamatuji si že Buřinka zvedala ročně o 5 Kč právě kvuli inflaci, a vážně se necítím kompetentní k tomu posoudit jestli to odporuje zákonu nebo ne. Taky to hrajou na to, že kvuli pár korunám se nikdo s nima hádat nebude.
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod Jodanek 21. 8. 2013 15:06

to bufalobil: takze by si sel do wustenrotu? a kdyz uz se vas tady tolik seslo, tak kde byste si zalozili ucet? vaham nad airbank/mbank/equabank;)
Jodanek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Thom 21. 8. 2013 18:02

Fio nebo GE genius gratis.
Thom
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 21. 8. 2013 21:40

Jodanek: záleží na tom, jestli chceš vyloženě transakční účet, nebo (i) spořák.
Pokud spořák, tak se hodí to, co jsem dopoledne psal do jiné diskuse, dám to sem celé:

Je to bída s nouzí. Aktuálně u spořicích účtů bez výpovědní lhůty má nejvíc Equa a Air Bank, obě shodně 1,6 % ročně (a nejspíše můžeme výhledově čekat další snížení). Kdyby sis zřizoval Equa, dej vědět. Když tě někdo doporučí, dostaneš 150 Kč (on taky), sám sice nemám, ale mám v okolí lidi, kteří mají.
Obě banky neoperují s hotovostí, ale Air Bank umožňuje přes vlastní bankomaty vkládat i vybírat hotovost zdarma, zajímavá možnost je "posílání" peněz přes Sazku - http://www.mesec.cz/...v-realnem-case/ ).
Equa má zase při zřízení i běžného účtu (vedení zdarma při obratu na účtu 10 000 Kč, nebo při úhrnu prostředků u banky 100 000 Kč) výběry ze všech bankomatů v ČR zdarma (mají FUP 10 výběrů za měsíc) a v zahraničí za 9 Kč (i když s nima měl teď kamarád problémy v Číně, kde jí "chutnaly" jen bankomaty Bank of China (z jiných nevybral, ale částka se zaúčtovala a teď ji reklamuje) a dle informací na diskusních fórech se objevily problémy i v jiných zemích. Pokud si běžný účet nezřídíš, je výběr ze spořáku (převodem, karta ke spořáku není) za 9 Kč. Kdežto převod na běžný je zdarma a z běžného ven taky :).

Pokud může být s výpovědní lhůtou, tak zajímavě vypadá vklad s roční výpovědní lhůtou u Evropsko-ruské banky, úrok 2,05 % a pokuta při předčasném výběru akceptovatelných 0,5 %. Ale nemá internetové bankovnictví

Pokud ti jde o čistě transakční účet, tak bych se rozhodoval mezi FIO a mBank. Mě vyhovuje více FIO kvůli jejich internetovému bankovnictví. Záleží na tom, jakým způsobem chceš účet využívat, kde bydlíš (a jaké tedy máš po ruce bankomaty), atd.

GE nevychází taky špatně, ale nemůžu si pomoci, úplně jim nevěřím, že za pár let neprovedou nějaká škatulata hejbejte se. Navíc se hovoří o možném prodeji GE:

-- 21. 8. 2013 21:46 --

Kdyby sis zřizoval mBank - dej vědět, rád tě doporučím, získám 500 Kč (a ty taky), kdyby Equa, tak se zde určitě najde někdo, kdo tě rád doporučí (já tam účet už nemám), případně můžu kamaráda, na Zuno využij Slevomat http://finexpert.e15.cz/zuno-a-slevomat ... eni-uctu_1.

Stejně tak kdyby sis zakládal GE, potřeboval bych pro jednu starší paní převést její stávající účet u GE na Gratis, ale k tomu potřebuji dva "ulovené"
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod gman 22. 8. 2013 20:15

Takže když třeba v prosinci založím stavebko u Wustenrotu s určitým poplatkem za vedení, který byl platný v době uzavření smlouvy, můžou ho ještě v tom prosinci zvednout?
gman
Diskutér

Odeslat příspěvekod SocPredator 22. 8. 2013 21:19

Ne :-)
Změna poplatku se rozhodně vyhlásí 2 měsíce před změnou, to snad u všech spořitelen
SocPredator
Diskutér

Další stránka