Jaký zvolit bankovní účet před odjezdem na Zéland?

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod slavo963 30. 8. 2013 19:19

Nebudu zakladat novy thread, za chvili budu resit neco podobneho...Jakym kurzem se prepocita vyber hotovosti u Equa? Maji 2 kurzy- valuty a devizy...
slavo963
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 30. 8. 2013 20:06

Takže začal bych s tím, že jet na tak dlouho a tak daleko jen s jednou kartou je vyloženě hazard a i dvě karty jsou málo. Může se stát cokoliv:

1) s konkrétní kartou někde nepůjde zaplatit (stalo se mi v Maroku, Dominikánské republice, Rakousku)
2) s konkrétní kartou nebude vybrat z některých bankomatů - naposledy jsem měl problém v Mexiku, kde se mi na letišti podařilo vybrat až z pátého bankomatu.
Aktuálně měl kamarád problém s Equa v Číně, kde kartě "chutnaly" jen málo rozšířené bankomaty Bank of China. Než to zjistil, měl na kartě zablokované prostředky ve výši několika desítek tisíc korun a i když se jich část vrátila, stále řeší reklamaci na cca 25 000 Kč. U vrácených výběrů je ve ztrátě cca 100 Kč na jeden výběr (jiným kurzem byla platba vrácena, než odečtena). Ono s tou Equou, zdá se, je v zahraničí docela problém, jak mohu číst v různých diskusích.
3) banka kartu zablokuje z důvodu podezření na zneužití - i to se mi stalo. 3 týdny před dovolenou. Kamarádovi se to teď stalo dokonce několikrát za sebou (je na více než dvouletém výletu kolem světa)
4) kartu ztratíš, poškodíš (stačí ji položit u pokladny do "demagnetizační" zóny a mít trochu smůlu)
5) chybnou či vlastností nějakého zařízení si kartu "vyblokuješ" - stalo se nám ve Švýcarsku při tankování u samoobslužné benzinky - po cca 3 tankováních jsme byli s kartou na nule a už jsme nezaplatili (když vypršely blokace, tak se limit obnovil, ale trvá to několik dní)
6) banka zkrachuje/ukončí činnost - opět, kamarád je na 2 letém "výletu" a mezi kartami má i Axu, která mu je nyní na nic.
7) banka z nějakého důvodu začne "bojkotovat" daný region. Ať z důvodu mezinárodních sankcí nebo z důvodu vyššího počtu podvodů - např. GE nedávno nechala klienty v zahraničí bez peněz, když s okamžitou platností zakázala výběry z bankomatů ve vybraných zemích

To byly věci, které mě napadly během chvilky, určitě se najdou i jiné nepříjemné situace.

Takže při tak dlouhém pobytu bych vzal co nejvíce karet různých asociací a různých bank, co jich vůbec posbírat jde.

Bezplatné úcty bez podmínek aktuálně poskytuje Fio, mBank, Zuno, Air Bank.
Tedy ideální kombinace, 2 krát MasterCard (FIO + AIR), 2 krát VISA (Zuno + mBank). Jestli si Zuno zvolíš PLUS účet nebo ne, je na tvém rozhodnutí. Nevím jakými prostředky nyní disponuješ, jestli jsi schopna dosáhnout na splnění podmínek vedení PLUS účtu zdarma (ať obratem na kartě nebo sumou zůstatků).

Pro placení kartou by mohla zajímavě vyjít Citi life. Sice stojí 50 Kč měsíčně, ale celkem slušně vychází kurz (je střed + 2 %, ale ta 2 % zase vrací za obrat). Bohužel o vratky se musí žádat telefonicky, ale pokud si zřídíš nějakého VOIP operátora, tak přes něj můžeš volat i ze zahraničí. Pokud myslíš, že se ti to nevyplatí, zřiď si alespoň Citi Classic. Je zdarma a kreditka se vždycky hodí, některé hotely nebo autopůjčovny je údajně při rezervaci vyžadují. Navíc je to karta s 3D Secure a už jsem se setkal s webovými obchody, které platbu jinou kartou nepřijaly. Kamarádovi jsem touto kartou musel kupovat vstupenky na festival v Goodwoodu. Má taky asi 4 karty a ani jednou nezaplatil :).

S podmínkami pro bezplatné vedení zřídíš účet u těchto bank: Equa, Poštovní spořitelna, GE, Citi. Je na Tvém zvážení, jestli se ti to vyplatí, třeba ta Equa vypadá zajímavě, ale bohužel její spolehlivost není ani zdaleka 100 %.

-- 30. 8. 2013 20:09 --

Jinak za zřízení některých účtů jsou odměny, jak pro doporučítele, tak pro doporučeného, když mi pošleš SZ, rád pošlu doporučení:
MBank - 500 Kč pro oba
Zuno - minimálně 300 Kč pro oba (ale tady je výhodnější akce na Slevomatu)
Equa - 150 Kč pro oba (sice nemám, ale můžu požádat o doporučení kamaráda)

-- 30. 8. 2013 20:12 --

Nejméně jednu kartu si nech zde v ČR u důvěryhodné osoby - pro případ ztráty všech karet. Banky totiž za zaslání do zahraničí vyžadují velmi velké peníze a navíc tahle služba ani není moc spolehlivá
http://www.mesec.cz/clanky/na-pomoc-od- ... polehejte/
Jediná banka, která pošle kartu do zahraničí zdarma je mBank - http://www.mbank.cz/mobile/forum/read.h ... 9&t=200690

-- 30. 8. 2013 20:15 --

Před odjezdem si vyřiď několik smluv s devizovými společnostmi, ze zahraničí to budeš dělat obtížně.
S NZD bude trošku problém, moc devizovek tuhle měnu nedělá, mně se podařilo přesvědčit pro známého Easychange, přestože tuto měnu standardně nemají v nabídce. Ale došlo tam teď k nějakým změnám minimálně v zaměstnancích, jestli ne i v majetkové struktuře, tak nevím, jestli budou i nadále tak vstřícní.

Určitě je umí Akcenta, ale ti zase nemají rádi malé platby.
Uzavření smlouvy je většinou zdarma, jen Fortissimo za to chce 4 eura.

-- 30. 8. 2013 20:17 --

slavo963 píše:Nebudu zakladat novy thread, za chvili budu resit neco podobneho...Jakym kurzem se prepocita vyber hotovosti u Equa? Maji 2 kurzy- valuty a devizy...

Jakákoliv operace s kartou jde vždy devizovým kurzem, je jedno, jestli jde o platbu nebo výběr z bankomatu.

Doufám, že si to pamatuji dobře, ale Equa nechá karetní společnost převést všechny transakce na EUR a následně to převede svým kurzem deviza-prodej z EUR na české koruny.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod dr._lukas 31. 8. 2013 01:31

slavo963 píše:Nebudu zakladat novy thread, za chvili budu resit neco podobneho...Jakym kurzem se prepocita vyber hotovosti u Equa? Maji 2 kurzy- valuty a devizy...

v případě plateb v jiných měnách než je Euro, jsou platby v jiných měnách převedeny na měnu Euro kurzem společnosti Mastercard a následně z Euro na české koruny
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 31. 8. 2013 11:24

Ještě mě napadlo jedno možná na 1. pohled složitý řešení, ale na uvažovaný účel možná ideální:
1) založit účet s kartou u VR-bank (Žitava)
2) přes devizovku ho naplnit
3) kartou si pak dle potřeby vybírat v bankomatech.

Díky dobrému kurzu při výběru a pevnému poplatku to vyjde při výběru částek tak 10-20 tisíc líp v jakékoli měně. Výhodou je i to, že karta je neembosovaná a prakticky nezneužitelná.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod dr._lukas 31. 8. 2013 13:21

A napr. v autopujcovne, v hotelu i jinde na druhe strane polokoule ji s tou nezneuzitelnou kartou poslou do zadele ;-)
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 31. 8. 2013 13:48

Však to doporučuju jako debetku na výběry z bankomatů a případně jako alternativu k převodům. Na placení a podobné akce pak samozřejmě je nejlíp mít embosovanou kreditku, ale to je úplně jiná funkce.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod slavo963 31. 8. 2013 17:15

dr._lukas píše:
v případě plateb v jiných měnách než je Euro, jsou platby v jiných měnách převedeny na měnu Euro kurzem společnosti Mastercard a následně z Euro na české koruny

Tomu rozumim, ale jak je to vyberem eur z bankomatu? Ktery kurz se pouzije, na strankach jsou uvedeny valuty, devizy.
slavo963
Diskutér

Odeslat příspěvekod dr._lukas 31. 8. 2013 21:12

Deviza plati pro vybery z atm,platby kartou,prevody na uctu..valuty jsou hotovost,kterou ti daji v bance..i kdyz zrovna u Equa nechapu tento sazebnik,kdyz nemaji pokladny
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod slavo963 31. 8. 2013 23:36

Prave to mne zmatlo, ze proc vubec maji v ponuce valuty.
slavo963
Diskutér

Odeslat příspěvekod dr._lukas 1. 9. 2013 07:04

No oni jsou totiz celkove zajimava banka :-D
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 1. 9. 2013 07:59

dr._lukas píše:A napr. v autopujcovne, v hotelu i jinde na druhe strane polokoule ji s tou nezneuzitelnou kartou poslou do zadele ;-)

Jako jediná karta určitě ne, ale to už jsem zde zmiňoval, že s sebou nejméně čtyři karty, dvou různých karetních asociací a čtyřech různých bank. Na ty výběry to ale nemusí být špatné.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod dr._lukas 1. 9. 2013 14:09

Ja si myslim,ze tahat sebou 4 karty uz je trosku ulet :-D .. Zvlast,kdyz nema jistotu,ze za tri roky ty banky budou existovat ci spise nezmeni 20x podminky .. Osobne bych zalozil 2 bankovni ucty..stejne bude hlavni ucet vyuzivat ten z NZ ;-)
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 1. 9. 2013 15:22

No právě že na tak dlouhou dobu ano, protože některá z bank může skončit (u Zuno a Equa celkem pravděpodobné), aby se pak v zahraničí neocitla bez peněz.

Složitější by byla změna podmínek takovým způsobem, kdy by bylo vhodné účet zrušit, ale i to lze udělat korespondenčně.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod dr._lukas 1. 9. 2013 21:16

Tak me ukaz,jak napr. v KB zrusis korespondencne cely ucet :-D Pritel si muze pro jistotu zalozit banky jine volby, napr. to zminovane Fio a dalsi mBank..
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod Willma22 1. 9. 2013 22:56

Moc děkuji za všechny Vaše rady. Momentálně jsem tedy zřídila dva účty ZUNO a využila té akce přes slevomat pro mě i přítele. A rozhoduji se na základě Vašich rad, zda zvolit FIO nebo EQUA (kde však zmiňujete, že není moc spolehlivá) nebo AIRbank (nejčastěji všichni zmiňujete FIO, tak předpokládám, že nebude tak špatná). Mbank dle předchozích názorů nemá dobrou kurzovou politiku, takže pokud není nějaký dobrý důvod ji mít, tak ji zřizovat nebudu. Založení čtyř účtů mi též přijde zbytečné. Plánuji si založit max. dva účty, jelikož budu využívat hlavně ten Zélandský a v případě, že budou zmíněné banky (ZUNO, EQUA nebo FIO) končit, tak přepošlu dané peníze na účet osoby, které v ČR důvěřuji.

Co se týče těch devizovek, musím si pročíst jak to chodí z Vašich jiných diskuzí. Jestli je možné to v Praze oběhat osobně, tak to určitě zkusím. Případně se Vás pozeptám v jiných diskuzích k tomu určených. Můžu to převést jako jednu částku cca 100-120 tis. nebo na dvě částky 50-60tis., nevím co je lepší.
Willma22
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka