Jaký zvolit bankovní účet před odjezdem na Zéland?

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Willma22 30. 8. 2013 13:18

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, který účet by jste mi doporučili před odjezdem na nový Zéland. Momentálně mám účet KB u které zůstat nechci, takže bych ráda zvolila banku, která bude více vhodná. Zajímá mě u které banky budu mít výhodné výběry mimo EU (včetně relativně dobrého kurzu) a zároveň relativně výhodné zahraniční platby (pro méně časté převody větších sum peněz). Jde o to, že většinou budu vybírat, případně platit v jiných měnách než EUR a USD, takže s účtem v jiné měně si nepomohu. Jelikož budu mít po cestě pár zastávek i v zemích, kde není EUR ani USD (AUD mi pokryje platební karta z NZ), tak potřebuji vybrat banku, která bude mít vyhodný výběr z bankomatu v dané zemi. (Nebo je lepší peníze předem směnit v čr-hotově do dané měny dané země např. SAE-Dubaj)

Zároveň po pročtení Vašich diskuzí zvažuji převod větších částek přes devizovou společnost (nemám s tím vůbec žádné zkušenosti, musím si to vše ještě pročíst). Budeme totiž s přítelem posílat každý cca 60 tis. na NZ účet.

Po příjezdu na NZ si u nich založím účet a budu tam potřebovat přeposlat pravděpodobně jednorázově (tam i zpět z ČR) vyšší částku. Přičemž si zároveň potřebuji ponechat účet v ČR pro drobné platby a případné krizové situace. V zahraničí plánuji být nejdelší možnou dobu, takže bych volila nejraději účet bez poplatků, příp. splněním nějaké drobné podmínky (příjem do 10.000 Kč apod.). Pročetla jsem snad všechny Vaše diskuze a zajímavě se jeví bankovní účet Equa bank, zajímalo by mě např. s porovnáním mbank, fio, airbank. Jsem ochotna mít v Čr i dva účty, abych měla dvě různé karty (Visa, Mastercard) .

Výběr vhodného účtu řeším již téměř 3 týdny a zjistila jsem, že se v různých poplatcích, kurzech apod. už ztrácím.

Děkuji za pomoc
Willma22
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lopousek 30. 8. 2013 13:25

Co se týče českého účtu, mrkněte na EQUA Bank. Podle mého by vám mohla vyhovovat.
lopousek
Diskutér

Odeslat příspěvekod dr._lukas 30. 8. 2013 13:37

Také doporučuji účet od Equabank, protože má výběry z ATM za 9,- a přepočítává vcelku slušným kurzem (v případě plateb v jiných měnách než je Euro, jsou platby v jiných měnách převedeny na měnu Euro kurzem společnosti Mastercard a následně z Euro na české koruny).. Ale s jednou kartou bych rozhodně nevyjel..může se stát co mě: karta nebude fungovat ve všech bankomatech, bankomat může mít na sobě skimmovací zařízení a kartu ti zablokujou apod..Takže co doporučit za banku druhé volby? Nejspíše ZUNO a variantu plus.. Má Visu což se také hodí, karta jiné asociace a výběry jsou zdarma.. A pokud založíš do zítřka, dostaneš bonus 300,- http://www.zuno.cz/landing/300kc/ ( tento bonus ti pokryje poplatky na 4 a půl měsíce :-D )

z výběru bych vyřadil:
Airbank - výběry mimo EU za 100,-
mBank - nejhorší kurzy na našem trhu podtržené 2% přirážkou dále ke kurzu
Fio - drahé výběry v zahraničí srovnatelné s kteroukoliv velkou bankou
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod lopousek 30. 8. 2013 13:53

Ano, EQUA a ZUNO je asi nejlepší dvojice. K Zuno se váže ještě tato akce http://www.slevomat.cz/sleva/276563-nab ... -dostanete, je na vás, která by vám víc vyhovovala. K Equa byly také akce, ale aktuálně jsou asi passé...
lopousek
Diskutér

Odeslat příspěvekod dr._lukas 30. 8. 2013 14:06

Slevomat jsem myslel, že už není..Tak to je jistě výhodnější akce.. pokryje náklady plus verze na 11 měsíců..
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod Willma22 30. 8. 2013 14:07

Děkuju moc za radu. Jestli budu mít tu EQUA Bank, tak nechci další banku, kde bych platila poplatek, nebo musela případně řešit nějaké další přeposílání peněz pro splnění podmínky příjmu do nějaké částky. Když už tak bych šla do té základní verze toho ZUNA, sice teda mají šílený jednorázový poplatek, ale jak jste už psali několikrát víc záleží na kurzu než na poplatku.

Ve starších diskuzích jsem našla toto:
NZ umí SEPA platby v TARGET2, tj. "Europlatby". Pokud tedy stačí poslat místo místo NZ dolarů Eura, tak lze použít rady platné pro Evropu. (Např. FIO s velmi levnými Europlatbami.)
Ověřeno, chodí mi takhle platby z NZ do Fio.
(ale bohužel tomu moc nerozumím)

Zároveň jsem zapomněla napsat, že aspoň u jedné karty potřebuji napárovaný Paypal a platby přes internet.
Willma22
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fremantle 30. 8. 2013 14:46

U Zuna si typ účtu základní/Plus můžeš přepínat přímo v bankovnictví, nevolí se tudíž již při zakládání. Doporučil bych ho, abys měla i debetní kartu VISA (tu vydává pak i mBank, ale tam je i horší kurz).

Jako celkem zajímavou variantu bych viděl získání kreditní karty Cetelem, kterou lze přednabít a u níž je poplatek za výběr z bankomatu v zahraničí 1 % (min. 100 Kč). Navíc letos byly i zákazníkům nabídnuty zvláštní bonusy, mezi nimiž byla i možnost bezplatných výběrů v zahraničí (ale bonusy jsou údajně udělovány pouze individuálně) - jelikož u této karty je uplatňován poplatek za vedení pouze v měsících, kdy je využívána, byla by to to zajímavá varianta.

-- 30. 8. 2013 14:48 --

Willma22 píše:Ve starších diskuzích jsem našla toto:
NZ umí SEPA platby v TARGET2, tj. "Europlatby". Pokud tedy stačí poslat místo místo NZ dolarů Eura, tak lze použít rady platné pro Evropu. (Např. FIO s velmi levnými Europlatbami.)
Ověřeno, chodí mi takhle platby z NZ do Fio.
(ale bohužel tomu moc nerozumím)

Možnost využití SEPA plateb ti akorát přidává problém dvojité konverze, což bude nejspíš pro tebe celkem nevýhodné.
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod lopousek 30. 8. 2013 14:49

Tím pádem možná raději Zuno (akcí se vám zaplatí poplatky) s Visou, klidně plus verze, přičemž MasterCard dostanete bez podmínek a zadarmo třeba u FIO.

PayPal umí snad každá banka...
lopousek
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 30. 8. 2013 14:53

Na jak dlouho tam jedeš?
Večer se trochu rozepíšu, ale teď alespoň to základní - v žádném případě nejezdi jen s jednou kartou! Já si na kratší cesty beru minimálně dvě a na delší minimálně čtyři karty.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod xls 30. 8. 2013 15:01

Vzhledem k osobní zkušenosti, kdy Equa trvalo více než 2 měsíce zprovoznit kartu (až u 2. se to podařilo) po více než 10 telefonátech, a vzhledem ke zkušenostem ze zahraničí, kdy karta mimo Evropu spíš nefungovala než fungovala, bych si ji vzal tak asi jako pátou. Jako hlavní rozhodně ne.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod Willma22 30. 8. 2013 15:05

To jsem nevěděla, že to jde u té ZUNO přepnout na potřebnou dobu, což by bylo perfektní.

Takže teď nevím jestli zvolit verzi EQUA a ZUNO nebo ZUNO a FIO. Účty nebudu využívat moc aktivně, jelikož budu využívat hlavně ten NZ. Jde spíš o jejich využití pro přeposlání peněz z ČR na NZ účet v případě potřeby a zpět na ČR v případě vypršení víza a návratu do ČR. Karty budu používat zřídka pro výběr z bankomatu v jiných zemích než NZ a Austrálii (kde využiji opět NZ kartu), kde se budu vyskytovat většinu času.

Když bych zvolila variantu ZUNO a FIO, tak který z nich by byl výhodnější pro výběry a který pro mezinárodní platby.

U Equa jediné co mi vadí, že musím přelívat peníze mezi účty, abych splnila podmínku 10.000, takže to znamená každý měsíc na to myslet (ale zároveň se mi tam líbí ten výběr za 9 Kč s relativně dobrým kurzem).

Jedu minimálně na rok, a to jak dlouho zůstanu záleží na imigračním. Ale ráda bych minimálně na 3 roky spíš déle. Do odjezdu mám 3 měsíce.
Willma22
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lopousek 30. 8. 2013 15:51

V tom případě ZUNO a FIO.

Zuno jako hlavní český účet a FIO spíš jen jako jakýsi záchranný účet v případě potřeby.

A až si uděláte na NZ účet, peníze si můžete nechat zkonvertovat a poslat přes devizovku, kde budete mít nejlepší kurz. Třeba přes SAB. Ale jsou i další. Viz články Patrika aspol. (O europlatbách do NZ opravdu nevím. :) )

Kombinace: Zuno (visa), Fio (mastercard) a místní účet je dle mého naprosto dostačující.
lopousek
Diskutér

Odeslat příspěvekod dr._lukas 30. 8. 2013 16:39

Proč to Fio? Výběry z ATM má předražené!! Kurzy žádná výhra.. :-) Peníze na účet na NZ bych zasílal přes devizovku.. Žádné europlatby bych ve Fio neřešil.. Kombinace Equabank a Zuno je nejlepší ;-) Každopádně jestli tu tyto 2 banky budou i za 3 roky ti nikdo nezaručí :-D.. A koukal jsem na podmínky..první měsíc je plus účet zcela zdarma, bez podmínek.. bonus na dalších 11 měsíců je příjemný..a nebo taky může mít účet klasik a v případě potřeby ho přepne... Tu podmínku 10.000,- klidně můžeš nastavit jako TP mezi Zunem a Equa :-D ... Mimochodem na rozdíl od Fio banky lze v těch dvou zmiňovaných řešit vše online na netu a telefonicky..pokud se nemýlím u Fio banky musím s každým prdem na pobočku :-(
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod Willma22 30. 8. 2013 17:59

Jedu tam s přítelem, tak ten poplatek, bychom mohli vyřešit trvalým příkazem, kdy on mi pošle z jeho equy na moji 10.000, z té to já přepošlu na fio a z fia následně zpět na můj equa účet. Budou tam figurovat jina jmena, tak by s tim snad nemusel byt problem (doufám, že berou příjem z jiného účtu se stejným jménem jako přijatou platbu, hodila bych tam 5 denní prodlevu, aby se vše včas propsalo na TP), ale to by se hodilo spíš na jinou diskuzi, ten poplatek by se určo nějak vyřešit dal.
Já se samozřejmě budu všude jinde než na NZ (kde budu mít účet) kde nebudou AUD platit kartou, ale ne všude se kartou platit dá, z toho důvodu chci aspoň trochu výhodný výběr (just in case).
Jinak jste úplně úžasní už jsem Vás dnes několikrát chválila do nebe, moc Vám děkuji, že tu jste a máte tyto skvělé diskuze. Moc si toho vážím a určitě nejsem sama.
Willma22
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lopousek 30. 8. 2013 18:55

dr._lukas píše:Proč to Fio? Výběry z ATM má předražené!!

Vycházel jsem z tazatelčina předchozího příspěvku, že nechce dva "práci/poplatky vyžadující" účty. A FIO jako záložní účet se neztratí. V jiném případě samozřejmě viz mé dřívější příspěvky, resp. ty tvé. :)

Jsem zvědav, co přihodí Patrik. :-))
lopousek
Diskutér

Odeslat příspěvekod slavo963 30. 8. 2013 19:19

Nebudu zakladat novy thread, za chvili budu resit neco podobneho...Jakym kurzem se prepocita vyber hotovosti u Equa? Maji 2 kurzy- valuty a devizy...
slavo963
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 30. 8. 2013 20:06

Takže začal bych s tím, že jet na tak dlouho a tak daleko jen s jednou kartou je vyloženě hazard a i dvě karty jsou málo. Může se stát cokoliv:

1) s konkrétní kartou někde nepůjde zaplatit (stalo se mi v Maroku, Dominikánské republice, Rakousku)
2) s konkrétní kartou nebude vybrat z některých bankomatů - naposledy jsem měl problém v Mexiku, kde se mi na letišti podařilo vybrat až z pátého bankomatu.
Aktuálně měl kamarád problém s Equa v Číně, kde kartě "chutnaly" jen málo rozšířené bankomaty Bank of China. Než to zjistil, měl na kartě zablokované prostředky ve výši několika desítek tisíc korun a i když se jich část vrátila, stále řeší reklamaci na cca 25 000 Kč. U vrácených výběrů je ve ztrátě cca 100 Kč na jeden výběr (jiným kurzem byla platba vrácena, než odečtena). Ono s tou Equou, zdá se, je v zahraničí docela problém, jak mohu číst v různých diskusích.
3) banka kartu zablokuje z důvodu podezření na zneužití - i to se mi stalo. 3 týdny před dovolenou. Kamarádovi se to teď stalo dokonce několikrát za sebou (je na více než dvouletém výletu kolem světa)
4) kartu ztratíš, poškodíš (stačí ji položit u pokladny do "demagnetizační" zóny a mít trochu smůlu)
5) chybnou či vlastností nějakého zařízení si kartu "vyblokuješ" - stalo se nám ve Švýcarsku při tankování u samoobslužné benzinky - po cca 3 tankováních jsme byli s kartou na nule a už jsme nezaplatili (když vypršely blokace, tak se limit obnovil, ale trvá to několik dní)
6) banka zkrachuje/ukončí činnost - opět, kamarád je na 2 letém "výletu" a mezi kartami má i Axu, která mu je nyní na nic.
7) banka z nějakého důvodu začne "bojkotovat" daný region. Ať z důvodu mezinárodních sankcí nebo z důvodu vyššího počtu podvodů - např. GE nedávno nechala klienty v zahraničí bez peněz, když s okamžitou platností zakázala výběry z bankomatů ve vybraných zemích

To byly věci, které mě napadly během chvilky, určitě se najdou i jiné nepříjemné situace.

Takže při tak dlouhém pobytu bych vzal co nejvíce karet různých asociací a různých bank, co jich vůbec posbírat jde.

Bezplatné úcty bez podmínek aktuálně poskytuje Fio, mBank, Zuno, Air Bank.
Tedy ideální kombinace, 2 krát MasterCard (FIO + AIR), 2 krát VISA (Zuno + mBank). Jestli si Zuno zvolíš PLUS účet nebo ne, je na tvém rozhodnutí. Nevím jakými prostředky nyní disponuješ, jestli jsi schopna dosáhnout na splnění podmínek vedení PLUS účtu zdarma (ať obratem na kartě nebo sumou zůstatků).

Pro placení kartou by mohla zajímavě vyjít Citi life. Sice stojí 50 Kč měsíčně, ale celkem slušně vychází kurz (je střed + 2 %, ale ta 2 % zase vrací za obrat). Bohužel o vratky se musí žádat telefonicky, ale pokud si zřídíš nějakého VOIP operátora, tak přes něj můžeš volat i ze zahraničí. Pokud myslíš, že se ti to nevyplatí, zřiď si alespoň Citi Classic. Je zdarma a kreditka se vždycky hodí, některé hotely nebo autopůjčovny je údajně při rezervaci vyžadují. Navíc je to karta s 3D Secure a už jsem se setkal s webovými obchody, které platbu jinou kartou nepřijaly. Kamarádovi jsem touto kartou musel kupovat vstupenky na festival v Goodwoodu. Má taky asi 4 karty a ani jednou nezaplatil :).

S podmínkami pro bezplatné vedení zřídíš účet u těchto bank: Equa, Poštovní spořitelna, GE, Citi. Je na Tvém zvážení, jestli se ti to vyplatí, třeba ta Equa vypadá zajímavě, ale bohužel její spolehlivost není ani zdaleka 100 %.

-- 30. 8. 2013 20:09 --

Jinak za zřízení některých účtů jsou odměny, jak pro doporučítele, tak pro doporučeného, když mi pošleš SZ, rád pošlu doporučení:
MBank - 500 Kč pro oba
Zuno - minimálně 300 Kč pro oba (ale tady je výhodnější akce na Slevomatu)
Equa - 150 Kč pro oba (sice nemám, ale můžu požádat o doporučení kamaráda)

-- 30. 8. 2013 20:12 --

Nejméně jednu kartu si nech zde v ČR u důvěryhodné osoby - pro případ ztráty všech karet. Banky totiž za zaslání do zahraničí vyžadují velmi velké peníze a navíc tahle služba ani není moc spolehlivá
http://www.mesec.cz/clanky/na-pomoc-od- ... polehejte/
Jediná banka, která pošle kartu do zahraničí zdarma je mBank - http://www.mbank.cz/mobile/forum/read.h ... 9&t=200690

-- 30. 8. 2013 20:15 --

Před odjezdem si vyřiď několik smluv s devizovými společnostmi, ze zahraničí to budeš dělat obtížně.
S NZD bude trošku problém, moc devizovek tuhle měnu nedělá, mně se podařilo přesvědčit pro známého Easychange, přestože tuto měnu standardně nemají v nabídce. Ale došlo tam teď k nějakým změnám minimálně v zaměstnancích, jestli ne i v majetkové struktuře, tak nevím, jestli budou i nadále tak vstřícní.

Určitě je umí Akcenta, ale ti zase nemají rádi malé platby.
Uzavření smlouvy je většinou zdarma, jen Fortissimo za to chce 4 eura.

-- 30. 8. 2013 20:17 --

slavo963 píše:Nebudu zakladat novy thread, za chvili budu resit neco podobneho...Jakym kurzem se prepocita vyber hotovosti u Equa? Maji 2 kurzy- valuty a devizy...

Jakákoliv operace s kartou jde vždy devizovým kurzem, je jedno, jestli jde o platbu nebo výběr z bankomatu.

Doufám, že si to pamatuji dobře, ale Equa nechá karetní společnost převést všechny transakce na EUR a následně to převede svým kurzem deviza-prodej z EUR na české koruny.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod dr._lukas 31. 8. 2013 01:31

slavo963 píše:Nebudu zakladat novy thread, za chvili budu resit neco podobneho...Jakym kurzem se prepocita vyber hotovosti u Equa? Maji 2 kurzy- valuty a devizy...

v případě plateb v jiných měnách než je Euro, jsou platby v jiných měnách převedeny na měnu Euro kurzem společnosti Mastercard a následně z Euro na české koruny
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 31. 8. 2013 11:24

Ještě mě napadlo jedno možná na 1. pohled složitý řešení, ale na uvažovaný účel možná ideální:
1) založit účet s kartou u VR-bank (Žitava)
2) přes devizovku ho naplnit
3) kartou si pak dle potřeby vybírat v bankomatech.

Díky dobrému kurzu při výběru a pevnému poplatku to vyjde při výběru částek tak 10-20 tisíc líp v jakékoli měně. Výhodou je i to, že karta je neembosovaná a prakticky nezneužitelná.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod dr._lukas 31. 8. 2013 13:21

A napr. v autopujcovne, v hotelu i jinde na druhe strane polokoule ji s tou nezneuzitelnou kartou poslou do zadele ;-)
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 31. 8. 2013 13:48

Však to doporučuju jako debetku na výběry z bankomatů a případně jako alternativu k převodům. Na placení a podobné akce pak samozřejmě je nejlíp mít embosovanou kreditku, ale to je úplně jiná funkce.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod slavo963 31. 8. 2013 17:15

dr._lukas píše:
v případě plateb v jiných měnách než je Euro, jsou platby v jiných měnách převedeny na měnu Euro kurzem společnosti Mastercard a následně z Euro na české koruny

Tomu rozumim, ale jak je to vyberem eur z bankomatu? Ktery kurz se pouzije, na strankach jsou uvedeny valuty, devizy.
slavo963
Diskutér

Odeslat příspěvekod dr._lukas 31. 8. 2013 21:12

Deviza plati pro vybery z atm,platby kartou,prevody na uctu..valuty jsou hotovost,kterou ti daji v bance..i kdyz zrovna u Equa nechapu tento sazebnik,kdyz nemaji pokladny
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod slavo963 31. 8. 2013 23:36

Prave to mne zmatlo, ze proc vubec maji v ponuce valuty.
slavo963
Diskutér

Odeslat příspěvekod dr._lukas 1. 9. 2013 07:04

No oni jsou totiz celkove zajimava banka :-D
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 1. 9. 2013 07:59

dr._lukas píše:A napr. v autopujcovne, v hotelu i jinde na druhe strane polokoule ji s tou nezneuzitelnou kartou poslou do zadele ;-)

Jako jediná karta určitě ne, ale to už jsem zde zmiňoval, že s sebou nejméně čtyři karty, dvou různých karetních asociací a čtyřech různých bank. Na ty výběry to ale nemusí být špatné.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod dr._lukas 1. 9. 2013 14:09

Ja si myslim,ze tahat sebou 4 karty uz je trosku ulet :-D .. Zvlast,kdyz nema jistotu,ze za tri roky ty banky budou existovat ci spise nezmeni 20x podminky .. Osobne bych zalozil 2 bankovni ucty..stejne bude hlavni ucet vyuzivat ten z NZ ;-)
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 1. 9. 2013 15:22

No právě že na tak dlouhou dobu ano, protože některá z bank může skončit (u Zuno a Equa celkem pravděpodobné), aby se pak v zahraničí neocitla bez peněz.

Složitější by byla změna podmínek takovým způsobem, kdy by bylo vhodné účet zrušit, ale i to lze udělat korespondenčně.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod dr._lukas 1. 9. 2013 21:16

Tak me ukaz,jak napr. v KB zrusis korespondencne cely ucet :-D Pritel si muze pro jistotu zalozit banky jine volby, napr. to zminovane Fio a dalsi mBank..
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod Willma22 1. 9. 2013 22:56

Moc děkuji za všechny Vaše rady. Momentálně jsem tedy zřídila dva účty ZUNO a využila té akce přes slevomat pro mě i přítele. A rozhoduji se na základě Vašich rad, zda zvolit FIO nebo EQUA (kde však zmiňujete, že není moc spolehlivá) nebo AIRbank (nejčastěji všichni zmiňujete FIO, tak předpokládám, že nebude tak špatná). Mbank dle předchozích názorů nemá dobrou kurzovou politiku, takže pokud není nějaký dobrý důvod ji mít, tak ji zřizovat nebudu. Založení čtyř účtů mi též přijde zbytečné. Plánuji si založit max. dva účty, jelikož budu využívat hlavně ten Zélandský a v případě, že budou zmíněné banky (ZUNO, EQUA nebo FIO) končit, tak přepošlu dané peníze na účet osoby, které v ČR důvěřuji.

Co se týče těch devizovek, musím si pročíst jak to chodí z Vašich jiných diskuzí. Jestli je možné to v Praze oběhat osobně, tak to určitě zkusím. Případně se Vás pozeptám v jiných diskuzích k tomu určených. Můžu to převést jako jednu částku cca 100-120 tis. nebo na dvě částky 50-60tis., nevím co je lepší.
Willma22
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dr._lukas 1. 9. 2013 23:07

Fio bude pro oba z Vas naprosto zbytecne..Vybery z atm ma drahe,kurzy prumerne a ty zahranicni platby vyresis pres devizovky..mBank je opravdu zbytecna banka..a navic Visu dostanete oba od Zuno banky ;-) .. Pokud neduverujes Equabank nebo mas obavy...tak zaloz Airbank..Je asi v nejlepsi pozici ze vsech tech novych bank, ma silne zazemi a oproti zavedene Fio bance funguje naprosto online pres web ci telefon ;-)
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 2. 9. 2013 08:06

FIO má tu výhodu, že u ní má účet několik devizovek, takže to zrychlí převody.
Tu Equa si zřiď, ale nespoléhej na ni, prostě stát se může cokoliv (banka zavře, karta nebude fungovat).
Jak jsem psal, já jsem pro zřízení více účtů. Je pravda, že díky mému cestování a cestování mých kamarádů na to mám jiný náhled, ale opravdu platí, že co se může po..., to se taky po... a někdy i čtyři účty a 4 karty jsou málo, zvláště při tak dlouhé době.
Nejméně jednu kartu si nech doma u důvěryhodné osoby, protože řešit ze zahraničí zaslání nové karty při ztrátě je
1. Problém - jak uvádějí praktické zkušenosti banky to neumí i když mají tuto službu v nabídce
http://www.mesec.cz/clanky/na-pomoc-od- ... polehejte/
2. Drahé
Zdarma to umí snad jen mBank. Navíc za zřízení účtu u mBank přes doporučitele (určitě se někdo rád nabídne, kdyžtak jsem přes soukromou zprávu k dispozici, ideální je, když si přes někoho zřídíš jeden - tedy dostaneš 500 a pak doporučíš přítele a dostaneš dalších 500 a on taky, celkem tedy 1500 Kč, při splnění podmínek)
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Willma22 2. 9. 2013 09:14

No když ta EQUA není moc spolehlivá a ještě tam musím řešit přeposílání peněz, abych ji měla zadarmo, tak se mi do ní moc nechce. NO nevím. AIR Bank se mi líbí z důvodu, že tam můžeme vložit peníze, přes ten jejich bankomat (přítel dostává peníze od zákazníků hotově, takže je musí přes něco vložit) a vydají až dvě platební karty (jednu bych mohla nechat doma).

Patriku, jak jsi psal o té ztrátě té karty a vydání duplikátu, nemyslím, že by to byl takový problém. Novou kartu mi pošlou na trvalé bydliště, tam bydlí rodiče, přičemž mamka má už několik let kartu, že za mě může přebírat zásilky (nevím jestli karta není do vlastních rukou). A to mi pak přepošle případně na Zéland.
Willma22
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod franko_cz 2. 9. 2013 09:32

Já myslím že ta kombinace Zuno (visa), AirBank (mastercard) + devizovky bude dobrá. Sice taky do zahraničí vozím 5 karet + hotovost, ale myslím, že je to až příliš opatrnické.
franko_cz
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 2. 9. 2013 10:11

Willma22: raději si zjisti, jak to banka případně posílá
A tu rámcovku si také vyřiď u více devizovek.
Franko: No jo no, čím je člověk informovanější a zkušenější, tím je více opatrný (= paranoidní :) ). Byly doby, kdy jsem kartu neměl vůbec (ani jsem neměl účet a výplatu jsem si nechával posílat na vkladní knížku u Agrobanky, následně GE) a taky jsem jezdil do zahraničí.

Zkrátka vše, co se může stát se buď stalo mně nebo mým kamarádům, tak na to mám trochu jiný náhled.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod dr._lukas 2. 9. 2013 21:00

Willma22: pokud máš obavy o tu spolehlivost (což ze své vlastní zkušenosti zatím mám, ale doposud jsem trpělivý pro cenu výběrů), tak se na Equabank vyprdni..s verzí Plus u Zuno budeš mít vlastně výběry z ATM zdarma všude na světě.. A založ si tu Airbank..karty dostanete 2 zdarma, běžný účet úročí stejně, jako spořicí (do 100 tisíc a při splnění podmínky 5x zaplatit kartou v daném měsíci)..A přítel, ať si založí pro jistotku to Fio..každý budete mít jednu stejnou banku a druhou rozdílnou..sebou karty tří bank a to Vám bohatě stačí..Kreditky na tak dlouhou dobu neřeš..kdyžtak si pořídíš nějakou výhodnou na NZ :-) mBank je taky zbytečná.. nic zvláštního nenabízí, kurzy mají zlodějské!!!

-- 2. 9. 2013 21:06 --

uvádím i nový ceník Zuno banky od 1.11.2013 http://www.zuno.cz/global/documents/zun ... 112013.pdf
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod Willma22 3. 9. 2013 10:29

No mě se původně equa bank líbila nejvíc, ale vy jste tu psali, že mimo EU s ní bývají problémy. Napadlo mě též, že bychom mohli mít stejný jeden účet (v našem případě ZUNO) a pak každý jiný, nebyla by tedy lepší kombinace oba ZUNO, jeden EQUA, jeden AIRBANK.

Zajímalo by mě, jak na tom jsou banky (pořadí od nejlepší po nejhorší ) např. u výběrů (nebo plateb) nad 5.000 Kč vzhledem k poplatku a kurzu (u bank ZUNO, EQUA, AIRBANK,FIO), podle toho bych volila. Myslím, že tyto bankovní transakce nebudu využívat, zas tak často, ale proč nevyužít nejvýhodnější možnosti.

A v případě, že by to bylo takhle a vše fungovalo jak má, kterou bych měla využívat jako hlavní, tím myslím přeposlat na ní peníze a vybrat přes ní např. v bankomatu a v nejhorším případě (kdyby nebyl čas na devizovku - nějaká kritická situace, kdy budu potřebovat peníze zaslané od rodiny) bankovní převod.

Už těď se netěším, až budu řešit výběr devizovek a informace o tom, jak to funguje.
Willma22
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 3. 9. 2013 10:46

Tu Equa si zřiď. Když bude fungovat, těžko najdeš lepší pro výběry z bankomatů v zahraničí. Ale chce to ještě něco k tomu, když fungovat nebude.

ZUNO PLUS účet je určitě zajímavá volba - myslím, že těch 69 Kč za vedení se v tomto případě vyplatí. U Air Bank nevidím pro tvoje použití žádnou přednost - kurzy špatné, poplatky za vyběr z bankomatu v zahraničí vysoké.

Takže Equa + Zuno (plus účet) a máš jednu kartu MC a jednu VISA. Pak bych přidal ještě do zálohy jednu VISA (z bezplatných připadá v úvahu jen mBank, všechny ostatní mají MC) a jednu MC (buď Air Bank nebo FIO).
Obě - Air Bank i FIO nemají zajímavé kurzy a mají vysoké poplatky za výběr v zahraničí, mBank má kurzy opravdu špatné, takže snad jen na výběr z bankomatu těsně nad hranicí 2500 Kč když selze Equa i Zuno. FIO má výhodu v tom, že u nich mají účty i devizovky (minimálně Akcenta a Zuno).

Co se devizovek týče, probíhá to tak, že nejdříve uzavřeš rámcovku. Na základě té pak zadáváš příkazy - dohodneš se jakou částku chceš směnit (jeslti NZD-CZK nebo obráceně) a do určité doby (zpravidla 3 dny) musí tato částka dojít na účet devizovky (což v praxi znamená podat příkaz okamžitě). Až peníze dostanou, tak je předem dohodnutým kurzem smění a přepošlou.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Willma22 3. 9. 2013 13:29

Možná bude můj dotaz znít hrozně hloupě, ale co se stane, když by jedna z těch bank skončila. Přijdu o peníze, nebo mají všechny pojištěné vklady a přepošlou mi je na jiný účet.

Jinak tedy zvolím asi kombinaci - Já (ZUNO-VISA+EQUA-MC+FIO-MC(kvůli devizovkám) Přítel (ZUNO-VISA+AIRBANK-MC) (přítel potřebuje alespoň jednu banku, kde může vložit hotovost dokud jsme v čr). Líbí se mi, že AIRBANK vydává ty dvě karty (jednu bych nechala v čr a jednu vzala s sebou, ale přijde mi bláznivé mít čtyři účty).
Willma22
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 3. 9. 2013 13:46

Záleží na tom, jakým způsobem skončí. Pokud "dobrovolně" - zkrátka se rozhodnou "zavřít krám", tak se nic moc neděje, budeš mít několik měsíců na převod peněz do jiné banky.
Pokud by zkrachovala, tak je to složitější, ze zahraničí by se to vyřizovalo blbě (ale možná to jde), standardně se to dělá tak, že ČNB vybere jinou banku, která bude vyplácet náhrady, tam dojdeš a požádáš o převod do jiné banky. Na výplatu náhrad je limit, tuším, 3 roky (tedy do té doby tam musíš přijít, jinak nárok na náhradu zaniká)
PatrikChrz
Administrátor