Účet na příjem přes SEPA

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod elipsoid 4. 9. 2014 18:36

Zdravím,
potřeboval bych přijmout větší platbu ze Švýcarska. O zahraničních platbách toho moc nevím. Jde mi o to, aby platba proběhla co nejrychleji (takže SEPA?) a abych přišel o co nejmíň peněz. Nevím, jestli různé banky aplikují různé kurzy, jako je tomu při platbách v zahraničí, nebo se řídí nějakým kurzovním lístkem... Mám běžné účty v Airbank, Zuno, Equa i mBank - který z nich by na to byl nejlepší? Díky, v tomhle mám hokej...
elipsoid
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod franko_cz 4. 9. 2014 23:24

Má to být v eurech nebo ve švýcarských fancích?
- eura
a) euroúčet v solidní bance s minimálními poplatky za příchozí sepa platby
b) via devizovka
c) zuno

- švýcarské franky
a) via devizovka
b) fio chrf účet a pak popřemýšlet co s tím dál
franko_cz
Diskutér

Odeslat příspěvekod elipsoid 5. 9. 2014 00:01

Díky za odpověď. Mel by to byt ekvivalent částky v eurech, ale počítám, ze bude odeslán z frankoveho účtu. Mně je vcelku jedno, jak to přijde, nejspíš to budu převádět do czk.
Euro účet u Zuno nemám, pokud jde vyřídit online, založim si ho (jsem v zahraničí). Ale pokud to pak budu převádět do czk, vyjde to nastejno, jako kdyby mi peníze přišly rovnou na czk účet, není to tak? Je převod na eur účet rychlejší? Díky.
elipsoid
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 5. 9. 2014 07:03

Pokud jde o větší částku, tak si rozhodně udělej účet u nějaké devizovky (Akcenta, SAB, Exchange, Divíšek, Fortissimo,...), ideálně u více.

Pak záleží na tom, jak se dohodneš s odesilatelem. Jestli je s ním rozumná řeč, domluv se na datu odeslání částky, sděl výši částky jednotlivým devizovkám a ta, která ti nabídne nejlepší kurz, do té to nech poslat. Musíš ale mít možnost se spolehnout na odesilatele, že částku skutečně pošle a v dohodnuté výši.

Pokud není možné se na odesilatele spolehnout, udělej si účet v měně, která bude zasilána (aby nedošlo ke konverzi), tedy buď CHF nebo EUR (musíš se odesilatele zeptat co bude odesílat) v bance, kde ti nebudou účtovány vysoké poplatky za příchozí cizoměnovou transakci, takže asi to FIO. No a z FIO to pak přeposlat do té devizovky.
Je-li možné se dohodnout, preferuj raději platbu v EUR, bude to levnější nákladově a i se ti podaří dojednat lepší kurz na EUR než na CHF. EUR totiž dělají všechny devizovky, CHF ne (např, Easychange CHF nedělá).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod barnyss 5. 9. 2014 17:38

Já toho Patrika miluju, on má tak úžasný přehled a dovede všechno tak srozumitelně vysvětlit ... paráda. díky i za mě
barnyss
Mírně pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků