Kreditní karta CITI vs. RB (de luxe)

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod PULPANM 9. 9. 2014 10:56

Ahoj, nechci mít "milion KK" a tak se ptám na váš názor.RB je můj hlavní účet, e-konto komplet.
Přemýšlím o požádání o KK deluxe ( při útratě +10 tis/m je vedení zdarma a to pro mne není problém) a zrušit KK CITI se solidním limitem, a nebo nedělat nic a nechat si CITI life.
U RB bych měl také solidní limit.
Díky za názory
PULPANM
Diskutér

Odeslat příspěvekod mobilman 9. 9. 2014 11:22

Jelikoz je zduraznen ten slusny limit - je potreba nejaky mit a tedy i tu kreditku? Nebo proc vubec o nejakou zadat a nejakou mit?
proc treba nezrusit citi a nemit zadnou, byl by to problem zit bez dluhu (i kdyz vyuzivas jen bezurocne obdobi, pro mne je KK dluh tak jako tak i kdyz nakratko) ?
jen me zajima ta motiva proc KK mit.. nejak mi to dodnes totiz unika. Kdysi jsem ji mel v dobe nez jsem mel vlastni vetsi supory, dnes prave nevidim jediny duvod ji mit.
mobilman
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod slavo963 9. 9. 2014 11:31

Tak CITI je lepsi ne? U RB se nepocita vratka u netovych plateb...
slavo963
Přeborník

Odeslat příspěvekod slavo963 9. 9. 2014 11:31

Tak CITI je lepsi ne? U RB se nepocita vratka u netovych plateb...
slavo963
Přeborník

Odeslat příspěvekod PULPANM 9. 9. 2014 11:45

mobilman píše:Jelikoz je zduraznen ten slusny limit - je potreba nejaky mit a tedy i tu kreditku? Nebo proc vubec o nejakou zadat a nejakou mit?
proc treba nezrusit citi a nemit zadnou, byl by to problem zit bez dluhu (i kdyz vyuzivas jen bezurocne obdobi, pro mne je KK dluh tak jako tak i kdyz nakratko) ?
jen me zajima ta motiva proc KK mit.. nejak mi to dodnes totiz unika. Kdysi jsem ji mel v dobe nez jsem mel vlastni vetsi supory, dnes prave nevidim jediny duvod ji mit.


No tak jednoduše,1) kvůli výhodě vratky...jak píšeš, platím 100% inkaso a tak je karta zdarma a navíc dostanu bonus 2%...tak proč to nevyužít
Nežiju na dluh a to se doufám nezmění, ale když mám v bance peníze např.na spořáku, tak je pro mne výhodnější platit KK banky a moje peníze nechat ležet na spořáku.
Mám pak úrok + 2% vratku, takže se mizivý úrok na spořáku o chlup zlepší
2) KK se dobře platí ubytování ve světě při výpravách, letenky atp
3) ze zvyku

-- 9. 9. 2014 11:46 --

slavo963 píše:Tak CITI je lepsi ne? U RB se nepocita vratka u netovych plateb...


To jsem nevěděl
Je fakt, že na netu také platím
PULPANM
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 9. 9. 2014 11:54

Tak jediná výhoda kreditek jsou asi jen ty různé bonusy. A myslím, že pro většinu zákazníků budou mít smysl jen vratky - a ty má lepší Citi (vrací i z internetových plateb). Bonusové programy - RB má jen Sphere (lze mít zdarma i např. debetky Equa nebo na zákaznické kartě Hudy), Citi má Citi Club (i když teda osobně jsem využil jen u KFC a Subway).
Další výhody jsou pro mě už nezajímavé - RB má nějakou autoasistenci (která by mi byla platná jak mrtvému zimník), pojištění záruky koupeného zboží o jeden rok a má o malý chlup lepší kurzy (průměr na trhu - s jinou kartou se lze dostat i na lepší).

Kromě bonusů... Nevím jestli má RB v ceně dodatkové karty, mám dojem, že u De Luxe nejsou, u Citi lze mít klidně 4 další. U Citi lze nastavit aspoň hotovostní limit zvlášť na nulu, RB tohle neumožňuje (ale zase lze zamykat pro platby na internetu).

Srovnávat tedy lze z různých úhlů pohledu, ale zase žádná z uvedených není stejně použitelná na všechno - pokud za vedení Life platíš a nechce se ti různě šachovat s převydáváním, tak nejspíš sáhneš po De Luxe, když ji budeš mít zdarma. Většina klientů nebude De Luxe řešit asi kvůli potřebě hlídat obrat a faktu, že na ni lze dosáhnout zdarma jen u konta Komplet. A u KK Style je to pak zase výrazně méně muziky než u Life (i včetně nižšího limitu vratek za zúčtovací období)...

-- 9. 9. 2014 11:58 --

PULPANM píše:platím 100% inkaso

Tohle je další věc, za kterou bych RB poslal k šípku - něvím, jakého idiota napadlo zpoplatnit jednorázové nastavení plného inkasa - i když je to teda "jen" 29 Kč a spousta lidí to překousne, tak tohle prostě nepochopím, obzvlášť když předtím než z kreditek RB udělali nepoužitelný kus plastu to bylo taky zdarma.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod PULPANM 9. 9. 2014 11:58

Je to tak, právě se snažím optimalizovat stav karet a je pravda, že srovnávat KK je asi dost složité stejně jako účty.Těch má člověk také víc a různě přepíná/využívá dle aktuálních nabídek.
Musím si to nechat projít hlavou, z 2.strany, když leží v šuplíku, tak to zase ak moc nevadí a použít se dá, když člověk chce.

-- 9. 9. 2014 11:59 --

Nojo, na to iknaso u KK RB jsem nějak zapomněl, to se tady dost řešilo.
To je tedy pěkná blbost
Líbilo by se mi, že mám vše v jednom inet/mobil bankovnictví, ale zase přihlásit se na jiný web také není zrovna složité
PULPANM
Diskutér

Odeslat příspěvekod Z RB 9. 9. 2014 12:00

PULPANM: Je to tak, z internetových plateb vratku nepočítáme. Nevím, kde bydlíte a jakou máte dostupnost eshopů - ale já to dělám tak, že na netu objednávám, ale zboží vyzvedávám v kamenném obchodě - a pak už vratka platí (nezkoumáme transakci podle jména obchodníka, ale podle typu transakce). Jinak výši vratky tuším teď Citi zkrouhla taky na 1000 Kč měsíčně, takže tam na tom budeme stejně.
Píšete, že hodně cestujete - i když jsme v rámci Evropy přešli na naše kurzy, tak na měny, které nemáme v kurzovním lístku (takže všechny mimoevropské s cca 5-6 výjimkami) pořád používáme kurz MC, tam bude oproti Citi slušná výhoda.
Fajn je i autoasistence, lepší než mám od pojišťovny. A pojištění nejlepší ceny a prodloužený záruky.
Pokud utratíte přes 10 tisíc a máte Komplet jako hlavní účet, tak myslím není moc co řešit. Jo, abych nezapomněl, mám pocit, že u nově vydaných kreditek je nějaký měsíční poplatek za 100% inkaso.
Z RB
Návštěvník

Odeslat příspěvekod astrapa 9. 9. 2014 12:04

No, zapomněli jste u KK na cestovní pojištění zdarma (Diners Club, některé verze UCB), to je snad dostatečný důvod, ne?
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod PULPANM 9. 9. 2014 12:09

Diners jsem si právě založil kvůli cestovnímu pojištění, které se mi bohatě vyplatí i při ročním poplatku (měšec).
Spíš řeším, jestli zrušit CITI a vzít RB, když už mám RB jako hlavní účet, a nebo nedělat nic
PULPANM
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 9. 9. 2014 12:13

Z RB píše:i když jsme v rámci Evropy přešli na naše kurzy, tak na měny, které nemáme v kurzovním lístku (takže všechny mimoevropské s cca 5-6 výjimkami) pořád používáme kurz MC, tam bude oproti Citi slušná výhoda.

Já bych ocenil, kdybyste tohle přestali představovat jako výhodu KK RB - kurzy karetní asociace pro měny mimo kurzovního lístku máte stejnou i u debetek a stejně tohle dělá i vícero bank (třeba ČSOB)...

Naopak bych zdůraznil, že u některých měn ve vašem kurzovním lístku máte zlodějský spread 6 % (např. CNY), což je kurz úplně srovnatelný s Citi :!: (i když u většiny to budou zřejmě "standardní" 4 %).

-- 9. 9. 2014 12:15 --

Z RB píše:Jinak výši vratky tuším teď Citi zkrouhla taky na 1000 Kč měsíčně, takže tam na tom budeme stejně.

Tak komu jde jen o absolutní výši vratky, pořídí si třeba nové cobrandy ČS (Kooperativa/Kapitol), které vrací 2 % s limitem 2000 Kč za zúčtovací období...

-- 9. 9. 2014 12:17 --

astrapa píše:No, zapomněli jste u KK na cestovní pojištění zdarma (Diners Club, některé verze UCB), to je snad dostatečný důvod, ne?

Mají i některé debetky (třeba i u té UCB), KB dádá ke všem debetkám taky. Ale zase to cestovnáí pojištění u Diners má zase dost vysoké limity ve srovnání třeba s KB... :-)
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod Z RB 9. 9. 2014 12:32

Fremantle: já myslím, že u těch debetek ty kurzy tak výhodné nejsou - podle mě přepočítáváme kurzem MC danou měnu na eura a pak už naším kurzem z eur na koruny a tak to podle mě dělají asi skoro všichni.
Ad cestovní pojištění: já používám u debetky, 50 Kč/měsíc, ale aktivovat lze jen na konkrétní měsíc, takže jsem celoročně na několika nízkých stovkách...KB má fakt k debetkám pojištění zadarmo, jo? To je celkem hezkej benefit...
ad CNY, to už jsme řešili, fakt nevím, proč tam ta přirážka je...
Z RB
Návštěvník

Odeslat příspěvekod libol 9. 9. 2014 12:43

PULPANM píše:Je fakt, že na netu také platím

Z RB píše:Jinak výši vratky tuším teď Citi zkrouhla taky na 1000 Kč měsíčně, takže tam na tom budeme stejně.

Z RB fakt by mne zajímala definice PULPANMovy situace, kdy na tom s vratkami "bude stejně".
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod Z RB 9. 9. 2014 12:45

Myslel jsem, že u RB i Citi je teď stejná maximální vratka, nebo ne? A každej si umí spočítat, jestli utrácí víc na webu nebo třeba v cizině - tam za nikoho mluvit nemůžu...
Z RB
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fremantle 9. 9. 2014 12:47

Z RB:

Obchodní podmínky pro vydávání a používání debetních karet píše:IX.3. Pro Karty, které jsou vydány k Účtům bez možnosti aktivace dalších Měnových složek v rámci jednoho Účtu, tj. k samostatným Účtům, vedeným v měně CZK a ve vybrané zahraniční měně platí, že:
Transakce se zúčtují na vrub Účtu, na kterém byla provedena rezervace Prostředků. Pokud taková rezervace provedena nebyla, účtují se transakce v měně CZK na vrub Účtu vedeného v CZK a transakce v jiné měně pak na vrub příslušného devizového Účtu bez ohledu na disponibilní zůstatek Účtu. Pro zúčtování transakce se použije směnný kurz určený Kurzovním lístkem platným v okamžiku přijetí Platebního příkazu k provedení transakce.

...

Transakce provedené v měně, pro kterou Banka Kurzovním lístkem nestanoví směnný kurz, se zpracovávají následovně:
- Příslušná karetní asociace stanoví směnným kurzem vyhlášeným touto karetní asociací částku v zúčtovací měně (tj. CZK) z částky a měny transakce;
- Částka zúčtovaná na vrub Účtu = částka stanovená v zúčtovací měně (tj. CZK)/kurz devizy nákup (DN) měny Účtu (je-li měna Účtu CZK, pak DN=1).


...


-- 9. 9. 2014 12:48 --

Myslel jsem, že vlastní obchodní podmínky aspoň budete znát...

-- 9. 9. 2014 12:53 --

Z RB píše:Fremantle: já myslím, že u těch debetek ty kurzy tak výhodné nejsou - podle mě přepočítáváme kurzem MC danou měnu na eura a pak už naším kurzem z eur na koruny a tak to podle mě dělají asi skoro všichni.

Skoro všichni to tak rozhodně nedělají, tato metodika je příznačná pro typicky nízkonákladové banky, protože je to jednodušší - typicky kamenné banky používají na přepočet kurzovní lístek a lowcosty jako Air Bank, Zuno, Equa si nechají karetní asociací přepočítat transakci do EUR a pak k ní přidají svoji marži skrytou v eurovém spreadu...RB ale snad není lowcost... :-))
fremantle
Inventář

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků