Kurz při platbě platební kartou v zahraničí.

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod fremantle 17. 2. 2015 12:57

Cetelem bez vratky. Ale můžeš si aktivovat i výhodu 2 % odměn ze všech transakcí - do nich se počítají jak platby na POS terminálu, tak i internetové platby.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod .Den 18. 2. 2015 17:00

Diky za tipy.
Prijem bohuzel zatim mam skoro nulovy, takze kreditku mi asi nikdo nevyda. :/ Spise tedy koukam po debetkach.
fremantle píše:Nejjednodušší "cestovatelská karta" je IMHO Cetelem, pokud ji máš, tak o ni nějak nemusíš zvlášť pečovat a nechat ji ležet klidně v šuplíku, protože poplatek za vedení se hradí pouze v měsících, kdy je karta použita (neoficiálně se lze ale i tomuto poplatku vyhnout). A v těch, kdy ji už reálně využiješ, tak kromě nejlepších kurzů, k nimž se můžeš jako retailový zákazník dostat (kurzy karetní asociace) si můžeš vybrat jako benefit jednu ze 3 výhod - za zmínku stojí ale ovšem asi jen neomezené výběry ze všech bankomatů (nad ekvivalent 1000 Kč) zdarma nebo 2 % vratka ze všech plateb.

Problém je asi jediný - je to kreditní karta, takže na ni bez pravidelného příjmu nedosáhneš, a vůbec v příslušném vlákně se už vícero uživatelů "pochválilo", že jim žádost o KK byla zamítnuta.

Jinak záleží pak asi i jaké konkrétní země, i některé debetky mají vlastnost, že měny, které nemá příslušná banka v kurzovním lístku se přepočítavají přímo na Kč kurzem karetní asociace (např. ČSOB nebo RB) - a třeba do USD a EUR destinací opět využít nějakou kartu s multiměnovou funkcí, příp. banku, která vydá kartu k devizovému účtu bezplatně (Equa, Air Bank, Citibank, RB, UCB)...

-- 16. 2. 2015 22:59 --

Jinak u plateb v CM obecně má každá banka jiná pravidla - nejčastěji se setkáš s tím, že měny v kurzovním lístku jsou přepočítavány kurzem deviza-prodej, pak je poměrně rozšířený "nízkonákladový model", kdy každá jiná měna než EUR je nejprve přepočítavaná kurzem karetní asociace na EUR (i pro měny, které má banka jinak v kurzovním lístku) a teprve kurzem deviza-prodej eura na koruny. Přesně to většinou najdeš v obchodních podmínkách daného vydavatele, u většiny debetek vydávaných u nás lze nicméně pro zjednodušení uvažovat kurz deviza-prodej, pokud ta karta není navázaná třeba k CM účtu, a pod.
.Den
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fremantle 18. 2. 2015 22:25

S debetkami to nebude žádná sláva, s výjimkou dvou vydavatelů, co mají lepší kurzy (Expobank a Evropsko-ruská banka) si vedou všechny ostatní debetky na trhu stejně špatně (standardní spread cca. 4 % má většina bank), kromě posvátné trojice nejhorších (GEMB, Citibank, mBank) kde spread dosahuje třeba i horentních 7 %... pořád poměrně relevantní článek je na měšci z loňského roku: http://www.mesec.cz/clanky/velky-realit ... aret-2014/

Ta Expobank ani LBBW nemá účet a/nebo vedení karty zdarma, takže to není moc vhodná alternativa, aby karta ležela ladem (navíc Expobank v tichosti stáhla z nabídky svůj BÚ IQ konto "zdarma", zůstal účet za 50 Kč měsíčně, který by měl obsahovat v základu nějaké Maestro - navíc kurzy karetní asociace jsou u nich jen neoficiální, neboť nemají oporu v OP, ERB zase účtuje za kartu 300 Kč ročně) a pak už zbývá jen chodné napojení debetek na cizoměnové účty v některých bankách, kdy jsou za určitých okolností použity kurzy karetní asociace (ale znamená to nutnost pořídit si levně cizí měnu) - třeba u Citibank při navázaní debetky na USD účet jsou všechny CM transakce zúčtované kurzem karetní asociace, v UCB při navázaní debetky na EUR účet taky. Ale pak už spíš si má smysl pořídit nějaký účet třeba v eurozóně, k němuž vydávají debetku, která má kurzy karetní asociace taky (německá VR Bank Zittau, DKB.DE, slovenská UCB nebo Privatbanka).
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod huhla12 19. 2. 2015 07:43

Slovenská Privatbanka umožňuje zřízení účtu a vydání platební karty občanovi ČR?
huhla12
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fremantle 19. 2. 2015 08:11

Neměl by to být problém, ale nejsem si jist, jestli nepožadovali alespoň korespondenční adresu na území SR...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 19. 2. 2015 08:14

Dříve i zasílali do ČR (Dalich si tam zřídil účet), ale teď vyžadují korespondenční adresu na Slovensku.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod .Den 24. 2. 2015 22:37

fremantle: U UCB EUR uctu se ten dobry kurz urcite vztahuje i na debetky? Alespon dle clanku, ktery jsi poslal, to vypada pouze na kreditky, pokud tomu rozumim dobre. Pokud vsak za poslednich par mesicu neco nemenili.
.Den
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fremantle 24. 2. 2015 23:01

Ta vlastnost u debetek UCB je naprosto neoficiální - nemá ani oporu ve VOP, nicméně pokud dojde k tomu, že debetka je současně napojená na korunový i EUR účet, všechny cizoměnové transakce se provádí pouze na vrub toho eurového účtu nezávisle na krytí korunového (vůči němu se zúčtují pouze transakce v korunách), pokud na tom eurovém nebude dostatečné krytí, platba neproběhne vůbec. Tohle použití je tak trochu na vlastní riziko, pokud by tam bylo třeba mít určitou garanci, bude asi nejlepší zajet na Slovensko a otevřít si U konto u slovesnké pobočky UCB (při kreditním obratu 400 € měsíčně je vedení zdarma, s otevřením není problém, korespondenční adresu akceptují i u nás, be problémů pošlou i debetku a stačí i české telefonní číslo na autorizační SMS zprávy) - osobně mám obě, ale zatím jsem na cizoměnové transakce používal jen tu českou napojenou na Kč a EUR účet.

Co se týče kreditek UCB, ty jsou vedeny jen v korunách a KK MasterCard (Agip, Miles & More) používají opravdu kurz karetní asociace (ale jenom MC, KK Visa používají kurz karetní asociace + fixní přírážku 1,25 %).
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod peter2black 27. 5. 2015 17:36

peter2black
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fremantle 27. 5. 2015 18:39

A kdy začaly?
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod xls 27. 5. 2015 19:08

Nevím, já cca před rokem-:dvěma vybíral USD a ceny byly dle očekávání asi 2 % od středu. Nedávno mi mailem potvrdili způsob výpočtu, spread v kurzovém lístku je taky OK, takže by to mělo být v pořádku, nebo na úspěšnou reklamaci.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod slavo963 18. 6. 2015 08:05

Budu platit asi 300€, co se oplati vice?

Platba kartou RB style(vratka 2%) nebo radsi vymenit CZK pres valutomat a platit hotovsti(resp. debetkou k Ukontu, kam bych si € poslal)? Prepokladam druhou moznost, ale nevim , jak je to s kurzy u kreditky.

Na valutomate akt. kurz 27.320
slavo963
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 18. 6. 2015 08:17

To nebude nějaký extrémní rozdíl, RB by vyšla dnešním kurzem poníženým o 2 % vratku na cca. 27,25, ale kdoví kdy se platba zaúčtuje. U Valutomatu víš dopředu, za kolik koupíš, ale záleží taky na nabídce...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod slavo963 18. 6. 2015 08:52

u kreditek od RB je kurz deviza prodej - 2%(vratka)? nebo se to pocita pres kurz asociace?
slavo963
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 18. 6. 2015 09:00

Měny, které jsou v kurzovním lístku RB kurzem deviza-prodej a měny, které v kurzovním lístku nejsou kurzem karetní asociace.
fremantle
Inventář

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků