Valutomat

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Ferda Kriz 14. 12. 2014 14:04

"Tak to se uvidí. Valutomat slibuje 0,1 až 0,3 %. To jsou 3 haléře na euru (necelé) v tom horším případě. Podaří-li se mi dojednat obchod za střed (což předpokládám, neboť druhá strana zase chce prodat), budu na tom lépe."

Pozor ty 0,2%, což je přirážka, kterou si přihazují v Polsku, není spread, ale prostě přirážka. Pokud tedy i tady bude 0,2% ke kurzu, za který to koupíš a který opravdu bude velice blízko středu, tak ti přihodí 5 - 6 halířů, pokud to bude 0,3%, což bych tu vzhledem k menšímu trhu čekal, tak to bude přes 8. Další omezení je, že to v Polsku posílají zpět jen zase na polský účet vedený v té cílové měně a zdarma pouze u vybraných několika bank. Takže ti to rovnou nepošlou např. tvému prodejci na ebayi. Tzn. pak musíš mít příchozí platbu na tvém eur účtu zdarma a odchozí taky, abys srovnával srovnatelné, což ty jakožto starej finanční vlk mít asi budeš, ale normální smrtelník s tím může mít problém.

"Jen tak pro zajímavost, kde najdu arabské směnárny v Praze?"

Srovnání směnáren i arabských včetně aktuálních kurzů najdeš tady: http://www.transfertip.cz/prevodnik-men/
Ferda Kriz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 15. 12. 2014 07:14

Rozděleno z vlákna viewtopic.php?f=316&t=1177164&start=30

Pokusím se shrnout, co zatím vím.

Přirážka je 0,2 % ke kurzu. Ten kurz ale vzniká jako rovnováha mezi nabídkou a poptávkou. Může tak být jak pod středem, tak nad ním, podle toho, kdo bude mít lepší vyjednávací pozici a bude mít víc času čekat na výhodnější kurz. Výsledný kurz (včetně přirážky) tak může být lepší (stejně tak ale i horší) než u devizovky nebo arabské směnárny.

V ČR bude mít Valutomat účty u více českých bank, tedy minimálně v části (většině?) případů by převody měly probíhat jako vnitrobankovní. Tedy dojde k ušetření za příchozí platbu. Co se týče odchozích plateb do zahraničí, tak údajně i to je připravováno. Zkrátka musí se přizpůsobit specifikům českého trhu. Zatímco v Polsku je značný podíl cizoměnových hypoték, takže cizí měna je "spotřebována" ještě v Polsku, v ČR půjde téměř výhradně o přeshraniční platby. Bez zavedení zahraničních plateb tak nemá šanci uspět.

Zkusím do nich trochu šťouchnout, jestli by se nechtěli blíže vyjádřit :)
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ferda Kriz 15. 12. 2014 09:05

Takže tohle ale:

"Valutomat slibuje 0,1 až 0,3 %. To jsou 3 haléře na euru (necelé) v tom horším případě. Podaří-li se mi dojednat obchod za střed (což předpokládám, neboť druhá strana zase chce prodat), budu na tom lépe."

bylo špatně v každým případě, ne?

Jinak jestli je umíš pošťouchnout, tak hurá do toho. Myslím, že by to tu zajímalo víc lidí.

PS. Jedna technická začátečnická otázka. Když se počítá procentuální spread, dělí se to středem, průměrem nákupu a prodeje nebo čím? Btw. jakto, že střed uváděný v kurzovních lístcích není vždycky prostě aritm. průměrem, tj. středem, mezi nákupem a prodejem? Omlouvám se za odbočku, ale vyřešíte během dvou vteřin moje pochyby.

Je to takhle?:

(prodej-nakup)
------------------
prumer(prodej;nakup)
Ferda Kriz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 15. 12. 2014 09:36

Teď nerozumím. Předpokládám dohodnutí obchodu s protistranou za středový kurz (druhá strana chce prodat, já chci koupit, na trhu nepanuje dominance ani poptávky ani nabídky). Oba zaplatíme Valutomatu 0,1 až 0,3 % (podle objemu transakce, čím větší objem, tím lepší podmínky).
Ve výsledku pak prodejce prodá za střed mínus 1 až 3 haléře, já nakoupím za střed plus 1 až 3 haléře a oba budeme spokojeni.

To platí za předpokladu, pokud na trhu nebude panovat nějaká dominance jedné ze stran.
Když se někdo rozhodne prodat velký balík cizí měny, lze očekávat, že se obchody budou uzavírat spíše pod střed (a tedy vydělají nakupující), pokud se naopak někdo rozhodne najednou cizí měnu nakoupit, lze očekávat, že se obchody budou uzavírat spíše nad střed. K tomu vždy ten poplatek.
Vše tedy odvisí od počtu účastníků, čím více jich bude, tím rovnovážnější cenu a menší výkyvy lze očekávat.

Co se týče spreadu, ten se uvádí jako rozdíl mezi nákupním a prodejním kurzem (tedy nás spíše zajímá jeho polovina, neboť my chceme jen jedno, buď nakoupit, nebo prodat).
Střed by měl být aritmetický průměr nákupu a prodeje, i když někdo může nákup či prodej cizí měny vztahovat k nějaké jiné hodnotě, např. kurzu ČNB (který "díky" tomu, že je vyhlašován pouze jedenkrát denně může být poněkud zavádějící a není úplně neobvyklé, že se dá cizí měna koupit nebo naopak prodat za lepší cenu, než je střed, právě díky tomu, že se od vyhlášení kurzu ČNB mohly kurzy výrazně změnit)
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 15. 12. 2014 11:30

Ferda Kriz píše:PS. Jedna technická začátečnická otázka. Když se počítá procentuální spread, dělí se to středem, průměrem nákupu a prodeje nebo čím? Btw. jakto, že střed uváděný v kurzovních lístcích není vždycky prostě aritm. průměrem, tj. středem, mezi nákupem a prodejem? Omlouvám se za odbočku, ale vyřešíte během dvou vteřin moje pochyby.

Je to takhle?:

(prodej-nakup)
------------------
prumer(prodej;nakup)


Správně - relativní spread ti pak udává rozdíl mezi nákupem a prodejem v procentech. Za určitých okolností ti ale nemusí říct přesně, za kolik cizí měnu koupíš, nebo prodáš - tedy přesně střed + procento - typicky např. ve směnárnách v příhraničních oblastech, kde z okolních států dost směňují eura, ale poptávka po nich není až taková, takže mají např. nákup za 27,00 Kč a prodej 27,80 Kč - relativní spread je tedy sice 2,9 % (měl bys teda eura kupovat za 1,45 %), ale jelikož je střed 27,6, tak nakupuješ 1 euro jen o 20 haléřů dráže, tedy 0,7 %...

Nicméně co vidím v sazebnících bank, tak střed je opravdu většinou aritmetický střed nákupu a prodeje, resp. si nevybavuji, že by nějaká banka uváděla něco jiného (některá akorát pro srovnání uvádí i kurz ČNB, ale vždy tam pak uvádí, že to je kurz ČNB)...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 15. 12. 2014 11:37

Jo, to je dobré připomenout, že i když má směnárna "blbý" spread, nemusí to vždy znamenat, že tam nejde cizí měnu výhodně koupit.

Stejně tak bývá střed často "posunutý" u exotičtějších měn. Tedy např. když budu chtít koupit turecké libry, tak je můžu koupit celkem výhodně, ale když je budu chtít prodat, tak dostanu špatný kurz.

Pak jsou ještě takové "vychytávky", jako že některé směnárny např. neberou skotské libry (SCP), nebo mají pro jejich prodej a výkup jiný kurz, než pro libry britské (GBP). Při cestě do Anglie se pak může vyplatit místo GPB nakoupit SCP (protože tam jsou akceptovány 1:1), ovšem při cestě zpět je třeba bankovky pečlivě zkontrolovat a pokud je na některé napsáno "Bank of Scottland", tak ji vyměnit za bankovku s nápisem "Bank of England".
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod slavo963 15. 12. 2014 11:57

S tema skotskymi librami je to zajimave, to fakt v Praze se daji koupit levneji? Jaky je rozdil?
slavo963
Přeborník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 15. 12. 2014 12:04

Viděl jsem je prodávat na Václaváku, bohužel ta směnárna už neexistuje (dneska je tam prodejna Sýrů : ) ). Ono na Václaváku nemají směnárny zrovna dobré kurzy, takže to spíše vycházelo tak, že GPB byla "přepálená" a SCP za normální kurz.

Z bank má SCP v nabídce Evropsko-ruská, ale tam to nemá smysl. Dráže prodávají, levněji vykupují.

Ještě Interchange, ale ti mají kurzy tak nějak "mimo realitu"
http://www.interchange.cz/kurzovniListe ... obocky=255
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ferda Kriz 15. 12. 2014 16:36

To: fremantle
Díky za skvělý vysvětlení. Jenom to banky právě vychýlený mají taky: mrkněte např. na kurz UniCredit Valuty Euro (přímo u nich na stránkách):
Nákup: 26,420681
Prodej: 28,406372
Střed: 27,579
čnb: 27,59

Když si spočítám průměr z nákupu a prodeje: 27,41. A střed uvádějí 27,579.

to Patrik
Taky teď nerozumím :-). Myslel jsem, že se v rámci původní diskuze bavíme o tom, kolik halířů na jednom euru bude marže Valutomatu, pokud koupím za střed. Např. koupím 1000 Euro za 27560 Kč. Valutomat mi přihodí 0,3%, takže zaplatím o 82,68 Kč víc. Stejně tak protistrana dostane tuhle přirážku, takže zaplatí o 3 eura víc. Tzn. bude mě to stát 8,268 halířů na jednom euru. Tzn. že tohle tvoje právě neplatí ne? Budeš na tom hůř než u easychange, ne?
"Valutomat slibuje 0,1 až 0,3 %. To jsou 3 haléře na euru (necelé) v tom horším případě. Podaří-li se mi dojednat obchod za střed (což předpokládám, neboť druhá strana zase chce prodat), budu na tom lépe."
Ferda Kriz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 16. 12. 2014 10:01

Máš pravdu, nespočítal jsem si to.
Ale ty 0,3 % jsou maximum, bude to dle částky tedy od 2,756 do 8,268 (0,1 až 0,3 %) haléřů. Takže to může být méně i více. Na druhou stranu při převisu nabídky můžeš nakoupit i pod střed a tím pádem nějaký ten haléř ušetřit.
Jako jo, nebudou to mít jednoduché, třeba budou muset ceník i upravit.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 21. 1. 2015 08:01

Valutomat už zahájil činnost i oficiálně? Akurát jsem se podíval na stránky a podle všeho se lze již zaregistrovat...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 21. 1. 2015 08:13

Jo, vypadá to, stránka je teď stejná, jako byla ta testovací. Tak se registruj (nebo mi pošli SZ, jestli chceš ten bonus, předpokládám, že to musí být před registrací).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod paty07 21. 1. 2015 12:22

O jaký bonus se jedná?
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 21. 1. 2015 12:25

Hovořilo se o 2 stovkách. Zatím není úplně jasné, jakým způsobem bude vyplácen, jestli jako prostý kredit (nejspíše), nebo sleva na poplatku. Každopádně jestli máš zájem, pošli mi tvojí emailovou adresu přes SZ.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod paty07 21. 1. 2015 13:58

A ještě mě zajímají poplatky, nikde na stránkách jsem se o nich nedočetl (i když tady se psalo o 0,1 - 0,3 %).
paty07
Diskutér

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků