Valutomat

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Navstevnik123 26. 4. 2015 20:53

V USD chci jen platit kartou (nyní používám Equa bank). S hotovostí pracovat nepotřebuju, uvítal bych ale možnost zaslat případně dolary zpět na Valutomat - u nepartnerských bank je ovšem nevýhodný poplatek za zahraniční platbu - u Equa za 299,- a převod zároveň není úplně nejrychlejší.
Na výběr mám tedy pomalé zpoplatněné převody mezi různými bankami nebo rychlé levnější převody v rámci partnerský bank, ale zase s jinými poplatky (které možná budou ještě vyšší) :)

UCB - U konto vypadalo na první pohled dobře, ale:
- převody v rámci banky jsou bez poplatku (bez poplatku příchozí, 30,- odchozí) jen v měně CZK a EUR - v případě USD je to u příchozí platby 0,9 %, min. 200 Kč, max. 1 500 Kč a odchozí platba v USD 0,9 %, min. 250 Kč, max. 1 500 Kč. Takže UCB + USD + Valutomat = nic moc.

Zkusím hledat dál, zatím díky za cenné informace :-)
Naposledy upravil Navstevnik123 dne 26. 4. 2015 21:27, celkově upraveno 1
V SZ mohu obratem zaslat promo kód Richee, Creditas, ING.
Navstevnik123
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 26. 4. 2015 20:55

Tak asi RB, převod v CM v rámci banky 5 Kč...

-- 26. 4. 2015 21:59 --

Navstevnik123 píše:UCB - U konto vypadalo na první pohled dobře, ale:
- převody v rámci banky jsou bez poplatku (bez poplatku příchozí, 30,- odchozí) jen v měně CZK a EUR - v případě USD je to u příchozí platby 0,9 %, min. 200 Kč, max. 1 500 Kč a odchozí platba v USD 0,9 %, min. 250 Kč, max. 1 500 Kč. Takže UCB + USD + Valutomat = nic moc.

To není přesné, převody v rámci banky v cizí měně jsou za 30 Kč - omezení na převody za 30 Kč v EUR a Kč je jen pro platby do UCB na Slovensku (tzn. převody do UCB na Slovensku v USD a jiných cizích měnách by byly za ten standardní poplatek 0,9 %, v rámci banky ale nikoliv - převod na Valutomat v USD je tedy za 30 Kč), je fakt, že z jejich sazebníku to nejde moc dobře rozluštit, ale je to tam... "v rámci banky z účtu vedeného v Kč i v cizí měně (včetně odchozích plateb v Kč či EUR na účty vedené v UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s. na Slovensku): 30 Kč".
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod Navstevnik123 26. 4. 2015 21:26

Aha opravdu, potom beru zpět. Musel jsem to špatně přečíst. V tom případě by to bylo docela ok :-) Po splnění podmínek pro vedení zdarma by to bylo pro mé použití (s Valutomatem a placení kartou) zřejmě dokonce bez poplatku (kromě odchozích plateb v CM). Pokud tam tedy nejsou nějaké další poplatky, kterých jsem si nevšiml a pokud lze navázat platební kartu s účtem v USD (píšou "Možnost zapojení druhého účtu ke kartě: ano", tak snad ano a snad bez dalšího poplatku) :-)
Navstevnik123
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 26. 4. 2015 21:37

Ano, přesně tak, lze to tak poměrně jednoduše používat, já tam sám mám sice konto Premium a kartu navázanou na účet v Kč a EUR (na platby v cizích měnách ale super, protože transakce v jakékoliv jiné cizí měně se zaúčtuje na vrub eurového účtu s kurzem karetní asociace) a taky jsem využíval převod v EUR na slovenskou UCB za 30 Kč... Ale koukám, že nyní jak začali u Valutomatu fungovat účty u Fio banky tak naběhnu zase do Fia (kde jsem koncem loňského roku vypovídal účet přes kodex mobility), abych si otevřel účet v EUR a ušetřil i těch 30 Kč poplatek za posílání na Slovensko (odtud mám pak už kamkoliv SEPA platby zdarma)...

-- 26. 4. 2015 22:43 --

Navstevnik123 píše:Pokud tam tedy nejsou nějaké další poplatky, kterých jsem si nevšiml

Jo, u toho U konta jenom upozornění jak to už bylo uvedeno ve vlákně UCB, je tam takový "skrytý" poplatek za sadu autorizačních SMS zpráv (UCB je asi jediná banka, která tohle zpoplatňuje) - sada 100 SMS klíčů stojí 50 Kč (takže se vlastně platí vlastně už za vstup do IB) - vyhnout se tomu dá dvěma způsoby - je nutno si sjednat i spořicí účet Prima (otázkou je, jestli se mu při úrokové sazbě 0,3 % p.a. dá říkat ještě spořicí), v rámci něhož nejsou autorizační SMS zprávy zpoplatněné a tento je nutno mít zapojen do IB anebo lze místo autorizace SMS klíči používat autorizaci Smart klíčem - aplikací na chytrých telefonech (nebo hloupých telefonech Java aplikaci) - myslet na to už při zakládání účtu...

Údajně někomu bankéř prý nabídl i balíček těch autorizačních klíčů zdarma, ale to byla nejspíš nějaká neoficiální podpultovka, nelze na to spoléhat.
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod Navstevnik123 26. 4. 2015 22:17

To jsou dobré finty :) Já už u UCB jsem - mám ještě staré Multi konto, na které mě "převedli" po ukončení Axa bank (účet využívám momentálně jen pro vklad hotovosti v bankomatu, jinak nic zajímavého nenabízí). SMS u tohoto účtu byly v ceně. Právě mám v IB nabídku na přechod na U konto jedním kliknutím, takže si jej můžu "založit" jednoduše. Jen pak asi budu muset na pobočku založit účet v USD, pokud taková možnost není přímo v IB (nejspíš není). Ještě před přechodem na U konto si tedy změním typ zabezpečení na Smart klíč - díky za tip ;)
Fio mám taky - s ním se dají dobře pořešit eura - zdarma platební styk se Slovenskem a platební karta v EUR, levné europlatby nebo např. směna u devizovek které mají také Fio (Easychange, nyní třeba i Valutomat :-) ).
Pak bych ještě někdy rád vymyslel účet na směnu a placení v GBP, ale to zase až příště. Ještě jednou díky a omlouvám se za off-topic.
Navstevnik123
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 26. 4. 2015 22:31

No, ono si můžeš nechat i to Multi konto, pak budou zdarma i ty autorizační SMS zprávy...na pobočce se akorát budou ptát, proč chceš mít oba účty, ale mělo by ty jít, já mám taky ještě dosud Multi konto (teda ono tehdy ani tu možnost změny nenabízeli), ač autorizaci stejně preferuji Smart klíčem...

Na pobočku tak jako tak budeš muset jít kvůli tomu USD účtu a napojení platební karty k němu - tady je dobré asi opět upozornit, aby to udělali přímo při otevírání toho účtu, ono je dost možné, že pak by to bráli jako změnu smluvní dokumentace a to je při U kontě taky zpoplatněno (taky změna limitů a pod. - tedy další finta, ale tentokrát za několik stovek), osobně bych to asi neměnil tím jedním klikem, ale vyřídil to na pobočce - tedy řekl jim nejprve co máš v plánu a ať se s tím sami poperou - kromě toho ti pak nejspíš zůstanou od UCB 2 platební karty (jedna v Multi kontu - i když ji asi na nic nevyužiješ a jedna k U kontu)...
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod Navstevnik123 26. 4. 2015 22:52

Za chvilku aby člověk chodil do banky s právníkem :)
Zajímavé je ještě: "UniCredit Bank vám exkluzivně nabízí připojení dvou účtů k vaší platební kartě v kombinaci dvou měn (česká měna / cizí měna nebo dvě různé cizí měny)."
- otázka je, jestli lze založit U konto bez CZK účtu - např. mít jen USD a GBP (a Multi konto bych si nechal jako CZK účet :D )
Navstevnik123
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 26. 4. 2015 23:54

To bude asi problém, U konto je v základu korunové (a v rámci paušálu je v ceně jen 1 účet v cizí měně) - tedy podmínku obratu je třeba plnit na něm, takže tohle by šlo jen u zpoplatněných dvou cizoměnových účtů, což by se ti asi dost podražilo - nebo pak lze mít dva cizoměnové účty u konta Premium - podmínku obratu 50 tisíc Kč měsíčně bys ale musel plnit na tom hlavním korunovém, zatímco kartu bys měla navázanou ke dvěma CM účtům... Popřípadě jít pak do toho účtu u RB, kde lze mít měn 9, což je už takový švýcarský nožík.

Otázkou pak taky je, jestli to má smysl řešit podle předpokládaného obratu v těch kterých měnách - jestli není pak jednodušší mít kartu s kurzy karetní asociace, popřípadě jen kombinaci CM účtu, kde mám nejvyšší útratu a na jiné měny jen kartu s dobrými kurzy (třeba já si bohatě vystačím s tím eurovým účtem)...
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod Navstevnik123 27. 4. 2015 11:39

Myslel jsem si to :) Kurzy karetní asociace zní taky fajn, funguje to tak s tím EUR účtem i u U konta nebo jen u Premium?

Když si porovnám aktuální kurz při nákupu 1 USD tak bych zaplatil u:
Fio: 25,83406 CZK / USD
Kurz Visa (přes ten UCB EUR účet): 25,5777 (nákup EUR přes Valutomat)
Valutomat: 25,2945

Ideální by bylo mít jeden USD účet u partnerské banky Valutomatu pro nákup USD a jeden EUR účet u UCB s kurzy asociace pro nákupy v jiných měnách.
Momentálně bych mohl používat UCB s EUR účtem + Equa na USD, ale po ukončení bezpoplatkového období Valutomatu by už Equa asi moc výhodná nebyla. Potom zbývá asi jen UCB Premium konto v kombinaci EUR + USD... posílat si 50000,- pro vedení bez poplatku by asi nebyl problém, ale záleží jak přísně to plnění podmínek posuzují - jestli vadí když těch 50000,- zase odejde apod. - poplatek 499,-/měsíc za vedení by jinak byl už celkem dost :hm
Navstevnik123
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 27. 4. 2015 11:57

U UCB Premium účtu stačí udělat obrat - pokud ti přijde na účet 50 tisíc a ty je týž den pošleš jinam, podmínka je splněna... Jinak tou kartou s kurzy asociace nemusí být konkrétně k EUR účtu, pokud to už chceš mít u UCB, tak tam lze získat i kreditku MC s kurzy karetní asociace vedenou rovnou v Kč (třeba Agip nebo Miles & More - pro konto Premium teda přichází do úvahy jen M&M Gold, jiné MC karty do něj napojit nelze) - jinak u Premium konta lze mít až 3 karty, takže by to šlo spárovat na x způsobů (např. 1 debetka ke korunovému + EUR účtu, druhá debetka k USD účtu, 1 kreditka s kurzy karetní asociace)...

Ale třeba u té RB je to ještě méně bezbolestné, tam je prostě 1 číslo účtu a k němu až 9 měn (lze si dodatečně otevírat měnové podsložky účtu přes IB), 1 karta navázaná ke všem účtům (lze si z Valutomatu pak jen plnit ty účty posíláním EUR, USR, GBP, atd.)... Pokud máš třeba možnost doporučit RB dvěma novým klientům, třeba někomu z rodiny (stačí, když si založí eKonto Smart, kde je vedení zdarma po splnění podmínek), tak dostaneš pak Komplet zdarma napořád (navíc nyní dostaneš k novému eKontu Komplet i nějaký smartphone), tak pak máš k použití prakticky hotový účet bez nutnosti plnění dalších podmínek jako u toho Premium konta.

Jinak mám obojí a každý má něco (třeba u RB je v ceně i jedna odchozí (nebo příchozí) SEPA platba v měsíci)...
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 27. 4. 2015 12:39

Zní to takhle docela dobře. U UCB mám premium účet, ale cizoměnový účet jsem k tomu neotevíral. Chápu to správně, že kdybych si tam otevřel EUR účet, navázal na něj gold debetku, tak se mi výběr třeba USD bude přepočítávat kurzem asociace USD/EUR?
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 27. 4. 2015 12:47

Ano. ;-) Ovšem dlužno dodat, že to není nějak oficiální informace (nemají oporu v OP), ale co jsem zatím platil v cizích měnách, tak zaúčtované na vrub eurového účtu se slušným kurzem, takže byl jsem spokojen...
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod nnnokiaE52 4. 5. 2015 07:29

nnnokiaE52
Diskutér

Odeslat příspěvekod houghs 4. 5. 2015 12:08

Transakce v třetích měnách UB zúčtované proti debetním kartám napojeným na dva účty u UniCredit mají háček. Obchodní podmínky to do této doby neřešily, ale nové znění (které je značně nesrozumitelné) už ano. Ten háček je v zúčtovací měně karetní asociace. Kurzy karetní asociace se použijí jen v tom případě, pokud se měna karetní asociace shoduje s měnou připojeného devizového účtu. V podmínkách se o tom nepíše, ale zúčtovací měnou MC je EUR a VISA USD. Dále je nutné počítat s tím, že VISA karta k U-kontu se bohužel pořídit už nedá, jedině velmi drahá VISA Platinum. Takže kurzy karetní asociace se budou u MC karet používat jen u účtů v EUR. Kdo má dolarový účet, má smůlu, velkou smůlu, protože v takovém případě se neúčtuje proti korunovému účtu kurzem deviza prodej, ale částka v cizí měně jako třeba GBP, CHF či PLN se přepočte na koruny kurzem deviza prodej a pak tato korunová částka do USD kurzem deviza nákup, takže místo obvyklé ztráty 2% je tu hned ztráta 4%. Takže na to velký pozor, může se to hodně prodražit. Většina pracovníků UniCredit bank o tom vůbec neví. Nicméně pořízením kreditní karty MC - buď MC M&M Gold nebo MC Agip budou všechny transakce přepočteny do korun kurzem karetní asociace, takže ty nepříjemné kurzy by se týkaly jenom výběrů z bankomatů. Stejně tak je možné kdykoliv přes operátorskou linku zrušit připojení devizového účtu a pak všechny transakce v CM půjdou proti korunovému účtu kurzem deviza prodej se ztrátou 2%.

Druhý devizový účet a druhá debetní karta, která by to řešila, je zpoplatněna. U Premium účtů je možné získat dva devizové účty a tři karty. Pokud by měly být dvě zlaté, musí být jedna z nich kreditní.
houghs
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 4. 5. 2015 12:19

houghs: Vynikající rozbor, děkuji, že jsi na nové znění podmínek pro platební karty upozornil!
fremantle
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka