Valutomat

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod houghs 4. 5. 2015 12:32

No však mě také dost dlouho trvalo, než jsem zjistil jak se sitauce má. U firemních karet napojených na EUR účet se nám některé transakce značně prodražovaly a některé ne. Záhada byla v tom, že jedny karty byly VISA a druhé MC. U korporátních klientů jsou VISA a EC prakticky stejně dostupné, rušení VISA karet se dotklo jen retailu. Odpověď k těm kurzům jsem dostal přes bankéře asi po třech týdnech od vznesení oficiálního dotazu. Pro toho bankéře, který pracuje v bance dlouhá léta, to byla také velká novina. Ve firmě musíme proto všechny VISA karty nahradit MC.

No a protože já mám dolarový účet, tak jsem se ocitl v pasti. Potřeboval bych VISA kartu, ale tu nevydají ani na výjimku. Rozumné řešení k dispozici nebylo, tak jsem založil U-konto na svou patnáctiletou dceru, které je do jejich 26 let bez poplatku, k němu EUR účet a napojil kartu MC na tento EUR účet.
houghs
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 4. 5. 2015 13:11

On už tady někdy byl podobný problém s kurzy karetní asociace na kreditkách Visa - někdy produktové podmínky pro kreditní karty taky rozdíl neřešily, po sloučení do společných podmínek pro všechny platební karty byla textace upravena, že u kreditek Visa může být účtována nějaká neurčitá přirážka. Nakonec se to někomu povedlo i po oficiální cestě zjistit, že jde o příplatek 1,25 %, ale taky to bylo na týdny.

Já jsem tohle taky neměl nikdy příležitost otestovat - původně jsem měl Visa kartu vydanou k U kontu, a poté co jsem si ho nechal "povýšit" na Premium, tak jsem si zažádal o zlatou MC Gold - teda tehdy měli k mání už jen karty MC, tu jsem si nechal napojit i na EUR účet, takže jsem byl rád za kurz karetní asociace. Zůstala mi i Visa, ale tu mám jen ke korunovému účtu - v případě potřeby bych si tedy mohl sjednat i účet v USD a napojit k němu tu Visu, ale předpokládám, že po uplynutí platnosti mi Visu už nepřevydají, tak se asi nemá význam tím zabývat...

Akorát nechci teda kecat, ale na franšízových pobočkách by měla být snad ještě pořád k mání "Expres karta", kterou vydávají hned k založenému U kontu a to je Visa Electron - ale tohle bude nejspíš platit jen pro nové účty a pak je otázkou, jestli by na těch expresních pobočkách zase zvládli založit i USD účet a tu expresní kartu k němu napojit (každá pozdější změna je pak zpoplatněna), takže ani to by jako alternativa k dolarovému účtu moc asi nebyla.
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod houghs 4. 5. 2015 13:44

Na VISA Electron jsem se také ptal, nelze vydat. Ta karta je hodně zvláštní, informací je o ní málo a podle mě jich moc vydaných není. Ale já mám také PREMIUM a tam to nepřichází v úvahu vůbec. A až teď jsem si všiml, že změna připojeného účtu ke kartě je u U-kont zpoplatněna. Takže to také není dobrá varianta.

Před měsícem bylo možné na výjimku ještě VISA Basic vydat, dnes to nejde. Jak to bude s už vydanými kartami, těžko říci, že je asi nechají. Je také možné, že VISA karty se znovu objeví v nabídce, hlavním důvodem jejich vyřazení bylo to, že s MC má banka smlouvu o výhodných poplatcích z bankomatů (MC Debit karty), u VISA ne a tam se pak výběry zdarma po celém světě u existujících karet bance prodražují.
houghs
Diskutér

Odeslat příspěvekod slavo963 4. 5. 2015 21:21

Když máš hodně dolarů,nebylo by řešení cítí premium,kde debetka MC navazana na USD účet bude při platbách v jiné měně používat kurzy asociace ?
slavo963
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 4. 5. 2015 21:31

Má někdo vyzkoušený valutomat z/do České spořitelny? Nedokáži z http://www.csas.cz/banka/nav/osobni-fin ... -d00022749 vyluštit, jestli jsou cizoměnové převody v rámci ČS za 5 korun nebo za „1 % min. 220, max. 1 500 Kč“.

Valutomat na https://valutomat.cz/banky-a-prevody-penez/ uvádí „převod do Valutomatu“ 2 Kč, ale to už v tom ceníku ČS neumím najít vůbec.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 5. 5. 2015 06:31

ČS je vůbec divná, volal jsem na infolinku a tam mi tvrdili, že je to za 100 Kč (převod v rámci ERSTE), ale moc jistá si tím nebyla, budu tam volat znovu.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Navstevnik123 5. 5. 2015 09:35

Dívám se ještě na produktové podmínky u Equabank:
Částka Platební transakce uskutečněné prostřednictvím Karty v jiné měně než české se přepočítává na částku v EUR, a to podle směnného kurzu příslušné asociace bankovních karet platného ke dni zúčtování takové Platební transakce na běžném Účtu, který je ke Kartě přiřazen.
Provádí-li Banka následně v rámci Platební transakce další směnu měn (zejména proto, že měna, ve které je veden Účet, k němuž je Karta přiřazena, je měnou odlišnou od EUR), použijí se na takovou směnu měn prováděných Bankou příslušná obecná pravidla týkající se směny měn v rámci Platebních transakcí na Účtu uvedená ve VOP.

Znamená to, že pokud budu mít přiřazený EUR účet a nakoupím v jiné měně než CZK nebo EUR, tak se částka přepočte na EUR kurzem asociace a odečte se v EUR už bez další konverze (tedy bez použití kurzu banky deviza prodej)?
V SZ mohu obratem zaslat promo kód Richee, Creditas, ING.
Navstevnik123
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 5. 5. 2015 09:49

Ne, banka nedokáže zaúčtovat platbu ve třetí měně na vrub EUR účtu, ani pokud bys tam měl milion. Čímž v souladu s výšeuvedeným odstavcem prakticky porušuje vlastní obchodní podmínky...

Při současném napojení na CZK účet dojde nejspíš k zaúčtování platby na hlavní korunový účet, samozřejmě se standardní konverzní metodikou (směna EUR kurzem deviza-prodej banky).
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod Navstevnik123 5. 5. 2015 09:58

Aha, tak asi nic... dívám se, že CZK učet nejde od karty odpojit. Mohl bych ale na něm mít nulový zůstatek a zkusit co to udělá, jestli transakce proběhne (nejspíš ne) :)
Veškeré Platební transakce provedené na základě Platebních příkazů podaných prostřednictvím Karty zúčtuje Banka na vrub Hlavního účtu, popřípadě na vrub jednoho nebo více Vedlejších účtů, byly-li ke Kartě přiřazeny.
V SZ mohu obratem zaslat promo kód Richee, Creditas, ING.
Navstevnik123
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 5. 5. 2015 10:31

Na měšci už byl minimálně jeden člověk, co to zkoušel a nešlo mu to (neměl krytí na korunovém účtu, jen eurovém)... Jinak tohle je docela škoda pro Equa bank, nebýt tohoto průšvihu, byla by to poměrně zajímavá debetka.

http://forum.mesec.cz/index.php?topic=5 ... 8#msg30848
http://forum.mesec.cz/index.php?topic=3 ... 8#msg30928
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod houghs 5. 5. 2015 16:27

fremantle píše:Ne, banka nedokáže zaúčtovat platbu ve třetí měně na vrub EUR účtu, ani pokud bys tam měl milion. Čímž v souladu s výšeuvedeným odstavcem prakticky porušuje vlastní obchodní podmínky...

Při současném napojení na CZK účet dojde nejspíš k zaúčtování platby na hlavní korunový účet, samozřejmě se standardní konverzní metodikou (směna EUR kurzem deviza-prodej banky).

Toto je standardní postup snad u všech bank s výjimkou právě UniCredit. Ta účtuje transakce v třetí měně zásadně proti připojenému cizoměnovému účtu, ostatní banky proti korunovému účtu.

-- 5. 5. 2015 17:59 --

slavo963 píše:Když máš hodně dolarů,nebylo by řešení cítí premium,kde debetka MC navazana na USD účet bude při platbách v jiné měně používat kurzy asociace ?

U mě určitě ne, mám na účtu dvě tisícovky, které jsem si koupil přes firemní účet a dealing UCB. To je kapesné na letošní dovolenou v USA. Nechci tahat velkou hotovost, takže je příjemné u debetní karty UCB vybírat dolary z bankomatu zdarma. Jen nesmím zapomnět, že v Kanadě se platí už jinou měnou a že tam musím použít do bankomatu debetní kartu dcery napojenou na euroúčet. Jinak budu platit kreditkou MC M&M Gold. Na ní je také zajímavé to pojištění.

Citibank nenabízí nic navíc co bych potřeboval. Navíc má jen jednu zlatou kartu, já potřebuji dvě - druhou pro manželku. Ona má debetní, já kreditní. Cizí měnu převedu z firemního účtu u UCB kurzem ČNB nebo přes UCB dealing, převod na Citi účet by byla komplikace. Další věcí je to, že pro toho kdo má příjmy v korunách nebo eurech a ne dolarech je výhodnější zúčtování přes euro, kurz CZK/EUR je relativně stabilizovaný, u dolaru je to pěkná divočina.
houghs
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 5. 5. 2015 17:58

houghs píše:Toto je standardní postup snad u všech bank s výjimkou právě UniCredit. Ta účtuje transakce v třetí měně zásadně proti připojenému cizoměnovému účtu, ostatní banky proti korunovému účtu.

Až tak podrobně prozkoumané banky, co nabízí multiměnové karty teda nemám, ale každá bude nejspíš nějakým způsobem v tomto směru specifická - ta Equa v tom, že nelze podle všeho odebrat ten korunový účet, a tak nejspíš se platba nedokáže zaúčtovat na ten cizoměnový - jak by to ale bylo v případě třeba Sberbank CZ, kde lze onen korunový účet odebrat a na vrub jakého účtu by se třeba platba v USD zaúčtovala při napojení karty třeba k účtům RUB a EUR, nedokážu říct - nejspíš ale podle toho, že karetní transakce v podstatě zpracovává ČSOB by Sberbank CZ zaúčtovala částku přepočtenou do korun (kurzem deviza-prodej ČSOB) na některý z daných CM účtů (částkou deviza-nákup), ale to je jen můj tip.

Zajímavě to je řešené i u RB, kde se multiměny můžou vzájemně doplňovat z jiných CM účtů - ale opět tím příšerným propočtem deviza-prodej/deviza-nákup, autorizační limity jsou tedy třeba pro platbu v USD zvýšeny i o stav podsložek účtů v EUR, CZK, případně dalších měnách (akorát nevím, jaká je tam preference čerpání z dalších účtů)...

Ta zmiňovaná Citibank je jen "multiměnová" - současně může být napojen pouze jeden účet, ale ten lze kdykoliv změnit v IB - při napojení na USD jede kurzem karetní asociace.

Z dalších bank na trhu, co mají multiměnové karty pak vím už snad jen o ČS (ta nevím, jak funguje, protože multiměnovou funkci zpoplatňuje - používat je tedy nemám důvod) a to už bude možná i všechno (další banky dokážou jen vydat kartu zvlášť k CM účtu)... z toho mi tedy nějak tak vyplývá, že jen ta Equa prostě za žádných okolností platbu nepustí a to nevím, jestlí je dobře (ale pravda, UCB to zase bere tvrdě jen na vrub onoho cizoměnového účtu...ale tam lze právě aspoň mít ty kurzy karetní asociace)...
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod guru jára 16. 5. 2015 00:08

Jo Patriku, diky za dve stovky. :-)
guru jára
Diskutér

Odeslat příspěvekod dropino 16. 5. 2015 09:48

Guru, jak dlouho to u tebe trvalo ? Já už to mám něco málo přes měsíc od doporučení a zatím nic.
Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci
dropino
Diskutér

Odeslat příspěvekod guru jára 17. 5. 2015 07:10

Cca 45 dnu.
guru jára
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka