"Neoprávněná" výpověď smlouvy od ČMSS

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Mariacek 28. 3. 2015 12:38

Ahoj,

potřebuji poradit. Mamka má od roku 2002 smlouvu od Lišky s 2% úrokem. Na smlouvě nebylo moc peněz a tak jsem na ni začal loni pravidelně spořit. Teď nám však přišla výpověď pro porušení podmínky pravidelného spoření. Podmínkou je, že musíme platit 0,5% cílové částky měsíčně a pokud za 18 měsíců tam nebude 10 800 Kč (cílovka je 120 tis., takže 18 x 600 Kč), můžou smlouvu vypovědět.

Problém je v tom, že dopis s výpovědí zaslali 25. 3., kdy tam bylo za posledních 18 měsíců zasláno 13 936 Kč, takže podmínku jsme splňovali. Oni se však v dopise odvolávají na to, že k 31.1. zjistili, že tam ten minimální vklad není. To byla pravda, bylo tam o 200 Kč méně, přesně 10 600 Kč.

Mi na tom vadí to, že dokud jsme platili 330 Kč ročně a nespořili, nevadilo jim to a smlouvu nechali běžet, protože na tom vydělali. Jakmile jsme se rozhodli spořit a smlouvu využít, tak smlouvu vypověděli, aby nemuseli platit 2% úroky.

Jde mi ale hlavně o to, že smlouvu vypověděli v době, kdy jsme už podmínku splňovali (spořím 1667 Kč měsíčně) a odvolávají se na dobu minulou. Teď u nich máme asi 31 000 a smlouvu bych rád dospořil, tak řeším, jaké šance mám výpověď zvrátit. Kdyby mi výpověď poslali hned poté, co zjistili, že jsem podmínku porušil, bral bych to. Ale výpověď poslali až skoro dva měsíce poté a asi účelově se odvolávají na dobu minulou.

Konkrétně ve všeobecných podmínkách se píše:
"Je-li účastník i se započtením mimořádných vkladů
v prodlení s úhradou vkladu po dobu 18 měsíců, má
stavební spořitelna právo smlouvu vypovědět. V případě
výpovědi se postupuje přiměřeně podle ustanovení
článku IX."

V době, kdy výpověď posílali, jsem po dobu 18 měsíců v prodlení nebyl.
Díky za rady!

P.S.: 5,6,7/2014 posláno 200 Kč, od 8/2014 posílám 1667 Kč.
Mariacek
Diskutér

Odeslat příspěvekod bufalobil 28. 3. 2015 13:46

Jestli dobře počítám tak maminka zaplatila za smlouvu minimálně 1% z cílovky tzn. 1200 Kč a následně minimálně 3kila každý rok za vedení účtu od roku 2002 tj. 14*300 = 5200 kč. Na úrocích jste dostali prd a podpora to samé. Zkusil bych minimálně argumentovat touhle matematikou. Že když jste něco nedodrželi tak vám to měli vypovědět už dávno a né vás každý rok okrádat. A vypovědět až nyní.
bufalobil
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 28. 3. 2015 20:20

Mariacek: Podle mě jsou v právu oni. Vy jste v prodlení už 12 let. To, že teprve teď spoříte to, co jste měli spořit v roce 2002 a 2003 nehraje roli.
Že mohou existovat lidé, kteří dobrovolně vyhodí prachy na uzavření smlouvy a každý rok po dobu 13 let jim ještě posílají přes 3 stovky, aby se nedostali do mínusu, by mě ani nenapadlo ani ve snu. A ona je to realita. Stejně tomu ale nemohu uvěřit.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod marvann 28. 3. 2015 21:03

Tak se mi zdá, že stavební spořitelny poslední dobou v žádném případě nemají proklientský přístup, ale naopak. Snaží se ve smlouvách najít jakoukoliv kličku, tak aby zákazníka mohly co nejvíce odrbat.
Teď už chápu, proč je chtěl Kalousek zrušit, ono by opravdu bylo nejlepší tu státní podporu zrušit, jen na ní parazitují samotné stavební spořitelny.
marvann
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod drkarel 28. 3. 2015 21:29

marvann píše:...ono by opravdu bylo nejlepší tu státní podporu zrušit, jen na ní parazitují samotné stavební spořitelny.

No, tak tohle platí od začátku stavebního spoření.
drkarel
Diskutér

Odeslat příspěvekod paty07 28. 3. 2015 22:07

Určitě bude ve smlouvě (v podmínkách), že při nesplnění podmínek může (nikoliv musí) spořitelna smlouvu vypovědět a když viděli hejla, kterej tam jenom solí prachy na poplatky, tak to nechali :D

Za blbost se platí :D
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 28. 3. 2015 22:25

Pokud si vzpomínám, v původních podmínkách bylo, že SS může smlouvu vypovědět, pokud účastník nespoří oněch 0,5% a po výzvě spořitelny spoření neobnoví. Takže si ty původní podmínky prostuduj (pokud vím, Liška má alespoň na rozdíl od hajzlů třeba z RSTS na webu i staré OP) a argumentuj jejich zněním.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 28. 3. 2015 23:17

<OT>

Tomáš Marný píše:Liška má alespoň na rozdíl od hajzlů třeba z RSTS na webu i staré OP

RSTS na webu staré obchodní podmínky má... ještě i z dob HYST z 1997: http://www.rsts.cz/archiv-dokumentu/obchodni-podminky/

</OT>
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod dr._lukas 29. 3. 2015 00:12

marvann píše:Tak se mi zdá, že stavební spořitelny poslední dobou v žádném případě nemají proklientský přístup, ale naopak. Snaží se ve smlouvách najít jakoukoliv kličku, tak aby zákazníka mohly co nejvíce odrbat.
Teď už chápu, proč je chtěl Kalousek zrušit, ono by opravdu bylo nejlepší tu státní podporu zrušit, jen na ní parazitují samotné stavební spořitelny.

Taky bych to zrusil...i pri dnesnich sazbach hypotek se lidem divim, ze vubec o uverech z techto instituci uvazuji
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mariacek 29. 3. 2015 02:22

Tomáš Marný píše:Pokud si vzpomínám, v původních podmínkách bylo, že SS může smlouvu vypovědět, pokud účastník nespoří oněch 0,5% a po výzvě spořitelny spoření neobnoví. Takže si ty původní podmínky prostuduj (pokud vím, Liška má alespoň na rozdíl od hajzlů třeba z RSTS na webu i staré OP) a argumentuj jejich zněním.

V těchto podmínkách není nic o tom, že by mě měli na to upozornit. Když jsem si teď procházel ty podmínky ještě jednou, došlo mi že v tom zmiňovaném bodě je napsáno důležité slůvko "je-li" a ne byl-li. To znamená, že smlouvu mohou vypovědět pouze v případě, že jsem 18 měsíců v prodlení. A já už od února 2015 v prodlení nejsem. Takže mi nemohou v březnu poslat výpověď. To by totiž muselo být v podmínkách napsáno "byl-li"...

Tohle mi musí uznat.

Co se týče důvodu dlouhého nesporeni, to nema cenu rozebírat.
Mariacek
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 29. 3. 2015 06:33

Mariacek: Nechápu, že vy nechápete, že jste v prodlení už 12 let. Tak jaképak, že už 18 měsíců v prodlení nejste? Abyste nebyl v prodlení, musel byste tam vložit těch cca 12x20 tisíc. Což jste neudělal, takže nejenže jste byl v prodlení, když vám smlouvu vypověděli, ale jste v prodlení i nyní.
Formulace v těch podmínkách je snad úplně jasná: "Je-li účastník i se započtením mimořádných vkladů v prodlení s úhradou vkladu po dobu 18 měsíců, má stavební spořitelna právo smlouvu vypovědět."
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mariacek 29. 3. 2015 08:58

radecekh: Ano, byl jsem v prodlení asi pár let, ani nevím, jak dlouho a kdy se ta smlouva platila. Být v prodlení je ale v podmínkách jasně definováno, nepíše se tam o 12 letech ale konkrétně o 18 měsících. Kdyby mi po 31.1., kdy zjistili, že jsem v prodlení smlouvu vypověděli, nic bych s tím neudělal. Jenže já tam pak poslal další dva vklady, díky čemuž už od února v prodlení nejsem. Vaše tvrzení, že bych měl poslat 12x20 tis. není ničím podloženo. Mohli mi na základě tohoto článku všeobecných podmínek smlouvu vypovědět kdykoli v uplynulých letech až do 17.2., po této době díky obnovenému pravidelnému spoření v prodlení nejsem, takže mi nic vypovědět nemohou, jelikož dodržuji minimální vklad.
Kdyby bylo v podmínkách "byl-li", pak by to mohli s odkazem na minulost vypovědět kdykoli. Snad přesvědčím ČMSS, i když jsem nepřesvědčil vás :-)
Mariacek
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 29. 3. 2015 09:34

Mariacek: Podle mě to chápete špatně. V podmínkách máte, že máte spořit 0,5 % cílové částky měsíčně. Pokud se s tímto spořením dostanete do 18 měsíčního skluzu, mohou vám smlouvu vypovědět.
Jestliže tedy 0,5 % činí ve vašem případě 600 korun měsíčně, měl byste mít aktuálně na smlouvě naspořeno cca 13 let x 12 měsíců x 600 korun, tedy 93600. Máte? Nemáte. Konec.
Navíc podle mě stačí, abyste se do skluzu 18 měsíců dostal, pak už vás podle těch podmínek nezachrání nic.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod bufalobil 29. 3. 2015 09:52

Také si myslím, že trumfy jsou v rukou ss. Třeba se ale budou chtít dohodnout. Můj tip je že vám nabídnou snížení úrokové sazby ze 2% na 1,3% na spoření a stejně v případě úvěru.Vše ostatní zůstane. Přece jenom 360 Kč ročně za nic je pořád good a cílovka by se také mohla upravit. Něco jim z toho kápne. :D
bufalobil
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mariacek 30. 3. 2015 14:27

Jj, rozumím vám, ale uvidíme. Nemám co ztratit už, tak počkám, jak se vyjádří... Oni totiž i ve výpovědi zohledňují období 18 měsíců a nedívají se na to, co bylo předtím, takže kdyby správně zohlednili období 18 měsíců, zjistili by, že vše dodržuji, což v tom březnu neudělali.
Mariacek
Diskutér

Další stránka