5M na spořící účty?

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod finex5 30. 4. 2015 08:08

Fantucci píše:A to by mě zajímalo - jak si úplný laik vybírá podílový fond?
Tipnu si: porovná u fondů minulé výsledky a vybere si ten nejúspěšnější(?)


Navzdory všeobecnému tvrzení, že vybírat fond podle minulých výsledků je nesmysl, se domnívám, že investor by vždy měl sledovat také minulé výsledky. Minimálně to napoví o tom, jak se portfolio manažer chová, jak často obměňuje portfolio (z toho vyplývající výše nákladů), u déle fungujících fondů také to, jak se vypořádaly s minulými krizemi/výkyvy.

Dneska, když člověk přijde do banky poskytující investiční služby (kromě low-cost úplně všechny), sepíšou s ním investiční dotazník a nějaké portfolio mu navrhnou. Z toho se dá vyjít a následně si něco sestavit. I v případě paranoidního investora nevidím jediný důvod, proč šaškovat s deseti spořicími účty, když např investice do českých dluhopisů typu ISČS SPOROBOND vynáší 3-4x tolik. Spořicí účet je vhodný pouze na jednu věc - když potřebujete mít k dispozici peníze, a nevíte přesně kdy je budete potřebovat. Prostředky, které použijete za 3-10 let cpát na spořák je hloupost. A to jsme nezmínili jiné formy investic (např, nemovistosti).
finex5
Diskutér

Odeslat příspěvekod Milan405 30. 4. 2015 08:15

Jak jsem psal jiz v uvodu, jelikoz tomu nerozumim, hledam neco, kde o ty penize v prve rade neprijdu a neco malo to vydela. Takovy je plan do nejblizsiho mesice dvou - abych to presunul z obycejneho uctu, kde je ta castka uplne marna. Pote se uz mohu zamyslet i nad pripadnym lepsim zhodnocenim/vetsim rizikem nejake mensi castky (par set tisic). Na to ale budu potrebovat vice casu, bylo by unahlene si behem par tydnu nacist spoustu chytrych informaci a zacit jako naprosty amater riskovat. Pres ten prodlouzeny vikend si vsechny produkty hodim na papir a snad budu mit lepsi predstavu. Zatim se tedy klonim k nejakym tem sporicim uctum a vyuziti lepsich sazeb pro nizsi castky (kde mam ty penize navic k dispozici pro pripadny prevod jinam) a terminovanemu vkladu ci sporicimu s vypovedni lhutou u J&T a ERB. Prijdou vam tyto dva ustavy dostatecne duveryhodne pro ulozeni castky 1-2 mil. Kc?
Milan405
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 30. 4. 2015 08:18

Do 2,5 milionu bych to neřešil u žádné banky
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 30. 4. 2015 08:48

PatrikChrz píše:Možná bys mohl jít i do záložen, i když tam se od července budou změnit podmínky, nicméně po přechodnou dobu budou platit ty staré. Akcenta má nyní zajímavou akci, kdy po skončení přechodného období umožní finance bez sankce vybrat.

I po uplynutí přechodního období se budou na "staré" vklady vztahovat mírnější podmínky, nezávisle na částce by mělo stačit členský vklad navýšit na 20 tisíc Kč, což i vzhledem k tomu, že půjde o nezajištěnou částku může pokrýt úrokový diferenciál z vkladu u banky (pokud by šlo o TV uzavřený na 5 let třeba)...
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod Milan405 30. 4. 2015 09:53

PatrikChrz - No, ac plati nejaky ten statni ochranny limit 100 tis. Eur, tak preci jen bych radeji prevadel penize od fungujiciho ustavu, nez cekal na vyplatu zustatku po zrusenem :-) Tyhle veci nikdy nejdou jako po masle.
Milan405
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 30. 4. 2015 10:06

Tak zrovna tohle tě nemusí trápit. Peníze v dohledné době nepotřebuješ, budeš je mít rozdělené ve více ústavech (takže na pokrytí aktuální spotřeby máš vždy kam šáhnout), takže nevadí, pokud si na výplatu trochu počkáš.
Do vyhlášení insolvence jsou stále úročeny a od vyhlášení insolvence je výplata do 20 pracovních dnů.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milan405 30. 4. 2015 11:51

OK beru, ale je treba tez zohlednit ten neprijemny pocit z takove situace, kteremu bych se rad vyhnul :-)
Milan405
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wit.cz 30. 4. 2015 14:57

A nebojíš se třeba výraznějšího znehodnocení měny? Co když to za pár let začne v Evropě pořádně vřít, ať už od jihu nebo Finska. Já osobně nedržím a ani v tvém případě bych nedržel všechno v CZK někde na zdánlivě pojištěných spořácích. Měnové reformy proběhly v roce 1919, 45, 53... to že je od té doby klid, není záruka toho, že se to za 10 let nestane. Co třeba část na spořák, část do investičního zlata, část do nemovitosti (třeba garáž na pronájem?), část do umění (pokud se člověk vyzná) apod.
wit.cz
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 30. 4. 2015 15:13

finex5 píše:
Fantucci píše:když např investice do českých dluhopisů typu ISČS SPOROBOND vynáší 3-4x tolik.


Ten sporobond, co v 2013 vynesl 0,43%, a teď má v portfoliu 59% státních dluhopisů, které při současných výnosech nevydělají ani na správcovský poplatek, a kde už nejde očekávat zhodnocení zvýšením ceny dluhopisů, protože narážíme na nulové a lehce záporné výnosy? (Zisky roku 2014 nejdou letos zopakovat.)

(Jo a ten sporobond, co ani nezveřejňuje výnos do splatnosti?)

Spořicí účty mají 100% jistotu toho, že nedosáhnou žádného extra výnosu, a jen vhodně zvolené mají dobrou šanci, že překonají inflaci, ano. Ale tenhle fond má 100% jistotu, že na 59% svého majetku bude prodělávat!

Ještě si dokážu představit investici do fondu nějakých rizikovějších dluhopisů, ne jako nutně lepší ale jako pro někoho lepší alternativu spoření v bankách (i když i tam může být těžké dosáhnout lepších výsledků než vybrat si nejlepší dlouhodobý TV), ale dávat teď peníze do státních dluhopisů je nesmyslné. A stejně tak je nesmyslné používat fond, který kombinuje obojí—možná část vydělá, ale zbytek jako koule na noze zase stáhne výkonnost dolů.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod Milan405 30. 4. 2015 19:28

wit.cz - Však o par prispevku vyse pisu, ze mi jde o to s tim udelat alespoň něco a pak muzu premyslet o dalších moznostech. Min. polovinu budu mit k dispozici pro okamzite pouziti. Ze se to muze na svete ***** a prachy budou znehodnocene si samozrejme uvedomuji, ale tohle se neda ani odhadnout, kdy k tomu muze dojit. Nejaka ta další nemovitost/i me napada samozrejme jako první, ale to není takova sranda jako vybrat nejaky sporici ucet :-) Umeni a podobnym investicnim vecem nerozumim, takze tady bych akorát naletel nejakemu vykukovi. Kdybych však mel ty peníze jiz před několika lety, kdy byl dolar na minimu, tak bych ho za nejaky ten milion urcite nakoupil, protože jiz tenkrat jsem si rikal, ze tohle celosvetove platidlo je jistota a drive ci později zase vystreli vzhuru. I nyní by to mozna ještě stalo za to, ale o uctech v cizích menach také nic nevim, takze z toho asi nebude nic.
Milan405
Návštěvník

Odeslat příspěvekod finex5 1. 5. 2015 11:15

fc70 píše:Spořicí účty mají 100% jistotu toho, že nedosáhnou žádného extra výnosu, a jen vhodně zvolené mají dobrou šanci, že překonají inflaci, ano. Ale tenhle fond má 100% jistotu, že na 59% svého majetku bude prodělávat!


A z čeho při tomto svém hodnocení vycházíte? Na stránkách fondu, záložka "portfolio", je 10 nejvýznamnějších pozic ve fondu. Např. první 3 pozice jsou české dluhopisy, s více než 25% na majetku fondu a výnosem dosahujícím až 5.7%. To jsou ty dluhopisy, které jak tvrdíte budou prodělávat? Takhle by se dalo pokračovat...

Nevím, zda jsou v majetku fondu také aktuálně emitované dluhopisy s "nedostatečným" výnosem, na které se odkazujete, ale ve svých cílech má fond zejména dlouhodobé překonávání českých státních dluhopisů a za tímto účelem nakupuje také jiné dluhové instrumenty - např korporátní dluhopisy. Naopak nikde nevidím vámi naznačovaný záměr fondu ukládat majetek do státních dluhopisů za každou cenu i s mizerným výnosem.
finex5
Diskutér

Odeslat příspěvekod guru jára 1. 5. 2015 13:02

PatrikChrz píše:... Akcenta má nyní zajímavou akci, kdy po skončení přechodného období umožní finance bez sankce vybrat.

Tím je myšleno kdy? 1.1.2018?
guru jára
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 1. 5. 2015 15:07

finex5: Zdravím vespolek. Dovolím si odpovědět, přestože nejsem fc70.

Při hodnocení dluhopisů jsou důležité tyto parametry:
Datum nákupu, Datum splatnosti, Kupon, Výnos do splatnosti (Yield)

Pokud jde o Sporobond, zásadně nezveřejňuje důležité parametry, jako je durace a výnos do splatnosti. Durace je u fondu střední doba do splatnosti. Předpokládejme, že durace bude cca 5 let. Na Patria.cz si najdeme odpovídající státní dluhopis, tj. ST. DLUHOP. 3,75/20.
http://www.patria.cz/kurzy/online/govcz/dluhopisy.html

Vidíme, že má kupon 3,75%, splatnost je 12.9.2020. Výnos do splatnosti je 0,124%.
V Excelu si můžeme spočítat tržní cenu dluhopisu. Použijeme funkci =PRICE(Nákup=dnešek;Splatnost;Kupon;Výnos;100;1;1).
Dostaneme hodnotu 119,38 % (udává se v procentech).

Pokud by se neměnily parametry, jako inflace a úrokové sazby, dostaneme každý rok až do splatnosti úchvatný výnos 0,124% p.a. Současná situace je taková, že inflace je na nule a ECB se jí pokouší zvýšit pomocí QE. Můj osobní předpoklad je, že sazby se v Evropě nezačnou zvyšovat dříve než za 2 roky. Do té doby bude náš dluhopis vydělávat 0,124% p.a. Co se stane pak? S rostoucí inflací vzrostou tržní výnosy dluhopisů a zároveň poklesne jejich tržní cena. Když si znovu spočítáme funkci PRICE a jako výnos dosadíme 1%, cena dluhopisu poklesne na 114,30%. Při zvýšení yieldu na 1% klesne cena dluhopisu o 5,09%.

Co z toho plyne? Inflace se nejspíš už nesníží, zrovna tak výnosy dluhopisů a tedy ceny dluhopisů budou dlouho jen klesat. Nemá proto cenu investovat do státních dluhopisů a to na hodně dlouhou dobu. Myslím, že korporátní dluhopisy v portfoliu fondu tuto situaci nezachrání.
Bude zajímavé sledovat, jak se tahle situace vyvine.

Pokud jde o původní dotaz od Milan405, Sporobond a státní dluhopisy nebrat.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod finex5 1. 5. 2015 16:02

Zeptám se jako úplný laik. Jak je tedy možné, že fond v loňském roce připsal 6.38% a v tomto roce za uplynulé 4 měsíce připsal již 1.4%? V aktuální měsíční zprávě fondu se hovoří o tom, které evropské státní dluhopisy jaké zhodnocení přinesly.

Ale máte pravdu, že zmiňované české dluhopisy obsažené ve fondu vzhledem k "vysoké" tržní ceně již nově příchozímu zhodnocení zřejmě nepřináší.
finex5
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 1. 5. 2015 16:32

Vysvětlení, že loni fond vydělával: Protože úplně stejně, jak misal ukázal, že při růstu úrokových sazeb o 1% ceny dluhopisů o zhruba 5% klesnou (tedy za předpokladu durace kolem 5, což je odhad), tak při poklesu úrokových sazeb o 1% ceny dluhopisů o zhruba 5% vzrostly. No a protože úrokové sazby jsou velice blízko nule, už dost dobře dál klesat nemůžou (tedy můžou jít trošku pod nulu, ale nakonec radši všichni koupí trezor a uloží do něj hotovost, takže ne moc).

Hezky je vývoj sazeb vidět třeba na http://www.kurzy.cz/cnb/ekonomika/vynos ... ti-10-let/. (Jestli nevěříte teorii, taky se podívejte, že v 2013, kdy fond moc nevydělával, úrokové sazby spíš rostly.)

Těch 59% státních dluhopisů je vidět na stránkách fondu v záložce Portfolio. Že je to zaručená zráta vyplývá ze srování toho výnosu do splatnosti, který je i u 10letých dluhopisů hluboko pod půl procentem, a nákladovosti fondu (podle Klíčových informací pro investory) ve výši 1,19%.

A jestli „by se dalo pokračovat“, prosím pokračujte—radši bych se tu něco naučil o dostupných číslech a tržních datech než o tom, čemu kdo věří…

-- 1. 5. 2015 17:40 --

Ještě…

Milan405 píše:No, pokud by to clovek sledoval a nenesypalo se to behem tydne, tak se sporicim uctem bez vypovedni lhuty by snad nebyl problem ty penize prevest jinam


Z historie tu mám dojem, že i ti, co tu jsou normálně aktivní (ale nemají soukromé informace) byli problémy MSD a WPB překvapeni (nebyl žádný důvod čekat, že se něco děje, a najednou předběžné opatření ČNB). U WPB byly výplaty vkladů docela bez problémů, u MSD se velice rychle (v řádu dvou týdnů?) nabralo několikaměsíční zpoždění.

Ale je to už dávno a nesnažil jsem se tu historii moc zapamatovat, lepší by bylo projít si ta dlouhá vlákna, co tu jsou, a podívat se přesně. A příště to beztak může být jinak.
fc70
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků