5M na spořící účty?

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod finex5 1. 5. 2015 16:59

fc70 píše:Hezky je vývoj sazeb vidět třeba na http://www.kurzy.cz/cnb/ekonomika/vynos ... ti-10-let/. (Jestli nevěříte teorii, taky se podívejte, že v 2013, kdy fond moc nevydělával, úrokové sazby spíš rostly.)

Na ten graf koukám a nevysvětluje, proč fond připsal za rok 2013 nízké zhodnocení, zatím co v roce 2014 zhodnocení poměrně zajímavé, když dle grafu by to mělo být naopak.

Teorii nerozporuji, pouze kladu otázky.

Že je to zaručená zráta vyplývá ze srování toho výnosu do splatnosti, který je i u 10letých dluhopisů hluboko pod půl procentem, a nákladovosti fondu (podle Klíčových informací pro investory) ve výši 1,19%.

Za předpokladu, že dluhopisy nebudou nahrazeny jinými (např. novými korporátními)...?

Nenabízí korporátní dluhopisy stále zajímavý výnos?

A jestli „by se dalo pokračovat“, prosím pokračujte—radši bych se tu něco naučil o dostupných číslech a tržních datech než o tom, čemu kdo věří…

"by se dalo pokračovat" se váže pouze k tomu seznamu pozic.
Naposledy upravil finex5 dne 1. 5. 2015 17:32, celkově upraveno 2
finex5
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fc70 1. 5. 2015 17:30

Hezky je vývoj sazeb vidět třeba na http://www.kurzy.cz/cnb/ekonomika/vynos ... ti-10-let/. (Jestli nevěříte teorii, taky se podívejte, že v 2013, kdy fond moc nevydělával, úrokové sazby spíš rostly.)


Na ten graf koukám a nevysvětluje, proč fond připsal za rok 2013 nízké zhodnocení, zatím co v roce 2014 zhodnocení poměrně zajímavé, když dle grafu by to mělo být naopak.


V 2013 (konkrétně podle dat k 31.12.2012–31.12.2013) výnosy vzrostly z 1,92% na 2,20%; s misalovým předpokladem durace 5 to znamená pokles hodnoty dluhopisů o zhruba 1,4%.

V 2014 (data podobně) výnosy klesly z 2,20% na 0,67%, tzn. růst hodnoty dluhopisů o zhruba 7,65%.

Ve skutečnosti má fond i výnos z vyplácených kupónů, takže přesto něco v 2013 vynesl. Ve skutečnosti mají desetileté dluhopisy mají duraci spíš 10, ale fond taky obsahuje spoustu jiných dluhopisů, každý se svou vlastní historií výnosu/ceny a svou vlastní durací. Nesnažím se vysvětlit výkonnost fondu na desetiny promile (to by ostatně s dostupnými údaji ani nešlo), jen základní mechanismus.


Že je to zaručená zráta vyplývá ze srování toho výnosu do splatnosti, který je i u 10letých dluhopisů hluboko pod půl procentem, a nákladovosti fondu (podle Klíčových informací pro investory) ve výši 1,19%.


Za předpokladu, že dluhopisy nebudou nahrazeny jinými...?


Ano, ale fond má definovanou strategii a musí investovat do konzervativních dluhopisů. (A je to dobře: jestli někdo chce výnosnější a rizikovější dluhopisy, má si vybrat rizikovější fond. Byl by problém, kdyby si někdo vybral bezpečný fond a byl vystaven neočekávanému riziku. V kontextu fondů dává existence sporobondu nějaký smysl (a rozhodně má smysl dlouhodobě), ale z hlediska našeho rozhodování, kde máme k dispozici ne jen fondy, ale i bankovní vklady, je to (letos!) aktivně škodlivý produkt.)

Nenabízí korporátní dluhopisy stále zajímavý výnos?


Především to nestačí: fond táhnou dolů ty málo vynášející státní dluhopisy, z našeho pohledu zbytečně. Kombinace bankovního vkladu a fondu specializovaného na korporátní dluhopisy (letos!) nutně dopadne líp než Sporobond.

Nevím; čekal bych, že opravdu kvalitní ne (koneckonců i půjčovat soukromým osobám na hypotéku teď vynáší pod 2%, a ty velké korporace jsou méně rizikové), nebo aspoň ne dost na to, aby po >1% za správu ten fond dopadl líp než bankovní vklady. Nemám podrobnou analýzu.

Určitě existují rizikové korporátní dluhopisy, firem s relativně velkou zadlužeností, např. celý fond J&T Money bude takový, ale ty jsou holt rizikové, chováním trošku bližší akciím.

http://www.patria.cz/kurzy/online/dluhopisy.html má spoustu příkladů: ČEZ na 6 let někde kolem 0,8%, různé projekty J&T až k 5% (pro srovnání, světové akcie teď podle P/E vynáší taky kolem 5%).
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod finex5 1. 5. 2015 17:39

Přiznám se, že dluhopisy jako investici ignoruji, takže situaci vlastně vůbec nesleduji, moje chyba. Zřejmě mají dluhopisy v blízké době smutnou budoucnost. Děkuji za vysvětlení :-)

V tom samém příspěvku, na který jste reagoval jsem ovšem na konci navrhoval spíše nemovitosti, eventuelně si lze představit nemovitostní fond. Ony ty úrokové sazby na spořicích účtech totiž klesají také, a to poměrně rychle. A ty, které jsou z pohledu klienta dnes ještě vůbec nějak zajímavé, ve skutečnosti banky téměř "dotují" jako nějakou marketingovou akci. Na udržitelnou investici to moc nevypadá.
finex5
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fc70 1. 5. 2015 17:46

Ano, tržní cena peněz na 1 den je 0,15%, průměrný spořicí účet je taky nic moc (i když to není taková katastrofa jako platit fondu víc, než ta investice vynáší). Rozdíl je v tom, že bankovní vklady nejsou pro instituce obchodovatelné, takže každá má jiné sazby—a ještě pořád se najdou zajímavé nabídky.

O nemovitostech/fondu lehce uvažuji, protože výnosy jsou větší (a jsou spíše/snad? větší kvůli horší likviditě než kvůli riziku). Na druhé straně nemovitosti jsou taky oceňované vzhledem k současným úrokovým sazbám („když jsou hypotéky levné, můžu si dovolit zaplatit větší cenu“, plus diskontní úroková míra u komerčních nemovitostí), takže při růstu úrokových sazeb by snad měla hodnota nemovitostí klesat. Ale není to tak jasný vzoreček jako u dluhopisů, a nemám rozmyšlené nebo dohledané, jak silná by ta reakce byla.

-- 1. 5. 2015 18:49 --

… nezkoumal to tady někdo? Na jedné straně nemovitosti mají velice dlouhou životnost, takže by mohly mít obrovskou ~duraci, na druhé straně právě kvůli té dlouhé životnosti by mohly být na anomálie v hodnotách úrokových sazeb (i v horizontu 5-10 let) relativně míň citlivé. Jak to je, nebo jak o tom přemýšlet?
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod ivo_2 1. 5. 2015 18:50

Co sem našel na webech ,tak kromě Reiko má nemovitost ní fond ČP Invest ,Conseq a ZFP akademie .
ivo_2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mlsal 1. 5. 2015 22:55

fc70: Co se týká nemovitostí, dají se hodnotit podobně jako akcie. Výnos nemovitostí se skládá také ze dvou částí. Jednak jde o kapitálový výnos, tj. změna tržní ceny. Za druhé je to nájemné (u akcií dividenda).

1) Co určuje kapitálový výnos? Je to především nabídka a poptávka.
Hlavním faktorem je objem peněz, kterým disponuje strana poptávky (zvyšuje cenu), a počet nemovitostí, které se v dané lokalitě nabízejí (snižuje cenu).
Růst objemu peněz se měří peněžními agregáty M1, M2, M3.
Co se týká růstu počtu bytů v ČR, statistika se dá najít na ČSÚ. Nárůst počtu komerčních nemovitostí najít zatím neumím, tak to neřeším.
Růst peněz v ekonomice je vždy větší než růst počtu nemovitostí, takže vliv peněz převládá. Vždy se snadněji a rychleji vytvoří nové peníze než se postaví barák.

Srovnejte tyto grafy:
Růst měnových agregátů na ČNB:
http://www.cnb.cz/cnb/STAT.ARADY_PKG.VY ... decsep=%2C
Historie fondu REICO:
http://www.reicofunds.cz/cs/cs-nemovito ... ykonnosti/
Agregáty začaly vlivem krize klesat na začátku roku 2008, REICO zareagovalo snížením ceny až v dubnu 2009.
Index cen nemovitostí byl na vrcholu v 3Q 2008 (ČSÚ).
Zřejmě se dá předvídat pokles cen nemovitostí.

Jako další sleduji vývoj úvěrů v ekonomice:
http://www.cnb.cz/cnb/STAT.ARADY_PKG.VY ... decsep=%2C
U úvěrů domácností je vidět inflexní bod (2008), kdy růst úvěrů se změnil v pokles, u nefinančních podniků je změna ještě patrnější. Pokles úvěrů je vždy průser.
Zajímavější je, když si to dáte do Excelu, spočítáte roční změny a dáte do grafu.

Co z toho plyne: pokud se budou peněžní agregáty chovat slušně, tzn. porostou 6-7% p.a., tak je všechno v pohodě. Když bude růst peněz vyšší a bude doprovázený vysokým růstem úvěrů, za pár let vždy dojde k přehřátí trhu a k poklesu úvěrů a tím k poklesu cen nemovitostí.
Toto je možné s vysokou pravděpodobností předvídat.

2) Co určuje výši nájemného?
Hlavní vliv mají výnosy státních dluhopisů.
Sazba nájemného (%) = Roční nájemné / Tržní cena nemovitosti = Výnos státního dluhopisu + Riziková prémie
Toto je teoretický vztah, který by měl fungovat.

U fondu REICO funguje "inflační doložka", tzn. nájemné se vždy zvyšuje o nárůst inflace v předešlém roce.

Toto je postup, jak to dělám já. Samozřejmě to nemám ze své hlavy. Jako zdroj doporučuji přečíst knihu Investiční strategie pro 3.tisíciletí od Pavla Kohouta (7.vydání).
Není to návod pro amatéry, aneb jak snadno vydělat prachy. Jestli to bude fungovat ukáže až další krize. Tedy vše bez záruky.

Budu rád za každý váš názor.

-- 2. 5. 2015 00:22 --

finex5: Já jsem bohužel také dluhopisy dlouho ignoroval, protože jsem jim nerozuměl. Využíval jsem jen státem podporované produkty jako stavebko a penzijko. Teď je bohužel pozdě. Státní dluhopisy můžeme na dlouhou dobu škrtnout. Vyplatí se snad jen korporátní dluhopisy EU.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod mlsal 2. 5. 2015 01:16

Milan 405: Říkáte že vás čeká zanedlouho důchod. Našel jsem článek "Kolik peněz potřebujete, aby z vás byli rentiéři".
http://www.penize.cz/akcie/42512-kolik- ... i-rentieri
Místo dluhopisů bych použil v současnosti spíš nemovitosti. Jinak to lze použít. V článku je portfolio na 30 let, můžete si udělat portfolio třeba na 100 let, tj. nekonečné portfolio.
Určitě vás čeká ještě minimálně 20 let života. To je hrozně dlouhá doba. Pak to zdědí vaše děti nebo vnoučata. Určitě bych to směroval k sestavení podobného portfolia jako v článku. Dávat to do různých spořících účtů a TV mi připadá s prominutím jako hovadina. Investuji už 15 let a vím, že můžete vydělat mnohem více v akciových fondech, než na spořících účtech. Přemýšlejte o sestavení podobného dlouhodobého investičního portfolia.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod radecekh 2. 5. 2015 10:22

fc70 píše:Ano, tržní cena peněz na 1 den je 0,15%.

Nějak jste si pomýlil časové jednotky. Tržní cena peněz je možná 0,15 %, ale ne za den, ale za rok.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 2. 5. 2015 16:44

Myslel jsem „uložené na den p.a.“, ale bylo to zmatené, omlouvám se. (Ať tento post k něčemu je, zdroj: http://www.cnb.cz/cs/financni_trhy/pene ... /denni.jsp )
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod Hlava 2. 5. 2015 18:08

Milan405 píše:... V nejbližší době pro ně nebudu mít využití (již mám vlastní bydlení i potřebné movité věci – auto a tak). Nemám hlavu ani odvahu na nějaké chytré investice apod., odchod do důchodu se pomalu blíží, takže bych ty peníze později využil na příjemné trávení volného času ...

No ... tak jste si sám odpověděl.
Kolik jsou Vaše roční náklady na živobytí?
Myslím tím co Vás stojí komplet Váš život za rok? Odhadem 300 tis?
Kdyby tomu tak bylo, tak z 5 milionů vyžijete dalších 16 let.

Zamyslel bych se proto nad tím, zda se na všechno nevykašlat a jak píšete, začít si užívat. Třeba začít cestovat. Cestovat třeba po Evropě se dá velmi levně, klidně i za/pod náklady když je člověk doma. Protože k čemu mi je 5 mil. na 10 spořících účtech, když každej den dál musím do práce ... ?.
Hlava
Nadšenec

Odeslat příspěvekod guru jára 3. 5. 2015 02:40

Nekoho ta prace treba bavi. ;-)
guru jára
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Milan405 3. 5. 2015 09:16

hlava - Kdybych mel par let do duchodu, asi bych do nej odesel drive, ale je to trochu vic, nez par let. I tak to povazuji za blizici se duchod. A v tom pripade s praci ještě skoncit nechci. I proto, ze nedelam něco, na co bych kazde rano nadaval a tesil se, az to konecne skonci. Zivotni naklady vskutku nemam prilis vysoke a i proto nemusim nezbytne nutne hledat nejake vysoke zhodnoceni te castky za cenu vyššího rizika. Primarne mi jde o to, abych v následujících letech o tento prijemny polstar neprisel nejakym velkym znehodnocenim koruny (cemuz tedy asi stejne nijak nezabranim), nejakymi uroky ulozenou sumu trochu navysil (a pokryl tak inflaci .. tedy asi jen zcasti) a mel financni rezervu na necekane zivotni udalosti (nemoc jejíž leceni vyžaduje vlastni prostredky, nutnost najit si nove vlastni bydleni atd.).
Milan405
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xls 3. 5. 2015 11:06

Ještě bych se doporučil zamyslet se, jak si momentálně co nejvíc užít, hlavně když máte chuť i pracovat. Prostě cestovat, podívat se, kam se člověku zachce, a užívat si všech radostí života, moře, exotiky. Finančně to není nic moc náročnýho a v pozdějším věku jednak ubývá chuť a pak stačí nějaký zdravotní problém a člověk má po létání.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod Milan405 3. 5. 2015 15:13

xls - Ja zrovna tenhle vylozene uzivaci typ nejsem. Dokonce jsem si zatím nekoupil ani zadnou drobnost jen tak pro radost :-) Když nic nutne nepotrebuju, tak si to nekoupim jen proto, ze na to ted mam. Proste ziju dal v zabehanych kolejích a az ty peníze v brzku nejak rozdelim, budu resit, jak je vyuzit v následujících letech + jak si aktualne zlepsit zivotni uroven. Třeba dovolenou si jiste dopreji v lepsim standardu nez doposud, ale auto za milion bych si nekoupil, to by mi prislo jako prehnany vydaj.
Milan405
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xls 3. 5. 2015 21:55

To chápu, já taky nakupování moc nemusím. I ta dovolená nemusí být ani tak o lepším standardu, ale 2x ročně exotika po měsíci - měsíci a půl má rozhodně něco do sebe a jsem rád, že jsem se k tomu před pár roky dokopal. Člověk si užije pohody, tepla, moře, památek, jídla, pití a všeho ostatního, co ho napadne, přitom finančně to není o moc dražší, než co člověk utratí tady.

A považoval bych za kritickou chybu, kdybych se takhle nenaučil jezdit, nebo to nedej bože odkládal jako většina lidí. Peníze jsou sice potřeba, ale je třeba naučit se přebytků rozumně zbavovat.
xls
Inventář

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků