Česká pošta s.p.

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod razputyn 18. 5. 2019 09:01

Ja tedy vetsinou mam sledovaci cislo i u zasilek pod 25 USD.
razputyn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod retron 18. 5. 2019 10:21

tohle není úplně pravda, dost často nelze při nákupu v zahraničí moc ovlivnit jaký přepravce to bude doručovat po ČR. Nakupuju poměrně často na německém amazonu, jednou to veze UPS do třetího dne, jednou PPL, Geis, In Time anebo taky ČP. S ani jedním není problém s ČP tak v 50% případů. Zajímavé je, že až na hranice to číslo zásilky má a najednou v Tachově se z toho stane "zásilka", což má pro ČP hodnotu asi jako čumkarta, nemá to číslo nic a místo kurýra to dají roznášet pošťačce mezi dopisy, která se vymluví na to, že se jí to nikam nevejde. Přes Vánoce mi šel balík 21 dnů z Německa, reklamoval jsem to na info@cpost.cz, prý na zahraniční balíky nemají zaručenou lhůtu doručení. Když jsem to sledoval, tak se to 14 dní motalo jen po depech v Praze. To samé z ali, z Číny to jde 5 dní a pak týden pošta 120 a další týden celníci vůbec než se začne něco dít. ČP mj. vrátila odesílateli i kartu od ČS, důvod jsem se nedozvěděl. Co zásilka to problém, po zdražení používám zaslat.cz i po ČR.
poslední varování, při příštím uvedení aff kódu trvalý BAN
retron
Diskutér

Odeslat příspěvekod razputyn 18. 5. 2019 10:33

Me se nikdy nestalo, ze by posta neco vratila odesilateli. Vzdy doruci, nekdy omylem sousedum, ale doruci. A sousedum to uz omylem dorucila i PPL, az po rozbaleni zjistili, ze to neni jejich ale nase.
razputyn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vlazy 18. 5. 2019 13:08

retron píše:Zajímavé je, že až na hranice to číslo zásilky má a najednou v Tachově se z toho stane "zásilka",
Zajímavé na tom je spíše to co to bylo předtím než se to dostalo do toho Tachova když zásilkou se to stalo až v Tachově. :-)
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Diskutér

Odeslat příspěvekod retron 18. 5. 2019 17:57

tipuji “Päckchen” - balíček a ČP to pak bere asi jako “zásilku”
retron
Diskutér

Odeslat příspěvekod vlazy 18. 5. 2019 19:44

retron:
A ten “Päckchen” - balíček to podle tebe není zásilka? Co potom podle tebe je zásilka?
vlazy
Diskutér

Odeslat příspěvekod retron 19. 5. 2019 12:08

tak polopatě: z balíčku se stane zásilka, což ma u ČP hodnotu dopisu nebo psaní a podle toho s tím nakládají
retron
Diskutér

Odeslat příspěvekod drkarel 19. 5. 2019 12:27

Čistě terminologicky je imho zásilka (předmět, který byl/bude zaslán) zastřešující termín pro balíček, dopis, psaní …, a řekl bych, že i podle pošty, která v aplikaci "Sledování zásilek" umožňuje sledovat určité druhy zásilek a psaní. Na druhou stranu všichni (tedy téměř) chápu, jak to myslí retron. :)
drkarel
Diskutér

Odeslat příspěvekod wit.cz 19. 5. 2019 13:56

Ještě máme zákon o poštovních službách s pojmy :)
wit.cz
Diskutér

Odeslat příspěvekod drkarel 19. 5. 2019 14:01

Tam to je, kupodivu, v souladu s výše řečeným. :)
drkarel
Diskutér

Odeslat příspěvekod vlazy 19. 5. 2019 16:21

Ano, v tom zákoně č. 221/2012 Sb., ČÁST PRVNÍ, Čl. I, § 2 písmeno a) je docela dost jasně uvedené mj., že "poštovní zásilkou se rozumí i poštovní balík", ale retron to asi chápe jinak po svým když pro něho balík zásilkou není.
vlazy
Diskutér

Odeslat příspěvekod retron 19. 5. 2019 18:01

tak samozřejmě, že terminologicky je vše, co se doručuje zásilka
prakticky je to pak ovšem balik do ruky, obyčejný balík, doporučený dopis, cenné psaní atd.
no a pak jsou přesně tyhle případy, kdy to není podle nich ani balík ani cenné psaní a nazvou to “zásilkou”, někdy je to pěkně vidět ze změny čísla a kódu zásilky po překročení hranic.
V reálu to pak místo balíkovny, doručuje doručovatelka a ta to nechá rovnou na poště, protože to není psaní ale balík.
retron
Diskutér

Odeslat příspěvekod vlazy 19. 5. 2019 19:35

retron píše:a pak jsou přesně tyhle případy, kdy to není podle nich ani balík ani cenné psaní a nazvou to “zásilkou”,
Vidím, že tu asi pleteš tzv. hrušky s jablkami. Zásilkou to je snad vždy a pouze záleží jakou. Pouze zásilkou to nemůže být a vždy to musí být buď balík nebo doporučený dopis nebo obyčejný dopis atp., což jde vše nazvat jedním slovem zásilka.
retron píše:V reálu to pak místo balíkovny, doručuje doručovatelka a ta to nechá rovnou na poště, protože to není psaní ale balík.
Pokud je zásilka jako listovní tak by ji asi doručovatelka měla doručit, ale pokud je to něco většího nebo rozměrnějšího co se ji nevejde do tašky nebo má takových dopisů více tak se není co divit, že to nechá na poště k vyzvednuti. Kdyby to byl balík tak by se to asi k doručovatelce nemělo dostat. V některých zemích mají pro dopis asi jiné kritéria a to co někde v zahraničí považují běžně jako dopis by u ČP jako dopis asi nemohlo projít. Mne doručovatelka doručuje i zásilky z Číny které se nevejdou do schránky a podle mne bych spíše očekával, že mi to přivezou autem při rozvozu balíků nebo to budu mít k vyzvednuti na poště. Doručovatelka mi s takovou zásilkou zazvoní u dveří a předá mi ji.
vlazy
Diskutér

Odeslat příspěvekod retron 19. 5. 2019 20:23

proto jsem to dal do uvozovek, protoze se to nechova ani jako balik ani jako cenne psani, ani pošta neuvádí přesnějšíí popis. to je jinymi slovy to co píšu, ČP má evidentně špatně nastavené přeshraniční standardy, co se týče menších balíků anebo balíků nižší hodnoty ať už s číslem zásilky nebo bez
retron
Diskutér

Odeslat příspěvekod vlazy 19. 5. 2019 22:07

retron:
Ať už je to balík, cenné psaní nebo něco jiného tak vždy je to zásilka a asi záleží na ČP mezi jaké zásilky co zařadí. Nevím jak to u ČP v případě zásilek ze zahraničí chodí, ale předpokládám, že u každé zásilky by snad měli mít jasno o jaký druh zásilky se jedná (balík, dopis atp.). Přece nemůžou tvrdit, že neví jestli je to balík, doporučený nebo obyčejný dopis atp.. To, že ti pošta možná na oznámení o uložení zásilky na poště přesně neuvede o jaký druh zásilky se jedná ještě neznamená, že to neví. Je to něco podobného tak jako by v obchodě něco prodávali a nevěděli co to je a proto by u toho uváděli pouze, že je to zboží.
vlazy
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka