Účet do Ruska

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod lopatickaCZ 29. 6. 2015 10:08

Dobrý den,
můj bratr v září odjíždí na roční studium do Ruska. Nyní se věnuje zařizování - administrativě. Mě poprosil o radu, jak to vyřešit s penězi. Jako nejideálnější mě napadlo U konto od Unicreditbank, které je do 26 let zdarma, a to jak vedení účtu, tak karta, tak jeden cizoměnový účet, tak všechny výběry z bankomatů po celém světě. Nicméně mají hrozné kurzy. Cca o 5 kč/100 rublů (44 kč vs 49 kč / 100 rub) než směnárny, o tržním kurzu nemluvě. Jako nejideálnější se mi tak jeví udělat k U kontu rublový účet zdarma a ten naplnit devizovou společností. Rubly moc společnosti nemají, ale toto vyřeším. Jde mi o samotný účet.

Prosím Vás, řešili byste to stejně? Nebo Vás napadá lepší řešení? Půjde o cca 2x 30 000-35 000. Nerad bych bratrovi poradil špatně.

Jde nám o řešení účet + karta, nikoliv vést tolik v hotovosti.

Předem Vám moc děkuji za rady! :-)
lopatickaCZ
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod slavo963 29. 6. 2015 10:20

Sberbank
slavo963
Přeborník

Odeslat příspěvekod lopatickaCZ 29. 6. 2015 10:23

Koukal jsem na všechny tři ruské banky v ČR, na Evropsko-ruskou banku, Sberbank i Expobank, ale nic moc mě tam oproti Unicredit nezaujalo. Ale moc rád si nechám poradit. Co máte u Sberbank na mysli? Díky za reakci.
lopatickaCZ
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod libol 29. 6. 2015 10:24

Zeptám se, proč ne Sberbank? Chápu, že není zdarma, ale z vlastní zkušenosti vím, že někdy ruské terminaly nerady neruské karty. Takže si asi stejně založí účet v ruské bance - a potom už záleží zvážit, zda se ta "synergie" neoplatí.
Edit: tak slavo963 mne předběhl, ale snad jsem odpověděl ;-)
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod lopatickaCZ 29. 6. 2015 10:30

Já právě u Sberbank nezaznamenal žádnou výhodu. Ty neruské karty by česká Sberbank stejně nevyřešila.

Jinak pokud máte nějaký tip na dobrou ruskou banku, optimálně zdarma (aspoň z pohledu studenta), sem s ním. :) Jde o Petrohrad.
lopatickaCZ
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rochus 29. 6. 2015 10:49

alfabank.ru
Rochus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fremantle 29. 6. 2015 11:24

Pokud jde jen o výběry z bankomatů, tak Sberbank bude nejspíš zbytečná - pokud teda nepůjde právě o to, že si účet otevře nakonec u ruské Sberbank a využije zvýhodněné převody v rámci skupiny (popřípadě o něco dražší do jiné ruské banky), ale UCB asi ne - budeš buďto platit za vklad hotovosti na pokladně (1 %) nebo příchozí cimoměnovou platbu (0,9 % + poplatky devizovce). Kupodivu by možná blbě nedopadla ta Expobank CZ (paušál za vedení 50 Kč měsíčně), předpokládám, že na kreditku Cetelem nedosáhne, kde při platbě kartou budou kurzy karetní asociace (otázkou je jak by bylo reálně problematické zaplatit na terminálech, když moc nemají v oblibě neruské karty), akorá výběry z bankomatu jsou drahé (leč kurz asociace, tak poplatek je 2,5 % min. 80 Kč)...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod lopatickaCZ 29. 6. 2015 12:27

Mně ta expobank nepřijde vůbec zajímavá. To už mi finančně vychází lépe ta unicredit, kde je ale u devizovky poplatek 1 % (posílají to z raifky) + 0,9 % u unicredit. Celkově tedy 1,9 % + možná ještě nějaké transakčním bankám. Nakonec tak možná nejlépe vyjde to tam vložit hotově, pokud je tam skutečně poplatek 1 %. Kouknu na to. Díky.
lopatickaCZ
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fremantle 29. 6. 2015 12:34

Hm, zajímavé, že devizovka posílá rubly z RB, když RB by neměla umět vést účet v RUB... Jinak by bylo nejlepší založit rovnou eKonto tam (nejspíš v tarifu Student s vedením 49 Kč měsíčně, kdy jsou pak výběry v zahraničí zdarma).
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod lopatickaCZ 29. 6. 2015 12:44

Taky u raifky nevidím nabídku rublového účtu, ale tak snad ví, kde mají účty. :) Jinak díky za tip, na RB mě nenapadlo kouknout.

-- 29. 6. 2015 13:48 --

Nakonec asi bude nejlepší ta Unicredit bank s vložením hotovosti za 1 %. A když bude blbnout UCB karta, tak to tam zdarma vybere a vloží na ruský účet.
lopatickaCZ
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod slavo963 29. 6. 2015 13:01

a nebude teda nejlepsi UCB, nalit tam levne eura a v Rusku vybirat/platit dle potreby s kurzem asociace. podle mne nejlepsi reseni.
slavo963
Přeborník

Odeslat příspěvekod lopatickaCZ 29. 6. 2015 13:24

To podle mě nelze. Jednak si nejsem jist, zda by se použil kurz asociace, a nikoliv hrozný UCB kurz. Podle mě by došlo akorát ke dvojí konverzi.
lopatickaCZ
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fremantle 29. 6. 2015 13:47

Při navázaní debetky MC na účet v EUR se použije kurz karetní asociace. Předtím tohle moc oficiální nebylo, nyní je toto zaneseno už do OP, takže je to bez problémů.

Dvojí konverze to samozřejmě bude, je třeba nějak rozumně směnit koruny na eura (dostat do UCB zdarma na účet v EUR lze leda tak přes Valutomat) a pak při každé směně kurzem karetní asociace EUR/RUB...otázkou je jaký by vyšel spread vůči přímé směně ve směnárně, je ale dost možné, že výrazně horší by nebyl (nevím, jaké mají u nás spready směnárny na rubly).

Trochu škoda, že spermobanka upustila od vydávání "Holiday Card", kde byli výběry za poměrně férových 29 Kč, vkládat šlo tuším RUB na pokladně i zdarma...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod slavo963 29. 6. 2015 13:58

ale spread € na valutomate je vice nez lepsi a pote z € na ruble to lepsi byt nemuze, kdyz se vyuzije kurz asociace.

Lepsi varianta je jenom Cetelem KK
slavo963
Přeborník

Odeslat příspěvekod lopatickaCZ 29. 6. 2015 14:16

OK, díky moc chlapi
lopatickaCZ
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků