Revolut - zkušenosti

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod lubik2 24. 6. 2020 20:11

do textu pro příjemce
lubik2
Diskutér

Odeslat příspěvekod peter23p 24. 6. 2020 20:18

To ti to přišlo i když jsi to napsal mízto do zprávy pro příjemce do VS. Všude píšou že v takovém případě se to vrátí odesílateli.
peter23p
Diskutér

Odeslat příspěvekod Thom 24. 6. 2020 20:44

Jo, přesně tak, přišlo. Notifikace tam byla za pár minut (nevím kolik, jedu ráno vlakem 20 minut a za tu dobu jsem si založil šablonu, vyzkoušel příkaz a do příjezdu platba došla; a to jsem si zpočátku cesty něco četl).

Kde "všude"? V mailu od Revolutu bylo: Každý, kdo posílá peníze na váš místní účet v CZK, musí tento údaj uvést jako referenční číslo platby, jinak bude převod vrácen.

Já nevím, jak u revolutu, ale tam, kde pracuju, je reference VS (v primárním systému společnosti).
Thom
Diskutér

Odeslat příspěvekod minarjo 25. 6. 2020 07:02

Hodně společností má ale referenci nečíselnou, tedy používá v ní i písmena, a to jaksi do VS nacpat nelze :). Naše česká "Zpráva pro příjemce" je univerzální alfanumerická, odpovídá to "Referenci plátce" při SEPA platbě.
A příklad: při zasílání peněz v CZK akciovému brokerovi Lynx/Interactive Brokers (tedy na lokální český účet Interactive Brokers) reference obsahuje jak písmeno (typicky U na začátku a pak čísla, coby uživatelské označení broker účtu), tak jméno+příjmení majitele investorského účtu bez diakritiky. Proto rovněž se to tam uvádí do Zprávy pro příjemce (stejně tak do Reference plátce při zasílání EUR na německý účet jako SEPA). Proto i Revolut hovoří o Referenci, to je terminologie ze SEPA plateb (a obdobně alfanumerická pole u jiných mezinárodních plateb). Je třeba si uvědomit, že variabilní symbol tu máme se Slovenskem z dob bankovních počátků ještě v komunismu a snad v Evropě všude jinde je textové pole reference (a formát čísla účtu dnes už povinně výhradně IBAN, žádný lokální kratší tvar, to už je ostatně i na Slovensku).
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod MirekM. 25. 6. 2020 07:15

Zkušebně jsem si poslal přes RB 1 Kč včera večer. Platba do Revolutu dorazila až dnes před půl sedmou ráno. Referenční číslo jsem vložil jen do variabilního symbolu. Otázkou je, jestli by byla platba v Revolutu připsána dříve, kdybych referenční číslo vložil do textu pro příjemce.
MirekM.
Pokročilý

Odeslat příspěvekod minarjo 25. 6. 2020 07:28

Nikoliv, Mirku, způsobem zadání to není, ale časem. Revolut jasně psal (tuším v emailu co zaslal), že platby které mu dorazí po 14h budou připsány až další den, tedy u tebe zcela v pořádku.
Jinak pro ten automat je určitě zcela jedno, zda se to zadá do VS nebo Zprávy pro příjemce, ve výsledku to zpracuje stejně, prostě dané referenční číslo vyskytující se kdekoliv u platby přiřadí uživateli. Ale to co píšu výše platí (zvlášť pokud by reference měla i jiné znaky než max 10 číslic): vždyť v Anglii nebo Litvě, kde je Revolut doma, nemají o nějakém variabilním symbolu coby československém specifiku ani zdání, tam zkrátka to číslo berou jako referenci, ať je zadané v jakémkoliv poli příchozí platby (tedy věřím, že by to stejně dobře zpracovali, i když bys to dal třeba do specifického symbolu, rovněž naše specifikum :) ).
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod Thom 25. 6. 2020 20:33

Tak to je české specifikum, a? Však to posîlám z taky z českého účtu na český.
Třeba je to jedno, ale mně to vyhovuje víc přes VS, do zprávy pro příjemce si obvykle dávám nějakou poznámku, i když posílám mezi vlastními účty.
Thom
Diskutér

Odeslat příspěvekod Pajkyt 28. 6. 2020 12:39

Končí mi platnost jediné fyzické Revolut karty (07/2020). Posílá Revolut novou kartu automaticky, nebo se o ní musí požádat? Jak je to u virtuální karty, kde mi taky končí platnost (07/2020)? Obnoví se automaticky, nebo je potřeba žádat o novou? V aplikaci mám ještě jednu jednorázovou virtuální (DISPOSABLE VIRTUAL) s platností (05/2025). Otázkou je, jestli tu fyzickou potřebuji, když karty využívám používám v ApplePay a GooglePay a pro tyto služby by měla stačit ta virtuální. Děkuji za info.
Pajkyt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hopo.hopo 2. 7. 2020 14:48

minarjo píše:Jinak pro ten automat je určitě zcela jedno, zda se to zadá do VS nebo Zprávy pro příjemce, ve výsledku to zpracuje stejně, prostě dané referenční číslo vyskytující se kdekoliv u platby přiřadí uživateli.

Osobně jsem to nezkoušel, ale podle článku na Měšci se to vrátí, pokud to není ve zprávě pro příjemce nebo je tam ještě něco navíc.

https://www.mesec.cz/clanky/kolik-stoji ... at-penize/

Problém nastane v situaci, kdy v poznámce pro příjemce platby není číselná reference nebo kromě reference je ještě další poznámka. Systém platbu nespáruje a vrátí ji odesílateli.

To bude problém zvláště v situaci, kdy odesílatel platby kromě nějakého čísla reference, např. vymyšlené „898901“, si pro sebe zadá poznámku např. „za boty pro děti“, ale ta se propíše i příjemci, protože jeho banka to jinak zpracovat neumí. Ve výsledku platba na sběrný účet Raiffeisenbank přijde s poznámkou např. „898901 za boty pro děti“, systém ji vyhodnotí jako chybu a vrátí zpět.
hopo.hopo
Diskutér

Odeslat příspěvekod Thom 2. 7. 2020 15:11

Nevrátí, je-li to ve VS (specifický ani konstantní jsem nezkoušel)
Thom
Diskutér

Odeslat příspěvekod limec 2. 7. 2020 15:40

proc bych daval do poznamky ze to je za boty kdyz ty penize neposilam na vlastni ucet? v raifce je to urcite strasne zajima.
limec
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod LXIDCX 2. 7. 2020 19:46

spousta lidí si dává různé divné poznámky k platbám a pak jsou strašně překvapený, že to zaměstnanci bank při náhledu na účet vidí...
LXIDCX
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lol Phirae 2. 7. 2020 20:02

LXIDCX píše:spousta lidí si dává různé divné poznámky k platbám a pak jsou strašně překvapený, že to zaměstnanci bank při náhledu na účet vidí...

Jo, takhle jsem při nedávné kalbě poslal známýmu asi 20 okamžitých plateb v řádu desetikorun s poznámkami typu "Fernet!", "Rum!!!", "Becher!!!!!!"... řada končila cca ve dvě ráno zprávou "!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!" (asi už nebyly síly vypisovat se s detaily). Co si myslí v bance o něm nevím, nicméně ve Fio to je vidět na výpisu i u odesilatele, takže jsem při zakládání čehosi, kde chtěli výpis z účtu, radši použil něco z jiného peněžního ústavu. :roll:
Chcete nějaký bonus? Kódy (Expobank 300 Kč, Equa bank 300 Kč, Twisto 300 Kč, WorldRemit 500 Kč, Curve, Revolut, TransferWise, Xendpay...) viz můj profil.
Lol Phirae
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 3. 7. 2020 20:13

Laskave si neplet poznamku a zpravu pro prijemce, jde o ruzne informace. Na vypisu je pouze to druhe, to je nemenne a to prvni muzes menit (nevim jak kde, ale ve fio bance kdykoliv)

-- 3. 7. 2020 20:15 --

@hopo - jen jestli to nebude tim, ze VS a SS je specialitou cesko-slovenska, ve svete swift a sepa nic takoveho neznaji, takze se zpracovava ta zprava pro prijemce, coz byly u swiftu myslim 4 policka po 8 znacich (bytech?)
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod PierreUSA87 7. 7. 2020 10:13

Zdravim,

chci se zeptat, jestli v posledni dobe nekdo necestoval do Chorvatska a ma zkusenosti s Revolut kartou a placeni mytnych bran, atp. po ceste bezkonotaktne. Funguje to, nebo se mam radeji pripravit na nejaky work-around?

Diky
PierreUSA87
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka