Akcie: MASTER účet vs. osobní účet ?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod MarekVach 23. 9. 2015 20:42

Kterou variantu pro držení akcií u FIO Banky (jsou 2 možnosti) si vybrat ?

Držet akcie:

1) na MASTER účtu FIO Banky

výhody:

- jediný poplatek je "zdanění dividend" FIO Bankou ve výši 0,20 % čisté hodnoty obdržené dividendy (údajně se jedná o správcovský poplatek, protože mají s přerozdělením dividend klientům nějakou práci)
- zdaněná dividenda přijde na účet u FIO Banky (nemusí se kvůli tomu tedy letět do České Spořitelny), alespoň pro mě je to tedy výhoda

nevýhody:

- nevím, co by se stalo v případě, kdyby FIO Banka zkrachovala (FIO Banka tvrdí, že peníze a akcie klientů jsou údajně nějak oddělené/separované od kapitálu banky, takže v případě krachu FIO Banky bych snad o peníze nepřišel, ale uplně jistě se s tímto tvrzením netvářili... jak by to tedy v tomto případě vlastně bylo (držel bych například akcie ČEZu na MASTER účtu FIO Banky a FIO Banka by zkrachovala) ?

2) na osobním (odděleném) obchodním účtu

výhody:

- akcie jsou vedeny přímo už ve FIO Bance na jméno klienta (tedy při krachu FIO Banky by snad nebylo pochyb o tom, jestli peníze/akcie patří do kapitálu banky), což může být možná více bezpečné (ale také nemusí, netuším, jak by to v případě krachu FIO Banky bylo... ?)

nevýhody:

- asi vyšší poplatky, tedy v tomto případě dá se říci náklady na dlouhodobou držbu akcií (40 CZK za vytvoření obchodního účtu - to je srandička, ale pak je tu tzv. SAFEKEEPING, který dělá od 30 CZK měsíčně (držení akcií do hodnoty 1.000.000 CZK), do cca 120 CZK měsíčně (držení akcií do hodnoty 3.000.000 CZK), přesný způsob výpočtu tohoto poplatku neznám, pro vyšší částky mě to momentálně nezajímalo
- další nevýhoda je, že pro dividendu bych musel chodit pravidelně osobně do České Spořitelny, což je zbytečná "práce" navíc



Jsem ten typ investora, který by například nakoupil za 1.000.000 CZK akcie ČEZu a ideálně je držel až do smrti a nikdy je neprodával. Která z těchto dvou možností je pro mě a moje případné dlouhodobé držení lepší ?

Levněji vychází ta první varianta, ale nemohlo by se mi to kvůli pár stokorunám, případně jednotkám tisíc v dlouhodobém časovém horizontu vymstít ?

Jinak pro orientaci uvádím, že pokud bych nakoupil akcie ČEZu za 1.000.000 CZK na MASTER účtu (tedy koupil bych zhruba 2.000 akcií), hrubá dividenda (40 CZK / kus) by činila 80.000 CZK / ročně, čistá dividenda by činila 68.000 CZK a poplatek 0,2 % by tedy byl 136 CZK. Při držení na osobním (odděleném) obchodním účtu bych platil z 1.000.000 CZK SAFEKEEPING 30 CZK měsíčně, tedy 360 CZK ročně. Pro vyšší částky ten poplatek ovšem narůstá více, než lineárně (např. pro 3.000.000 CZK je SAFEKEEPING 120 CZK měsíčně, tedy 1.440 CZK ročně).



Ještě bych se chtěl zeptat, přes co byste spíše doporučili akcie nakoupit, přes BCPP anebo RMS ? Pokud jsem to pochopil správně, tak v RMS se akcie nakupují po lotech (1 lot ČEZ = 50 akcií ČEZu), tedy minimální jednorázová částka nákupu v RMS by byla zhruba 25.000 CZK, nemůže vzniknout problém s nedostatečnou likviditou akcií v tomto systému ? Jak jsou tyto akcie v RMS likvidní ? Jinak obecně likvidnější je BCPP nebo RMS pro akcie ČEZu ?

Jak vysoké poplatky se platí depozitáři cenných papírů ?

Velmi děkuji za odpovědi.
MarekVach
Nadšenec

Odeslat příspěvekod TnT2 23. 9. 2015 22:04

Osobně preferuji vlastní účet v CDCP kvůli větší bezpečnosti a protože nehodlám platit poplatek za připsání dividendy. Žádné poplatky neplatím, protože nemám akcií za milión.

S držením ČEZu až do smrti bych byl opatrný kvůli většímu politickému riziku (70 % vlastněných státem a tedy ovlivňování politiky), nemluvě o vývoji v sektoru a budoucích investicích firmy. Taky byste do jedné akcie neměl dávat více než 5 % svého finančního majetku.

Ad RMS: obchodování v lotech znamená pouze nižší poplatky, můžete nakupovat/prodávat i libovolné jiné množství standardním pokynem. Na RMS bývá horší likvidita (porovnejte si denní graf stejné akcie na BCPP a RMS a uvidíte, jak se to kde "hýbe") i kurzy, většinou je výhodnější obchodovat na BCPP.

Poplatky CDCP - vizte ceník CDCP, do hodnoty portfolia pod 360 tis. to vychází na 0.
Curve karta promo kód na £5: RG7YB | Bondster promo kód: 0539 | Mintos kód: 21GMHB | Portu na 3 měsíce zdarma? Stačí SZ.
TnT2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MarekVach 24. 9. 2015 22:20

TnT2:

"Osobně preferuji vlastní účet v CDCP kvůli větší bezpečnosti a protože nehodlám platit poplatek za připsání dividendy. Žádné poplatky neplatím, protože nemám akcií za milión."

Proč mi tuto možnost (otevřít si účet přímo u centrálního depozitáře cenných papírů) ve FIO Bance nenabídli ? Nebo tím se myslí ten osobní (oddělený) obchodní účet ? Já jsem to pochopil tak, že by se jednalo o nějaký osobní účet vedený na mé jméno přímo u FIO Banky. Za ten výběr dividend osobně u České Spořitelny se platí nějaký poplatek nebo je to zcela zdarma ? O poplatky samotné mi vlastně ani tolik nejde, v porovnání s hodnotami těch samotných akcií, jsou to drobné. Spíše mi jde o bezpečí těch akcií, zejména proto, že je mám v plánu držet, co nejdelší dobu (ideálně až do smrti). Je zde tedy zvýšená šance/pravděpodobnost toho, že např. FIO Banka zkrachuje. Nejsem si však jist ani tím, zda nemůže zkrachovat i centrální depozitář cenných papírů ?

"S držením ČEZu až do smrti bych byl opatrný kvůli většímu politickému riziku (70 % vlastněných státem a tedy ovlivňování politiky), nemluvě o vývoji v sektoru a budoucích investicích firmy. Taky byste do jedné akcie neměl dávat více než 5 % svého finančního majetku."

S riziky mi nezbývá, než počítat. Pryč je doba, kdy se daly opakovaně cyklit termínované vklady u družstevních záložen a brát tak 5 % p.a. úroky, to je velká škoda. Kdyby situace zůstala stejná, nikdo by mě do akcií nedostal. Ale beru to taky částečně jako diverzifikaci portfolia (přeci jenom pro případ takové měnové reformy je jistě lepší držet akcii (tedy upsaný majetek), než mít bezcenné peníze).

Je vůbec nějaká šance, že si ČEZ udrží svou současnou dividendu (tedy 40 CZK / kus) i pro následující léta ? V podstatě ta dividenda k současné ceně cca 500 CZK / kus, činí nějakých 8 % p.a., což mi přijde velmi slušné. Za nějakých 12 let by se ta akcie sama zcela zaplatila jen z dividend (vím, že je to asi jen sen). Pak už by mě případné politické riziko tolik nehlodalo, kdybych věděl, že na tom nebudu hodně bit.

U těch nižších poplatků v systému RMS jsem to právě nepochopil. Protože tam nabízejí možnost akcie koupit levněji, než na BCPP, ale pod podmínkou, že se nakoupí alespoň celý lot, což mi samo o sobě přijde nesmyslné, protože na RMS by dle mě měla být nižší likvidita (tedy horší možnost celý 1 lot najednou nakoupit), kdežto na BCPP, kde by likvidita měla být lepší, tuto zvýhodněnou možnost akcie nakoupit, FIO Banka neumožňuje.

Co se týče těch poplatků samotných (teď je řeč o tom osobním odděleném účtu), tak neznám přesný výpočet, ale ve FIO Bance jsem si vypsal pár hodnot:

do 300.000 CZK - zdarma
400.000 CZK - 30 CZK měsíčně (360 CZK ročně)
1.000.000 CZK - 30 CZK měsíčně (360 CZK ročně)
2.000.000 CZK - 90 CZK měsíčně (1.080 CZK ročně)
3.000.000 CZK - 120 CZK měsíčně (1.440 CZK ročně)

A jaký je Váš výhled na akcie ČEZu ? Má šanci udržet takto vysokou dividendu ještě několik let ?
MarekVach
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Kocmeister 25. 9. 2015 07:57

ČEZ držim už 3 roky a předpokládám, že vyplácení dividend bude pokračovat. Minimálně proto, že stát jakožto majoritní akcionář prostě s těma miliardama do rozpočtu počítá. Ale je možný, vzhledem k poklesu zisku, že se dividenda o něco sníží. Teď zrovna je doba, která energiím obecně moc nepřeje, ani ropě, zemáku apod. Takže je vše levné a ČEZ málo vydělává. Pokud nenastane nějaká neočekávaná událost, třeba zveřejnění generátorů volné energie :-) , tak jsou ,ale i tak zisky obecně jistý.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TnT2 1. 10. 2015 21:03

MarekVach:
"Proč mi tuto možnost (otevřít si účet přímo u centrálního depozitáře cenných papírů) ve FIO Bance nenabídli ?"

To nevím, měla by to být samozřejmost při uzavírání komisionářské smlouvy.

"Nebo tím se myslí ten osobní (oddělený) obchodní účet ?"

Jsou to dvě různé věci. Účet v CDCP slouží jen k evidenci Vašich cenných papírů.
Obchodní účet je multiměnový bankovní účet u FIO, na kterém máte peníze na nákup/z prodeje cenných papírů.

"Za ten výběr dividend osobně u České Spořitelny se platí nějaký poplatek nebo je to zcela zdarma ?"

Zcela zdarma.

"Nejsem si však jist ani tím, zda nemůže zkrachovat i centrální depozitář cenných papírů ?"

Na to jsem se ptal kdysi také, neuměli mi odpovědět. :-) Ale je to pořád nejbezpečnější varianta, netrápil bych se tím.

"Je vůbec nějaká šance, že si ČEZ udrží svou současnou dividendu (tedy 40 CZK / kus) i pro následující léta ?"

Ano.

"U těch nižších poplatků v systému RMS jsem to právě nepochopil. Protože tam nabízejí možnost akcie koupit levněji, než na BCPP, ale pod podmínkou, že se nakoupí alespoň celý lot, což mi samo o sobě přijde nesmyslné, protože na RMS by dle mě měla být nižší likvidita (tedy horší možnost celý 1 lot najednou nakoupit), kdežto na BCPP, kde by likvidita měla být lepší, tuto zvýhodněnou možnost akcie nakoupit, FIO Banka neumožňuje."

Je to jednoduché. Když budete nakupovat/prodávat akcie po prefabrikovaných balících (a v režimu EasyClick), budete mít nižší poplatek. 1 lot je malá jednotka, nikdy se mi nestalo, že by se nekoupil celý. Možná by pro Vás bylo dobré navštívit základní seminář FIO o obchodování na burze, tam budou rozdíly více vysvětleny a můžete se zeptat, jsou tam lidé, kteří tomu rozumí.

"A jaký je Váš výhled na akcie ČEZu ? Má šanci udržet takto vysokou dividendu ještě několik let ?"

Pod 500 to podle mě není špatný kup. Nejaktuálnější výhled je tady.
Curve karta promo kód na £5: RG7YB | Bondster promo kód: 0539 | Mintos kód: 21GMHB | Portu na 3 měsíce zdarma? Stačí SZ.
TnT2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Mufinmufi 17. 2. 2020 22:49

Řešil jste teď někdo prosím dilema FIO osobní vs Master účet? Zajímal by mne aktuální stav.

Poslední info mám takové, že buďto nad 300 tis. Kč platím safekeeping ,který lineárně roste dle objemu vložených peněz, nebo mi srazí provizi z dividendy ve výši 0,20% čisté hodnoty obdržené dividendy.

Jestli to je jediný rozdíl tak asi nezbude než si to spočítat. Nejhorší je, že člověk zpočátku neví kolik tam bude mít vloženo a kolik mu bude chodit na dividendách. Nerad bych se "zamknul" do něčeho z čeho mne pak FIO nebude chtít pustit ve smyslu, nebo bude, ale za nevýhodných podmínek.
Funkční odkaz pro 500 Kč za vytvoření účtu u Maxbanky, 100 EUR na Degiro, 5 GBP na Curve, až 1.000 USD v akciích na Interactive Brokers a -10% na provizi na krypto Binance (klikni na přezdívku => Mufinmufi <= u tohoto příspěvku).
Mufinmufi
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 18. 2. 2020 09:02

Provize z dividendy je levnější i u vysokých českých dividend – ale na druhé straně, těch 0,06% p.a. se v kolísání akcií i v jejich celkovém výnosu totálně ztratí, není lepší si připlatit za jistější ochranu proti krachu brokera?
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod Mufinmufi 18. 2. 2020 10:39

Takže za tebe jednoznačně Master, ano?

Ono to je v obou případech příplatek na jedné straně a úspora na druhé.

Nebo mi něco uniká a za Master se platí ještě něco dalšího než-li to, co jsem zmiňoval výše?
Funkční odkaz pro 500 Kč za vytvoření účtu u Maxbanky, 100 EUR na Degiro, 5 GBP na Curve, až 1.000 USD v akciích na Interactive Brokers a -10% na provizi na krypto Binance (klikni na přezdívku => Mufinmufi <= u tohoto příspěvku).
Mufinmufi
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod panPeněženka 14. 1. 2024 09:42

Trošku tu oživím toto téma - jaké máte zkušenosti s tím Master účtem? Opravdu to funguje tak, že když nakoupím akcie společností se sídlem v ČR, tak mi přijde dividenda rovnou a nemusím nic víc řešit? Žádné žádosti u jiných bank o výplatu a tak dále? U Erste a VIG to tak asi nefunguje, že (sídlo v Rakousku)?
panPeněženka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod minarjo 14. 1. 2024 09:51

Naopak, u zahraničních společností to tak funguje VŽDY, i kdybys neměl Master účet, tam to nejde jinak, než přímo na obchodní účet eBrokera, právě kvůli cizím depozitářům/sídle. Master účet (neboli účet Fio obchodníka v českém Centrálním depozitáři CDCP) se týká jen a pouze českých akcií - výhodou je kromě toho, že české dividendy Fio mezi investory automaticky rozešle na obchodní účty, třeba i to, že i pro větší objemy českých akcií je jejich držení v CDCP skrz Fio pak zdarma (jinak se to od určité částky depozitáři platí). Nevýhodou naopak je, že za to rozdělení českých dividend u Fio stojí 0,2% z objemu té české dividendy (u těch společností, které to nechají dělit přímo brokera, tedy třeba ČEZ, KB, PM ČR, naopak ne třeba Moneta, ta posílá přímo koncovým investorům převodem). Druhou nevýhodou (ale to často jen kvůli špatnému pochopení funkce našeho Centrálního depozitáře CDCP) je tedy fakt, že při Master účtu klient vlastní akcie v dvoustupňové evidenci - tedy v CDCP má účet obchodníka broker (Fio), ale přímo na něm jsou v evidenci jednotliví investoři. Což je tedy pro investora levnější (viz výše, bez pravidelného poplatku CDCP i při vyšších objemech v CZ akciích), ale mnozí se mohou obávat, že nemají přímo vlastní účet CDCP, ale tento odvozený. Ale to by ani v případě krachu Fio neměl být problém kvůli té dvojstupňové evidenci, to a tedy faktu, že sám CDCP oba typy účtů (pro jednotlivé investory u ten účet obchodníka) nabízí dlouhodobě, jde jen o typ produktu evidence.
Naposledy upravil minarjo dne 14. 1. 2024 10:19, celkově upraveno 1
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod ... 14. 1. 2024 10:00

No a kdyz budou akcie PM nakoupene pres Fio na uctu CDCP, tak se ohledne dividend neco zmeni?
...
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod minarjo 14. 1. 2024 10:26

@..., jedno to u českého tabáku není, při přímé evidenci na vlastním účtu CDCP budeš muset osobně do banky zajišťující pro PM ČR výplaty dividend, což je tuším ČS (či KB?), teď nevím jistě, protože české akcie na Master účtu mám a tedy to řešit nemusím :) (a těch 0,2% rád obětuji).
A závěrem poznámka - kdo zřizuje eBroker účet online, ten má Master účet (tedy akcie na účtu CDCP obchodníka) automaticky, tam to ani jinak nelze. Mít to na vlastním je složitější, Fio pak musí ten vlastní účet klienta nechat v CDCP zřídit (pokud ho tam už investor sám nemá), což také pár desítek Kč jednorázově stojí a není to i proto v online procesu, ale jen na pobočce.
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod ... 14. 1. 2024 11:03

No asi to jde i online, ja mam zrizeny v ebrokeru oba, master i zakladni ucet, a na pobocce jsem kvuli tomu urcite nebyl.
...
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod drkarel 14. 1. 2024 11:46

minarjo, prosím, evidentně to máš v hlavě a nechce se mi to hledat. Jsou s Master účtem spojeny nějaké další poplatky (nemyslím za obchod, tam předpokládám standardní poplatky jako na neMaster účtu). A těch 0,2 % platíš i z divi Erste, nebo jen z českých (vyjma Monety) ...? Mně na neMaster účtu vyjdou poplatky CDCP na 0,00315 % z objemu majetku měsíčně. (Ale myslím, že je to tím, že akcie, co vlastním, jsou momentálně spíš vysoko, a když byly o pár desítek % níže, byla absolutní hodnota poplatků stejná. Mám pocit, že poplatky CDCP se vztahují k nominálu - určitě bych se mohl ujistit v jejich ceníku. :) )

-- 14. 1. 2024 11:50 --

... píše:No asi to jde i online, ja mam zrizeny v ebrokeru oba, master i zakladni ucet, a na pobocce jsem kvuli tomu urcite nebyl.


A není ten neMaster z kupónovky?
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod minarjo 14. 1. 2024 12:24

Ano z kupónovky (nebo obecně z dřívějšího držení českých akcií u nějakého obchodníka) mnohým běžný vlastní účet CDCP zůstal. Jinak jiný výdaj Master účtu než těch 0,2% z dividend, u kterých rozúčtování mezi investory dělá přímo Fio, není. Respektive jeden ano, ale ten se většiny netýká - nekotované akcie (dnes tedy výrazná menšina málo likvidních) držené v CDCP přes Fio mají poplatek 0,04% p.a. krát objem těchto nekotovaných akcií, i to je ale méně než s účtem přímo v CDCP (i samotný CDCP ty nekotované akcie má s vyšším poplatkem než dominantní kotované na burze).
U Erste nemohu říct na 100% (nemám), zda ten poplatek 0,2% za divi bude, tipuji že ne, i když to už bych hádal :). Vím z osobní zkušenosti, že je u ČEZ, KB, PM ČR a není u Monety, kterou evidentně zatím "baví" posílat ty tisíce plateb jednotlivým investorům přímo od nich bez pomoci brokera/vyplácející banky, což není zaručeno do dalších let, zatím ale ano.
Naposledy upravil minarjo dne 14. 1. 2024 12:37, celkově upraveno 1
minarjo
Inventář

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků