Obchodník chce číslo paypal

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod audis 24. 11. 2015 18:06

V 09/2015 Od Číňana na ebay přes PayPal jsem zakoupil drobné zboží. Udělil jsem neutrální hodnocení. Obchodník se ozval, že když změním na pozitivní, vrátí peníze. Změnil jsem na pozitivní. Po měsíci prachy nepřišly. Teď jsem mu napsal kde jsou prachy.

Napsal mi ze zapomněl, omlouvá se a že je příliš dlouho na vrácení a ať mu pošlu číslo PayPal účtu, že to doposle. Je bezpečné dávat někomu číslo PayPal účtu?

-- 24 lis 2015 19:10 --

Rád bych změnil hodnocení na negativní a dal to neřešil , ale nemůžu to v ebay najít.
audis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod osobne2 24. 11. 2015 19:18

Normalne mu dej cislo paypal uctu, kdyz chces poslat penize. To je obdobna paranoia, jako by ses bal poskytnout cislo bankovniho uctu.
osobne2
Diskutér

Odeslat příspěvekod aaischa 24. 11. 2015 20:34

pripadne mail na kerej je paypal... tim se ucet taky identifikuje..
aaischa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod eL Ká 24. 11. 2015 21:15

osobne2 píše:Normalne mu dej cislo paypal uctu, kdyz chces poslat penize. To je obdobna paranoia, jako by ses bal poskytnout cislo bankovniho uctu.

V USA staci znat cislo bankovniho uctu (a kod banky) k VYBERU z daneho uctu. Takze bacha, co plati v CR, nemusi platit jinde.

audis píše:Je bezpečné dávat někomu číslo PayPal účtu?

Poprve slysim o "cisle PayPal uctu". PP je vazan na emailovou adresu, kterou mu samozrejme bez problemu sdelit muzes.
eL Ká
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ripper6 25. 11. 2015 01:12

Ja taky kde to cislo PayPal uctu je? Neni to nakej podvod? :)
Coze jako ze v USA nekdo zjisti moje cislo uctu konta a muze si z nej vybrat? To je nesmysl ne? Cislo uctu muzes vylakat kde z koho, takze to bysme byli uz milionari :D
ripper6
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 25. 11. 2015 06:17

Ne, v USA to tak opravdu je. Běžně (nebo spíš kupodivu ještě pořád) se tam platí šeky: kus papíru, na kterém je číslo účtu „odesílatele“, se dá příjemci, a ten jej dá své bance. Banka příjemce tedy umí stáhnout peníze z účtu „odesílatele“ jen na základě čísla účtu na šeku – no a nic nebrání podvodníkům natisknout si se známým číslem účtu vlastní šeky, nebo udělat nějaký elektronický ekvivalent.

(Kvůli šekům je v USA nutně možné s každým účtem jít do mínusu: Banka nemůže odesílateli zabránit vypsat šek na větší částku. Sice se na to přijde a banka příjemce peníze musí vrátit, ale pokud příjemce „přijaté“ peníze už poslal někam dál, najednou je v mínusu on. Proto tam je docela dost lidí (známých neplatičů), co běžný účet s možností platit šeky vůbec nemůžou dostat, což má různé důsledky:

• Rozšířily se tam, a mají daleko větší smysl než u nás, předplacené karty, což je vlastně účet bez šeků, tj. nemůže jít do mínusu a může ho dostat každý.
  • Jiné země v Evropě, které mají podobný systém, si nedokážou představit, že v ČR otevřít účet není nikomu neodmítnou (jenom nedostane kontokorent), a tlačí na Evropské regulátory, aby nařídili nabízení univerzální/všem dostupných bankovních účtů, což je zase nepochopitelné pro nás.
  • Proto vůbec uspěl PayPal: způsob, jak někomu cizímu (kdo nemá karetní terminál) zaplatit bezhotovostně bez toho, aby mu odesílatel musel dát číslo účtu.

… což je, oklikou, odpověď na tazatelovu otázku. Normálně je bezpečné dát komukoli název PayPal účtu, jen se znalostí názvu účtu se z něj peníze ukrást nedají; pořád se ale může stát, že pokud odesílatel měl na PayPal kradené peníze apod., PayPal je příjemci sebere. (A taky se samozřejmě hodí mít na PayPal dobré heslo, například jiné než u toho divného obchodníka.)
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod audis 25. 11. 2015 07:37

Ad číslo PayPal uctu: nechytejte mě za slovo. Buď jsem si to špatně přeložil, nebo Číňan to takto napsal.

OK. Díky všem, je to bezpečné
audis
Mírně pokročilý