Ne, v USA to tak opravdu je. Běžně (nebo spíš kupodivu ještě pořád) se tam platí šeky: kus papíru, na kterém je číslo účtu „odesílatele“, se dá příjemci, a ten jej dá své bance. Banka příjemce tedy umí stáhnout peníze z účtu „odesílatele“ jen na základě čísla účtu na šeku – no a nic nebrání podvodníkům natisknout si se známým číslem účtu vlastní šeky, nebo udělat nějaký elektronický ekvivalent.
(Kvůli šekům je v USA nutně možné s
každým účtem jít do mínusu: Banka nemůže odesílateli zabránit vypsat šek na větší částku. Sice se na to přijde a banka příjemce peníze musí vrátit, ale pokud příjemce „přijaté“ peníze už poslal někam dál, najednou je v mínusu on. Proto tam je docela dost lidí (známých neplatičů), co běžný účet s možností platit šeky vůbec nemůžou dostat, což má různé důsledky:
- Rozšířily se tam, a mají daleko větší smysl než u nás, předplacené karty, což je vlastně účet bez šeků, tj. nemůže jít do mínusu a může ho dostat každý.
- Jiné země v Evropě, které mají podobný systém, si nedokážou představit, že v ČR otevřít účet není nikomu neodmítnou (jenom nedostane kontokorent), a tlačí na Evropské regulátory, aby nařídili nabízení univerzální/všem dostupných bankovních účtů, což je zase nepochopitelné pro nás.
- Proto vůbec uspěl PayPal: způsob, jak někomu cizímu (kdo nemá karetní terminál) zaplatit bezhotovostně bez toho, aby mu odesílatel musel dát číslo účtu.
… což je, oklikou, odpověď na tazatelovu otázku. Normálně je bezpečné dát komukoli název PayPal účtu, jen se znalostí názvu účtu se z něj peníze ukrást nedají; pořád se ale může stát, že pokud odesílatel měl na PayPal kradené peníze apod., PayPal je příjemci sebere. (A taky se samozřejmě hodí mít na PayPal dobré heslo, například jiné než u toho divného obchodníka.)