od fc70 19. 1. 2021 02:25
Partners banka asi bude žít čistě z té masy poradců, nabídne se nějaká sleva na poplatek do investice nebo něco podobného – popř. pokud bude poradce vědět, za kolik má klient hypotéku u konkurence, může nabídnout přesně o tak málo lepší cenu, že klient přejde, ale přitom se mu zbytečně moc nesleví.
White-label banky jsou u nás nesmysl. Jsou potřeba v USA, kde většina velkých bank nedokáže něco udělat dost dobře / rychle (mobilní aplikace obecně; produkty pro konkrétní relativně malou demografickou skupinu; podpora, která opravdu reaguje místo hloupých šablon), nebo to možná dokáže, ale má špatnou pověst; je tam strašná spousta malých bank, které jsou veskrze technologicky neschopné a jen si kupují IT od pár velkých dodavatelů – a kde regulátoři mají velký odpor k vydávání dalších bankovních licencí. V takovém prostředí může dávat smysl udělat dobrou mobilní aplikaci nebo co, a nabízet to jako fintech skrz nějakou white-label banku, i když ten mezistupeň vývojáře aplikace něco stojí; a může dávat smysl vyvíjet white-label banku se vším tím API, když bude mít aspoň 10 „klientů“.
Tady je to hloupost, mobilní bankovnictví jsou tu dobrá až špičková, a ta banka se dá rozjet nová úplně (jak se v posledních 10 letech stalo) popř. koupit a kompletně předělat (jak se ještě častěji stalo taky); i kdyby tu někdo tu white-label banku začal nabízet, koho by měl za klienty?!
Je zajímavé pozorovat, jak všechny ty české fintechy a projekty co se tu s velkou slávou integrují s bankami (např. KB, ČS) potřebují téměř výhradně jen nedávnou transakční historii; už jen odesílání příkazů je relativně řidší (a beztak to banky pro opravdu velké zákazníky uměly dávno i bez fintechů). Snad vůbec žádná z těch integrací nenabízí žádný oddělený produkt (např. spořicí účet nebo půjčku, tj. něco, co dělají „vlastním jménem“ jako svůj produkt, ale na co by potřebovali opravdu tu white-label banku k provedení toho produktu).
Nikde taky v fintechu nevidím žádné zásadní produktové inovace — ať už zásadně nové rozhraní k existujícímu produktu, nebo něco, co předtím u českých bank vůbec nešlo koupit.
Skoro bych řekl že to, když Air Bank začala s půjčkami, které mají vysoké úrokové sazby ale nízké RPSN, protože RPSN se počítá ze splácení bez zpoždění, kdy banka nějaké splátky „odpustí“, a Air Bank „chytré inkaso“ je víc inovací, než měl český nebankovní fintech za celou dobu své existence – a tahle konstrukce půjček opravdu změnila skoro celý český trh! Kdo to může říct o jiném produktu?