Zajímavý článek

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod peliculiar 20. 9. 2022 08:14

LaNov píše:Není to článek, ale video (TV Stream, Jirka vysvětluje věci, z 19.9.2022), ale naprosto dokonalé. Nic lepšího na téma aktuálních investičních podvodů jsem ještě neviděl / nečetl.

Je i na YT ...
Kdo má zájem o Twisto či Skip Pay a chce bonus 500 Kč mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod LaNov 26. 9. 2022 07:00

Jirka vysvětluje věci pokračuje dalším videem, tentokrát na téma falešné bankéři a falešná policie: https://www.youtube.com/watch?v=rB0x09uAyyE Přiznám se, že jsem nechápal, jak je možné zmanipulovat lidi, aby vybrali peníze z účtu a strčili je do bitcoinomatu, ale tady je to dobře popsáno (apel na strach, apel na autority ...) ...
(k těm bitcoinomatům: ty nálepky na nich "pozor na podvody" jsou vtipné - ony jsou snad používané i k něčemu jinému? >:-(
LaNov
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jjrr 26. 9. 2022 15:09

Anonymizace transakcí. Normální člověk to nepotřebuje, výhodnější je nákup i prodej crypta bezhotovostně. Je tam sice nevýhodný kurz, přesto to asi bude výhodné např. pro ty, co se chtějí vyhnout dani z příjmu, nejde dohledat, kdo tam vybral hotovost při prodeji crypta. Jinak to jen usnadňuje život zločincům a policistům, protože je snáze odůvodnitelné takový připad odložit.
jjrr
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod ripper6 27. 9. 2022 08:45

LaNov: uz to zase jede dal... :D
Taky me napadlo, ze asi se pouziva nejaka hypnoza a vono je to ve vysledku tak primitivni vec :D Preci jen by me hned srotovalo v hlave, ze tohle dotycna osoba neudela.

1. Bez do banky
2. vem pujcku
3. nech zapnuty telefon at je slyset banker
4. vyber ty prachy, ten uver jak prijdou
5. ted bez do Bitcoinmatu

https://www.novinky.cz/clanek/krimi-dva ... m-40409826
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod minarjo 27. 9. 2022 14:07

Jojo je to děs. Projít vzdělávacím testem v této oblasti na http://www.kybertest.cz by banky měly chtít povinně po všech, kterým umožňují online správu účtu přes IB či mobil, to by mělo jistě rozumný účinek (zvlášť když ten test samy propagují a ČBA se na tom webu podílela). Takto mnozí o těch tricích podvodníků ani nevědí, takže povinnost toho testu (není dlouhý) by byla myslím rozumná. Podobně, jako když investoři do akcií apod. musejí projít investičním dotazníkem.
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod libol 27. 9. 2022 18:13

Hele minarjo, už ten test tady propaguješ po několikáté.
Pokud jsi na tom nějak finančně zainteresován, respektuji - nevím co na to Rop.
Pokud ne - tak si ho zkus nejdříve udělat - já to zkusil. Jako snaha dobrá, provedení tristní. Určitě neuškodí si ho udělat, ale oblepit tou reklamou každou stránku vlákna mi přijde fakt moc.
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod jjrr 27. 9. 2022 18:16

Tím testem projde lehce každý, jde ale o to, s jakým výsledkem. ;-)
jjrr
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod ripper6 27. 9. 2022 19:08

minarjo: tenhle test nebo podobny se ve firmach dela, hlavne tam kde pracujes s citlivejsima udajema, meli jsme to bezne a nekdy mame.

jjrr: jo to taky, ale vesmes s lepsim, protoze ten test casto delaj lidi v pohode, kdyz maj cas :D vs kdyz nekdo nekam specha, neco resi a ted mu pise treba ten "udajny kamarad" ze chce poslat 40czk :D
Ja jsem takovou praci kdysi zkusil, bylo to legalni ale takove to tahani udaju z lidi a OP. Tu dobu jsem nevedel ani do ceho nastupuju. Vysledek byl ten, ze drtiva vetsina lidi, po zazvoneni na dvere jejich bytu nemela problem dat OP, podepsat papiry :)
Stacilo jen mit lepsi bundu / sako, kravatu a jak to slo. I na trznici se rakosnici bali, ze prisla stara (na to jejich zbozi a smeleni) a byl to cvrkot.

Me pro zmenu pobavil zde zmineny starsi odkaz "Patron GO ohlídá rodinné finance" :D Treba ze uz vymysli tohle, to me skutecne nenapadlo :shock: Podvod nepodvod, zrovna to je situace, kdy reknu ze nejaky fasisti by chteli neco zase sledovat >:-( To tak! Jeste aby meli pristup na ucet :-l
Podobna sluzba treba MojeID - pro me hnus, pres tohle se snad nikdo neprihlasuje >:-(
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod VVNP 27. 9. 2022 22:59

Myslíš službu MojeID, za kterým je CZ.NIC, a která má možnost úrovně zabezpečení "vysoká", což nemá ani bankovní ID?:)
VVNP
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ROlda78 28. 9. 2022 07:51

ripper6 píše:Podobna sluzba treba MojeID - pro me hnus, pres tohle se snad nikdo neprihlasuje >:-(
to se ti rippere hrubě nepovedlo, zjevně o mojeID víš pramálo
O chytré ženské je nouze. Konečně o chytré mužské zrovna tak. Jan Werich
ROlda78
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milos 28. 9. 2022 07:56

@ripper6: Napřklad já přihlašování přes MojeID (verifikace appkou nebo USB čtečkou otisku prstu) pro přístup k některým webům/službám normálně používám a nevidím v tom žádný problém či bezpečnostní riziko.
Milos
Inventář

Odeslat příspěvekod minarjo 29. 9. 2022 05:02

@libol:
To je projekt Bankovní asociace (a dalších subjektů, které jsou terčem podvodníků), který propaguje čím dál více nejen finančních webů i samotných bank. "Finanční prospěch" z toho mohou mít jedině ti klienti, kteří díky tomu nenaletí podvodníkům, nevím jak by měl mít prospěch někdo jiný. A ano, test jsem si sám dělal několikrát (některé otázky mají pokaždé trochu jinou variaci) a zde vůbec nejde o to, jak kdo odpovídá (klidně i chybně) a s jakým výsledkem skončí, ale o to, že to pak hned sdělí, kde byla chyba a hlavně PROČ, tedy jakým způsobem útočníci fungují. Tedy spíše než test je to jednoduchý vzdělávací portál a fakt věřím, že absolvování tohoto krátkého vzdělání by většině populace pomohlo. Ano, my zde nejsme většinová populace, my to povětšinou známe.
A zrovna do tohoto vlákna se to hodí, protože i když je to formou testu, jde vlastně o sérii článků o těch typických devíti typech podvodů. Ostatně na tom webu jsou popsané i mimo ten test. A že jsem to psal vždy v reakci na nějaké info o podvodu? Protože je to odpověď na všechny z nich, tak proč zde ostatní píší stále o těch podvodech dokola v různých vláknech, když tento web na ně všechny odpovídá?
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod jjrr 29. 9. 2022 05:10

Nepomohlo, většině lidí pomúže to, že alespoň jednou naletí a přijdou o peníze, některým ale nepomúže ani to a nechají se obrat znovu stejným způsobem klidně po pár dnech, co byli předchozí případ oznamovat policii.
jjrr
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod ripper6 29. 9. 2022 11:26

VVNP: ano zabezpeceny to je, ale videl jsem co to vse chtelo. Proste pres mojeID musis nahrat i doklady, delat verifikaci apod. Pokud se prihlasim do eshopu, tak nemusim nikde davat OP nebo doklad ani nahravat. Objednam zbozi a je to anonymnejsi, nez kdyz se budu prihlasovat pres mojeID. Proc asi to lidem tak radi cpali? Nabizeli dokonce za dokonceni verifikace ruzne darky napr flashku.
Proste je to takovej sber udaju ala s OP na internet :D

Milos: nevim u me to evokuje neco jako jak mas dnes ty tlacitka prihlasit / registrovat pres FB, Gmail kdy jen pohodlne kliknes a je to. Nedavno se to nekde zminovalo, ze s tim byl uz nejakej problem co se tyce bezpecnosti. Navic to bude hezky sber dat.
Vlastne to je cil, spoleha se na lidi, pohodlnost :)

Vsimnout to jde podobne treba ala koupis pouzdro na mobil a mas dnes tam moznost dat vsechny karty, penize, doklady a mit to vse All in One. Potom kdyz to nekdo ukradne nebo o to se prijde, tak uz jen vidis nestastnika litat jak o vse prisel a ze ted bude muset do xy instituci. Ja mam rad vse oddelene a rozkouskovane, aneb proc veci delat slozite kdyz to muze fungovat jednoduse :D
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Milos 29. 9. 2022 12:11

@ripper6: Přihlašování přes MojeID používám hlavně pro přístup k webům/službám veřejné správy (datová schránka, FÚ, zdravotní pojišťovna,...), které vyžadují vyšší stupeň ověření a nestačí jim jen uživatelské jméno a heslo, jako třeba u e-shopů.
Milos
Inventář

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků