LÍTAČKA - platební karta

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod DrumSession 5. 4. 2016 20:14

LÍTAČKA - platební karta - bude zřejmě multifunkční karta pro placení nejen MHD v Praze
http://www.mesec.cz/clanky/prazska-lita ... bni-karte/
PENÍZE z pohledu věčnosti nemají žádnou cenu a vlastně ani smysl zatím co
LÁSKA která JE nepočítatelná, ano !
ŠTĚSTÍ spočívá v tom, vědět, na co se mám vy...
DrumSession
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 5. 4. 2016 20:19

WTF :?:

Se podívej, kdy ten článek vyšel... :oboze

-- 5. 4. 2016 19:19 --

Nápověda: Apríl byl minulý pátek...
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 5. 4. 2016 23:41

jj, jeden z nejpovedenějších aprílů, co jsem poslední léta četl. V duchu jsem se podivoval tomu, že by tisková mluvčí Prahy měla za manžela Číňana, Číňani si moc cizinky neberou, došlo mi to až u prezidenta Ze-nana :-)
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Klient ps 6. 4. 2016 06:38

Apríl byl především pájik bémů a jeho oupenkrad.
Ty vole, byl jsem v Plzni, a tam se jízdenka platí v tramvaji kartou. Systém tam pořídili za pár desítek milionů.
Klient ps
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 6. 4. 2016 07:04

Nejenom v tramvaji, ale i v bidlobusu a autobusu ;-).
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod ripper6 7. 4. 2016 11:47

hnusna karta, doufam ze ji nekdo zrusi, jeste ze mam porad opencard, bohuzel skonci ji platnost :(
ripper6
Diskutér

Odeslat příspěvekod ROlda78 1. 9. 2018 17:31

Jde Lítačka (teď nově od konce srpna) spárovat se stickerem (nebo to musí být "velká" karta)? Resp. napadlo mě využít Twisto náramek ..
O chytré ženské je nouze. Konečně o chytré mužské zrovna tak. Jan Werich
ROlda78
Diskutér

Odeslat příspěvekod DrumSession 1. 9. 2018 18:57

Uživatelé jízdních kuponů mají nyní tři možnosti. Mohou si ponechat Lítačku, nebo využít převedení na bezkontaktní kartu Visa či Mastercard. V případě lidí cestujících vlakem pak na In Kartu Českých drah. A hlavně si tu zelenou kartu mohou dobíjet...
https://www.echo24.cz/a/ShCkJ/nova-era- ... ebni-kartu
DrumSession
Diskutér

Odeslat příspěvekod ROlda78 1. 9. 2018 19:20

No nemyslím si, že toto je odpověď. Samozřejmě jsem četl, co se o tom píše..
On sticker (stejně jako Twisto náramek) je také bezkontaktní karta, jen menší. Takže by to mělo jít.. Jde mi o to, jestli někdo úspěšně zkusil.
O chytré ženské je nouze. Konečně o chytré mužské zrovna tak. Jan Werich
ROlda78
Diskutér

Odeslat příspěvekod DrumSession 1. 9. 2018 19:46

Twisto náramek by měl jít spárovat, je to bezkontaktní MasteCard - co není zakázano je povoleno.
Docela bezva tip na platby. Zkus to a napiš jak jsi dopadnul.
http://www.blesk.cz/clanek/regiony-prah ... rijna.html
DrumSession
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mimonik 2. 9. 2018 15:12

Není důvod (technický), proč by to nemělo jít.
Mimonik
Diskutér

Odeslat příspěvekod lemming 2. 9. 2018 19:47

Co se pamatuju, tak psali, že s nálepkama to (zatím?) nefunguje z nějakého důvodu.
lemming
Diskutér

Odeslat příspěvekod minarjo 2. 9. 2018 20:33

Platební nálepky (a tedy asi i v principu podobné náramky) jako identifikátor PID jízdného není (a možná ani nebude) akceptován dle mých zkušeností z jiných obdobných systémů v dopravě z těchto dvou hlavních důvodů:
1) většina bank na nálepce nejen kvůli její velikosti neuvádí celé její číslo, ale třeba jen poslední čtyřčíslí. Toto znemožňuje kontrolu nálepky jako jízdního dokladu čtečkou revizora v případě, že by její číslo nešlo načíst čipem. V takovém případě (chyba čipu nebo čtečky) totiž je možné stále doklad zkontrolovat zadáním čísla do čtečky ručně (databáze platných jízdních kuponů je do čtečky pravidelně aktualizována). Toho využívají třeba i průvodčí ČD, když nelze načíst IN kartu: zadají její číslo ručně a hned vidí kupóny na ní. Takže nálepka by tuto kontrolu neumožnila
2) snad u všech bank nálepky narozdíl od karet nepovolují offline transakce (bez spojení terminálu s bankou). To má výhodu z hlediska bezpečnosti (zablokovaná nálepka po ztrátě či krádeži je díky online ověření každé transakce už nepoužitelná pro jakoukoliv platbu i pod 500 Kč), ale blokuje to ty aplikace, které offline ověření (tedy jen zápis údajů karty do terminálu) využívají. Namátkou třeba systém MHD Ostrava, kde po vzoru Londýna mají v každém MHD voze čtečku karet, no a zakoupení jízdenky je možné pouhým přiložením karty. Není to ale online, transakce systém ODIS Ostrava naráz účtuje až přes noc na další den a zohlední pro cestujícího levnější jízdné (celodenní nebo X jednorázových jízdenek). Nálepka je zde nepoužitelná, protože offline transakce zamítá. U čteček revizorů může být důvod stejný, pokud pokus o čtení celého čísla nálepky její čip bere jako offline (a tedy zakázanou) transakci a nepovolí ji (tedy celé číslo nálepky možná vůbec nesdělí)
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod Lenka_2 2. 9. 2018 21:03

minarjo píše:V takovém případě (chyba čipu nebo čtečky) totiž je možné stále doklad zkontrolovat zadáním čísla do čtečky ručně (databáze platných jízdních kuponů je do čtečky pravidelně aktualizována).

Já teda odmítám, aby si nějaký revizorský jouda pod záminkou nefunkční čtečky někam zapisoval moje číslo karty. Konec konců by šlo i o porušení smluvních podmínek banky, které obvykle zakazují poskytovat číslo karty komukoli jinému než obchodníkovi a za jiným účelem účelem než je placení.
Promokódy v profilu.
Lenka_2
Diskutér

Odeslat příspěvekod minarjo 2. 9. 2018 21:13

@Lenka_2:
Ale proboha, v takovém případě si MHD kupón vůbec na platební kartu nekupujte, protože každá koupě kupónu i načtení karty při kontrole revizorem pak znamená předání celého čísla té karty, které jediné je pak identifikátorem kupónu. A zda celé číslo karty načte revizor z ní, nebo ho do toho samého zařízení zadá na klávesnici, to nic nemění, pracuje se s ním v zařízení stejně, tedy porovná se s databází kupónů. Logicky tedy koupením kupónu MHD na číslo platební karty dáváte souhlas se zpracováním jejího čísla dopravci, jinak by jaksi těžko šla karta jako identifikátor využít :).
Kdo se bojí o číslo karty, měl by dále používat buď Lítačku, nebo IN kartu Českých drah, i ta (její číslo) nově lze na MHD pražský kupón použít.
Naposledy upravil minarjo dne 2. 9. 2018 21:20, celkově upraveno 2
minarjo
Diskutér

Další stránka