LÍTAČKA - platební karta

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jichaj 2. 9. 2018 21:15

lenka: a nuti te nekdo pouzivat jako nosic kuponu platebni kartu? tak budes dal pouzivat tu zelenou nebo papirovy kupon nebo kupon v mobilu...
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 2. 9. 2018 21:24

Tak to bych se HODNE divil, kdyby v cipu bylo jenom ctyrcisli. Jak by to asi globalne funglovalo? Podle me se to idenfitikuje jako klasicka platebni karta.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inženýr

Odeslat příspěvekod minarjo 2. 9. 2018 23:53

S474N píše:Tak to bych se HODNE divil, kdyby v cipu bylo jenom ctyrcisli.

Špatně jste mě pochopil, jen poslední čtyřčíslí bývá na samotné nálepce jako potisk. Samotný čip samosebou obsahuje svou plnou identifikaci, ale jelikož nálepky nepodporují offline transakce, tak při těchto typech transakcí (kterým je jistě i dotaz terminálu na celé číslo nálepky, aniž by požadoval online platbu) nemusí ten údaj kvůli bezpečnosti poskytnout, to třeba právě jen při online transakci. Rozhodně nějaký vliv to, že nálepky offline transakce nepodporují (a jejich čip tedy jen tak celé číslo nálepky neposkytne) má. Absence offline transakcí omezuje použitelnost nálepky právě na tyto účely, na druhou stranu vyžaduje při každé transakci její online ověření bankou, zda není blokovaná. Ono když u nálepky narozdíl od karty nemůže terminál z bezpečnostních důvodů požadovat kontaktní platbu zasunutím kontaktního čipu do terminálu a zadáním PIN, asi proto banky jako jinou formu zabezpečení opakovaných transakcí do 500 Kč bez PINu (rizikových hlavně při krádeži) právě zakazují u nálepek offline transakce.
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 3. 9. 2018 01:44

To je pravda tak napůl…

Rozhodně je v praxi problém, že celé číslo nálepky banka nesdělí klientovi: pak to třeba v Brně bez specializovaného vybavení nejde on-line spárovat, protože se to páruje zadáním celého čísla na internetu, ne použitím čipu v terminálu.

Ale není to tak, že by to číslo v čipu nebylo, nebo že by je čip mohl neposkytnout: Číslo karty je v čipu jedna z několika desítek položek (jako třeba i země vydavatele karty, preferovaný jazyk uživatele, jestli karta jde použít kontaktně čipově / magnetickým proužkem), na kterou se terminál může zkrátka zeptat (v různých momentech té transakce, a u Visa/Mastercard se průběh bezkontaktních transakcí trochu liší), a karta nemůže dost dobře neodpovědět (a ani v danou chvíli ještě neví, jestli transakce nakonec bude online/offline, nebo dokonce jestli terminál umí online platby, přinejmenším u MC, jestli se nepletu).

Online/offline platby se rozhodují jinak: Jednak karta vytváří různé typy podpisů („OK, schváleno off-line“, „to vypadá rozumně, ale nad limit / vůbec neumím posoudit – schválit se to musí off-lineEDIT on-line“, „karta byla v terminálu a transakci odmítla“), a online-only nálepka zkrátka off-line podpis nevytvoří.

Druhak banka ze zprávy od acquirera ví, jak byla karta použitá a může trochu zkontrolovat, že si acquirer/obchodník nevymýšlí (platba magnetickým proužkem musí mít správné CVC1/CVV1 z magnetického proužku, platba čipem nebo bezkontaktně správně podepsanou celou transakci od čipu, platba on-line, pokud obchodník chce, CVC2/CVV2 z povrchu karty) – a tvrzené off-line platby kartou, stejně jako tvrzené platby magnetickým proužkem / on-line číslem, banka odmítne jako nesmyslné. To, jestli obchodník zná nebo nezná číslo karty v tom není zásadní prvek, od toho je tam CVC1/CVV1 a EMV podpisy.
Naposledy upravil fc70 dne 3. 9. 2018 14:22, celkově upraveno 1
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 3. 9. 2018 07:11

Fakt výtečně připravený a otestovaný projekt... Měsíční kupón pro Prahu koupený 27.8. s platností od 1.9. dnes systém v příměstském autobuse nenačetl, naštěstí to byl jeden z chytřejších řidičů a jen mávnul rukou :-/.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod imaster 3. 9. 2018 07:42

Právě na tyto případy jsem si pořídil COOL kartu. Udržuji na ní tak 3-4 stovky. Používám na čínské obchody, nápojové automaty a jiné pofiderní platby. Teď jsem si na ní napároval i kupón Ostravské Odisky. U této karty je mi jedno , jestli revizor vidí nebo někam zapisuje číslo její číslo. Pokud se něco stane, Odisku napáruju na jinou Cool kartu a jede se dál.
imaster
Návštěvník

Odeslat příspěvekod 1.5TSI 3. 9. 2018 07:56

Zas je tu horda nějakých paranoiků. :-)
1.5TSI
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 3. 9. 2018 08:51

imaster píše:Právě na tyto případy jsem si pořídil COOL kartu. Udržuji na ní tak 3-4 stovky.

Já na ni mám většinou 0,- a používám ji pro rezervace na booking.com :-D.
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod ccyklista 3. 9. 2018 09:02

@minarjo:
Platební nálepkou lze v ostravské MHD samozřejmě platit, problém je naopak s platebními kartami některých bank, které po určitém počtu bezkontaktních plateb vyžadují kontaktní použití čipu a karta je terminálem odmítnuta.

A ještě ze stránek brněnského DP:
Je možno použít bankovní nálepku jako nosiče elektronické jízdenky?
Ano, bankovní nálepku považuje za ideální nosič Vaší elektronické jízdenky. Při registraci však musíte znát celé 16timístné číslo karty (toto obdržíte při výdeji nálepky od banky, na vlastní nálepce je pouze poslední čtyřčíslí).
ccyklista
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod minarjo 3. 9. 2018 09:18

@fc70:
Děkuji za dovysvětlení technické stránky transakce kartou. I já si myslel, že hlavní důvod, proč v Pražské integrované dopravě nálepky zatím nechtějí akceptovat je ten první ze dvou, který jsem uvedl výše. Tedy že na nálepce není natištěné celé její číslo a nešlo by tak zkontrolovat existenci kupónu manuálním zadáním čísla nálepky, když by nešla nálepka načíst bezkontaktně (ať kvůli chybě terminálu či nálepky).

-- 3. 9. 2018 09:29 --

@Tomáš Marný:
Zde bych nehledal chybu u magistrátu, ale u konkrétního bus dopravce. Ono pokud pokladny v bus nejsou online, aby si platné PID kupóny stáhly každých X minut (tak jako pokladny průvodčích ČD takto automaticky stahují jízdenky a aplikace IN karty koupené přes e-shop), pak jsi zkrátka asi narazil na bus, který v pokladně měl stará data bez tvého kupónu. To je nevýhoda systému, když kupón není v čipu karty, ale v paměti zařízení, co kartu načítá. Dokud bus dopravci nebudou mít ty pokladny online a stahování dat funkční každých pár minut, tento problém bude.
Podobný problém z východních Čech: tam funguje systém integrace IREDO, kde lze na stejnojmennou čipovou kartu do čipu kromě časových kuponů nahrát i jednorázovou přestupní jízdenku z místa A do B. No a jeden z bus dopravců (konkrétně Zlatovánek) stále v autobusech neumí tyto jednorázové přestupní jízdenky koupené v jiném busu či u ČD načíst, hlásí mu to chybu čtení karty. Přitom všichni jeho řidiči o tom vědí už víc jak 3 roky a email správci integrace jsem taky před víc jak rokem psal a nic.. TakPS lPID snad bude náprava rychlejší.
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod ccyklista 3. 9. 2018 10:09

@imaster:
S kupónem na COOL kartě, pokud nemáte ověřené údaje, byste asi mohl mít problém, viz stránky DPO:
K jaké platební kartě si můžu dlouhodobou jízdenku pořídit?
Akceptovány jsou platební karty splňující požadavky karetních asociací VISA a Mastercard. Karta musí být také personifikovaná, tzn. vydaná na jméno a příjmení.

Já mám kupón přiřazený k virtuální kartě v Google Pay a toto řešení mi přijde v porovnání s Odiskou nebo platební kartou jako nejlepší. Reakce terminálu je prakticky okamžitá a v Google Pay jsou zaznamenána všechna přiložení k terminálu.
ccyklista
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod minarjo 3. 9. 2018 10:17

@ccyklista:
Děkuji za info, že platební nálepku lze v Ostravě už používat. Ale skutečně cca 2-3 roky zpět, když jsem se tam chystal a na webu ODIS o tom četl, tak tam zmiňovali, že je třeba aby karta uměla offline transakce, proto že nálepky nejsou na toto automaticky optimalizované jízdné (kdy systém v noci strhne platbu za celodenní nebo několik jednorázových) podporovány. Pokud je to už jinak, jedině dobře. Ať je v PID důvod neakceptace nálepek stejný jako tehdy v Ostravě, nebo to chybějící celé číslo karty na potisku nálepky, tak zatím podporována tedy v Praze nálepka i dle jiných není.
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 3. 9. 2018 10:21

@ minarjo: Chyba je jednoznačně u magistrátu, pustili do světa něco nehotového a neotestovaného. Hlavně že se Frnda a řada dalších mohli pochlubit na tiskovce, jakou udělali díru do světa. Jsou tam mraky dalších chyb, např. na pidlitacka.cz se prošlé kupóny ukazují jako platné (to se ukazovalo i revizorům, údajně už to opravili), lidem nejde přiřadit identifikátor, nebo jim na něj nejde koupit kupón... To, že nejde zkombinovat jízdenka koupená v aplikaci s předplaceným kupónem a člověk si tak část jízdy zaplatí 2x, už je jen takový bonbónek pro *****ání cestujících.
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod DrumSession 3. 9. 2018 23:12

Ale na zelenou kartu lze nahrát průkazku do knihovny což na platební kartu nelze...
PENÍZE z pohledu věčnosti nemají žádnou cenu a vlastně ani smysl zatím co
LÁSKA která JE nepočítatelná, ano !
ŠTĚSTÍ spočívá v tom, vědět, na co se mám vy...
DrumSession
Diskutér

Odeslat příspěvekod foxtrot 6. 9. 2018 12:37

1. Zaregistroval jsem si platební kartu (nálepku nelze - není na ní číslo), až pak jsem zjistil, že mi to na ní odmítne dát levnější sazbu, protože tam není fotka.
2. Karta již nelze smazat.
3. Zaregistroval jsem si lítačku, protože ji systém nevidí hned, i když ji v eshopu DPP již znal s mojím e-mailem.
4. Pak už umí zobrazit stávající platnost, prodlouženo.
5. Provedena platba, hlásí to, že nejde e-mail odeslat (WTF?), objednávka zůstává v košíku...
6. Podle přehledu snad prodloužena je, tak uvidíme...
foxtrot
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka