MONETA Money Bank

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod fc70 28. 11. 2020 05:20

Já bych čekal, že aplikace nahradí heslo i SMS, a pak je to čisté zjednodušení. Stejně to teď má Air Bank a Equa.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod minarjo 28. 11. 2020 05:21

Totéž umožňuje Air Bank a věř tomu, že kdo otisk prstu má, tak je to velké zjednodušení pro přihlášení do IB, stačí appkou vyfotit QR kód na úvodní stránce přihlášení do IB, v appce otisk a je to.
A proč je občas třeba IB? Protože smartbanking zkrátka vše neumí (u Air Bank namátkou třeba SEPA platby nebo některá nastavení).
(@fc70 byl rychlejší)
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod drkarel 28. 11. 2020 06:30

No, osobně mi taky nevyhovuje muset kvůli IB do SB.
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod kajer 28. 11. 2020 07:37

minarjo píše:...věř tomu, je to velké zjednodušení pro přihlášení do IB, stačí appkou vyfotit QR kód na úvodní stránce přihlášení do IB, v appce otisk a je to...

Jelikoz sem dost konzerva tak jsem dosud nepouzival.
Nevim zda je nutno k teto funkci mit zabezbeceny telefon -mysleno prave otisk, face, kod nebo gesto ja to nepouzival, ale kvuli mBank a bonusum z plateb od nejakeho data uz jen pres G-pay jsem si tedy zamek zapl.
Ano pro vstup do telefonu je to o krok vic ale da se to prezit. (Pro aktivovani NFC neni treba tlf odemykat staci stahnout ovladaci roletku a aktivovat.) Osobne nepozivam otisk ale jiny zpusob(mam pouzdro ktere trochu brani ctecce na zadech a pouzdro tedy uz fakt menit nehodlam) -
Trolik na vysvetlenou jelikoz nevim zda zabezpeceni je nutno pro funkcnost tohoto tak radeji uvadim...

Kdyz jsem videl to kategoricke prohlaseni od minarjo tak jsem to zkusil(a jo byla tam myslenka zhodit to..))
-No musim rici, ze ano je to pohodlne(pro mne teda jo, ale samozrejme to muze nekdo fakt videt jinak)
-Otisk neni potreba /mne to vyzvalo k potvrzeni takovym zabezpecenim ktere mam nastaveno/
-Je to rychlejsi
-Nevim jak ma pravdu jinde, no zde ano a vlastne teda diky!

A takova perlicka, jelikoz sem se nezjistoval kde je ono tlacitko(klic nahore) tak napoprve jsem se prihlasil pres ctecku QR a platba pres kod...
kajer
Návštěvník

Odeslat příspěvekod minarjo 28. 11. 2020 08:15

Do té Air appky není třeba se pro přihlášení do IB ani přihlašovat (ať už jakkoliv, heslem či otiskem, kdy pak je po přihlášení k tomu ten klíč nahoře). Rychlejší přihlášení do IB přes appku je rovněž přímo na její úvodní přihlašovací stránce - dole uprostřed (ale to už jsme mimo Monetu, ta má ale nejspíš podobné možnosti)
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod qwertz375 28. 11. 2020 09:08

peliculiar píše:Přihlašování do nového IB přes SB mi moc smysl nedává. Proč lézt do mobilní aplikace kvůli přihlášení?

Takže raději zapnete mobil a budete opisovat SMS kód? Potvrzení skrze aplikaci je jednoznačně bezpečnější i pohodlnější. Na displayi se zobrazí informace o probíhajícím přihlášení nebo transakci a vy potvrdíte zadáním hesla/PIN. Není třeba se nikam přihlašovat.

Samozřejmě některé banky to mají řešeno podstatně lépe samostatnou aplikací pro podpis, jiné to prostě nacpaly přímo do aplikace pro Smartbanking.

fc70 píše:Já bych čekal, že aplikace nahradí heslo i SMS, a pak je to čisté zjednodušení. Stejně to teď má Air Bank a Equa.

Bohužel je to také zhoršení bezpečnosti. To heslo zadané v prohlížeči tam mělo (alespoň volitelně) zůstat.
qwertz375
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod drkarel 28. 11. 2020 09:54

Já radši opíšu tu SMS. Aplikace (s klíčem) pro mě znamená, odemknout mobil, zapnout wifi/data, najít apku, pustit apku (v případě, že apka umí notifikaci, zase otevřít notifikaci a klepnout na ni), potvrdit přihlášení. Jsem prostě zvyklej nějak fungovat. :)
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod qwertz375 28. 11. 2020 10:59

Vypínat Wifi na mobilu je dnes naprostý nesmysl. A pokud se přihlašujete do IB, evidentně máte přístup k internetu, takže vám vyskočí notifikace. Zbytek jsou aktivity, které musíte provádět i v případě SMS, kde navrch ještě opisujete jednorázový klíč (OTP).

Nicméně pokud tak rád opisujete kódy, můžete tu podepisovací aplikaci používat v offline režimu a opisovat z ní jednorázové kódy. Navíc k tomu nepotřebujete ani síť operátora :D
qwertz375
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vlazy 28. 11. 2020 12:22

qwertz375 píše:Vypínat Wifi na mobilu je dnes naprostý nesmysl. A pokud se přihlašujete do IB, evidentně máte přístup k internetu, takže vám vyskočí notifikace.
Vypínání WiFi na mobilu nesmysl určitě není. Asi jak pro koho. Lidí můžou mít svoje důvody proč vypínat WiFi na mobilu když ho zrovna k ničemu nepotřebují. Navíc WiFi není úplně všude dostupné. Do IB se lidí přihlašují obvykle z počítače a ten nemusí být nutně připojený přes WiFi a také ani nemusí být v dosahu WiFi síť na kterou by se bylo možné připojit.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod drkarel 28. 11. 2020 12:50

qwertz375 píše:Vypínat Wifi na mobilu je dnes naprostý nesmysl. A pokud se přihlašujete do IB, evidentně máte přístup k internetu, takže vám vyskočí notifikace. Zbytek jsou aktivity, které musíte provádět i v případě SMS, kde navrch ještě opisujete jednorázový klíč (OTP).

Nicméně pokud tak rád opisujete kódy, můžete tu podepisovací aplikaci používat v offline režimu a opisovat z ní jednorázové kódy. Navíc k tomu nepotřebujete ani síť operátora :D

To máš tak, naprostej nesmysle. Já jsem i uznal, že je to z větší části věc zvyku, kdežto ty máš jasno, že děláš všechno nejlíp a jsi rádoby vtipnej. Njn, tak si to mysli dál.
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod fc70 28. 11. 2020 16:12

qwertz375 píše:
fc70 píše:Já bych čekal, že aplikace nahradí heslo i SMS, a pak je to čisté zjednodušení. Stejně to teď má Air Bank a Equa.

Bohužel je to také zhoršení bezpečnosti. To heslo zadané v prohlížeči tam mělo (alespoň volitelně) zůstat.
Ano, resp. je to těžko porovnatelné (jeden faktor přibude a jeden ubyde). V některých bankách to jde do určité míry nahradit tím, že se změní přihlašovací jméno na něco náhodného a nikde jinde nepoužívaného, co má charakter hesla.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod regin 28. 11. 2020 17:39

Podle čeho posuzujete, které internetové bankovnictví je lepší než jiné? Myslím, že je to podle preferencí každého člověka a proto na to bude mít každý jiný názor. Pro mne je např. nejlepší mBank a Air bank, případně Fio. Dívám se na to z pohledu rychlosti a jednoduchosti ovládání. Používám počítač s Windows, neboť telefon s androidem nemám, a dokud to půjde, budu se mu vyhýbat. Navíc preferuji ovládání klávesnicí bez přechytávání na myš.

Tak třeba přihlášení do mBank: kliknutí na uložený odkaz, načtení stránky, hned píšu jméno (nemusím kliknout myší do příslušného políčka, abych ho aktivoval), tabulátor, píšu heslo, Enter a jsem přihlášený. Žádné SMS nebo mobilní aplikace. Stejně tak Air bank: klik na odkaz, jméno, Enter, heslo, Enter a jsem tam.

O dost horší je Trinity: jméno, datum narození, heslo a pak docela dlouhý SMS kód. Ale u Raiffky byl myslím ještě delší. Takové ING má jen 4 cifry.

U jiných bank (třeba Monety) mi vadí, že si nemůžu nastavit přihlašovací jméno, ale jen číselné ID. U ING nešlo dřív nastavit ani to číslo, bylo prostě nějaké přiděleno, ale teď už to jde. Na druhou stranu si ING "pamatuje" mé jméno, takže ho nevyplňuji. Jen po poslední aktualizaci bankovnictví jsem se nemohl přihlásit, protože heslo nešlo odeslat. Celkem dlouho trvalo, než jsem přišel na to, že musím mít povolené skripty na stránkách Googlu (!), abych se do ING přihlásil.

Obecně mi u přihlášení s SMS kódem vadí, když je kód moc dlouhý (Trinity 9, Moneta 8, CS 6, RB snad 12, ale to nevím jistě) a když zadám jméno a heslo, potvrdím je a pak nějakou dobu čekám, než přijde SMS. V tomto směru to má trošku lepší Trinity a CS, kde se odešle jméno a zatímco píšu heslo, SMS je už na cestě nebo někdy dorazí i dřív, než heslo dopíšu.
regin
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod peliculiar 28. 11. 2020 20:25

qwertz375 píše:
peliculiar píše:Přihlašování do nového IB přes SB mi moc smysl nedává. Proč lézt do mobilní aplikace kvůli přihlášení?

Takže raději zapnete mobil a budete opisovat SMS kód? Potvrzení skrze aplikaci je jednoznačně bezpečnější i pohodlnější. Na displayi se zobrazí informace o probíhajícím přihlášení nebo transakci a vy potvrdíte zadáním hesla/PIN. Není třeba se nikam přihlašovat.

Mám za to, že opsání SMS je jednodušší pro ty, co nemohou ověřovat pomocí otisku prstu. V případě SMS rozkliknu a přepíšu. V případě přihlašování přes ověření v SB musím zadat PIN pro přihlášení do SB, nejspíš i vyvolat ověření (jako při platbě) a pak znovu PINem potvrdit (= víc kroků). Není to snad pravda?

... nejspíš i není, protože od Nového Roku bude to 2-fázové ověřování. no a v praxi jsem to ještě nepoužíval, takže to nemůžu posoudit.

Stále mi uniká proč lézt do mobilní aplikace kvůli přihlášení do IB, to už v té aplikaci můžu zůstat a pořešit vše tam.
Kdo má zájem o Twisto a chce bonus 300 Kč, mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod losalamos 28. 11. 2020 21:02

Úplně vše ne. Já jsem taky konzerva (docela chápu drkarla) a mám raději IB, protože na monitoru mám lepší přehled a větší jistotu v některých věcech. Na druhou stranu jsem si oblíbil např. QR platby přes telefon.
losalamos
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod elfin 29. 11. 2020 19:14

Budou se za platby kartou připisovat 2% bonus jestě i v prosinci nebo už to končí? Zatím to funguje pravidelně OK.
elfin
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka