Eurový účet a karta do Irska (student)

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Irishman 6. 5. 2017 11:49

Dobrý den - chystám se jako student na semestr do Irska. A potřeboval bych radu. Je možné, že něco podobného už se tu řešilo, tak mě když tak omluvte, že zakládám nové téma.

Abych v rámci Erasmu získal stipendium, potřebuji eurový účet. Již jednou jsem v Irsku studoval a tehdy bylo nutné založit si nějaký dvojúčet u KB (myslím, že šlo o tohle https://www.g2.cz/cs/erasmus, ale podmínky mohly být tehdy o trochu jiné) - ten jsem si po příjezdu jako nepotřebný zrušil. Tentokrát již není nutné jít do KB, ale záleží na mě.

Sám mám studentský účet u ČS. Vím, že není nejvýhodnější, ale to není předmětem mého dotazu. Kdysi jsem ho zakládal kvůli možnosti nakupovat přes internet a mít kartu. (VISA)

Mám čtyři větší dotazy:

A) Jak (z jakého účtu, hotově, kartou) bych měl v Irsku platit, aby to pro mě bylo nejvýhodnější?

B.) Je (obecně) platba kartou z korunového účtu v zahraničí nějak výrazně zpoplatněna? (vyjma horšího převodního kurzu)

C) Jakou kartu bych si měl do Irska pořídit?

D) U které banky byste mi eurový účet doporučili? Měl by splňovat tyto požadavky: (ten účet u KB je tehdy víceméně splňoval)
1. nulové poplatky za vedení (či úplně nesmyslné)
2. platební karta (nevím, jakou bych měl chtít) - velmi levné vedení
3. výběr v Irsku alespoň jednou měsíčně zdarma či velmi levně (účet u KB to splňoval, ale já si minule vystačil s platbou kartou a hotovostí co jsem měl a byla mi vracena)
4. žádné požadavky na výši útrat, používání karty atd.
x. účet u KB nabízel 1 platbu na zahraniční eurový účet zdarma, další byly spíše nevýhodné

+ E) Netýká se to přímo financí a karet, ale jaké pojištění bystě doporučili, když neplánuji žádné extrémní sporty. Nanejvýš tak turistiku. :D

Děkuji za jakékoliv odpovědi.
Irishman
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod meme1255 6. 5. 2017 12:44

RB eKonto Student Premium. Účet v EUR (respektive až v 9 měnách, pokud je v ní zůstatek, platba se odečte přímo v cizí měně, pokud ne, zbytek se odečte nejdříve z hlavní, potom dvojí konverzí z jiné vedlejší) jedna SEPA v měsíci zdarma, výběry po celém světě zdarma. Podmínkou pro vedení zdarma jsou 3 platby v měsíci (kartou nebo převodem), jinak za 50 czk / měsíc. Součástí balíčku je i jedna elektronická a jedna embosovaná platební karta a také 1 vklad a 1 výběr (i v cizí měně) na pobočce RB zdarma.

Vnitrobankovní cizoměnové platby jsou za 5 korun.

Pokud by bylo třeba víc plateb přes účet v měsíci, tak ještě druhý účet ve slovenské Tatrabance (převody RB <-> TB jsou zdarma), kde jich je neomezeně.Zrovna zkouším, jestli mi ho otevřou, tak mohu dát vědět.

Krom kurzu s ceníkovou kurzovou přirážou nemají cizomenové platby kartou žádnou přirážku.

Co se pojistky týče, dobře vycházelo ISIC pojištění.
meme1255
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod dr._lukas 6. 5. 2017 13:22

A co se ti nelíbí na KB? Vždyť za ten ůčet nic nechtějí, vydají ti VISA kartu jako jedna z mála bank a máš klid.
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod jisy 6. 5. 2017 15:36

Irishman píše:........

Mám čtyři větší dotazy:

A) Jak (z jakého účtu, hotově, kartou) bych měl v Irsku platit, aby to pro mě bylo nejvýhodnější?

B.) Je (obecně) platba kartou z korunového účtu v zahraničí nějak výrazně zpoplatněna? (vyjma horšího převodního kurzu)

C) Jakou kartu bych si měl do Irska pořídit?

D) U které banky byste mi eurový účet doporučili? Měl by splňovat tyto požadavky: (ten účet u KB je tehdy víceméně splňoval)
1. nulové poplatky za vedení (či úplně nesmyslné)
2. platební karta (nevím, jakou bych měl chtít) - velmi levné vedení
3. výběr v Irsku alespoň jednou měsíčně zdarma či velmi levně (účet u KB to splňoval, ale já si minule vystačil s platbou kartou a hotovostí co jsem měl a byla mi vracena)
4. žádné požadavky na výši útrat, používání karty atd.
x. účet u KB nabízel 1 platbu na zahraniční eurový účet zdarma, další byly spíše nevýhodné

+ E) Netýká se to přímo financí a karet, ale jaké pojištění bystě doporučili, když neplánuji žádné extrémní sporty. Nanejvýš tak turistiku. :D

Děkuji za jakékoliv odpovědi.

Co tak Banka Creditas ?

1. Nulové domácí poplatky, i pro Euro účet
Velmi dobré zahraniční kurzy, příchozí SEPA platba 15 Kč, odchozí SEPA 50 Kč
2. bezplatná karta Mastercard debit , bohužel jen ke korunovému účtu
3. výběr v zahraničí za 30 Kč bez ohledu na částku, zahr.platby bez poplatku
4. žádné požadavky

https://www.creditas.cz/dulezite-dokumenty
jisy
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Irishman 6. 5. 2017 15:44

Děkuji za návrhy, podívám se.

dr._lukas píše:A co se ti nelíbí na KB? Vždyť za ten ůčet nic nechtějí, vydají ti VISA kartu jako jedna z mála bank a máš klid.

Upřímně řečeno jsem si moc nepamatoval, jak to s tím účtem bylo a když jsem ho teď dohledal, samotného mě překvapilo, že byl výhodný. Pamatoval jsem si, jak všichni držkovali - asi proto, že neměli na výběr a pokud eurový účet měli, stejně si museli založit tohle.
Irishman
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dr._lukas 6. 5. 2017 19:56

jisy: škoda, že creditas nebydává multiměnovou kartu, jako např. Equabank..tak bude tratit na kurzech převodem z eurového účtu na korunový..výběr za 30,- je sice "levný", ale s KB vybere zdarma.. přeci jen je student a každá kačka dobrá
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod jisy 6. 5. 2017 22:54

dr._lukas:
KB banku nemám a nechce se mi hledat podmínky pro vedení účtu zdarma. Irishman zmiňuje: "účet u KB nabízel 1 platbu na zahraniční eurový účet zdarma, další byly spíše nevýhodné" - tak tohle by zase u Creditasu bylo lepší, možná by se daly obě banky zkombinovat.
Předpokládám, že s tou kartou by se Creditas časem mohla polepšit, až se zvýší počet klientů (zatím jich moc přes 20T nebude), a tím pádem i počet uživatelů euroúčtu.
jisy
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod dr._lukas 6. 5. 2017 23:20

Creditas mít víc klientů asi jen tak nebude, ze spořáku udělali mrtvolu
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod davsopl 7. 5. 2017 20:50

@Irishman Být tebou, tak bych bral RB eKonto Student Premium. Máš jedno číslo účtu, u kterého si můžeš zapnout až 9 multiměnových složek (CZK, USD, EUR, GBP, CHF, JPY, CAD, HUF, PLN). Výhodou je možnost vkládat hotovost a vybírat na pobočce jak Kč, tak valuty. Navíc jejich mobilní internetová aplikace je celkem povedená a nesponou výhodou je výběr z bankomatů v ČR a v zahraničí zdarma. V zahraničí to máš bez konverze. Přijdou ti EURa, vybereš EURa bez konverze a jakýchkoliv přirážek banky.
Mrkni na to, můžu ti také poslat doporučení. Zdarma si také můžeš vybrat číslo účtu, které si dobře zapamatuješ. Musí ale splňovat parametry ČNB.

https://www.rb.cz/osobni/ucty-a-bankovn ... to-student
davsopl
Nadšenec