Curve karta

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jujec 29. 10. 2019 09:45

minarjo píše:Jsem trochu rozčarován z toho, jak poslední týdny u Curve klesá spolehlivost služby GBIT. Nemyslím, že by se v appce neprovedla, to ano. Problém je ale s navrácením částky na původní kartu (zpětná operace Vrácená platba kartou), konkrétně na kreditku HB (ale na tom by tak záležet nemělo, problém to bude na straně Curve).
Donedávna platilo, že vrácená platba se v Hello přičetla (i v historii zobrazila) v 80-90% hned následující pracovní den, zbylé procento tak to týdne. Teď v říjnu mám ale jednu platbu, kde to ještě ani za 13 dní není, a další, kde je to už přes týden. Nejzajímavější na tom ale je, že to je vždy jen jedna platba z více GBIT provedených daný den. Tak například: ze tří GBIT provedených brzy po sobě v sobotu 12.10. se dvě přičetly hned v pondělí 14.10., třetí (konkrétně ta první ze tří GBIT) není přičtena ani dnes po 13 dnech. Nebo opět tři GBIT minulý čtvrtek, dvě přičteny hned další den, třetí (tentokrát prostřední z těch tří GBIT) opět ani dnes.
Tedy to mě zaráží nejvíc, ta náhodnost, že když provedu třeba ty tři GBIT brzy po sobě, že dvě z nich udělají vratku hned další den, jedna má ale velké zpoždění. Snad se nakonec zaúčtuje zpět i ta a nebude třeba v Curve reklamovat.
Máte někdo podobné zkušenosti s nevyzpytatelností GBIT poslední dobou? Přitom těch GBIT nemám zase tolik, zpravidla tak do 20 za měsíc.

To není problém GBiT, to je problém obecně HB! a účtování vratek na kartu.
jujec
Diskutér

Odeslat příspěvekod minarjo 29. 10. 2019 11:35

To si nemyslím, protože podobně zpožděné to bylo jednou i u vratky na kartu Revolut, taky přes týden. Pokud by to byl problém HB, tak u jiných karet by přeci Curve dělala refund pořád stejně rychle (typicky do 2 pracovních dnů). U nejrůznějších karet ale vím, že Curve udělá při GBIT refund někdy už druhý den, někdy i za víc jak týden (rekord zatím tuším 15 dní). Na HB bych to tedy nesváděl, i když částečně to vliv mít může, mechanismus detailně neznám.
----
Dnes je to od toho mého problematického gbit už 17 dní a stále žádný refund, to je tedy rekord... Tak nevím zda ještě pár dní čekat, nebo oslovit Curve. Jaký rekord při GBIT refundu na původní kartu máte vy ostatní? A museli jste někdy u Curve (nebo u banky původní podkladové karty) neprovedený refund reklamovat?
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod dalich 29. 10. 2019 16:12

Update s mými starostmi u GBIT od Curve na Twisto. Dle příspěvků jsem se raději doptal u Twisto, zda se jim "náhodou" nevrátila nějaká platba, kterou mi "zapomněli" připsat, bo Curve trvala na tom, že vše odeslali zpět. A ejhle, vrátila, jen mi to "zapomněli" oznámit a a čekali, až se ozvu. Zvláště prý proto, že jsem tu reklamovanou transakci již u Twisto zaplatil, takže mi to neměli kam vrátit (WTF?) O ty peníze se mi po dotazu zvýšil disponibilní zůstatek. Takže na Twisto pozor...
Presstitut a zloděj z povolání.
dalich
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod MirekM. 29. 10. 2019 19:03

Dotaz na fremantle či podobné odborníky: kolik tratí banka na transakci KK pokud použiji Curve s podkladovou KK v případě platby u obchodníka a při výběru z bankomatu (pomiňme poplatek za výběr KK či úroky z vybraných peněz)?
MirekM.
Pokročilý

Odeslat příspěvekod retron 29. 10. 2019 20:33

jo to se mi stalo s vratkou na Twisto taky, pod kartou to bylo vidět ale do celkového kreditu se to neprojevilo, urgoval jsem to na chatu, pry je to u Twisto standard
poslední varování, při příštím uvedení aff kódu trvalý BAN
retron
Diskutér

Odeslat příspěvekod dalich 29. 10. 2019 21:52

MirekM. píše:Dotaz na fremantle či podobné odborníky: kolik tratí banka na transakci KK pokud použiji Curve s podkladovou KK v případě platby u obchodníka a při výběru z bankomatu (pomiňme poplatek za výběr KK či úroky z vybraných peněz)?

Bance je to v podstatě jedno. Jí jde spíše o to, že tím ztrácí infomaci o skutečném místě transakce, což je pak oříšek pro její fraud monitoring. Ten však zase musí z pozice vydavatele karty provozovat Curve, takže to jde za Curve. (Jen se pak budete hádat anglicky a ne česky.)

Jestli CZ kartou zaplatíte přes UK Curve, tak je to pro CZ vydavatele karty přeshraniční transakce, při které držitel CZ karty zaplatil "někde" v UK, místo u Honzy s. r. o. v Brně. Tj. stejně regulovaný poplatek 0,2-0,3 %.

Pro Honzu s. r. o. je to ale jiné. Curve je "commercial card", takže pokud Honza s. r. o. nemá flat na poplatky. acquir si od něj strhne vyšší poplatek za použití komerční karty (jsou mimo regulaci). Honza s. r. o. dostane méně, než kdybyste u něj zaplatil přímo CZ kartou. Pokud má flat, tak mu je to jedno a více za tu vaši transakci zaplatí jeho acquir. A i z toho Curve žije.

A opačně. Curve je hybrid, kdy na jedné straně je vydavatelem a na druhé acquirem. Vy zaplatíte CZ kartou přes Curve u brněnského Honzy s. r. o.

Velmi zjednodušeně.

Zaplatil jste CZ kartou přes Curve u brněnského Honzy s. r. o,
Vaše banka pošle platbu Curve ponížené o poplatky (= je to zisk vaší banky)
Curve je teď v roli obchodníka (tj. dostane méně).
Acquir Honzovi s.r.o. pošle platbu strženou o poplatek za zahraniční byznysovou kartu.
Se strženým poplatkem se rozdělí s Curve, protože to byla jejich karta. Curve je teď v roli vydavatele karty a inkasuje zisk.

Někdy je to zisk, někdy ztráta, ale hlavně pro Curve, ne pro podkladovu kartu, ta je vždy v plusu. Příklad: Obchodník u komerčních karet může mít klidně poplatek 2,60 %, z toho strop poplatku je 1,60 % (dle Mastercard), takže třeba 1 % sežere acquir Honzy s. r. o., desetinku Mastercard a 1,50 % půjde pro Curve. Ta přitom vyplatila vaší bance max. 0,30 %.

Kdo je na tom hlavně bit je ten, kdo kartu přijme, pokud nemá dobře nastavené podmínky :-) Banka z podkladové karty je vždy v zisku.

U bankomatu je to podobné, obchodníkem je jeho provozovatel.
Presstitut a zloděj z povolání.
dalich
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod drkarel 29. 10. 2019 22:36

Každá Curve není commercial, ne? To byly ty první, ale pak začali vydávat (a převydávat) i necommercial (personal?).
drkarel
Diskutér

Odeslat příspěvekod drkarel 30. 10. 2019 07:15

Ano, na žádost.
drkarel
Diskutér

Odeslat příspěvekod MirekM. 30. 10. 2019 08:47

Dá se jednoduše zjistit aniž bych psal na support, zda mám komerční či nekomerční kartu? Na kartě ani v APK jsem tuto informaci nenašel.
MirekM.
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hopo.hopo 30. 10. 2019 09:10

Mělo by to tam být snad vzadu napsáno, pokud je to commercial.

Obrázek

Jinak se to prý dá taky poznat podle BIN (prvních 6 číslic karty), personal by měly být 537590 a commercial 537591.

Já mám personal, o nic jsem nežádal, nikdo se mě na nic neptal. IMHO teď všem už běžně vydávají personal.
hopo.hopo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod drkarel 30. 10. 2019 09:18

Netuším, nic jsem nikde nenašel. Na původní commercial bylo "BETA" a byla modrá, ale to s tím asi nesouvisí. Na vyměněné personal (do 05/21) mám jen debit a je černá.

edit: Jo ten BIN 537590 sedí, původní má úplně jinej (což nejspíš souvisí s tou betou). A jo, na té původní je vzadu pod podpisovým proužkem napsáno "FOR COMMERCIAL USE". Jsem slepej … Když začínali, vydávali jen Commercial.
drkarel
Diskutér

Odeslat příspěvekod MirekM. 30. 10. 2019 09:27

@hopo.hopo: dík, již jsem dle BIN v obraze.
MirekM.
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bodyczech 30. 10. 2019 09:28

hopo.hopo píše:Jinak se to prý dá taky poznat podle BIN (prvních 6 číslic karty), personal by měly být 537590 a commercial 537591.

Moc to tedy nesedí, já mám "Commercial" a BIN 537590.
bodyczech
Diskutér

Odeslat příspěvekod drkarel 30. 10. 2019 09:37

A máš tam někde něco napsáno?
drkarel
Diskutér

Odeslat příspěvekod hopo.hopo 30. 10. 2019 09:38

bodyczech píše:Moc to tedy nesedí, já mám "Commercial" a BIN 537590.

Nevím, našel jsem tu informaci na fóru a já mám s tímhle BINem personal, commercial nemám.

Jinak taky podle https://www.bincodes.com/bin-checker/
537590: Curve / Mastercard / Debit / Standard
537591: Curve / Mastercard / Debit / Commercial
hopo.hopo
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka