Curve karta

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Lafayette16 3. 1. 2020 22:31

Dneska jsem si všiml v Tescu nové verze SW v terminálech. Volba CZK/GBP je tam jinak. Dřív stačilo zmáčknout červené tlačítko (Cancel) pro zrušení platby v GBP, dnes se musí zmáčknout F4 pro platbu v CZK.
Lafayette16
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 4. 1. 2020 00:17

https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... 32019R0518 na ně s takovými věcmi. 19. 4. 2020 nemůže přijít moc brzo.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod Delitzsch 4. 1. 2020 00:40

V návaznosti na tuto směrnici mi moje německá banka oznámila, že platby debetní a kreditní kartou v rámci EU budou od 19.4. přepočítávány kurzem ECB, nikoliv kurzem karetní asociace, respektive banky jako dosud. To bude pokračovat dál jen pro platby mimo EU. Chápu dobře, že ta směrnice je závazná i pro české banky? Skončí nevýhodné kurzy českých bank?
Delitzsch
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 4. 1. 2020 00:50

Jestli to dobře chápu, 1) ti, co provozují DCC, a 2) vydavatelé karet, budou obojí muset ukazovat přirážku vůči kurzu ECB. (Tj. žádné „kurzy jsou v lístku, spočítej si spread sám“, žádné „DCC s tímto kurzem a s touto celkovou částkou, zjisti si aktuální kurz a spočítej si přirážku sám“. Tzn. všichni ti šmejdi, co dělají DCC s 10% marží, to budou muset přiznat.

Nevyplývá z toho, že směnný kurz musí být ten z ECB, a ani to moc neočekávám (ani banka nemůže cizí měnu jen tak bez nákladů nakoupit za kurz ECB). Samozřejmě se tak může někdo rozhodnout.

(Už teď je ale zajímavé sledovat, jak čím dál víc českých bank začíná mít 3 různé kurzovní lístky - pro hotovost, bezhotovostní převody a konverze, a platby kartou.)
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod Lenka_2 4. 1. 2020 10:26

A možná by tím mohla zaniknout víkendová přirážka ke kurzu. Jinak by ten terminál musel předem vědět, jestli k zaúčtování platby dojde v pracovní den nebo o víkendu, a podle toho zobrazit příslušnou výši přirážky.
Lenka_2
Diskutér

Odeslat příspěvekod suram 4. 1. 2020 11:10

Já myslím, že při DCC se právě kurz při zaúčtování nemění.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod minarjo 4. 1. 2020 11:26

Samozřejmě, to měla být v minulosti právě "výhoda" zavádění DCC, že klient hned přesně ví, kolik mu bude odečteno v měně karty a už se to nezmění, narozdíl od běžných plateb v cizí měně, kde se kurz do zaúčtování mění a klient neví v okamžiku platby, kolik bude odečteno. To je hlavní argument bank zachování DCC, jistota částky hned při platbě (to že o dost horší už tak ochotně neříkají).
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod minarjo 4. 1. 2020 17:58

Lafayette16 píše:Dneska jsem si všiml v Tescu nové verze SW v terminálech. Volba CZK/GBP je tam jinak. Dřív stačilo zmáčknout červené tlačítko (Cancel) pro zrušení platby v GBP, dnes se musí zmáčknout F4 pro platbu v CZK.

Potvrzuji totéž z Penny, jen pár minut čerstvá zkušenost. Nová verze SW nabízí na displeji F1=GBP a F4=CZK, takže je teď nutné mačkat F4 vpravo nahoře. A je to zároveň důkaz, že Penny a Tesco v tom budou coby konkurenti téměř jistě nevinně, když je to u obou stejně. Tedy za to může SW pro daného výrobce terminálů (ty jsou v Tesco i Penny stejné), a tedy původcem změny bude buď banka (nevím zda i Tesco má terminály od ČS jako Penny), nebo přímo jejich výrobce. Testují tedy naši ostražitost, vždy je třeba na displeji minimálně to XX=CZK číst a tím zvolit správné XX. Dřív to bylo Cancel, dnes je to F4, za měsíc třeba zase něco jiného :D
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod MirekM. 4. 1. 2020 18:25

Pánové, to jste platili v Penny přímo Curve či Revolut kartou nebo těmito kartami mobilem přes G-pay? Od jaké částky je nutné zmáčknout F4 na terminálu?
MirekM.
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Stileth 4. 1. 2020 18:49

Ja jsem platil v patek v Tesco Letnany bezkontaktne a zadne DCC.
Stileth
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lafayette16 4. 1. 2020 19:53

Předpokládám, že to bude od těch 500 Kč, kdy se musí zadat PIN.
Lafayette16
Diskutér

Odeslat příspěvekod minarjo 4. 1. 2020 20:15

Samosebou jen při požadavku na PIN, tedy nad 500 či kontaktně. U mě dnes šlo v Penny o nákup s CB, takže to bylo samosebou nad 500 Kč :).
Jde jen o to, že nový SW zkrátka změnil zvyklosti, jak přijmout/odmítnout DCC. Čtěte důkladně displej terminálu, na DCC se to ptá před zadání PIN (nově tedy odmítnutí na F4, což je vpravo nahoře, dřívější červené tlačítko bylo naopak vlevo dole). Až pak po vyjádření se k DCC se zadává PIN.
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod MirekM. 4. 1. 2020 20:36

Do Penny téměř nechodím a pokud ano, tak jsem platil menší částky cca max. do 200 Kč ... proto ty mé dotazy.

Je nějaký rozdíl při volbě DCC v Penny při bezkontaktní platbě nad 500 Kč kartou a mobilem přes G-pay?

PS: Na DCC jsem narazil v supermarketech doposud jen v Bille.
MirekM.
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hannys85 5. 1. 2020 20:19

To je normální, že poté co jsi chtěla partnerka aktivovat kartu v curve aplikaci a místo aktivace ji to vyhodilo hlášku "To activate, verify a card that's yours issued in Europe", tak po napsání na jejich podporu požadují selfie fotku s občankou v ruce ? Nepamatuji si, že po mě něco takového kdysi chtěli..
hannys85
Diskutér

Odeslat příspěvekod Stileth 5. 1. 2020 20:26

Ano, zakladal jsem kartu pred mesicem a take po me chteli selfie s dokladem. Bud pri aktivaci karty nebo uz pri registraci.
Stileth
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka