Účet pro nezletilého?

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod opasino 9. 9. 2018 10:01

Přemýšlím zřídit účet pro nezl. dceru.
Požadavky by byly: vedení účtu zdarma, alespoň dva-tři výběry z bankomatu cizí banky zdarma, možnost bankovní aplikace pro smartphone, bez finančních limitů: tj. nějaké měsíční obraty na účtu v určité výši, atp., možnost zablokovat placení bez zadání PIN kódu do 500,- Kč.
Dá se sehnat pro případ, kdy mi má banka nebude chtít vystavit třetí platební kartu, nebo za ní bude chtít platit pravidelný poplatek?
Předpokládám, že u nezletilého účet stejně musí být veden na mě?
Huawei P9 lite mini
Felda, Octa, Sup
opasino
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radecekh 9. 9. 2018 11:06

Pokud je jí alespoň 15, tak si může dojít sama se svou občankou do Unicredit, založit si tam zdarma účet a vás na to vůbec nepotřebuje.
Možnost zablokování placení bez PIN kódu do 500,- asi nikde neseženete, ostatní podmínky jsou dosažitelné.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod drkarel 9. 9. 2018 12:18

Pokud "bez finančních limitů" znamená bez transakčních limitů, pak ho nejspíš nesežene, protože nezletilí snad mají všude nějaké transakční limity v řádu desítek tisíc (dle věku). Často mají stejné limity i pro dospělého zákonného zástupce u takového účtu. U UCB měli děti jen dětský účet (tj. do 15), takže nevím, jak to tam funguje pak. Takto od boku bych pochyboval i o těch výběrech z atm cizí banky zdarma, ale koukám, že máš pravdu a UCB překvapila.
drkarel
Diskutér

Odeslat příspěvekod zivan 9. 9. 2018 12:36

Spíš aai myslel to, že není pro vedení nebo výběry zdarma potřeba utratit třeba kartou měsíčně 3000Kč nebo poslat x plateb.
zivan
Diskutér

Odeslat příspěvekod drkarel 9. 9. 2018 13:11

Máš pravdu, když jsem to četl, tak mi to nějak nedocvaklo.
drkarel
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mikka1 9. 9. 2018 13:38

Ale do 15 ten ucet nema cenu, detsky ma nizke limity na utratu/vyber.
Mikka1
Diskutér

Odeslat příspěvekod čulibrk 9. 9. 2018 13:46

Já to řešil založením účtu na mě a dítěti jsem dal debetní kartu k tomu účtu.
čulibrk
Diskutér

Odeslat příspěvekod opasino 9. 9. 2018 16:23

Díky za postřehy. Je to pro věk 14 a méně. Založení účtu na mě také zvažuji. Na ten účet UCB se mrknu. Nízké limity na útratu a výběr nevadí, pokud to není pade na den. :-)
opasino
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radecekh 9. 9. 2018 16:43

Pro méně než 15 let máte smůlu. Na trhu není nic, co by bylo alespoň trochu použitelné.
Nechat dítě používat kartu na vlastní jméno je pravděpodobně nelegální a neriskoval bych, že někde v krámě na dceru zavolají policii a způsobí ji trauma.
Já tak dlouho hledal použitelné řešení, až to za mě vyřešil čas a dcera dosáhla 15. A tam mi vyšla jako nejlepší nabídka ta z Unicredit.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod 1.5TSI 9. 9. 2018 16:46

Nelegalni to neni, kdyz da drzitel karty souhlas, aby kartu pouzivala jina osoba.
1.5TSI
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 9. 9. 2018 18:20

1.5TSI:
Tak to těžko. Platební karta je majetkem banky, jak se dočtete v obchodních podmínkách. A právo používat kartu dává banka jen tomu konkrétnímu držiteli. Zatím jsem neviděl banku, která by držiteli dávala právo kartu někomu půjčovat.
Navíc platí, že i obchodník Vás může při platbě kartou požádat o předložení dokladu totožnosti, což se také většinou i dočtete v obchodních podmínkách své banky.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod drkarel 9. 9. 2018 18:50

Jediný použitelný by asi byl účet od RB, ten by měl snad jít založit od 13 let, ale zase bude nejspíš placený.

Neznám aktuální situaci na trhu, protože syn (nejmladší) bude mít teď 15 let. Pro dvě starší dcery se mi podařilo založit studentské konto u RB v akci - do 26 let vedení zdarma (a všechny "běžné" transakce, včetně výběrů z ATM jiných bank), synovi tehdá nebylo cca o dva měsíce 13 let, takže smolík (bylo to prakticky přesně před 2 roky). Na trhu byly pro děti pod 15 let jinak jen účty sice s vyšším úročením, ale transakčně nepoužitelné - někde vůbec nebyly možné příkazy k úhradě, resp. bylo IB jen pro pasivní operace (stahování výpisů a sledování transakcí), někde byly směšné limity pro karetní transakce (něco jako 200/500 týdně), transakce byly často ještě nějak omezeny … (já tedy měl ještě v podmínkách slušný spořicí účet, ale i bez něj nic nebylo).
drkarel
Diskutér

Odeslat příspěvekod 1.5TSI 9. 9. 2018 19:30

radecekh píše:1.5TSI:
Tak to těžko. Platební karta je majetkem banky, jak se dočtete v obchodních podmínkách. A právo používat kartu dává banka jen tomu konkrétnímu držiteli. Zatím jsem neviděl banku, která by držiteli dávala právo kartu někomu půjčovat.
Navíc platí, že i obchodník Vás může při platbě kartou požádat o předložení dokladu totožnosti, což se také většinou i dočtete v obchodních podmínkách své banky.

Jo ale poruseni smluvnich podminek policie neresi, ta resi jen protizakonne jednani. Takze zbytecne tady resit, jestli nekdo na vase dite zavola kvuli tomu policii, policie by se tomu max. zasmala. Dle zakona kazdy muze pouzit cizi kartu, kdyz k tomu ma souhlas opravneneho drzitele.
Naposledy upravil 1.5TSI dne 9. 9. 2018 19:36, celkově upraveno 1
1.5TSI
Diskutér

Odeslat příspěvekod opasino 9. 9. 2018 19:32

Hmmm, předpokládám, že banky neumožňují vydání PK na jméno osoby mladší 15-ti let??
Pak by totiž bylo nejjednodušší, založení účtu, který má vedení zdarma a nechat si vydat PK na sebe a druhou na dceru.
opasino
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 9. 9. 2018 19:35

Asi bych to taky řešil účtem na své jméno a kartou k němu.
Kde máš účet? Kdyby u Fio, tak mi přijde ideální požádat o spořící účet a kartu k němu. Karta pro dítě tak nebude nijak spojena s tvým běžným účtem a budeš moct v rámci banky vždy "zadotovat", když bude potřeba.
PatrikChrz
Administrátor

Další stránka