Změny v online placení

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Pan Jan 16. 4. 2019 11:22

Tohle bude pro někoho dost otrava, změna k horšímu. Znám dost lidí, co z nejrůznějších důvodů nemají aplikaci, nebo nechtějí dávat otisk.. https://www.penize.cz/platebni-karty/40 ... komplikace
Pan Jan
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 16. 4. 2019 12:29

Také se mi to vůbec nelíbí. Otisky nechávám úplně všude - doma, na pracovišti, v restauraci,... a vyrobit umělý otisk není až takový problém - https://www.letemsvetemapplem.eu/2019/04/08/novy-samsung-galaxy-s10-odemknete-i-pomoci-otisku-prstu-z-3d-tiskarny/

Já otisk prstu vůbec za bezpečné potvrzení transakce nepovažuji
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Mojda27 16. 4. 2019 13:14

Nevím no, ale já mám otisk prstu na otevření telefonu i na otevření internetového bankovnictví v mobilu. Má to takto nastavené Equa bank a nemyslím si, že to, že se takhle bude moc i nakupovat na eshopech by byl nějaký velký problém.
Však je teď na otisk kde co...
Mojda27
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod HankaDu 16. 4. 2019 19:20

Nemám ráda, když si kvůli všemu musím stahovat speciální aplikaci. Ani nutně nepotřebuju mobil, který sbírá otisky...
HankaDu
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jirik74 17. 4. 2019 07:39

Klasická EU. Chtějí to zjednodušit, ale vlastně to bude složitější.
Jirik74
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 17. 4. 2019 07:47

Mojda27 píše:Nevím no, ale já mám otisk prstu na otevření telefonu i na otevření internetového bankovnictví v mobilu. Má to takto nastavené Equa bank a nemyslím si, že to, že se takhle bude moc i nakupovat na eshopech by byl nějaký velký problém.
Však je teď na otisk kde co...

No právě a to velmi zjednodušuje tzv. odcizení digitální identity. Někdo si po tobě schová skleničku v restauraci a, pokud se tato vize uvede v praxi, bude mít přístup úplně všude. Na všechny tvé bankovní účty, výhledově si třeba odemkne tvůj byt, nastartuje tvoje auto,..

-- 17. 4. 2019 07:48 --

HankaDu píše:Nemám ráda, když si kvůli všemu musím stahovat speciální aplikaci. Ani nutně nepotřebuju mobil, který sbírá otisky...

Mám naprosto stejný pocit. Když to alespoň trochu jde, používám na všechny služby prohlížeč. Mám tak stejný přístup z PC i z mobilu, včetně počítačů, které nejsou moje. To "zaneřádění" mobilu aplikacemi, mě taky fakt dost štve, některé služby už zkrátka jinak provozovat nejdou!
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod tx999 18. 4. 2019 03:05

Ja spis nechapu, jak nekdo muze tvrdit, ze pri online placeni je cislo karty ekvivalentni drzeni stejne jako kod z SMS. Podle me je cislo karty pri online placeni jednoznacne v kategorii znalost, protoze ty udaje si staci pamatovat a nemusim mit kartu u sebe. A pak by proste SMS mela stacit, protoze to je v kategorii drzeni (v dany okamzik musim mit pristup k danemu telefonnimu cislu) a tim padem je to jiny faktor. Ale banky a regulator to holt vidi asi jinak.
tx999
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fc70 18. 4. 2019 07:03

Všem sdělované číslo karty se myslím jako faktor vůbec nedá počítat.

Všechna ta otrava třeba nakonec urychlí akceptaci Apple Pay i na webu a v aplikacích, a nakonec to bude k něčemu dobré - ale spíš se bojím, co tohle udělá s reklamacemi a chargebacky; s (domnělým) biometrickým potvrzením se bude těžko argumentovat, že s takovou konrétní platbou uživatel nesouhlasil, a po přiznání, že uživatel asi s něčím souhlasil, ale nepřečetl si všechny podmínky pozorně (nebo uživatel tvrdí, že podmínky byly jiné, než říká obchodník), budou chargebacky komplikovanější.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod hannys85 18. 4. 2019 16:41

To znamená, že má matka, která má "hloupý" telefon a já jsem rád, že jsem ji naučil platit přes internet (IB + platby kartou u obchodníků) nebude mít možnost potvrdit bez "chytrého" mobilu platbu ?? To jako vážně ??
hannys85
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fc70 18. 4. 2019 20:56

Někde myslím psali SMS + heslo.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod dockalacek 19. 4. 2019 08:37

Jo, je to tak, abych nekecal, myslím, že pro vstup do IB se kromě jména a hesla bude požadovat ještě opis kódu z SMSky, a pro autorizaci plateb kromě SMSky ještě heslo, což nic nemění na tom, že to je pakárna.
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zivan 19. 4. 2019 09:15

A ja bych ten kod posilal postou, kdyz uz opicarna, tak poradne :(
Lenovo Moto G5 Plus, Lenovo Thinkpad X220 (12,5" IPS, i5-2410M, 16GB RAM, 500GB mSata Samsung 850 EVO + 1TB Samsung HDD) + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MiASX 19. 4. 2019 09:17

RB to tak ma pro prihlaseni do IB, login + SMS kod a heslo.
MiASX
Nadšenec

Odeslat příspěvekod HankaDu 19. 4. 2019 10:03

fc70 píše:Někde myslím psali SMS + heslo.

Jo, SMS + heslo: https://www.penize.cz/platebni-karty/40 ... komplikace

-- 19. 4. 2019 10:05 --

tx999 píše:Ja spis nechapu, jak nekdo muze tvrdit, ze pri online placeni je cislo karty ekvivalentni drzeni stejne jako kod z SMS. Podle me je cislo karty pri online placeni jednoznacne v kategorii znalost, protoze ty udaje si staci pamatovat a nemusim mit kartu u sebe. A pak by proste SMS mela stacit, protoze to je v kategorii drzeni (v dany okamzik musim mit pristup k danemu telefonnimu cislu) a tim padem je to jiny faktor. Ale banky a regulator to holt vidi asi jinak.

ČNB (nebo to evropské sdružení bank) snad argumentovali tím, že takovou "znalost" může mít i prodavačka s fotografickou pamětí. No, to je sice pravda, ale jde o naprostou výjimku... kvůli takovým se zkomplikuje placení všem, achjo.
HankaDu
Návštěvník

Odeslat příspěvekod taylor729 20. 4. 2019 13:40

Nemusi mit fotografickou pamet. Na uctence pro obchodnika z terminalu je uvedeno kompletni cislo karty i datum expirace (chybi jen CVV kod)
taylor729
Nadšenec