notebook z druhe ruky,podvod

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod heretic14R56 7. 1. 2020 14:09

Dcera si koupila notebook z druhe ruky,vse vyzkousela a až za den zjistila vady.Notebook stal 15000 kc.Chtela by podat trestni oznámeni,ale ja si nejsem jista jestli má vubec nejakou ssanci,zna jen telefon a mozna adresu.

Neznám zakon a nevim jestli jsem tu správne,muzete mi prosim poradit jestli ma nejakou sanci a jak postupovat nebo jak policiie bude postupovat? Mocc dekuje
heretic14R56
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod OnderCZ 7. 1. 2020 14:20

No podávat hned na někoho trestní oznámení, to nevím, zda je zrovna šťastné řešení.
OnderCZ
Diskutér

Odeslat příspěvekod heretic14R56 7. 1. 2020 14:22

ja si tim take nejsem jista ale ona to takto chce resit tak se snazim zjistit nejake informace jake ma moznosti
heretic14R56
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Lenka_2 7. 1. 2020 14:23

Trestní oznámení protože má notebook vady?
Doporučuji rovnou obejít sousedky na pavlači a ustavit lidový soud. Pokud by se zločinec nechtěl přiznat, lze využít služeb mučírny. Dále místního řezníka jmenovat do funkce kata a bude to jeden krátký proces.
Lenka_2
Diskutér

Odeslat příspěvekod heretic14R56 7. 1. 2020 14:28

takže myslite že nema šanci? Jak rikam take si tim jista nejsem ale je to dcera tak se znažím pomoci a zjistit informace.Co treba že nam byli tyto vady zatajeny a je kvuli tomu notebook nepoužitelný
heretic14R56
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod srato 7. 1. 2020 14:31

O jaké vady se jedná?
srato
Diskutér

Odeslat příspěvekod heretic14R56 7. 1. 2020 14:39

v servisu zjistili ze byl polity a proto na nej zaruka neplati,a ted uz mi nefunguje a oprava by vyšla na 7000 kc.Ale pri koupi vse perfektne slo
heretic14R56
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xls 7. 1. 2020 14:55

Je otázka, jestli v servisu jen nekecají, aby se toho zbavili. No a pak kdo ho případně skutečně polil.

Jinak i u použitého zboží odpovídá prodávajíc za vady: https://www.coi.cz/faq/3-odpovida-proda ... eho-zbozi/
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 7. 1. 2020 14:57

Problém bude dokázat, že notebook byl již prodán politý (jelikož fungoval). Samozřejmě může dcera kecat (polila ho sama a bojí se to přiznat). Šanci na úspěch vidím opravdu malou.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod fc70 7. 1. 2020 14:58

První krok je snad kontaktovat prodejce a zkusit se domluvit. Druhý krok je přemýšlet, jaká jde záruka / odpovědnost ze zákona – ale odpovědnost je závazek, ne trestný čin.

Jestli to má být podvod, bude potřeba prokázat uvedení v omyl (nebo…). Jak?
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod heretic14R56 7. 1. 2020 14:59

a co by jste tedy radili má šanci na nějake stihani te osoby, komunikaci ma uloženou a psal že je notebook v pořádku.Ale jak dokazeme ze o politi nevedel? Lze nejak dokazat kdy byl notebook polity? neznáme ani jmeno prodejce

-- 7. 1. 2020 16:00 --

prodejce s nami nekomunikuje,tak se domluvit nijak neda.
heretic14R56
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xls 7. 1. 2020 15:18

Tak jako prodejce použitýho a funkčního notebooku bych se taky dál s kupujícím moc nebavil (a je jedno, jestli byly nebo nebyl politý). Co k tomu říct? Prostě riziko podnikání.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod heretic14R56 7. 1. 2020 15:26

ikdyž by vám hrozilo trestni oznámeni? Mne asi nejvice jde o to jestli je to na podání trestniho oznameni?
heretic14R56
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xls 7. 1. 2020 15:41

Jako za co? Prodávám použité zboží za zlomek ceny, ať si to kupují pořádně vyzkouší, zaplatí a dál nechci o starém krámu a prodejci ani slyšet.

Trestní oznámení je nesmysl, nikdo nikoho nepodvedl.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod drkarel 7. 1. 2020 15:44

Teoreticky by asi mohl, pokud by to dělal úmyslně, soustavně, ve větším množství … což ale tady nevypadá.
drkarel
Diskutér

Odeslat příspěvekod heretic14R56 7. 1. 2020 15:46

MOc děkuji za rady,alespon v tom mám trochu jasněji.
heretic14R56
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mlsal 7. 1. 2020 15:48

Tady je to samý odborník na trestní právo. :-)

Zkuste raději nějakou bezplatnou právní poradnu, např. tady.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod Pabloson 7. 1. 2020 16:37

pokud mate nejakej doklad o koupi, zkuste sehnat nekoho z okoli kdo ma pojistku na blbost a kdo by byl ochoten (aniz by jste ho nejak navadela) Vam ten notebook omylem kvuli vlastni blbosti polit ]:-)
Pabloson
Návštěvník

Odeslat příspěvekod srato 7. 1. 2020 16:56

Premyslim jak by bylo technicky proveditelne ten notebook pripravit tak aby po politi jenz znemozni dalsi pouzivani byl na "predvadecku" bezvadne funkcni a pak se to cele pos...lo. Jako neduverivec to bohuzel vidim spise na dceru. Pokud nekdo mate technicke vysvetleni sem s nim.
srato
Diskutér

Odeslat příspěvekod suram 7. 1. 2020 17:08

Notebook třeba ani politý nebyl, to je typická výmluva při zamítnutí záruky, že je tam koroze, protože zákazník vystavil zboží vlhkosti.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod MildaX 7. 1. 2020 17:35

S nikým se nebavit a odpovědnost za vady jsou dvě strany stejné mince.
MildaX
Návštěvník

Odeslat příspěvekod srato 7. 1. 2020 17:47

Ted mne jeste napadlo ze se tu neobjevila dulezita informace (pokud ano opravte mne) jaky je casovy rozdil mezi prodejem a znefunkcnenim notebooku. Hodiny, dny, tydny, mesice, ...?
srato
Diskutér

Odeslat příspěvekod heretic14R56 7. 1. 2020 17:54

po jednom dni mi dcera rekla ze se ntb nenabiji,a v servisu nam asi po tydnu rekli že byl polity vodou a proto se na nej nevztahuje zarucni doba

-- 7. 1. 2020 18:55 --

mne se jedna porad o to same,je mozne takovou osobu stihat trestne?
heretic14R56
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hannys85 7. 1. 2020 18:03

Nechci Vám brát iluze, ale vzhledem k tomu, že policie nevyšetřuje mnohem, ale mnohem horší kauzy, tak pokud se Vám nevysmějí přímo do očí, tak to udělají, až odejdete...
hannys85
Diskutér

Odeslat příspěvekod srato 7. 1. 2020 18:15

Tak z meho laickeho pohledu jste v pravu a mate narok na odstoupeni od smlouvy, ale jaka bude realita ... Tohle asi bude spise obcansko pravni sporu. Ale Vy vlastne ani nevite s kym ... moc neverim, ze by se v tomhle policie angazovala. Ta pravni poradna je asi dobra rada.
srato
Diskutér

Odeslat příspěvekod suram 7. 1. 2020 18:21

Spíš se zeptat v servisu, kolik bude stát nezáruční oprava a buď to případně nechat opravit anebo vydražit na náhradní díly přes aukro. Tady se nedá vést ani občanskoprávní spor, když není známa totožnost druhé strany sporu a soud jí zjišťovat nebude.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod heretic14R56 7. 1. 2020 18:28

ja si prave iluze nedelam take si myslim ze moc neni nadeje to resit,ale zjistovala jsem vsechny moznosti
heretic14R56
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod suram 7. 1. 2020 18:30

Co to je za notebook? Co tam je za komponenty? Kde je závada? Které komponenty je třeba vyměnit a kolik to bude stát? Za kolik se to dá prodat na náhradní díly? Tímhle směrem by se měla dcera ubírat.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod treborit 7. 1. 2020 18:36

V trestne pravnim pripade je nutne prokazat umysl podvodu, coz je velmi tezke. Takze spise obcanskopravni spor, odstoupeni od smlouvy ... atd ..atd
treborit
Diskutér

Odeslat příspěvekod heretic14R56 7. 1. 2020 18:38

od stoupit od smlouvy nemohu kdyz s nami dotyčný nemluvi,a je mozne odstoupit od smlouvy kdyz byl ntb vyzkousen a nekoupen v kamenem obchode nebo neni jakykoliv doklad?
heretic14R56
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ninaa 7. 1. 2020 18:44

Zlatý stolní PC, pamatuji si z dřívějška, syn běžně sprchoval klávesnici politou limonádou...
Kupovat použité zboží - ať je to NB nebo třeba automobil - je vždy trochu adrenalin - zda ušetřím či prodělám. A pokud budete mít důkaz např. odborný (drahý) posudek, že zboží mělo skrytou vadu již při prodeji, tak je možné se soudit v občanskosprávním řízení https://www.cak.cz/scripts/detail.php?id=8102 Policie vadný NB (ani vadný auťák) opravdu řešit nebude.
Ninaa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod suram 7. 1. 2020 18:50

Soudit se není možné. Žádný soud nepřijme žalobu na osobu neznámé totožnosti. Nebo jak si myslíš, že bude v tomto případě žalobce specifikovat žalovaného? Jako osobu neznámé totožnosti s telefonním číslem XXXXXXXX?
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod treborit 7. 1. 2020 18:56

Tak v obcanskopravnim sporu ne, ale trestnim ano, tam je celkem bezne, ze pachatel je neznam :)
treborit
Diskutér

Odeslat příspěvekod drkarel 7. 1. 2020 19:07

heretic14R56 píše:od stoupit od smlouvy nemohu kdyz s nami dotyčný nemluvi,a je mozne odstoupit od smlouvy kdyz byl ntb vyzkousen a nekoupen v kamenem obchode nebo neni jakykoliv doklad?

Jak jste platili?
drkarel
Diskutér

Odeslat příspěvekod suram 7. 1. 2020 19:08

treborit píše:Tak v obcanskopravnim sporu ne, ale trestnim ano, tam je celkem bezne, ze pachatel je neznam :)

Ani v trestním řízení není možné podat obžalobu proti neznámému pachateli. Je možné pouze případ tzv. "odložit".
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod drkarel 7. 1. 2020 19:09

treborit píše:Tak v obcanskopravnim sporu ne, ale trestnim ano, tam je celkem bezne, ze pachatel je neznam :)

Ani trestní soud nebude zahájen bez žaloby na konkrétního pachatele. :) Ale ano, pokud by policie konala, mohla by alespoň zjistit identitu prodávajícího. Ovšem i pak je tam hodně otazníků.

edit: suram byla rychlejší … až jsem si myslel, že je to můj příspěvek a hledal jsem pokračování. :)
drkarel
Diskutér

Odeslat příspěvekod suram 7. 1. 2020 19:11

Totožnost prodávajícího nezjistí nikdo jen podle nejspíše anonymní předplacené SIM karty.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod heretic14R56 7. 1. 2020 20:03

zname jen telefon a adresu na ktere nam byl predan notebook ale nevim jestli tam nekdo bydli,a hlavne nevim jak mam dokazat ze byl notebook poskozeny uz pri prodeji,kdyz byl pri predani koupen s tim že je v poradku,a i vyzkousen

-- 7. 1. 2020 22:00 --

platili jsme hotove
heretic14R56
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod satinst 7. 1. 2020 21:00

Neberte to špatně, ale to je nějaký speciální extra výkonný notebook, že za takovou cenu kupovala z druhé ruky? Dnes ze za 15 tis koupí nový relativně kvalitní a výkonný NB s plnou zárukou...samozřejmě ale nevím, jaké jsou požadavky dcery na výkon...jen by mě to zajímalo....
A pokud NB fungoval při předvedení a pak nešel nabít, tak by mohla být chyba jen u nabíjení...možná zkusit jiný servis na NB na posouzení, i když každý určitě bude chtít náklady na diagnostiku:-(
satinst
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MildaX 8. 1. 2020 09:57

MacBook a o výkon vlastně nešlo?
Podle jednání prodávajícího je jasné že moc dobře věděl že prodává poškozený notebook. Zkoušela jej jen na baterku protože byl nabitý a to nebyla náhoda.
MildaX
Návštěvník

Odeslat příspěvekod libol 8. 1. 2020 10:07

Notebook byl nabitý ... a pak najednou nešel nabít?
Zajímavá shoda náhod. Takže předpokládám, že prodejce zjistil, že mu přestal nabíjet notebook, tak ho rychle prodal, dokud byl nabitý? Tak to určitě bylo.
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod Lol Phirae 8. 1. 2020 12:20

heretic14R56 píše:Dcera si koupila notebook z druhe ruky,vse vyzkousela a až za den zjistila vady.Notebook stal 15000 kc.Chtela by podat trestni oznámeni,ale ja si nejsem jista jestli má vubec nejakou ssanci,zna jen telefon a mozna adresu.

Neznám zakon a nevim jestli jsem tu správne,muzete mi prosim poradit jestli ma nejakou sanci a jak postupovat nebo jak policiie bude postupovat? Mocc dekuje

Takhle jsem se dlouho nepobavil. Řekněte dceři, ať si jde vydělat na jiný funkční, pak si možná uvědomí, že 15 tisíc není částka zanedbatelná natolik, abych věc kupoval od anonymního prodávajícího na ulici. Anebo jestli je pro vás zanedbatelná, tak nevím, co vlastně řešíte. :hm :roll:

To, že použité zboží má vady (zde navíc vůbec pochybného původu, dcera "vše vyzkoušela" a pak zčistajasna za pár dní zjistila, že nejde, no že by ho sama polila? :roll:) nezakládá naplnění skutkové podstaty jakéhokoliv trestného činu. Jedná se o čistě soukromoprávní záležitost a případnou odpovědnost za porušení kupní smlouvy ze strany prodávajícího. Od toho tady opravdu není policie, to by nedělala celé dny nic jiného, než řešila podobné "podvody".

Mimochodem, jste si jistá, že ten notebook není kradený? To jen pro případ, že byste si to s tou PČR nerozmyslela, abyste z toho ještě neměla nemalé problémy vy s dcerou.

Čtení pro začátek:
https://www.e-advokacie.cz/cs/clanky/od ... zi-dle-noz
https://www.epravo.cz/top/clanky/delka- ... 98225.html
Chcete nějaký bonus? Kódy (Twisto, Curve, Revolut, TransferWise, WorldRemit, Xendpay...) viz můj profil.
Lol Phirae
Diskutér

Odeslat příspěvekod nnnokiaE52 8. 1. 2020 12:26

Tak prodejce se právě zaregistroval :D
nnnokiaE52
Diskutér

Odeslat příspěvekod Lol Phirae 8. 1. 2020 12:38

Ani ne, jen kolemjdoucí vzděláním právník, který už má po krk nekonečného boje s lidskou blbostí, kterou ho okolí neustále otravuje a chce, aby ji za ně řešil, optimálně obratem a zdarma.

Dotyčná si může nechat NB za oněch 7000 opravit, nebo ještě chvíli hekat a hledat chybu všude jinde než u sebe a pak těch 15 tisíc odepsat s tím, že - jak známo - za blbost se platí. Jak už tady někdo zmínil, za 15 tisíc se dá pořídit nový notebook naprosto postačující pro jakékoliv běžné používání, samozřejmě od neanonymního prodejce elektroniky.

Jinak ještě drobný exkurz do problematiky, podvod (§ 209 TZ) je úmyslný trestný čin, opravdu nevím, jak chcete dotyčnému prokázat zavinění ve formě úmyslu (viz § 13/2, § 15 TZ) v případě, že si kupující vše osobně vyzkoušela, seznala, že vše je OK, proto zaplatila (asi maminčinými penězmi) ne zcela bagatelní sumu a odešla.
Chcete nějaký bonus? Kódy (Twisto, Curve, Revolut, TransferWise, WorldRemit, Xendpay...) viz můj profil.
Lol Phirae
Diskutér

Odeslat příspěvekod drkarel 8. 1. 2020 13:48

libol píše:Notebook byl nabitý ... a pak najednou nešel nabít? ...

Dceři taky najednou přestal notebook dobíjet a ani nejel na síť, a když jsem si s ním doma hrál, tak jsem měl rozebraný ještě stejný ntb syna a v něm jsem baterku dobíjel. Navíc u dcery se ntb těsně po připojení k síti tvářil, že dobíjí, ale to mu vydrželo jen pár vteřin. A nejspíš existují i více či méně univerzální dobíječky.
drkarel
Diskutér

Odeslat příspěvekod peter23p 8. 1. 2020 15:15

A není jen zlomenej kabel v napájecím konektoru? Je to snad nejčastejší závada v dobíjení notebooků, ať už samotný kolík na kabelu a nebo ulomená zástrčka na desce, obojí se dá řešit za pár korun. Už jsem jich takhle opravil 10tky a konektory kupuji na Ali nebo Ebay za pár korun. Většinou to není na první pohled poznat protože konektor je zalit v plastu.
doporučení v mBank - 1200Kč více info v SZ
peter23p
Diskutér

Odeslat příspěvekod MildaX 8. 1. 2020 16:29

To že dcera tazatelky udělala chybu už sama ví. Co neví je co s tím má dělat. Prodávající dělá mrtvého brouka, tak je asi všem jasné že obtom věděl a byla to nějaká levota když nechce nést odpovědnost za vady. Podvodem z jeho strany to sice zavání, ale prokazuje se to špatně, proto policie v tuto chvíli nepomůže. Občansko-právní cestou by to šlo, jen je třeba znát jasnou totožnost aby bylo po kom nějaké odstoupení od smlouvy smlouvy, opravu nebo slevu z ceny požadovat. Ale dokazovat bude kupující. Pokud prodávající úmyslně tu chybu zatajil (a vypadá že ano), tak bude mrtvým broukem i nadále.
Kromě ceny za poučení a možnosti nechat to opravit levně nějakým kutilem je nejlepší rada hned ta první tj. poradna spotřebitele.
MildaX
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lenka_2 8. 1. 2020 21:32

Jestli mu nějaká hysterka vyhrožuje trestním oznámením jenom proto, že se porouchal notebook, který si od něj koupila, tak se mu vůbec nedivím, že další telefony od ní nezvedá.
Rozhodně mi z toho neplyne, že je to z jeho strany "určitě nějaká levota".
Promokódy v profilu.
Lenka_2
Diskutér

Odeslat příspěvekod MildaX 9. 1. 2020 00:56

To se asi nedozvíme. Proto ani určitě, ani hysterka. :)
MildaX
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pravý Tomáš Marný 9. 1. 2020 08:28

Každopádně poučení pro příště. Jak už tady zaznělo, kupovat za velké peníze ojetý notebook, když za tu cenu jsou velmi slušné nové s 2-3letou zárukou, občas i v akci na splátky bez navýšení, není zrovna dobrý nápad.
Pravý Tomáš Marný
Návštěvník

Odeslat příspěvekod losalamos 9. 1. 2020 13:12

Možná by se to dalo ještě v nějakých těch shopech s repasovanou technikou. Kde je jakási potenciální šance na reklamaci. Koupit "od někoho na telefonu" = záruka nula.
losalamos
Diskutér

Odeslat příspěvekod antonsek 6. 2. 2020 17:56

Lol Phirae píše:...
Jinak ještě drobný exkurz do problematiky, podvod (§ 209 TZ) je úmyslný trestný čin, opravdu nevím, jak chcete dotyčnému prokázat zavinění ve formě úmyslu (viz § 13/2, § 15 TZ) ...

Pachatel by musel úmyslné zavinění sám přiznat, což je samozřejmě nereálné, když mu podle zákona stačí při výslechu říct jenom: "Využívám svého práva nevypovídat." o<:)
antonsek
Diskutér