Podvod - KB / ČSOB blokace peněz

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 30. 12. 2020 13:50

Mně to nepřijde divné, zrovna nedávno jsem úplně stejným způsobem platil za zboží (tedy vlastně moje přítelkyně). Zaplatila převodem, já jen přijel a vyzvedl si. Naopak mi to přijde důvěryhodnější, než nosit peníze v hotovosti.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod qwdan 30. 12. 2020 13:59

Pokud jsou peníze zablokované podle trestního řádu, tak banka je blokovat musí. Dle mne FA ani banka nic neodblokují, dokud jim to nedovolí policie nebo státní zastupitelství, protože by porušili trestní řád. Sice lze předkládat FA důkazy, že jednání bylo v dobré víře, ale obávám se, že FA nemůže nic změnit.
qwdan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 30. 12. 2020 14:03

To ano, ale bude muset arbitrovi předložit dokumenty, že je ve věci činná - a někdy stačí jen pár dotazů na policii, která pak odblokuje. Rozhodně tím nic neztratíš.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod minarjo 30. 12. 2020 14:49

Tyhle věci se dějí častěji než bychom si my zde mohli myslet. Zrovna před pár dny jedna z velkých bank (tuším že ČS, ale to není podstatné) vydala, jak jsem četl, varování před tímto typem útoků, který nejspíš různé organizované skupiny zkoušejí čím dál častěji. Tedy už ne vir v PC atd, ale obyčejný telefonát převlečený za volání z banky, kdy falešní bankéři argumentují třeba tím že kvůli riziku útoku vám byly zablokovány odchozí platby, ať mu sdělíte přihlašovací údaje a SMS kód, aby mohl "do systému", a následně další SMS kód, aby to mohl znovu odblokovat (řada lidí text SMS s kódem nečte a nevidí, že je to třeba odchozí platba 20 tisíc). Naletí bohužel dost lidí, protože bankéři obecně jsou považováni za důvěryhodné, tedy i ti falešní po telefonu, bohužel. Tedy doktor nemusel být úplně hloupý, jen financím a zabezpečení tolik nerozumí jako medicíně a prostě na tento typ podvodu falešného bankéře naletěl, a není zdaleka sám...
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod lam^^ 30. 12. 2020 14:57

dr._lukas píše:Jen nechápu, proč, pokud něco prodávám z ruky do ruky, chci okamžitou platbu předem. Proč, když už jsem nervózní, platbu nevrátím? Co to bylo za tak lukrativní zboží?

Nervózní ještě neznamená, že jsem něco takového čekal. Jestli jsem byl kvůli něčemu nervózní, tak kvůli tomu, aby kupující nakonec platbu nějakým způsobem (což možná ani nejde, ale neznalost neomlouvá) platbu nestornoval a netvrdil, že to byl omyl a nic ode mne nekupoval - přesně z toho důvodu jsem se chtěl pojistit tím videem a natáčením hovorů. Tohle jsem ale vážně nečekal a ani to asi úplně čekat nešlo.

Jinak platbu jsem samozřejmě nevyžadoval bez hotovosti, dá se říct, že mi ji nabídl a trval na ní pachatel.

-- 30. 12. 2020 14:01 --

qwdan píše:Pokud jsou peníze zablokované podle trestního řádu, tak banka je blokovat musí. Dle mne FA ani banka nic neodblokují, dokud jim to nedovolí policie nebo státní zastupitelství, protože by porušili trestní řád. Sice lze předkládat FA důkazy, že jednání bylo v dobré víře, ale obávám se, že FA nemůže nic změnit.

To nevím jestli to banka zablokovala sama za sebe nebo na popud toho, že DR oznámil odcizení peněz z jeho účtu u jeho banky (KB) a ta následně dala echo mé bance (ČSOB).

Nebo jestli už to je vše v režimu trestního řízení (Tr.Ř.) a blokuje je na popud policie a zákonné povinnosti.

Ptal jsem se na toho chlapíka za přepážkou a jak jsem psal, ten nic nevěděl, nebo dělal že nic neví (jen řekl, že peníze blokuje ČSOB z důvodu podezř. transakcí na mém účtu). A to ani při osobní návštěvě, kdy jsem ještě nevěděl o co jde vůbec a ani při telefonátu, když u po mne sám chlapík s kterým jsem předtím jednal u přepážky v bance, chtěl zaslat to zmíněné video.. (měl to pro někoho z jiného oddělení nebo někoho od PČR - možná už v té době s PČR na tom spolupracovala banka - nevím).
lam^^
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hgfdsa 30. 12. 2020 17:25

Banka takto s PČR nikdy nespolupracuje, prolomila by tím nezákonně bankovní tajemství a důkazy by nešly použít v trestním řízení. Spolupracuje ale s FAU, který blokuje peníze jen na pár hodin a pak zasílá podněty policii a ta koná trestní řízení a blokuje dál peníze.
hgfdsa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod lam^^ 30. 12. 2020 18:37

aha takže v tuto chvíli moje peníze blokuje PČR?

a jaký je váš názor na moje šance a kam by měly směřovat moje další kroky, prosím? Děkuji. Snažím se tu od vás všech, co máte nějaké zkušenosti a víte jak to chodí, sesbírat zkušenosti a názory, abych zvýšil svoji šanci na spravedlnost.

Ještě jednou děkuju.
lam^^
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hgfdsa 30. 12. 2020 18:42

No to já nevím jestli banka, FAU, nebo policejní orgán, na to ses měl zeptat v bance.
hgfdsa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MildaX 30. 12. 2020 21:54

V pravidlech a možnostech kolem blokací peněz se nevyznám, v tom rozhodně užitečnější informace poskytuje "hgfdsa". Asi vás čeká další cesta do banky pro víc informací. Peníze z vašeho účtu už jen tak snadno neodejdou. Bez rozsudku nebo vašeho souhlasu se to nestane.
Pokud bych měl odhadovat tak není důvod nevěřit poškozenému panu doktorovi, že to bylo jak říká a ztráta času hledat v to nějakou konspiraci, která nezní ani logicky, ani by mu moc nepomohla.
Rada od "redhaven" na řešení ručně stručně byla věřím myšlena s nadsázkou (když pominu že stejně nevíte kde toho lumpa hledat).
Kdybych měl sázet na to, které ze tří stran (doktor/banka/vy) zůstane při penězích pak sázím na vás a o peníze přijde firma pana doktora, protože banka se bude bránit, že tomu napomohl svojí nedbalostí a jistě i nějakým porušením smluvních pravidel banky typu "nikdy nesdělovat údaje jiné osobě". Praktické zkušenosti s podobným případem ovšem nemám.
MildaX
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Ollson 30. 12. 2020 22:21

§ 79a trestního řádu - Zajištění peněžních prostředků na účtu u banky.
(2) Rozhodnutí podle odstavce 1 musí být doručeno bance, která vede účet, a poté, co banka zajištění provedla, i majiteli účtu.
(4) Majitel účtu, jehož peněžní prostředky na účtu byly zajištěny, má právo kdykoliv žádat o zrušení nebo omezení zajištění. O takové žádosti musí státní zástupce a v řízení před soudem předseda senátu neodkladně rozhodnout. Byla-li žádost zamítnuta, může ji majitel účtu, neuvede-li v ní nové důvody, opakovat až po uplynutí třiceti dnů od právní moci rozhodnutí.
(5) Proti rozhodnutí podle odstavců 1, 3 a 4 je přípustná stížnost, jež má, pokud jde o zrušení zajištění nebo jeho omezení, odkladný účinek.
Ollson
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lam^^ 30. 12. 2020 22:27

Zatím děkuju moc všem, zítra mi má volat PČR a bohužel kvůli svátkům se do banky dostanu asi až v úterý další týden, pokud nastanou nějaké nové skutečnosti zítra nebo dále, doplním sem další info. Jinak všem přeju šťastný nový rok a ať se daří (jenom lépe)!
lam^^
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hgfdsa 31. 12. 2020 02:06

Snad to není takový problém mít na účtu blokováno 25000 Kč, aby se to muselo okamžitě řešit? Ty peníze nad tuto částku můžeš používat, účet můžeš také používat, to není žádné existenční neštěstí. Prostě tam budeš mít blokován minimální zůstatek 25000 Kč nějakou dobu. Týden, měsíc, rok, ..., podle toho, kdy to policie objasní, to záleží i na tom, jak rychle a ochotně budeš s policií spolupracovat. Určitě nemůžeš očekávat, že by se to dalo vyřešit v řádu minut nebo hodin.
hgfdsa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod slazz 31. 12. 2020 12:40

Podle mně to dopadne zhruba takhle:
- zablokované peníze na vašem účtu vám už neodblokují, vrátí je původnímu majiteli
- vy se budete muset buď přidat k původnímu TO nebo podat vlastní na to že jste byl podveden a pachatel z vás vymámil zboží za 25000

Tohle samozřejmě platí pokud majitel účtu je opravdu podvedený a ne spolupachatel.
slazz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hgfdsa 31. 12. 2020 12:55

Nesmysl.

K ničemu se nemusí přidávat, vyslýchat ho bude policie tak jako tak, v trestním spisu bude pak veden buď jako svědek nebo jako pachatel, to záleží hlavně na tom, co do výslechu řekne. Jestli bude svědek, tak policie časem peníze odblokuje, nemá jinou možnosr, jestli bude obviněn, tak soud nebo státní zástupce rozhodne o propadnutí peněz státu nebo o jejich zajištění pro majetkové nároky poškozených.
hgfdsa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod lam^^ 31. 12. 2020 13:43

Mě ale byť nepřímo, vznikla škoda a jsem tudíž poškozený, ne?

Nebo můžu být v pozici svědka a zároveň mít vzniklou škodu? Vím, že se to pak může řešit separátně v adhézním řízení, kde se uplatní nárok na škodu, nebo můžu být veden jako poškozený spolu s DR? I když mi ta škoda vznikla úplně jiným jednáním / zaviněním / pochybením?

Děkuju
lam^^
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka