Převod menších částek v USD

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod klinki 13. 8. 2022 11:17

Zdravím,

řeším problém jak převádět menší částky (řekněme třeba kolem 100 USD) v USD z FIO Brokera (chodí mi tam dividendy) do XTB Brokera. Cílem je reinvestovat i malé částky z dividend a nakupovat za ně další akcie. U Fia to nedává smysl kvůli výši transakčních poplatků, ale u XTB to smysl dává protože nakupování akcií je tam bez poplatků.

Nicméně co jsem tak pátral tak jsem zjistil že USD platby nejsou tak jednoduché - byť by se jednalo o převod mezi českými bankami (FIO => Unicredit bank kde má účet XTB), tak by se jednalo o zahraniční platbu která je spjatá s vysokými poplatky. Napadlo mě použít kartu, ale bohužel FIO v tuto chvíli nevydává platební karty pro USD účty.

Nicméně co jsem tak pátral na internetu a tady na fóru, tak jsem narazil na myšlenku použít devizovku, která má USD účet u FIO.

Napadlo mě tedy následující řešení:
1. Využít služby "Platební styk" devizovky Akcenta
2. Založit USD účet u banky, která vydává USD platební kartu a zároveň u ní má účet i Akcenta (například Raifka)
3. Poslat peníze z FIO USD účtu do Akcenty- má také FIO USD účet a tato platba by tedy měla být zdarma - je to tak?
4. Pomocí karty vložit peníze na XTB Broker

Máte někdo zkušenosti s Akcentou? Dal by se tento postup realizovat? A jak by to bylo s cenou?

Co jsem se díval do ceníku tak platební styk jako takový by měl být zdarma pro účty u bank které Akcenta používá. Akorát teda položka - Příplatek za jednotlivou úhradu do 1 000 EUR (nebo ekvivalent v jiné měně) - vychází na 150 Kč, což není úplně výhodné pro ty drobnější částky :(
klinki
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Leeroy Jenkins 13. 8. 2022 11:57

Na tyhle částky bude nejlepší Revolut, kde ti bude stačit i free účet s kartou, kterou budeš dobíjet na XTB (předpokládám, že tu kličku s PayPalem a kartou znáš:)) Nebo Wise. Bohužel konkurence co se týče kurzových převodů pro tyhle dva fintechy moc není, klasické devizovky se řídí heslem více peněz = lepší kurz, protože je to pilíř jejich byznysu.

Akcenta na tyhle objemy nevýhodná (vlastně bych se i divil, kdyby ti založili účet), možná kdybys převáděl milion, tak se dostaneš na kurz, co ti dá Revolut, ale jinak bez šance.
Hezký den přeji!
Leeroy Jenkins
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fc70 13. 8. 2022 16:51

Použít devizovku čistě jako metodu pro převod peněz mezi bankami občas u některých jde. Velmi záleží na konkrétní firmě, a může se to v čase měnit.

Jeden problém je, že ta devizovka za to asi něco platí, a nemusí se jí to líbit. Popřípadě některé mají v ceníku, že platby jsou zdarma v souvislosti s devizovou konverzí, a jinak za poplatek.

Druhý problém je, že to minimální oprávnění pro bezhotovostní směnu peněz, jestli si dobře pamatuji, vůbec nezahrnuje povolení provádět platby bez konverze, takže devizovka to nebude chtít dělat nebo umožnit. Takže to třeba není online, je potřeba telefonovat, a jsou ochotni to udělat velice vyjímečně jako řešení omylem poslaného přeplatku, ale jakékoli systematické využívání by striktně odmítli.

S Akcentou konkrétně nevím.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod yndezit 13. 8. 2022 17:38

Exchange má také fio účty.
Ale s převodama nevím nevím.
yndezit
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod klinki 13. 8. 2022 19:22

Leeroy Jenkins píše:Na tyhle částky bude nejlepší Revolut.


Na převod CZK -> USD bych Revolut (nebo wise) použil, ale já řeším situaci kdy už mám USD a chci poslat USD :) Tedy v ideálním případě, pokud to nějak smysluplně pro takto malé částky lze udělat...

fc70 píše:Použít devizovku čistě jako metodu pro převod peněz mezi bankami občas u některých jde. Velmi záleží na konkrétní firmě, a může se to v čase měnit.

Jeden problém je, že ta devizovka za to asi něco platí, a nemusí se jí to líbit. Popřípadě některé mají v ceníku, že platby jsou zdarma v souvislosti s devizovou konverzí, a jinak za poplatek.


Chápu že devizovky musí z něčeho žít a nějakému předem známému přijatelnému poplatku se nebráním. Chci se vyhnout nesmyslně vysokým poplatkům za mezinárodní převody (obzvlášť když o mezinárodní převod defacto nejde, jde to z českého USD účtu u FIO banky do českého USD účtu u Unicredit bank, ale chápu že je to pro USD platby složitější a prostě i tento typ plateb se považuje za mezinárodní).

fc70 píše:Druhý problém je, že to minimální oprávnění pro bezhotovostní směnu peněz, jestli si dobře pamatuji, vůbec nezahrnuje povolení provádět platby bez konverze, takže devizovka to nebude chtít dělat nebo umožnit.


Aha, tohle je zajímavá informace. Pokud tomu tak skutečně je tak se obávám že to asi nebude úplně průchozí cesta a budu se muset pravděpodobně vydat cestou měnové konverze... :hm


yndezit píše:Exchange má také fio účty.


To by bylo super, s exchange mám uzavřenou smlouvu a už jsem s nimi nějaké převody vyšších částek dělal. Pokud by to nešlo cestou USD -> USD tak asi zkusím převod USD -> EUR, uvidíme jak se budou tvářit na takovéto malé částky...
klinki
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fc70 13. 8. 2022 20:11

Některé devizovky inzerují multiměnový účet jako takový, možná to některé běžně dělají. Ale nemám s tím zkušenost.

Podívej se na třeba SAB ProStream – ale poplatek za platbu bez konverze „až 150“.
fc70
Přeborník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků