VÚB – Spoření bez limitů

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod P_H_ 28. 1. 2023 20:41

Takže se vlastně jen "na dobré slovo" uvede, že na úrocích je základ daně XYZ korun (resp. třeba i eur krát kurz)? Jen mi to nejde do hlavy v kombinaci s buzerací, kterou si laik s finančákem spojuje.
P_H_
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 28. 1. 2023 21:00

Příklad:
fyzická osoba má:
a) příjmy z podnikání 1 500 000 Kč,
b) výdaje z podnikání 1 450 000 Kč,
c) příjmy z prodeje cenných papírů 10 000 000 Kč,
d) výdaje z prodeje cenných papírů 9 950 000 Kč,
e) uhrazené úroky z hypotéky ve výši 10 000 Kč.

Pokud taková osoba podá přiznání bez příloh, co po něm berní úřednice bude chtít, aby "mohla vyměřit" daň?

Ano, správně, potvrzení o úrocích z hypotéky. To ostatní ji nezajímá. To bude řešit až kontrola :lol:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milos 28. 1. 2023 21:12

P_H_ píše:Pěkné FAQ na toto téma má slovenský finančák (principiálně by neměl být rozdíl, protože důležitý je text smlouvy). https://podpora.financnasprava.sk/22230 ... ni%C4%8Dia
V případě česko-slovenské smlouvy v podstatě potvrzuje to, co napsal drkarel: Doma daníš celý úrok a případný úrok zaplacený v jiné zemi si žádáš zpět od jejich finančáku s poukazem na to, že byl zaplacený v rozporu s mezinárodní smlouvou.

Díky za ten odkaz. Výsledná daň z úroků tedy nebude 34% (19% + 15%) ale 15%, jelikož na základě žádosti vrátí slovenský FÚ tu daň 19% strženou slovenskou VÚB bankou. Než jít ale touto cestou (daňovému přiznání se člověk tak jako tak nevyhne), tak je určitě lepší předem doložit daňový domicil VÚB bance. Nebo spořit jen v českých bankách :-)
Milos
Inventář

Odeslat příspěvekod drkarel 29. 1. 2023 05:01

Přičemž k takové žádosti budeš muset doložit potvrzení o domicilu také. :)
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod P_H_ 29. 1. 2023 07:51

Milos píše:Než jít ale touto cestou (daňovému přiznání se člověk tak jako tak nevyhne), tak je určitě lepší předem doložit daňový domicil VÚB bance.

Ano, tak v tom FAQ je spíš řešen případ, že klient (třeba z nevědomosti, nebo i záměrně) bance potvrzení o domicilu nedodal nebo ho s tím banka poslala do ..., že oni to řešit nebudou. Prostě taková ta "poslední záchrana". Pokud se to vyřeší s bankou po dobrém, je to rozhodně jednodušší :-)
Rop píše:Pokud taková osoba podá přiznání bez příloh, co po něm berní úřednice bude chtít, aby "mohla vyměřit" daň?

Ano, správně, potvrzení o úrocích z hypotéky. To ostatní ji nezajímá. To bude řešit až kontrola :lol:

Tak je zas pravda, že v tomto případě se zahraniční finančák o výši úroků dozví přímo od banky. Protože pokud vím, některé informace o účtech nerezidentů si posílají právě kvůli zabránění vzniku mezinárodních daňových úniků.
P_H_
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod drkarel 29. 1. 2023 08:24

Dozví, teď je otázka, jak dalece to plošně zkoumá.
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod yndezit 30. 1. 2023 11:09

Přišla mi sms, že mi bude výpis z účtu, a další informace o spoření doručovat kurýr (!).
Tak jsem to ověřoval na infolince, a prý že fakt jo.
Co to je za nesmysl?
yndezit
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Joseph. 30. 1. 2023 15:58

Podle telefonické informace z banky, vybraným klientům banka předá originální výpis osobně přes kurýra (zejména z důvodu daňových záležitostí klienta).
Joseph.
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dale 30. 1. 2023 23:20

No, myslim, ze to vidim spis na Maxbank - to je bez starosti ne?
dale
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milos 31. 1. 2023 08:53

U Maxbanky nemusíš nic řešit, nicméně dostaneš nižší úrok :-)
Milos
Inventář

Odeslat příspěvekod alfabetagama 1. 2. 2023 10:04

Dobry den, dnes Vam planujeme dorucit zasielku, kurier Vas bude kontaktovat z cisla 776------. MESSENGER
Buď jsou tak hodní, že nám chtějí dát originál potvrzení o úrocích pro FU, který ho bude při kontrole potřebovat a asi je to s Messengerem levnější než poštou, nebo (a to spíš) je to zase jen další buzerace/kontrola, jestli se klient nachází fyzicky v ČR?
alfabetagama
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Jirka.2 1. 2. 2023 11:06

taky mi to přišlo, ale ještě tu nikdo nebyl
Jirka.2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Jirka.2 1. 2. 2023 13:27

Takže tady myl messenger. Přišel výpis. Ale co mě dostalo, že si fotí oboustranně občanku. Co to je za kravinu, proč banka nutí dávat třetí straně fotky mojí občanky? Na to přeci nemají nárok. Napíšu na banku stížnost.
Jirka.2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod alfabetagama 1. 2. 2023 14:01

Paní z Messengeru z toho byla sama zoufalá, že ji lidi nechtějí dávat OP k oboustrannému focení, že nechápou, proč vůbec výpis dostávají, když ho mají v IB a že většina adresátů ji to odmítla převzít. Jen ji překvapilo, že výpisů dostala plnou tašku, že si to asi dost lidí otevřelo. Na (stejném jako v IB/SB nepřehledném amatérském) výpisu není ani žádné hezké razítko a přiložená reklama je tištěná na levné laserové kopírce. Ale hlavně to není za celý rok, ale jen od 23.12. (datum přiznání domicilu, od kterého přestali strhávat 15%) do Silvestra, takže pro FU na nic i vratka daně je v předchozím výpisu. Vůbec nechápu, proč to dělají/platí. Že by ta kombinace Itálie a Slovenska ?
Naposledy upravil alfabetagama dne 1. 2. 2023 15:10, celkově upraveno 1
alfabetagama
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Jirka.2 1. 2. 2023 14:14

Já je už prudil na infolince, tohle fakt není přeci normální aby si nějakej jantar fotil mojí občanku do svýho soukromýho mobilu. Paní říkala že to mají takhle nastavený jen pro tento rok asi jsem nebyl jedinej kdo volal to vypadalo.
Jirka.2
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků