Čím platit/vybírat z bankomatů v Thajsku?

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Jantars 2. 12. 2022 17:28

V lednu mířím do Thajska. Nějaká EUR budu mít sebou, předpokládám, že občas zaplatím kartou a párkrát vyberu z bankomatu. Mám debetky FIO a ČSOB (většina karet je MC, jednu mám VISA), myslím že mezi nima není žádný výrazný rozdíl.
Je nějaká možnost levnějšího řešení?
Jantars
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod slavo963 2. 12. 2022 19:17

HB KK s kurzy asociace na platby
Vybery z bankomatu napr Creditas navazanou na EUR ucet(zdarma a kurzy asociace)
slavo963
Přeborník

Odeslat příspěvekod Jantars 3. 12. 2022 09:40

Díky za tipy. Koukám na tu hellopay kreditku, pokud ji můžu získat bez běžného účtu tak by to snad šlo....
v obou případech si říkám, jestli není zbytečný blbnout a pořizovat si nové služby, když počítám s tím, že budu napřimo platit max 20tKč a zhruba tu samou částku si vyberu v bankomatu (kvůli poplatkům nejspíš jednorázově nebo nadvakrát...)
Jantars
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xls 3. 12. 2022 11:22

Ta KK HB je ideální. V bankomatu nejlépe vybrat maximum 25 tis. THB (např. Bangkok Bank), dokonce je v tomhle případě ideální vybrat touhle kreditkou (a vzápětí to vyrovnat), i s tím 80Kč poplatkem to vyjde nejlíp. Jinak všechny bankomaty si účtují poplatek za výběr, většinou 220 THB, proto se nevyplatí vybírat menší částky. V obchodních centrech a supermarketech se dá většinou platit kartou, jinak moc ne - nebo za příplatek, proto je potřeba dost hotovosti. EUR (nebo lépe USD) bych bral jen jako rezervu, lepší vzít peníze z bankomatu.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod Jantars 3. 12. 2022 12:06

Letos v Bulharsku jsem byl schopen najít bankomaty co si poplatek nevzaly.
Proč je lepší vzít peníze z bankomatu - kurz nebo bezpečnost?
Jinak před 16 lety byly jednoznačně doporučeny USD, teď jsem si udělal zásobu EUR protože všechny zdrojde říkají že až na obskurní případy je prý úplně jedno jestli máte sebou EUR nebo USD.....
Jantars
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod t3kko 3. 12. 2022 12:35

Proč sem pleteš Bulharsko, když letís do Thajska? V Thajsku je výběr pro všechny zahraniční karty zpoplatněn 220 THB a neuděláš s tím bohužel nic. Za mě mohu doporučit případně ještě mBank Svět, ale lépe bude vycházet ta HB KK. Dá se i třeba na Phuketu výhodně směnit EUR za THB (ne na letišti!)
Naposledy upravil t3kko dne 3. 12. 2022 12:38, celkově upraveno 1
t3kko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jjrr 3. 12. 2022 12:35

Proč do toho mícháš Bulharsko, když se ptáš na Thajsko?

On nepsal, že je lepší vybrat peníze v bankomatu, ale že v bankomatu je nejlepší vybrat kredikou HB.
jjrr
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Jantars 3. 12. 2022 13:52

Bulharsko jsem do toho napletl z důvodu který jsem uvedl. Nejsem zcestovalý. Na to jsem dostal odpověď že VŠECHNY bankomaty v Thajsku jsou zpoplatněné 220THB. Jako laik netuším kdo a jak to nařídil že všechny stejně, ale beru to jako fakt.

Jestli to chápu správně, tak rada zní:
- vykašlat se na ČSOB i FIO, pořídít si Hellopay kreditku a tou vybírat v bankomatu (po větších částkách) - musí se obratem splatit převodem z účtu aby nenabíhaly úroky
- vykašlat se na EUR hotovost a jet právě přes tu kreditku (bude to bezpečnější a třeba i levnější)
- pokud možno platit přímo kartou u obchodníka (neb to vyjde levněji než tahat Bahty z bankomatu) a to opět Hellopay kreditkou
Pochopil jsem to dobře?

Moje představa je, ža tam protočím max 60000,- Kč, a když nebudu brát v potaz poplatek za výběr bankomatu, tak jestli na kurzu FIO vs. HB KK budu v celkové sumě tratit pár stokorun tak to asi nemá smysl řešit. Vidím že HB používá čistý MC kurz, FIO bude mít svůj a k tomu ty přepočty..... nedovedu si vůbec spočítat jakým kurzem bych ke dnešnímu dni platil v HB a FIO....
Jantars
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 3. 12. 2022 13:56

Jak už zde zaznělo, tak všechny bankomaty v Thajsku při výběru zahraniční kartou účtují poplatek. Před mnoha lety (odhaduji tak 10+) se ještě daly najít banky, které poplatky neúčtují, dnes už, bohužel nikoliv.
Pokud chceš nějakou volně směnitelnou měnu, tak USD, je na ni lepší kurz. Pozor na to, že kurz se odvíjí od "velikosti bankovky", nejvýhodnější je tak na 100 USD (někdy i 50 USD) bankovky.

Pozor také na to, že některé české banky (tuším i FIO u MC karty a asi i ta ČSOB) si účtují ještě vlastní poplatek, takže u FIO je lepší si zaplatit za VISA. Ano ty kreditky Hello jsou bezkonkurenční, ale úvěrový produkt ti nemusí schválit.
Záleží na tom, jak se tam budeš pohybovat. Jestli letíš do resortu, tak si s sebou klidně vem balík 100 USD bankovek a tam je nech v trezoru, pokud se chceš toulat s batohem, je karta a výběry z bankomatu jediné rozumné řešení.
V Thajsku zaplatíš kartou v obchodních centrech a malých krámcích 7eleven, v běžných pouličních retauracích ale ne. V bordelech taky ne :D
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jantars 3. 12. 2022 16:32

Ahoj Patriku,
s těmi USD jsem to nejspíš prokaučoval, uvěřil jsem že teď už je to jedno tak jsem si už směnil na EUR :-(. Lepší kurz je předpokládám na bankovku ve smyslu že čím větší bankovka tím lépe promě....
U FIA jednu Visu mám tak není problém ji používat (jen si musím před odletem odblokovat Asii :-))..... rozdíl mezi FIO a ČSOB neznám ale nemyslím že by to mělo být něco zásadního..

Toulat s batohem. Tak fakt je že brát sebou 1000-2000EUR v hotovosti je asi zbytečný risk že bude lepší čas od času hrábnout do bankomatu... jinak samozřejmě ani po 16ti letech nepředpokládám nějakou masivní online infrastrukturu tak aspoň je fajn vědět že 7eleven už mají kartu (jo 7eleven, to jsou vzpomínky...)...
Jantars
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xls 3. 12. 2022 16:42

Jantars píše:Jestli to chápu správně, tak rada zní:
- vykašlat se na ČSOB i FIO, pořídit si Hellopay kreditku a tou vybírat v bankomatu (po větších částkách) - musí se obratem splatit převodem z účtu aby nenabíhaly úroky
- vykašlat se na EUR hotovost a jet právě přes tu kreditku (bude to bezpečnější a třeba i levnější)
- pokud možno platit přímo kartou u obchodníka (neb to vyjde levněji než tahat Bahty z bankomatu) a to opět Hellopay kreditkou
Pochopil jsem to dobře?


Ano, takhle je to správně. Všechno přes tu KK to bude bezpečnější i levnější, jezdím tam bez hotovosti (max. mám pár bankovek čistě jako bezpečnostní zálohu). Karta mB Svět byla možná někdy použitelná, ale teď už není. Na jaře jsem to zkusil a rozdíl oproti té HB byl přes dvě stovky na výběru.
U obchodníka ale platit jen tam, kde k tomu není příplatek (obvykle 2-3 %).
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod tmx643 3. 12. 2022 19:24

No jestli má HB poplatek 80 Kč za výběr, tak mkarta svět Mastercard s příplatkem 0,4 % ke kurzu asociace je nad 1500 Kč vždy levnější (pokud je maximem výběru 25000 THB).
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 3. 12. 2022 21:05

Co-brandovaná KK Hello bank! Alza karta by měla mít pořád první výběr z bankomatu (i v zahraničí) v kalendářním měsíci bez poplatku: https://www.alza.cz/alza-karta-plna-vyhod-art14788.htm, takže by mohlo být zajímavé zvolit tuto alternativu.

Jinak pak je vhodná debetka k eurovému účtu u Banky Creditas (eura si lze poměrně levně nakoupit třeba přes Revolut), výběry v zahraničí jsou bez poplatku s kuzem karetní asociace třetích měn do eur.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod xls 3. 12. 2022 22:35

tmx643 píše:No jestli má HB poplatek 80 Kč za výběr, tak mkarta svět Mastercard s příplatkem 0,4 % ke kurzu asociace je nad 1500 Kč vždy levnější (pokud je maximem výběru 25000 THB).


Já vybíral Visou, tam je kurz mizernější. I u MC nemá mB deklarovaný nějaký stabilní příplatek, ale že je kurz na webu. Za mě nemá cenu si komplikovat život a riskovat.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod Jantars 4. 12. 2022 11:49

xls píše:U obchodníka ale platit jen tam, kde k tomu není příplatek (obvykle 2-3 %).


Jestli si obchodník něco přiráží se pozná jak? Myslel jsem že platba u obchodníka je bez přirážky po celém světě, ono to platí jen po EU?
Jantars
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků