PayPal a vše o něm

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod audis 11. 6. 2010 15:11

určitě to tu vidělo několik lidí, kteří PP používají pravidelně a dokáží říci, co je obvyklá doba stržení částky z účtu. nikdo z praxe nenapíše?

-- 11 čer 2010 15:36 --

tak už nemusíte, ted to strhlo.
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 11. 6. 2010 17:39

Hodně tady lidem radím jak platit do zahraničí, teď bych zase o radu požádal já. Co mi moje devizová společnost "zařízla" malé platby do zahraničí (do 1000 EUR chtějí 100 Kč) hledám alternativní cesty. Na německé eBay sice z mých prodejců přijímá PayPal tak jeden z deseti, ale ve světle nových podmínek i to začíná být zajímavé. Mám čerstvě kartu Axa, tak chci využít jejich dobrých kurzů.
O PayPal jsem už toho hodně přečetl, vím, že je možná celá řada nastavení, ale protože neumím moc dobře anglicky, rád bych se ještě ujistil.

1) defaultní nastavení je jaké? Pro mě by bylo nejvýhodnější, pokud by částka byla z karty stržena vždy v "originální měně" (tedy platím v EUR, bude stržena v EUR, platím v USD, bude stržena v USD) a konverzi tak prováděla banka (v tomto případě AXA), než aby konverzi prováděl PayPal. Vím, že je možné to (po x e-mailech) změnit, ale jaké je standardní nastavení?

2) Jakou částku si PayPal strhává jako "ověřovací"? Vrací ji poté?

3) Něco dalšího, na co bych si měl dát pozor?
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod jichaj 8. 7. 2010 13:47

Zkusím odpovědět, už je to ale delší dobu co jsem Paypal zakládal, snad to bude správně:)
1. při každé platbě je při odesílání platby volba kde je možné buď využít konverzi Paypalu na CZK, nebo platit v původní měně
2. strhává 50Kč, ty se pak tuším použijí při první úhradě (ale za tohle neručím)
3. teď mě nic nenapadá
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod dayslypper 10. 7. 2010 18:39

Patriku, základní věci jsem sepsal tady, kde ti to snad dá odpověď na všechny otázky:
http://cs.wikibooks.org/wiki/Finance/PayPal
dayslypper
Diskutér

Odeslat příspěvekod Nemy_bobes 14. 7. 2010 21:39

Chci vyzkoušet nákup na dealextreme a tím pádem jsem bohužel tlačen k založení PayPal účtu.

Kterou z karet byste doporučili ke spárování s PayPalem?

mBank - jejich klasická VISA
Poštovní spořitelna - maxkarta k Postžito zadarmo
RB -visa electron

Jiné karty nemám.

Plánuji nákupy do cca 10000 Kč za rok.

Je kurzový rozdíl u různých karet tak výrazný, aby stálo za to komplikoval si život zakládáním dalšího účtu a krty?
Nemy_bobes
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 15. 7. 2010 03:13

Kurzový rozdíl mezi kartami je až 4,5 %, sám musíš vědět, jestli se ti to vyplatí.

mBank je super co se týče možností nastavení karty (bezpečnost), ale na nic, vzhledem ke kurzům, při platbě v jiné měně než EUR je přes 5 % nad středem, u EUR je to 2,44 %.

mezi RB a ČSOB (Poštovní spořitelna) není až tak velký rozdíl, v USD aktuálně vychází o chlup lepší RB - 1,75 % ku 2 % (tedy rozdíl 0,25 % z částky), ovšem to "smaže" aktuální rozdíl středového kurzu, který má ČSOB dnes (resp. včera) o fous lepší, takže by tentokrát vyšla lépe platba kartou ČSOB.

Nejlepší máš ale Axa, tam se jede dle kurzu VISA, který je asi 0,5 % nad středem, tedy budeš o 1,25 až 1,5 % lepší, než při platbě RB nebo ČSOB. Spořicí účet Axa je založen i veden zdarma, veškeré příchozí transakce na něj jsou zdarma (odchozí převody jen 2 v měsící, na transakce platební kartou se to ale nevztahuje), karta je vydána zdarma. Jen to jejich IB je příšerné :(

Srovnání devizových kurzů bank (USD, kurzy deviza-prodej):
Kód: Vybrat vše
Banky a směnárny     Nákup  Prodej Střed  Přirážka ke středu
Banco Popolare       19,798 20,322 20,06  1,31%
Citibank             19,728 20,208 19,968 1,20%
Česká spořitelna     19,726 20,449 20,088 1,80%
ČSOB                 19,577 20,377 19,977 2,00%
Evropsko-ruská banka 19,763 20,163 19,963 1,00%
GE Money Bank        19,687 20,635 20,161 2,35%
Komerční banka       19,623 20,506 20,064 2,20%
LBBW Bank CZ         19,576 20,354 19,965 1,95%
Oberbank AG          19,902 20,406 20,154 1,25%
Poštovní spořitelna  19,577 20,377 19,977 2,00%
Raiffeisenbank       19,699 20,401 20,05  1,75%
UniCredit Bank       19,702 20,404 20,053 1,75%
Volksbank CZ         19,689 20,391 20,04  1,75%
VÚB                  19,75  20,352 20,051 1,50%

Pozor, ne všechny banky zúčtovávají transakce na platebních kartách kurzem deviza-prodej, např. Citibank zúčtovává přirážkou 2 % ke středu.
Naopak RB má jiný kurz na debetních kartách (dle deviza-prodej) a jiný (výhodnější) na kreditních (dle karetní společnosti)
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod mtmccox2 15. 7. 2010 03:34

PatrikChrz píše:2) Jakou částku si PayPal strhává jako "ověřovací"? Vrací ji poté?

3) Něco dalšího, na co bych si měl dát pozor?

Na zablokování účtu při používání, buď různých IP, nebo různých účtů na jedné IP, nebo něčeho takového. Občas si vymejšlí pěkné psí kusy. A když už k něčemu takovému dojde, tak s těmi chytráky se nedá moc slušně vyjednávat. Takhle jsem si musel s novým emailem založit nový účet u PayPalu, protože to vážně nešlo. Sice jsem tam nechal jenom pár $, které už teď "nevytáhnu"ale stejně nic příjemného.

A s tím strháváním částky to bylo 50 Kč, pokud si dobře pamatuju, tak psali, že do dvou dní vrací zpět. (přičtou do balance)
Jesus Christ made changes to your life. Do you want to save it?

|Yes||No|
mtmccox2
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dayslypper 16. 7. 2010 23:16

PatrikChrz píše:.... ovšem to "smaže" aktuální rozdíl středového kurzu, který má ČSOB dnes (resp. včera) o fous lepší, takže by tentokrát vyšla lépe platba kartou ČSOB.

Toto nechápu, vychází snad ČSOB nějak ze středového kurzu?
dayslypper
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 17. 7. 2010 06:36

To ne, jenže zrovna ten den měla ČSOB posazený středový kurz (19,977) níže než RB (20,05). Takže i když má RB nižší přirážku ke středovému kurzu (1,75 %) oproti ČSOB (2 %), tak výsledný kurz deviza-prodej u ČSOB (20,377) byl lepší, než u RB (20,401).

Každopádně s AXA není co řešit.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod dayslypper 17. 7. 2010 08:56

Nevím, jestli má smysl se vůbec o středním kurzy zmiňovat, když se při obchodování stejně nepoužívá. Pak to mate, třeba jako teď.
dayslypper
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 17. 7. 2010 12:03

Má a nemá. Nákup a prodej je u bank většinou stále se stejným odstupem ke středovému kurzu (prostě si banka stanoví určitou marži a té se drží) a protože banky nestanovují kurz vždy ve stejnou hodinu (a také do něj promítají očekávání z dalších dnů), popř. ho během dne upravují (při velkých pohybech), bylo by mnohem více matoucí srovnávat aktuální deviza-prodej, protože ten díky výkyvům může skutečně být jednou levnější u té a podruhé u té - a na dovolené těžko budu zjišťovat před platbou, jaké mají banky, jejichž karty vlastním, zrovna kurzy (které ovšem v den zaúčtování karty stejně nebudou platit).

Kdežto když budu porovnávat marži ke středovému kurzu, mám jasnější představu, která banka je dlouhodobě dražší a která levnější a její kartu můžu používat s tím, že v průměru dosáhnu nejlepšího kurzu.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod dayslypper 17. 7. 2010 13:32

Pokud má prodej většinou stejný odstup od středu, pak má snad i stejnou vypovídající hodnonotu jako střed, ne? Stále nechápu.

-- 17. 7. 2010 13:34 --

dayslypper
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 17. 7. 2010 15:19

Nemá. Protože jedna banka stanoví středový kurz (a od něj odvíjející se nákupní i prodejní) třeba v 7:30 a druhá v 9:30 (a mezitím dojde k pohybu kurzu). Popř. je ještě během dne upraví.
Popř. jedna zohlední vývoj z předešlých dnů (posilování nebo oslabování) a na základě toho posadí střed o něco výš, nebo níž. Takže v důsledku toho i banka, která má nižší spread (rozdíl mezi nákupním a prodejním kurzem) může některý den vycházet hůř (ale jiné dny vyjde zase o to lépe).
Stejnou vypovídající hodnotu by to mělo, pokud bych nepoužil kurzy z jednoho dne, ale třeba průměr za celý měsíc, tam by mělo smysl porovnávat deviza-prodej vůči sobě, protože vliv pohybu měny by se zprůměrováním odstranil.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod hmpf 19. 7. 2010 14:01

Zdravím, potřeboval bych poradit. Mám hned 2 otázky.

1) PayPal používám druhým rokem. Teď mi skončila platnost internetové karty. Dostal jsem nové se stejnými čísly jen datum spaltnosti a tříčislý cvc ze zadu karty logicky jiné. Na bankovním účtě jsem si novou aktualizoval. Na paypal editoval. Všechno se zdá být v pohodě. Ale někde je problém teď jsem si něco chtěl koupit a píše mi to nevim proč
You cannot complete this action on the card you have selected. Please select another card

Nevíte někdo co s tím?

2) Neměl jste někdo peníze v PayPal Balance třeba 500 dolarů a 500 euro. Chtěli jste zaplatit něco za dejme tomu $1000, převede PayPal při platbě automaticky určitou čásku z eur na dolary? Jde mi o to chci se zbavit těch peněz co mám na PayPalu a nerad bych aby mě jen ubylo $500 a zbytek by šel potom z mého bankovního účtu. Pokud by to nedělal automaticky (což nevím a rád bych to tu zjistil) tak lze eura převést na dolary, ale tím bych přišel o pár dolarů, což by mě nezabilo ale každá koruna dobrá.
Naposledy upravil hmpf dne 19. 7. 2010 14:04, celkově upraveno 1
hmpf
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 19. 7. 2010 14:04

Zeptat se banky, jestli jsou na ní povoleny internetové transakce?
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka