Došly Vám na účet peníze a nepatří Vám?

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod zaměstnavatel 8. 11. 2006 08:29

Stalo se mi, že mi na můj soukromý účet přišly dvě platby, které nejspíš nepatří mě. Usuzuji z toho, že se jedná o příliš vysoké částky. Co vím, je z jakého účtu a pod jakým var. symbolem mi ty peníze přišly. Slyšel jsem,že v případě, že se někdo zmýlí v čísle účtu a platba přijde na jinej existující účet, může banka na žádost odesílatele platbu stornovat (nebo vyžádat zpět), co je na tom pravdy? Nezdá se mi to moc správné a napadá mě hned jak toho zneužít! :wink: Takže se ptám, co mám s touto situací dělat, když pominu, že si ty prachy mám nechat či převést jinam a další činnosti hraničící s trestným činem. Zatím tedy čekám, jestli si to banka nevezme zpět, či mě nebude jiným způsobem kontaktovat...
zaměstnavatel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod r4d3k 8. 11. 2006 09:05

Nevím jakým konkrétním paragrafem by to orgány činné v trestním řízení ohodnotili, ale něco jako podvod, krádež nebo zpronevěra bych tam viděl. Asi bych zašel do banky a upozornil na to!!
Druhá možnost je čekat a v případě, že přijde předvolánka k výslechu tak tam uvést např. toto - nějaký člověk mi dlužil částku xxxx,-Kč a myslel jsem, že mi jí na účet poslal on. už jsem nezjišťoval jestli byla platba určitě od něho. A kdo to poslal? Někdo přípuzný koho nechci jmenovat a nebo lépe někdo koho neznám, prostě jsem na ulici někomu půjčil peníze s tím, že mi je pošle na účet. Možná se to zdá divné, ale já můžu půjčit někomu koho neznám, prostě jsem mu věřil. Tak myslím, že tohle kdybys uvedl, tak věc odloží, že se nepodařilo tr. čin prokázat, ale peníze bys stejně vrátit musel. Do toho bych nešel a zašel bych do té banky.
r4d3k
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zaměstnavatel 8. 11. 2006 09:25

Nechci žádným způsobem lhát a prostudoval jsem si trestné činy a hrozilo by jen zatajení věci § 254, ale pak jsem našel judikát, kterej říká že bezhotovostní peníze nejsou věcí, takže žádnej trestnej čin, ale ani žádných 10% za nález věci :-(
zaměstnavatel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod speedy 8. 11. 2006 09:31

Ja nevim trestni rad jsem nestudoval, ale co treba takovy TČ Bezdůvodné obohacení? To si myslim, ze by v tomto pripade sedelo...
Tak už je doma Nokia E51 a je moc pěkná :-)
speedy
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zaměstnavatel 8. 11. 2006 09:38

bezdůvodné obohacení není trestný čin, je to v občanským zákoníku a tzn. že by to po mě mohl "vlastník" vymáhat (úspěšně). Ale já nemám problém mu to vydat, jen si nikdo zatím nepožádal a já nevím ani komu? A posílat to zpět na účet z kterého to přišlo? Radši ne, nebudu na ně vůbec sahat.
zaměstnavatel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod r4d3k 8. 11. 2006 10:03

Já bych to viděl na Krádež 247/ odstavec podle výše škody s tím, že jsem se zmocnil věci..ne ntím že mi přišla na účet, ale tím, že bych částku vybral nebo já poté někam převedl. Ale vím o případu. kdy byl člověk za toto řešen za podvod dle § 250 TZ. Já bych tam prostě viděl tu krádež, páč si myslím, že při podvodu bych měl něco vylákat, což se tu nestalo..nevím nemám u sebe TZ.
r4d3k
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Žulda 8. 11. 2006 10:05

Když jsem kdysi dělal v IPB, stalo se to jednomu klientovi taky, jenže on je moc vracet nechtěl. Nicméně mu nešťastný odesílatel peněz dal nějaké "nálezné", tenkrát v 1995 asi litr a klient peníze vrátil.
Já bych s tím nespěchal, tak vám přišly cizí peníze, no, copak je někde psáno, že jste povinnen kontrolovat stav účtu???
Žulda
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zaměstnavatel 8. 11. 2006 10:15

díky za reakce, už jsem v zadání dotazu psal, že peníze na účtě nejsou věcí, tzn. že nemůže jít o žádný trestný čin, kde se hovoří o věci, což např. krádež. Ale je fakt, když s těma penězma budu cokoliv dělat, používat, vybrat či převádět, tak bych se už bál, že páchám trestnou činnost a za to mi to nestojí....takže to asi oznámím mé bance, třeba mi poradí?
zaměstnavatel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 8. 11. 2006 10:29

A můžu se zeptat kde jste zjistil že bezhotovostní peníze nejsou věcí? Ja nikde definici "věci" v trestním právu nemohu najít ....
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zaměstnavatel 8. 11. 2006 10:37

"Věc" je jednoduše definována v občanském zákoníku §119 = věci jsou movité a nemovité, tzn. že vklad (peněžní prostředky) na účtě nejsou věcí, protože nejsou movité, něco jiného je hotovostní peníze, ty již movité jsou, jsou tedy i věcí. A toto vysvětlení potvrzuje i judikát soudu z r. 2004:
"Cizí věcí" ve smyslu § 89 odst. 13 tr. zák. mohou být i peníze na hotovosti, avšak na druhé straně jimi nejsou vklady na účtech a vkladních knížkách, neboť tyto přecházejí do majetku banky, která s nimi může volně disponovat a využít je ke svému podnikání. Mezi vkladatelem a bankou za této situace vzniká závazkový právní vztah, na jehož základě má vkladatel vůči bance pohledávku, která je součástí jeho majetku (nikoli ale věcí) a představuje specifické majetkové právo, které má určitou hodnotu, nelze ji však považovat za věc.

S ohledem na to ji není možné ani zatajit ve smyslu § 254 tr. zák. ani zpronevěřit ve smyslu § 248 tr. zák. ani odcizit ve smyslu § 247 tr. zák.
zaměstnavatel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dalich 8. 11. 2006 11:23

Pokud by se mi tato situace přihodila, kontakoval bych písemně svoji banku s tím, že se domnívám, že ty a ty peníze mi asi nepatří. A čekal bych na návrh řešení ze strany banky.

Až by přišlo, uvidí se, co dál. Samozřejmě je nejjednodušší poslat peníze zpět na účet odesílatele, že :-) Může se ale třeba jednat o nějaké dědictví, o kterém zatím nevím a které už přišlo.

Já bych se snažil zjistit i majitele účtu (jde to snadno) a kontaktovat ho. Nebo poslat zpět na účet odesílatele 1 Kč a do zprávy pro příjemce uvést text s dotazem.

Teprve pokud by selhala veškerá moje doložitelná snaha, peníze bych si nechal. Přesto bych je asi dal na speciální účet anebo investoval tak, abych je v případě potřeby mohl ihned vyplatit.

Mě se to stalo jen jednou. Přišly mi poštovní pokukázkou "A" a jednalo se o 39 Kč. Tak jsem to ani neřešil.
dalich
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod zaměstnavatel 8. 11. 2006 11:37

Poslal jsem tedy obecný dotaz co dělat když.... své bance a čekám co odpoví. Poslat zpět peníze? Za 1. to bych musel chtít náklady za převod a ani nevím, jak jsem limitován (max. převod) a za 2. co když je po mě bude chtít ten komu měly přijít? Prostě si myslím, že nemám povinnost je vracet? Fakt nevím, jakou vlastně povinnost mám??? :?:
zaměstnavatel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod speedy 8. 11. 2006 12:38

K celé věci vyšel následící článek:
http://www.penize.cz/zpravy/4630/poslal ... ted/?IDP=1

Ovšem předpokládá se, že ten kdo se spletl, že se ozve. Pár dní bych počkal a vydělo by se co se bude dít.
Tak už je doma Nokia E51 a je moc pěkná :-)
speedy
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zaměstnavatel 9. 11. 2006 09:13

Banka kde mám vedený účet odpověděla:
Dobrý den,
v případě, že obdržíte platbu, která Vám nepatří, jste povinnen ji
vrátit odesílateli, jinak by se mohlo jednat o protiprávní jednání.
Vzhledem k tomu, že údaje o samotném odesílateli platby jsou známy pouze
bance plátce a jsou předmětem bankovního tajemství, doporučujeme
informovat banku plátce - sdělit této bance (nejlépe písemně), že Vám
byla doručena platba, o níž se domníváte, že Vám nepatří, uvést číslo
účtu, ze kterého byla platba odeslána, a že jste ochoten tuto platbu
vrátit a uvést náklady, které Vám s vrácením platby vzniknou. Tyto
náklady by Vám měl nahradit buď odesílatel platby (jedná-li se o jeho
chybu při zadání příkazu), nebo banka plátce (jedná-li se o chybu banky
při zpracování příkazu).
zaměstnavatel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod duee 9. 11. 2006 09:37

Zákon 140/1961 Sb. ("trestní zákon"), § 250, odstavec (1):
Kdo ke škodě cizího majetku sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, vb]využije něčího omylum/b] nebo [b]zamlčí podstatné skutečnostio/b], a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem nebo propadnutím věci.o/quote]


Čili pokud je to pár tisíc, tak bych počkal až se někdo ozve, a pak bych to poslal zpátky (myslím že banka nemůže sama od sebe převod stornovat). Pokud je to mnohem víc (částka "nikoli nepatrná"), tak bych napsal do banky ze které to přišlo.

Jen tak zpátky na účet bych to neposílal, protože pokud je to firma kam chodí desítky plateb, tak by nemuseli pochopit že to je vrácený omyl, a až by na ten svůj omyl za čas přišli, tak by ty peníze mohli chtít ještě jednou.
Den je plný smutku, bez špatného skutku.
duee
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků