mBank

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod lemming 5. 2. 2011 09:32

vpe píše:ad hloubkovost zpráv - to 98% diváků do hloubky nezajímá, mají na to nějaký čas na přípravu a stopáž, no...

To není o (chybějící) hloubce, ale přesnosti. Často zpráva vyzní naprosto jinak, než jaká je realita.
lemming
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 5. 2. 2011 10:01

Ještě je jedna možnost - trvalý příkaz si nastavila sama, ale spletla číslo účtu. A myslí si, že když bude tvrdit, že to udělal "hacker", tak že se k penězům dostane snadněji :)
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod ultima__ratio 5. 2. 2011 10:10

Jenže to žádný trvalý příkaz nebyl, v té reportáži je vidět dokument, kde jsou vidět některá data transakcí (30.1.2011 a 2.3.2011) a je tam napsáno, že to bylo zasláno přes předdefinovaného příjemce. V mBank je nejnižší možná frekvence trvalého příkazu 7 dnů a podle toho dokumentu byly od sebe dvě platby vzdáleny 3 dny, takže to asi trvalým příkazem vůbec posíláno nebylo.
ultima__ratio
Diskutér

Odeslat příspěvekod SocPredator 5. 2. 2011 10:42

http://www.iprima.cz/videoplayer/109884
16:10

Docela mě to pobavilo, prej hackeři :-)
Mimochodem, splácí úvěry a 100k má válet na prakticky neúročeném účtu - trochu fištróna by neškodilo.
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 5. 2. 2011 10:54

ultima__ratio: v kazdem pripade by se muselo jednat o disponenta s uctem, ktery ma prihlasovaci udaje + zadanou (a predevsim SMS autorizovanou) sablonu. Trestnim oznamenim na neznameho pachatele se nic nepokazi, naopak to muze realne pomoci ke ztotozneni prijemce. Osobne bych asi volil cestu nalezt nekoho ze stejne banky (pokud bych v ni sam nemel ucet) a poslal bych na dany ucet treba 1 Kc a hned by bylo alespon jmeno jasne. Pokud dotycny filuta neni totalni imbecil, tak do toho mohl "zatahnout" napriklad kamarada, ktery urcite o vysetrovani moc zajem mit nebude.

Dalsi veci je, ze proc by se to nemelo resit pres TO? Aspon si to ten filuta pro priste rozmysli. BTW i spolecna domacnost neznamena, ze ma polovicka pristup na muj ucet a naopak :wink:
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod ultima__ratio 5. 2. 2011 11:39

Společná domácnost znamená předpoklad na společné příjmy a společné výdaje, a hlavně na společný majetek i když je bankovní účet administrativně veden pouze na jednoho z nich. Nemusí se jednat o disponenta, je normální, že více lidí používá stejné přihlašovací údaje, majitel účtu jim je mohl dobrovolně poskytnout nebo je mohli členové domácnosti nalézt bez přičinění majitele a pak použít, ale to není nic protiprávního, mají právo i na jeho utajené příjmy, jestliže mají společné příjmy a výdaje.

U mBank je možno při vytváření předdefinovaného příjemce zvolit, jestli budou transakce přes něj autorizovány SMS nebo ne. Samotné vytvoření nebo změna příjemce se autorizuje SMS vždy. Platby byly zaslány určitě na účet stejné banky, jinak by nemohla platba odejít v neděli (30.1.2011).
ultima__ratio
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 5. 2. 2011 12:09

ultima__ratio: to, jestli to "normalni" neznamena, ze je to v souladu s vseobecnymi podminkami banky/smlouvou. Proto z tohoto duvodu banky nabizi prave disponenta s uctem.

V kazdem pripade, i kdyby to bylo jak ty rikas, tak snad dotycna pani musi vedet, kdo ten pristup k uctu ma a toho se jit zeptat. Osobne vubec nechapu, proc doslova svou blbost predvadi nazivo v televizi.

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod ultima__ratio 5. 2. 2011 13:32

Ber to tak, že na světě jsou někteří lidé o něco blbější jen proto, že někteří jsou zase o něco chytřejší. Paní si prostě neumí vysvětlit zmizení peněz, svým blízkým věří, nikdo se jí nepřiznal, pro banku to vypadá tak, že peníze odeslal oprávněný uživatel účtu, takže vyzvala jenom příjemce peněz, aby je vrátil a paní tomu nerozumí, tak to pustila do televize, protože si myslí, že v televizi se přece vše musí objasnit, televize vše popožene. Vzhledem k tomu, že šlo o transakce v rámci jedné banky, tak banka zná totožnost příjemce peněz a vzhledem k tomu, že mluvčí banky hovořila v té reportáži o tom, že většinou se nakonec zjistí, že na vině jsou příbuzní, tak to její prohlášení asi nebylo náhodné, ta mluvčí banky moc dobře věděla, u koho ty prachy jsou, jen to nemohla kvůli bankovnímu tajemství veřejně prozradit.
ultima__ratio
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 5. 2. 2011 13:43

stejně tak příjemce platby věděl, od koho jsou peníze (viděl i jméno odesílatele platby). V reportáži je i viditelné číslo příjemce plateb.
lemming píše:
vpe píše:ad hloubkovost zpráv - to 98% diváků do hloubky nezajímá, mají na to nějaký čas na přípravu a stopáž, no...

To není o (chybějící) hloubce, ale přesnosti. Často zpráva vyzní naprosto jinak, než jaká je realita.

Jaké bylo nepřesné tvrzení v reportáži? Potrefený(ná) podal svůj laický názor (ten nemůže redaktor omezovat či korigovat), v nepřesnoti vyjádření banky ani ničeho dalšího špatného jsem si já nevšiml, mimo nepříliš vhodného oslího můstku z předchozí reportáže...

Vše další jsou jen dohady. Pokud ale to udělal někdo z rodiny, o důvod více tlačit na šifrované SMS, podobné zabezpečení (statické heslo a nezabezpečený mobil) je podle mě na houby.
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod dr._lukas 5. 2. 2011 15:35

Každopádně mě je te paní líto ;-)
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod Wombatek 5. 2. 2011 18:27

SocPredator píše:http://www.iprima.cz/videoplayer/109884
16:10

Docela mě to pobavilo, prej hackeři :-)
Mimochodem, splácí úvěry a 100k má válet na prakticky neúročeném účtu - trochu fištróna by neškodilo.

Jaký je podle Vás strop, kolik držet na osobním účtě a co už dávat někam jinam?
Wombatek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 5. 2. 2011 18:49

Tak z hlediska bezpečnosti to rozdíl být nemusí. Z některých spořicích účtů jdou poslat příkazy kamkoliv (Axa), z některých jen na 2-3 předdefinované účty (ING, PS (Červené konto), Wüstenrot).
Jinak já na běžném účtu držím tak akorát na plánovaná inkasa plus několik málo tisíc pro aktuální potřebu. Když je třeba zaplatit kartou, použiji kreditku, kde mám po vyúčtování dost času zaplatit to z výplaty (ta mi chodí do ING) nebo převodem z některého ze spořicích účtů (tam kde jsou aktuálně dobré podmínky, tam mám peníze)
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod dr._lukas 5. 2. 2011 18:50

to je individuální..záleží kolik platíš měsíčně TP... já si nechávám na běžném účtu peníze v KB na splacení hypotéky, pojištění a různé poplatky a v Ps jsem držel peníze na TP + cca. 5-6 tisíc na běžné placení- jídlo apod.. nyní to budu dělat tak, že v KB budu mít co jsem říkal+ peníze na výběry včetně placení... ve FIo budu držet peníze jen na TP

A zbytek převádím do wurst banky
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 5. 2. 2011 23:06

dr._lukas píše:Každopádně mě je te paní líto ;-)

Me ne, treba se ji trosicku do budoucna v palici rozsviti.

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod lemming 6. 2. 2011 00:08

vpe píše:
lemming píše:

To není o (chybějící) hloubce, ale přesnosti. Často zpráva vyzní naprosto jinak, než jaká je realita.Jaké bylo nepřesné tvrzení v reportáži?

To nebylo k téhle konkrétní reportáži, ale k úrovni reportáží obecně.

vpe píše:Vše další jsou jen dohady. Pokud ale to udělal někdo z rodiny, o důvod více tlačit na šifrované SMS, podobné zabezpečení (statické heslo a nezabezpečený mobil) je podle mě na houby.

Teď musí mít mobil a znát heslo do IB. Se šifrovanými SMS by musel mít mobil a znát dvě hesla - podle mně, pokud je to někdo z rodiny, tak když už zná jedno, bude znát i druhé.
lemming
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka