mBank

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod vpe 13. 11. 2019 18:57

Jak to funguje, staci si kazdy mesic aktualizovat cil? A nechat preposlat si 1% z platby kartou treba.. a pak to hned vybrat
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod minarjo 18. 11. 2019 11:15

Tak dnes připsány odměny kreditek za říjen. Jak se tu nedávno diskutovalo, zda je u mBank odměn skutečně klíčové datum platby a ne datum zaúčtování, tak mohu potvrdit, že je to datum PLATBY. Udělal jsem malý experiment, kdy jsem měl platbu provedenou 31.10. a zaúčtovanou 1.11. a odměna je z ní už teď, za říjen. Tedy opravdu mBank je jedna z mála, která pro příslušné odměny se řídí datem platby a ne zaúčtování (i proto odměny protestuje připisuje až v druhé půlce měsíce, kdy by 99,99% plateb z měsíce předchozího mělo být buď zaúčtováno nebo zrušeno), to jen ujištění pro ostatní.
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod Lenka_2 18. 11. 2019 13:29

A nemá náhodou mBank konec zúčtovacího období až 4.11.?
Lenka_2
Diskutér

Odeslat příspěvekod minarjo 18. 11. 2019 13:43

@Lenka_2:
Pleteš dohromady dvě různé věci, ale není to první ani poslední případ :). Už se to tu opakovaně řešilo, vždy když se někdo divil, že dostal odměny jiné než očekával. Já to nedávno tvrdil správně, teď to mám i potvrzeno.
Tedy: mBank je mezi bankami, které mají kreditky s odměnou, netradiční v tom, že u ní se neshoduje účetní období kreditky a období pro vyhodnocování odměn (u jiných bank jako Hello, ČS nebo RB se to shoduje). Účetní období kreditky má každý jiné, třeba já si mohl při online sjednání vybrat asi z pěti variant datumů, vybral jsem si vyučtování k 20. v měsíci, ty máš tedy k 4. v měsíci. Pro odměny to ale nemá vůbec žádnou souvislost, u nich rozhoduje vždy kalendářní měsíc, a to jen platby v něm provedené, které do doby připsání odměny (typicky v druhé polovině dalšího měsíce) byly už i zaúčtované. Tedy dnes (u někoho jiného třeba plus mínus pár dní, v jednom dni to pro všechny naráz nestíhají) se připsaly odměny za platby provedené od 1. do 31.10., které se v pořádku zaúčtovaly (a to klidně až zkraje listopadu). Tedy mBank je výjimečná ze dvou důvodů: že období účetní a odměnové se neshodují a že to odměnové se bere dle data platby, nikoliv zaúčtování jako u konkurence.
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod Lenka_2 18. 11. 2019 14:11

Pravda, řešilo se to. Otevřená zůstává ještě otázka co se stane, když je platba provedena 31.10. a k jejímu zaúčtování dojde až 5.11. nebo později.
A taky kdy se výpočítávají odměny - jestli až krátce před jejich připsáním ve druhé polovině měsíce, nebo brzy po skončení zúčtovacího období. Druhá varianta by otevírala jisté příležitosti pro dvě odměny z jedné platby.
Lenka_2
Diskutér

Odeslat příspěvekod rufss 18. 11. 2019 14:15

Odmeny jsou pripisovany za predchozi kalendarni mesic, na zuctovacim obdobi vubec nezalezi.
rufss
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod minarjo 18. 11. 2019 15:36

Nevím proč Lenka do toho pořád cpe to své zúčtovací období k 4., vždyť jsem to popsal jasně že na něm vůbec nezáleží a každý ho má navíc jinak z cca 5 variant datumů :). Žádné zdvojování odměn, protože se prostě berou platby realizované v kalendářním měsíci a basta. A je jedno, zda platba například realizovaná 31.10. se zaúčtuje už 1.11. nebo třeba až 7.11., vždy je to do odměny za říjen kalkulované a připsané v druhé půlce měsíce, jako teď dnes 18.11. (až v druhé půlce listopadu právě proto, aby se vše i z konce října v okamžiku výpočtu+připsání už dávno zaúčtovalo).
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod Lenka_2 18. 11. 2019 17:36

To je právě otázka, který den se ta odměna kalkuluje.
Když zaplatím 31.10., platba se zaúčtuje 1.11. nebo 4.11. Pokud se
a) odměny kalkulují někdy mezi 4. a 12.11., tak dostanu za tuto platbu odměnu za říjen. Pak si 13.11. udělám GBIT na Hello kreditku a tam za ni dostanu odměnu ještě jednou, a to za listopad, protože zaúčtováno bylo v listopadu. Nebo se
b) odměny kalkulují až po 12.11., pak mám smůlu, protože GBIT už nestihnu.
Lenka_2
Diskutér

Odeslat příspěvekod rufss 18. 11. 2019 17:38

A hlavne ti bonus za refundovanou platbu zase odectou.
rufss
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ROlda78 18. 11. 2019 18:13

Lenka_2 píše:To je právě otázka..
Léňo, pro klid duše to dělej naopak. Nejdřív HB! a po zaúčtování GBiT na mBank.
ROlda78
Diskutér

Odeslat příspěvekod minarjo 19. 11. 2019 00:21

@Lenko, Přesně jak píše @rufss a @ROlda: mBank redundance na kartu z bonusů odečítá, tedy tvůj postup není možný ve variantě a) ani b). Musíš si uvědomit, že refundace je v podstatě inverzní kladná platba kartou, která má v historii plateb i své datum. Pokud tedy v listopadu uděláš gbit říjnové platby z mBank kreditky a vytvoříš tak v mBank historii kladnou karetní platbu s listopadovým datem provedení, tak sice za říjen bonus za danou platbu bude (tam jdou říjnové platby), ale za listopad bude ta refundace (neboli kladná vrácená platba kartou) z bonusů plateb listopadu (vyplacených v prosinci) odečtena. To je jasně v podmínkách mBank stanoveno, že karetní vratka se vždy odečítá a její posun do dalšího měsíce to nijak neobejde. Jediná Hello bank u svých kreditek refundace z odměn zatím neodečítá (a tím že od ledna skokově snižuje odměny, nejspíš už k tomu ani nemá důvod systémy v tomto upravovat). U kreditek mBank, RB i ČS mám osobně odzkoušeno, že refundace (ať už z gbit nebo reálné vratky zrušené objednávky) odečítány při výpočtu odměn jsou, u zbylých bank s kreditkou (Moneta atd) předpokládám také.
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 19. 11. 2019 12:10

rufss píše:A hlavne ti bonus za refundovanou platbu zase odectou.

Neodectou v pripade, kdyz nebude z ceho odecitat, odmena nejde do minusu :-)

Ps: ona mbanka plati odmenu za dobijeni karet?
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod minarjo 19. 11. 2019 12:47

@vpe:
Ne, neplatí, jak jsi na to přišel ze by ano? Předpokládám tedy že myslíš předplacené karty typu Cool, Revolut či Monese. MCC 6012, který těmto dobíjením odpovídá, měla mBank ve výlukách jako jedna z prvních, jestli je úplně první :). Stejně tak třeba MCC 7995 (sázení).
Jinak tebou popsaná připomínka by šla uplatnit snad jedině v měsíci výpovědi karty. Protože nerealizovat celý měsíc transakce, jen aby odměna po refundu nebyla z čeho odečíst, to by vygenerovalo na kreditce čistou ztrátu minimálně ve výši měsíčního poplatku (nebyl by splněn obrat bezplatného vedení), plus zejména ztrátu uniklého bonusu kvůli nepoužívání.
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod Lenka_2 19. 11. 2019 13:57

Odměna se přičítá/odečítá na účet mSpoření. Bude-li zůstatek mSpoření nulový, tak nebude od čeho odečítat.
Má někdo vyzkoušeno v praxi?
Lenka_2
Diskutér

Odeslat příspěvekod minarjo 19. 11. 2019 15:51

Stále to špatně chápeš. Vratka snižuje i budoucí odměny daného období (u mBank kalendářního měsíce), tedy když například v listopadu budeš mít eShop kreditkou provedené net útraty za 15 tisíc, ale zároveň refund vratku 5 tisíc z klidně říjnové platby vrácené v listopadu, tak odměna bude počítána jen z toho rozdílu, tedy z 10 tisíc. Není podstatné, kolik máš na mSpoření :). Tento systém výpočtu odměn kreditek z rozdílu platby mínus vratky uplatňují snad všechny banky kromě Hello bank.
No a jak už jsem psal, jen kvůli vratce nedělat pak celý měsíc s kreditkou žádný pohyb jen proto, aby nebylo vratku z čeho odečíst, to by znamenalo nemožnost využít odměny daného měsíce a ještě platit poplatek kvůli nesplnění minimální útraty.
minarjo
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka