Rozdíly ve spořících účtech CZK (toto není obecná diskuze)

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod minarjo 18. 3. 2020 11:09

Ano, s tebou popsaným přístupem jsem začínal s investicemi kolem roku 1998-2000. Ale věř mi, že to dlouhodobě k výraznému úspěchu nevede, mimo jiné proto, že s rostoucí obrátkovostí portfolia výnos bude klesat. Dlouhodobá držba kvalitních titulů (nejlépe s celosvětovou působností, aby se eliminovaly regionální potíže, to je u aristokratů běžné) s pravidelným přikupováním je fakt cesta lepší, to už po víc jak 20 letech (s průchozí .com či hypo krizí) mohu říct jistě, přestože jsem zkraje investoval méně než posledních 12 let.
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod fc70 18. 3. 2020 11:12

Dlouhodobá držba, ano, určitě.

Ale ignorovat cenu je nesmysl – když nějaké existující investici vyroste cena tak, že efektivní dividendový výnos je kolem úroku spořicích účtů, je naprosto logické prodat a dát peníze na ten spořicí účet s nulovým rizikem.

Každý den děláš investiční rozhodnutí, jestli koupit, držet, prodat, s ohledem na současnou cenu a nějaké předpovědi budoucnosti. „Vůbec se na cenu ani předpovědi nedívat, vůbec o tom nepřemýšlet, a držet“ je taky investiční rozhodnutí, které děláš každý den.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod drummond 18. 3. 2020 11:53

Překvapuje mě, že dosud žádná banka nereagovala na snížení základní úrokové míry (hlavně Trinity na tom už musí prodělávat). ČNB pravděpodobně sníží úrokovou míru ještě více, jak to vidíte, má cenu teď naskočit do termínových vkladů dokud ještě mají "slušné" úročení? Až se zase bude blížit základní úroková míra nule, mohl by i zoufalý TV na 1-1,3% být slušná výhra.
drummond
Diskutér

Odeslat příspěvekod minarjo 18. 3. 2020 11:58

@fc70:
Ano, plně souhlasím. Samosebou nemá smysl nakupovat konkrétní akcii v době, kdy je její divi výnos třeba jen 2% či ještě méně. V takovou chvíli je vhodné koupit buď jinou s lepším výnosem, či počkat na pokles, pokud by taková nebyla k mání, a ten teď právě přišel napříč akciovým trhem. Vždyť při následném růstu ceny přeci neplatí, že tobě se divi výnos sníží. Když jsi koupil daný titul v době, kdy výnos byl třeba 3,3%, budeš to mít stále tak, i když kurz povyroste a výnos k aktuální ceně klesne třeba ke 2%. Neboli bude to vztaženo k nákupní ceně (Yield of Cost, YOC) stále 3,3% a rok od roku více a více, tak jak dividendy porostou. Proto je důležitý výnos řešit hlavně v době chystaného nákupu, nebo příkupu, ne tolik další následné kolísání. Teď díky koronaviru se dostal divi výnos nad 3% i u těch známých (především amerických) titulů, kde byl dlouho jen kolem 2%, proto je ta doba vhodná na to přikupovat.

@drummond:
Banky možná předpokládají, že snížení sazeb bude dočasné, nic dlouhého. Nebo jen chtějí klientům v těchto těžších chvílích ulevit a ne utahovat kohoutky. Vždyť i chtějí umožnit na 3 měsíce pozastavit splátky úvěrů a hypoték, tak proč ne toto.
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod fc70 18. 3. 2020 13:01

Vždyť při následném růstu ceny přeci neplatí, že tobě se divi výnos sníží.
To je jak mluvit do zdi.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod tomsln 18. 3. 2020 13:07

@drummond:
Podle mne to snižování sazeb přijde co nevidět. TV jsou nesmysl, teď je důležité být likvidní.
tomsln
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod wit.cz 18. 3. 2020 14:52

pěkné čtení .. a pak třeba koupíte na divi monetu, fortunu, whatever....
<- Pod obrázkem najdete odkaz na platformu Portu, kde po registraci získáme oba 3 měsíce bez poplatků. Díky, kdo jste využil.
wit.cz
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod A_Delarge 18. 3. 2020 16:27

Rozhodně bude zajímavé sledovat PR komunikaci ohledně snižování úroků. Dokážu si představit, že snížení ČNB utlumilo závod, kdo nabídne vyšší úrok (který už třeba ani nebyl aktuální), ale v dohledné době si snižování úroků na SÚ moc nedokážu představit (kvůli PR).
A_Delarge
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod DoubleSix 18. 3. 2020 17:46

wit.cz píše:pěkné čtení .. a pak třeba koupíte na divi monetu, fortunu, whatever....
Monetu už někdo začal nakupovat:
https://www.e15.cz/byznys/burzy-a-trhy/ ... un-1367779
DoubleSix
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drkarel 18. 3. 2020 17:54

Fuj, Tys mne vylekal, byl jsem odpoledne na zahradě a trh jsem nesledoval. Ale evidentně jsem ještě nic neprováhal, když i při této poptávce Moneta spadla o 17 %. :)

-- 18. 3. 2020 18:05 --

minarjo píše:Ano, s tebou popsaným přístupem jsem začínal s investicemi kolem roku 1998-2000. Ale věř mi, že to dlouhodobě k výraznému úspěchu nevede, mimo jiné proto, že s rostoucí obrátkovostí portfolia výnos bude klesat...


V roce 1998-2000, resp. ještě následující roky jsem chtěl vydělat na barák/život (zbohatnout), k čemuž Tvoje strategie přes dividendy nevede určitě. :) To je strategie udržovací. OK relativně vhodná pro mě teď, ale kupodivu ani teď takto neuvažuju, i když i na Tvých aristokratech se teď pravděpodobně slušně vydělá. Opět hodlám jít spíš do rizika, bez toho mi přijde, že to můžu nechat na spořáku.
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod minarjo 18. 3. 2020 21:38

Tak Trinity jde s úrokem SÚ dolů už od zítra, viz vlákno Trinity (nad 250k. jde na 1,61% u toho narozeninového SÚ). Tak kdo bude další? :(
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod Mufinmufi 18. 3. 2020 21:57

Další postup bude přesun směrem k vláknu investice - akcie. Třeba dáme dohromady nějakou konstruktivní analýzu :-).

Je sice hezké sledovat desetinky na spořáku ale pokud nám někdo vzhledem k situaci ty peníze zdaní (čti "vezme"), tak je sebelepší desetinka k ničemu. Podle mne lze brzy očekávat další klesání úrokových sazeb.
Funkční odkaz pro 500 Kč za vytvoření účtu u Maxbanky, 100 EUR na Degiro, 5 GBP na Curve, až 1.000 USD v akciích na Interactive Brokers a -10% na provizi na krypto Binance (klikni na přezdívku => Mufinmufi <= u tohoto příspěvku).
Mufinmufi
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod evelista 18. 3. 2020 22:17

ja jdu asi tak 78% aktiv dat do zlata
evelista
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mufinmufi 18. 3. 2020 23:06

Myslíš fyzicky nákup, nebo přes brokera?
Funkční odkaz pro 500 Kč za vytvoření účtu u Maxbanky, 100 EUR na Degiro, 5 GBP na Curve, až 1.000 USD v akciích na Interactive Brokers a -10% na provizi na krypto Binance (klikni na přezdívku => Mufinmufi <= u tohoto příspěvku).
Mufinmufi
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomsln 19. 3. 2020 00:47

evelista píše:ja jdu asi tak 78% aktiv dat do zlata


Půjde ještě níž, počkej :D
tomsln
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků