Rozdíly ve spořících účtech

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod wit.cz 22. 8. 2019 19:37

Pokud se ta bonusová složka úročí po roce nebo je jen připsána na konci 6. roku je rozdíl v řádu desetikorun po 6 letech, ne?
wit.cz
Diskutér

Odeslat příspěvekod iglooo 22. 8. 2019 19:44

Z kapek moře, z haléřů miliony. Ne? :-)
iglooo
Diskutér

Odeslat příspěvekod wit.cz 22. 8. 2019 19:58

No já jenom, že to někomu přijde jako "rozdíl". Mně prašť jak udeř.
wit.cz
Diskutér

Odeslat příspěvekod redhaven 23. 8. 2019 20:55

https://www.info.cz/cesko/cena-najmu-po ... -internetu
Skutečná inflace více než dvojnásobná, pak špořte za 1%...když i 2% jsou málo.
redhaven
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 24. 8. 2019 20:52

redhaven:
Že nějakej vylízanec ze Saxo bank říká, že je inflace dvojnásobná, ještě neznamená, že je to pravda. Tihle lidi pořád ukazují, jak co zdražuje, ale úplně jim uniká, že jsou i položky, které zlevňují a obrovská škála položek, jejichž cena se nemění. A inflace je pak jen průměrem. Třeba benzín a nafta. Aktuálně meziročně jsou levnější o víc jak 2 procenta. A když je inflace 2,9 %, zcela logicky musí být nějaké položky, které zdražily daleko víc, než je ten průměr.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod drkarel 25. 8. 2019 06:09

Ono je to vždycky jen teoretizování, každý má vlastní spotřební koš a tedy vlastní inflaci. Ten benzín zrovna u nás má malý podíl. Zcela určitě podražily potraviny (některé asi ne, ale tak celkově) a to o desítky procent, některé položky asi i o 100% i více - brambory, cibule, což se ale teď zase vrací po sklizni níže. Zase na druhou stranu loni byly drahá jablka/hrušky a poté dobrá úroda a od podzimu naopak levná. Jakžtakž mám v hlavě ceny potravin, ale ostatní vůbec, např. u toho benzínu jsem takový pocit neměl a dle účtů byl fakt loni o korunu dražší.
drkarel
Diskutér

Odeslat příspěvekod DrumSession 25. 8. 2019 10:43

Tady najdete přehled inflace data ze sadisťáku, po měsíci (1 rok), zpracování a zveřejnění ale chvíli trvá (2-3 měsíce). Aktuálně je zhruba něco mezi 2,6 až 2,9%. https://www.kurzy.cz/makroekonomika/inflace/

Jen na okraj, asi před 4-5 lety jsem kupoval ošklivý, křivý papriky s tenkou stěnou ze Slovenska z pole za 20-30 Kč/kg, dnes jsou k dostání už jen krásný, hladký, rovný papriky s tlustou stěnou z Holandska z hydroponie za 60-90 Kč/kg. A ty levné Papriky ale s chutí už nejsou nebo jen jako sušené speciality. Rajčata střední velikosti (5-7 cm) jsou taky jen z hydroponie - bez chuti... Rajčata s chutí malý kuličky (koktejlová, keříková...) dnes prodávají od 120 Kč/kg výše.
Tak jaké je vlastně rajčatovo-papriková inflace? Že by 400% ?

Překládám si to, že jistá zemědělská lobby na západ od nás neumí (nechtějí!) levně a kvalitně vypěstovat a prodat. Ale náš minulý "standard" nám zahraniční dominantní obchodníci (Albert Zweisteins, Bylas?, Kófland, xyLidl, Pennys, Třeskho, Žabák) umí prodat jako nadstandard či za special price a ještě dráž než v Německu...
PENÍZE z pohledu věčnosti nemají žádnou cenu a vlastně ani smysl zatím co
LÁSKA která JE nepočítatelná, ano !
ŠTĚSTÍ spočívá v tom, vědět, na co se mám vy...
DrumSession
Diskutér

Odeslat příspěvekod drkarel 25. 8. 2019 13:31

Obávám se, že za to nemůže ani tolik zemědělec, ale prodejce (což ostatně taky naznačuješ, i když v oblasti minulého standardu). V sezóně máme papriky a rajčata svoje, zelené/bílé papriky ze Slovenska/Maďarska jsou v sezóně normálně v obchodech, kupuju je tak do 30,-/kg a mají je teď furt (teď spíš za 23,-, asi v akci, ale furt a leckde). Naopak jsem šel tuhle okolo stánku na Dejvický, kde měl stánkař zřejmě zboží od českých pěstitelů, a tam měl i bílé pálivé papriky za něco kolem stovky.
drkarel
Diskutér

Odeslat příspěvekod dala67 25. 8. 2019 13:48

radecekh píše:redhaven:
... jsou i položky, které zlevňují a obrovská škála položek, jejichž cena se nemění. A inflace je pak jen průměrem...

Přesně tak. Lokomotivy, lodní šrouby a trolejbusy šly zase cenově dolů, takže i kdyby brambory stály 300 Kč /kilo, tak se to v číslech srovná na statistických 2,3% inflace.
dala67
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 25. 8. 2019 15:36

To už je ohrané. Data jsou k dispozici, že se něco nakupuje často neznamená, že to má ve spotřebě i chudého člověka velkou váhu. Brambory po desetikorunách, boty a oblečení po stovkách a tisícovkách.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 25. 8. 2019 15:36

dala67:
Tohle jsou s prominutím hrozné kecy. Položky ve spotřebním koši si můžete snadno dohledat, takže moc dobře víte, že tam není ani jedna z těch, co jste vyjmenoval.
Ale dám vám pár příkladů. V srpnu roku 2000 jsem poprvé tankoval do auta, které bylo moje. První tankování bylo za 30,20. Dneska jsem tankoval za 30,50. Mezitím byla oficiální inflace přes 45 %. Tedy logicky, když nezdražoval benzín, muselo něco jiného zdražovat o to víc.
Nebo, když už jsem u aut. V roce 2006 jsem si kupoval nové auto. Totéž auto stojí dneska o nějakých 5 % víc, zatímco oficilání inflace byla asi 28 %. Tedy opět něco jiného muselo zdražovat výrazně více.
Nebo třeba připojení k internetu. V roce 2004 jsem platil 850 korun měsíčně. Dneska platím 410 korun měsíčně. Tedy pokles o 52 %, zatímco inflace byla nějakých 35 %. Tedy opět obrovský prostor pro to, aby něco zdražilo výrazně víc, než inflace.
Samozřejmě každý to máme jiné, ale třeba za nová auta u nás v rodině dáme několikanásobně víc, než činí jejich podíl v oficiálním spotřebním koši (1,77 %), stejně tak dáme několikanásobně víc za benzín, než je jeho podíl ve spotřebním koši (1,9 %).
A máte pravdu, že i kdyby stály brambory 300 korun za kilo, na inflaci by se to moc neprojevilo. Jejich podíl na spotřebním koši je 0,35 %.
Obecně si ale nemyslím, že by ve spotřebním koši byly nějaké nesmyslnné položky podobného typu, o kterých mluvíte.
https://www.czso.cz/csu/czso/spotrebni_kos_archiv
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 25. 8. 2019 15:36

To už je ohrané. Data jsou k dispozici, že se něco nakupuje často neznamená, že to má ve spotřebě i chudého člověka velkou váhu. Brambory po desetikorunách, boty a oblečení po stovkách a tisícovkách.

-- 25. 8. 2019 16:37 --

Data jsou k dispozici. Kdo chce znát pravdu, může. Kdo radši chce nadávat… může taky.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod wit.cz 25. 8. 2019 18:29

Hm, samej OT. Nedík.
wit.cz
Diskutér

Odeslat příspěvekod evelista 25. 8. 2019 22:02

jak pise karel, v tv davaj jen inflaci pro všechny, ale každý ma osobní inflaci a každý si k ni tim padem muze dopomoci sam, prece nebudes kupovat jeden druh zeleniny když ten rok je fakt za draho a proste bude kupovat jinou zeleninu co je zrovna za levno, vyzobas všechny skutecne akcni zboží (real akce) a tvoje osobní infla je zas nekde jinde.
evelista
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka