Student VŠ - jaký normální + spořicí účet?

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Sirusek 6. 1. 2008 15:55

Dobrý den,
jsem student (VŠ) a jsem zatím u ČS, ale pořád platím zbytečné poplatky, takže chci jinam.

Bankovní účet využiji pouze na platby za telefon + Vš si sthává kolejné. Bankomat používám tak 1x za měsíc a jinak na vše platím kartou a nebo přes internet banking.

Nyní mám v plánu pořídit si spořicí účet (nejspíše Emax, ale uvažuji ještě o Fio,Bawag) + zrušit účet u ČS.

Chtěl bych se Vás tedy zeptat :
1) je nějaké pojištění Emaxu stejně jako u ING konta?
2) jaký účet by byl pro mě vzhledem k mým transakcím
nejvýhodnější?Přemýšlím o Fio nebo mKonto ale zase mít
všechny peníze u Mbanky ...

Připadně pokud by se to dalo vše spáchat výhodně jedním spořicím účtem byl bych jen pro :)

Předem díky za návrhy.
Sirusek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod M2M 6. 1. 2008 16:46

FIO,mBANK,ING - vše za 0Kč. Je toho tu mnoho. mrkni do diskuzí, já odešel od KB
M2M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 6. 1. 2008 17:11

Já bych jenom chtěl upozornit na dvě věci
a) mKonto neumí inkaso
b) například koleje VUT se brání inkasovat z účtů mimo ČS, e-banky, KB a ČSOB ... ale už jsem na ně zatlačil aby to bylo o příštího roku vpořádku a hlavně aby to neporušovalo zákon o ochraně spotřebitele

Jinak doporučuji pořídit si všechno ... čili FIO, mKonto, eMAX, ING konto ... a pak poznáš co ti nejvíc vyhovuje ...
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod Sirusek 6. 1. 2008 17:24

ad a) kolejné je ale SIPO ne?
b) díky za upozornění. Zeptám se i na našich

jde mi hlavně o to, jestli je pro mě dostačující mít pouze spořicí účet a nebo mě vyjde levněji, když si k tomu přidám i účet normální. Ale normální bude asi potřeba že...

a K tomu Emaxu - je tedy nějak pojištěn?
Sirusek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bojler 6. 1. 2008 18:23

Pojisten vuci cemu? Vsechny ucty jsou ze zakona pojisteny, takze nema cenu tohle uvazovat. Byt tebou poridim eMax a mKonto u mBank. eMax muzes zacit vyuzivat hned, k mKontu aktivne prejdi v okamziku kdy zavedou ten jejich "service pack" (inkaso, kreditky, zahr. platby...). To by melo byt do pulky roku.

Do te doby bych se na to vykaslal a jeste nechal chvilku zit CS v blahovem pocitu, ze ji nic nehrozi :-) Nema cenu kvuli par korunam otvirat dalsi a dalsi ucty. Pokud uz chces utect hned, mozna stoji za uvahu pro bezny ucet Fio nebo WSPK. WSPK nema krom vyberu z bankomatu zadne poplatky, uroceni je 1,4%
bojler
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Czulibrk 6. 1. 2008 19:21

Vzhledem k IB mBank, který zatím nedorostl ani do puberty a absenci základních služeb bych být tebou volil Studentské konto plus od ČSOB.

Výhody:

- pravděpodobně o mnoho funkčnější IB (tuzemský devizový styk, platby do zahraničí, změna limitů, dobíjení telefonních karet atd. atd.)
- Visa Classic k účtu zdarma (embosovaná. mBank má tuším Electron)
- zdarma neomezený počet výběrů z bankomatů ČSOB, které jsou všude (mBank má tři za měsíc zdarma ze všech bankomatů, FIO má placené myslím po 6,- / výběr taky od ČSOB)
- nulové poplatky včetně příchozích a odchozích plateb (má Fio i mBank)
- kontokorent 20 000,- úročený 13,9% p.a. (mBank ani Fio tuším nemá)
- pobočka na každém rohu (mBank ani Fio nemá)
- infolinka zdarma (mBank nemá, nevím jak Fio)
- účet podporuje inkaso (mBank ne, nevím jak Fio)

Jako spořící účet pak určitě eMax, tam není nad čím váhat :)

Mimochodem, já byl stejný případ a přechodem od ČS k ČSOB uspořím ročně částku v řádech tisíců :)

+ bonus, stačí jednou ukázat index a hotovo. Nemusíš tam každý semestr nosit potvrzení o studiu jako u ČS... ;)
Olé!
Czulibrk
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 6. 1. 2008 20:37

Jasně ... a až nebude student tak bude měnit banku? Nebo platit nehorázný poplatky ČSOB .... jinak já tady opravdu bankomat ČSOB nemám ... proto miluju mBank a můžu vybírat z čehokoliv :-)
Jo a ad ten kontokorent ... nemá Cetelem lepší podmínky?
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod bojler 6. 1. 2008 20:48

Czulibrk píše:já byl stejný případ a přechodem od ČS k ČSOB uspořím ročně částku v řádech tisíců :)e/quote]

A ted tu o karkulce. Na poplatcich usetris maximalne par stovek. Dalsi se da usetrit uz jenom lepsim urocenim. Ze usetri, o tom zadna, ale zas nekecejme...

P.S. studentovi se fakt hodi tuzemsky devizovy styk.... :roll:
bojler
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Czulibrk 6. 1. 2008 21:11

Ad. Setreni:

Funguju na Aukru, kupuju, prodávám a ČS si za transakce + výběry z bankomatu vzala běžně přes 100,- měsíčně, takže ta cifra sedí. Jinak úspora je přímo úměrná využití konta, to je jasné.

Tuzemský devizový styk jsem uváděl jen jako příklad (a ano, i ten jsem použil)...

Ad. Změna banky po ukončení studia:

Ano, a co je na tom? Při zakládání účtu se uvádí předpokládaná doba studia. Stačí říct do 28-mi (zákonem dané maximum) a nikdo neřekne ani popel. Pro mě konkrétně to znamená ještě 8 let výhod studentského konta ;) Nikdo nemůže ani hádat, jak bude vypadat český bankovní trh za osm let, takže mě ani v nejmenším netrápí, co bude za tu dobu.

Ad. Bankomaty:

To si musí přebrat sám. mBank tři výběry kdekoliv x ČSOB neomezený počet výběrů ve svých automatech. Já automat nikdy nehledal, spíš si našel on mě ;)

Ad. CETELEM, kontokorent:

Podmínky CETELEM neznám, ale trochu mi to zavání ironií... nepíšu, že se jedná o extra výhodnou službu, jen říkám, že je VUBEC k dispozici (na rozdíl od mBank a FIO), navíc pro studenta věc k nezaplacení (a to doslova). Proč do toho zatahovat další služby jako CEELEM, kontokorent je mnohem elegantnější řešení.

Abych to shrnul. Dokud je člověk student, měl by využívat výhody, které mu z toho stavu plynou - myslím, že v přímém porovnání se m
konto oproti Studentskému kontu plus od ČSOB vůbec nechytá. Můj názor.

Hezký den.
Olé!
Czulibrk
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 6. 1. 2008 21:46

A kolik že platíte na poplatcích?
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod Czulibrk 6. 1. 2008 22:01

Přiznám se, že nerozumím. Co jsem přešel k ČSOB, tak poplatky neznám. Nepočítám občasné poplatky za tuzemský devizový styk nebo případný kontokorent.

Měsíčně mám na účtu desítky transakcí, takže i s výběry z bankomatu to u ČS vyšlo celkem draho...
Olé!
Czulibrk
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod KubaPa 6. 1. 2008 22:45

Czulibrk: u FIO kontokorent jde bez problémů, jsou dvě varianty, které se liší poplatkama a úročením - jeden má nižší úročení a vyšší poplatky, druhý naopak.
Od ČSOB jsem zdrhnul, ale je fakt, že já tam měl nejdřív studentský konto a potom jsem si tam já vůl nezkušenej zřídil i podnikatelský, abych to měl pod jednou střechou. Teď mám podnikatelskej účet u FIO, osobní u e-banky a spořící ING a jsem spokojenej - jednak na poplatcích platím teď dohromady tak 30 měsíčně oproti 300 u ČSOB a jednak transakce probíhaj podstatně rychleji - třeba převod zadanej odpoledne na FIO mám brzo ráno na e-bance, to je pokud by na jedný straně byla ČSOB a na druhý něco jinýho nepředstavitelný - u nich jsem měl občas pocit, že to schválně zdržujou. Pokud e-banka výrazně zdraží ty poplatky, který mě zajímaj (zatím ty změny pro mě znamenaly zlevnění), po dokončení fůze s Raiffaisen, půjdu s osobním účtem buď taky k FIO nebo k mbance, pokud vychytá mouchy.
KubaPa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Czulibrk 6. 1. 2008 23:26

Aha, četl jsem na nějakém fóru, že se FIO s povolením kontokorentu docela cuká, tak nevím. U Studentského konta plus je hned po založení a bez poplatku :)

Co se týče rychlosti připisování plateb, ČSOB má opravdu co dohánět. Doufal jsem, že to bude lepší než u ČS, ale je to stejná bída... navíc ČS má v IB "nezaúčtované transakce", takže platbu člověk vidí den předem, i když s ní nemůže nakládat. ČSOB nic takového nevede. Na druhou stranu umí prioritní příkaz z účtu (ale nechá si to určitě řádně zaplatit).

Aby byl informační servis kompletní, ještě bych připomněl, že úročení vkladu na účtu je u Studentského konta ČSOB směšně nízké, aktuálně 0,05%. Mně to vyhovuje, můj zůstatek má maximálně tři nuly, ale někdo by s tím mohl mít problém. Na druhé straně, nechávat na běžném účtu větší obnos peněz je především kvůli inflaci do nebe volající nesmysl... :P
Olé!
Czulibrk
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jichaj 6. 1. 2008 23:36

Je fakt, CSOB ma asi nejlepsi studentsky ucet na trhu. Ale myslim, ze za par mesicu na tom mBank bude lepe.
Vyhodu vidim ve vyberech z jakehokoli bankomatu (CSOB fakt neni vsude) a vybery v zahranici (ty velmi vitam).
IB ma prehlednejsi zas CSOB.
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod KubaPa 7. 1. 2008 00:01

Czulibrk píše:Aha, četl jsem na nějakém fóru, že se FIO s povolením kontokorentu docela cuká, tak nevím. U Studentského konta plus je hned po založení a bez poplatku :)
-/quote]

Tak jestli se cukaj nevím, jen jsem zkoumal ceník a nakonec vzal kontokorent u ebanky a ne u nich. Ale nabízej ho.
KubaPa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Sirusek 7. 1. 2008 00:42

tak banku po studiu změním bez problémů to by mi nevadilo. Důležitý je pro mě IB, který často používám a také docela obchoduji na aukru tzn. poplatky tím celkem rostou za příchozí a odchozí platby.

Kontokorent nevyužiji vůbec takže ten mne vůbec nezajímá a není pro mne podstatný.

Všechny peníze co mám navíc chci posílat na spořicí účet + něco na placení(aukro,telefon,e-shopy)
Sirusek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bojler 7. 1. 2008 09:11

Měsíčně za poplatky 200Kč znamená aspoň 35 položek, což docela nechápu co furt prodáváte a nakupujete...
bojler
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Czulibrk 7. 1. 2008 13:14

200,- je přehnaná částka, toho jsem snad nikdy nedosáhl, většinou to bylo něco nad 100,- za měsíc.

Jinak problém to opravdu není. Stačí na Aukru prodávat velké množství předmětů (typicky aukce s 50ti kusy apod.) a poplatky za jednotlivé transakce naskakují skoro před očima... :wink:

Omlouvám se za offtopic, jen odpovídám...
Olé!
Czulibrk
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod S474N 7. 1. 2008 14:08

No tim spis pokud nekdo takhle smeli, tak by mel mit ucet, kde se nezohlednuji zadne poplatky.

BTW ono 100 Kc mesicne je jiz 1200 Kc rocne a kde je clovek najde zadarmo? A takto je to se vsim, bankou pocinaje a drahym telefonovanim konce :mrgreen:
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod Sirusek 7. 1. 2008 14:31

to je taky důvod proč hledám jinou banku...
Sirusek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 7. 1. 2008 14:33

Sirusek: pokud chces mit vse hned - jakoze funkcni sluzby vcetne inkas atd, tak zvol FIO. Sice to neni primo banka, ale to dle meho nazoru vubec nicemu nevadi.

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod Sirusek 7. 1. 2008 14:40

tak jde mi o to, aby to splňovalo všechny moje požadavky, které jsem psal na začátku. Díky za tip. Jdu se na to mrkout
Sirusek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Czulibrk 7. 1. 2008 16:11

S474N:
Pročti si celé vlákno.

Kdyby se jednalo o běžný účet, neřeknu ani popel, ale protože je možné využít studentských výhod, konto od ČSOB vychází výhodněji snad ve všem... jediné mínus, které mě napadá, je omezení do 28mi let, popř. nízké úročení (ale na to je spořící účet).
Olé!
Czulibrk
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod S474N 7. 1. 2008 16:25

Czulibrk: no tak rozhodnout se musi predevsim Sirusek, ne ja (ja uz mam jasno):wink:

S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod jichaj 7. 1. 2008 23:19

Pokud je pozadavek inkaso, tak bud FIO nebo CSOB studentske konto. Ale urcite bych zalozil i komplet mBank (sporici a normal konto), casem muzete zustat jen u mBank (vyhoda: rychly prevod mezy sporicim a obycejnym kontem)
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod Sirusek 7. 1. 2008 23:25

asi máte pravdu s tím, že není problém si jich založit víc, když je vedení stejně zadarmo a akorát si nakonec vybrat, kde zůstanu.
Sirusek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bojler 8. 1. 2008 01:09

Kdyz uz jsme u te CSOB - ja osobne mam treba problem s touto bankou uz jenom kvuli tunelu jmenem IPB - nemeli bychom zapominat...
bojler
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 8. 1. 2008 02:03

Sirusek píše:asi máte pravdu s tím, že není problém si jich založit víc, když je vedení stejně zadarmo a akorát si nakonec vybrat, kde zůstanu.d/quote]

a právě myslím si, že studentská léta (hlavně ta vysokoškolská) jsou od toho, aby si člověk zkusil co chce dělat, jak mu to jde, co dělat nechce atd ... a stejné je to s běžnými účty ... člověk toho jako student může hodně zkusit, ale musí koukat na to co bude potom
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod Raziel-CZ 8. 1. 2008 13:08

Já studentské účty nedoporučuji. Jednou stejně studentem být člověk přestane a zůstat u stejné banky s normálním účtem pak je sebevražda. Chce to rovnou FIO a je po starostech.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a/nebo učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí.
Na off-topic, provokace a urážky již nějaký čas nereaguji, píši a reaguji pouze věcně. Děkuji za pochopení.
Raziel-CZ
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Czulibrk 8. 1. 2008 21:41

No ano, každý si chválí, co má doma... :roll:

Pro mě je zase starostí zpoplatněný výběr z bankomatu, popř. řídká síť poboček (i to se občas hodí), co máte z toho... (našlo by se toho víc). Nikdo tady netvrdí, že po konci studia člověk musí zůstat u stejné banky - to je přece hloupost. Ostatně tazatel už se vyjádřil, že změna banky pro něj v budoucnu není problém. Ekonomicky smýšlející člověk si vždycky vybere pro něj tu nejvýhodnější variantu. U mě je to ČSOB, ale to obecně nic neznamená.

Ale nechtěl bych do toho dál nějak rýt, fakta byla vyložena na stůl a nic dalšího už se vymyslet nedá :) Sirusek, popř. všichni ostatní, kteří řeší podobný problém, už mají informací k rozhodnutí dost.
Olé!
Czulibrk
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Sirusek 9. 1. 2008 00:09

díky za pomoc. jen co mi skončí zkouškové tak jdu zařizovat :D
Sirusek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 19. 3. 2008 17:02

Když už jsme u studentského konta ČSOB .... inkaso je tam za 6 Kč ... cash advance za 150 Kč + 0,5 % ... výběr z bankomatu v zahraničí 80,– + 0,5 % .... takže třeba já bych za inkasa zaplatil to samé co v ČS ... už aby byl konec dubna :-)
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod bojler 19. 3. 2008 18:01

Embosovana karta u te CSOB ma IMHO jedinou vyhodu - pri ztrate je to za 2000Kc. A jestli se nemylim, tak neni cipova, coz je bohuzel stejny jako u mBank. Slova o ubohe nevedomosti jsou presprilis silna, zvlast v kontextu toho, co predvedla slavna CSOB s IPB.

Rozporuju dalsi dve veci - kvalitu IB CSOB a jednu nezminenou vec - slusne chovani mBank.
bojler
Návštěvník

Odeslat příspěvekod le_fox 24. 3. 2008 16:16

emboska u ČSOB čipová samozřejmě je

nejrychlější a nejsvižnější je GE Money
nejvíce služeb má ČSOB, stačí si vybrat :-)
| Svět je šílené místo, ale jsem rád, že jsem jeho součástí

Odeslat příspěvekod bojler 26. 3. 2008 15:48

No na tomhle obrazku to moc cipove nevypada...

Obrázek
bojler
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wit.cz 23. 4. 2008 14:20

a poplatky za prichozi platbu ze zahranici?
wit.cz
Diskutér