Jak ulozit penize mimo bezny ucet?

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Veolw 25. 1. 2008 11:28

Zdravim,

v prve rade se priznam ze co se tyce bankovnictvi tak se v teto problematice temer vubec neorientuji. Prosel jsem nektere prispevky na tomto foru ale opravdu se v nekterych vecech ztracim :oops:
Osobne mam bezny studentsky ucet u KB. Jelikoz behem studia pracuji tak se mi na uctu nahromadil vetsi obnos penez a tak jsem se zamyslel nad tim jestli je normalni to mi na beznem uctu nebo existuje neco vhodnejsiho. Chtel bych se vas tedy zeptat jestli byste mi mohli doporucit nejake reseni jak nejlepe ulozit penize. Netrvam na tom zustat u KB ale chtel bych uz zvolit takovou banku kde bych opravdu zustal i po dokonceni studia a nemusel prechazet jinam. Penize chci ulozit tak abych mel k nim kdykoliv pristup a nemusel zbytecne cekat v pripade ze budu penize potrebovat.

Diky moc.
Člověk, který nic neví, nevidí problém, člověk, který hodně zná, vidí moře problémů.
<-- Leonardo Da Vinci -->
Veolw
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 25. 1. 2008 11:33

Pokud chces maximalni likviditu a nejvyssi procenta, tak eMax u mBank.

:arrow: http://www.s474n.com/porovnani-urokovyc ... uctech.php
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod Czulibrk 25. 1. 2008 11:49

Nechávat na běžném účtu větší obnos peněz je vyloženě... no, jak to říct slušně... neekonomické :)

Jak už psal S474N, spořící účet by mohl být řešení, ale určitě nečekej žadné zázraky. Jde o to, že peníze na spořících účtech "nevydělávají, jen míň prodělávají", jak tady už někdo vtipně a pravdivě pronesl přede mnou.

Příklad: prognóza průměrné inflace (znehodnocení peněz) pro 2008 je podle ČNB někde kolem 5%. Když necháš peníze na běžném účtu, o tuto "hodnotu" v podstatě přijdeš... V případě, že použiješ spořící účet, budou to jen asi 2% (5% inflace - 3% zhodnocení peněz u mBank po odečtení daně apod.).

Pokud jsem něco nepochopil správně, klidně mě opravte :)
Olé!
Czulibrk
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod S474N 25. 1. 2008 12:00

Czulibrk: pochopil si to naprosto spravne, druhou veci je, kde ty penize mit jinde, co? :mrgreen:

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod Czulibrk 25. 1. 2008 12:03

Co by chudý student spíš řeším otázku, kde vzít samotné peníze... ;)
Olé!
Czulibrk
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod S474N 25. 1. 2008 12:06

Czulibrk: mas alespon velkou vyhodu, neprijdes o ty 2%, aneb kdo nic nema, ten nic neztrati :mrgreen: :mrgreen:

S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod radim33 25. 1. 2008 12:27

Veolw píše: Penize chci ulozit tak abych mel k nim kdykoliv pristup a nemusel zbytecne cekat v pripade ze budu penize potrebovat.
Diky moc.

Tak tomu se říká likvidita prostředků a taková požadovaná rychlá likvidita taky něco stojí. Jinak řečeno v investování respektive ukládání peněz funguje takzvaný magický trojúhelník. Jednotlivé vrcholy jsou likvidita, riziko a zhodnocování. Jinak řečeno kdo chce rychlou likviditu, musí se při uložení peněz spokojit s menším zhodnocením nebo vyšším rizikem. Záleží, kolik tam těch peněz na účtu "navíc" je. Kolik z nich totiž zůstane, když potřebnou část necháš jako rezervu, tudíž musí jít v případě potřeby rychle vybrat. Kolik z těchto peněz bude asi potřeba vybrat za 2 - 4 roky, asi někdy po ukončení školy. A kolik z těch peněz může být uloženo dlouhodobě s cílem vysokého zhodnocení na 5 , 10 , 20 let případně až do důchodu.
radim33
Mírně pokročilý