Česká spořitelna

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod finex5 18. 3. 2015 09:31

Spořka v rámci provozních úspor migrovala interní (nebankovní) data a komunikaci na gmail a google apps. Taky to ve vás vzbuzuje "důvěru"? :D
http://www.youtube.com/watch?v=xd6MjQN6tN8
http://www.youtube.com/watch?v=BpuxEUGqwbA

jinak je otázka, kdo je z hlediska produktu vlastně "cílový klient" této banky. Jejich GŘ to popisuje v nedávném rozhovoru a nic moc konkrétního neřekne:
http://www.forbes.cz/poslechnete-si-roz ... -kysilkou/

Pro ten běžný plebs, který vzletně nazývá pracovitými rodinami, nemají žádné racionální portfolio:
  • Spolumajitele účtu (pro manžele, partnery) nebyli schopni implementovat za slavných 190 let existence.
  • Za každý účet v rodině se platí znovu zvlášť.
  • Přestože platba kartou přináší ČS peníze, kartička pro disponenta za tučný měsíční poplateček.

K *****ání je všudypřítomný princip, kdy racionálně se chovající klient, který bance snižuje riziko nebo zvyšuje zisk, je demotivován příslušným poplatečkem (viz karta disponenta, nebo nedávno zrušené poplatky za změnu limitů a zamykání karty). Ta banka je úplně naruby. Jako kdyby se všech nízkonákladových a samostatných klientů chtěli zbavit a nechat si jen nákladné pobočkové notoriky a důchodce.

Pro ty sebevědomé aktivní vzdělané sice vyrobili BLUE, ale přidanou hodnotu aby člověk pohledal:
  • GOLD karta má kromě vyššího limitu jediný "přínos" - zlatý vzhled (na stránkách BLUE si někdo stěžuje že je hnusná :D )
  • ciizoměrné účty/platby stejně drahé a nevýhodné jako pro běžný retail
  • úrok na hypotéce se tváří stejně
  • bankéř vám sestaví finanční plán - rozuměj prodá všechny možné produkty skupiny ČS
  • musíte každý měsíc vykázat příjem min 30 tis. Pokud má někdo nepravidelný příjem klidně v milionech cáluje jak mourovatej. (fakt flexibilní sluba pro flexibilní klienty)
  • Staršně "výhodný" kurz valuta-prodej pro výběr z ATM v cizině

Jo, ale ten spořák ČS je použitelná věc. Úrok sice k hovnu, ale pokud někdo potřebuje pokladnu, pobočky ČS jsou všude. Vedení, hotovostní i bezhotovostní transakce by měly být zdarma, včetně S24 START.
(viz vlevo "cenník") http://www.csas.cz/banka/nav/osobni-fin ... -d00023168
finex5
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xtonda 18. 3. 2015 09:48

tx999, ad 1) Já sem nedávno rozšířil počet bank kde mám účet na sedm. Jednou za měsíc, maximálně dva se přihlásím do IB všech bank, i těch kde mám aktuálně nulu, abych se ujistil, že se stále dokážu přihlásit, že IB není zablokované, že si pamatuji heslo, že vím, kde mám token a abych viděl co se tam děje, ubral ze spořáku pokud se zůstatek přiblížil k limitu pro výhodnější sazbu. O zásadních změnách banky informují buď mailem nebo zprávou v IB, není třeba prolézat komplet jejich weby. Tohle mi zabere tak 15 minut a v rámci pudu sebezáchovy mi přijde naprosto samozřejmé to dělat.

ad 2-3) I kdyby Equa, resp její vlastník, dospěl k závěru, že mu podnikání zde nevyplácí, tak předpokládám, že půjde o "graceful shutdown", tedy banka oznámí konec a bude dost času si v klidu převést prostředky jinam, podobně jako to bylo s AXA, rozhodně bych nepředpokládal, že ze dne na den zavře pobočky a zdrhne i s vklady.

-- 18. 3. 2015 10:01 --

tx999 píše:Ad 4) Bezne dosazitelny u te sporitelny je iUcet. Pokud je to jediny ucet a jsem zvykly platit kartou, tak podminky v pohode splnim a platim jen za vybery z bankomatu.

Ten iÚčet má naprosto absurdní podmínku měsíční útraty 7 000 Kč na kartě (při nesplnění stojí absurdních 98 Kč, což je stejně jako OÚČS II s balíčkem transakcí), to já tedy nedám ani zdaleka, navíc i kdybych dal, tak to potenciálně znamená ztrátu vratky na kreditce až 140 Kč.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 18. 3. 2015 10:22

finex5 píše:Pro ty sebevědomé aktivní vzdělané sice vyrobili BLUE, ale přidanou hodnotu aby člověk pohledal:
  • GOLD karta má kromě vyššího limitu jediný "přínos" - zlatý vzhled (na stránkách BLUE si někdo stěžuje že je hnusná :D )
  • ciizoměrné účty/platby stejně drahé a nevýhodné jako pro běžný retail
  • úrok na hypotéce se tváří stejně
  • bankéř vám sestaví finanční plán - rozuměj prodá všechny možné produkty skupiny ČS
  • musíte každý měsíc vykázat příjem min 30 tis. Pokud má někdo nepravidelný příjem klidně v milionech cáluje jak mourovatej. (fakt flexibilní sluba pro flexibilní klienty)
  • Staršně "výhodný" kurz valuta-prodej pro výběr z ATM v cizině

Akorát dvě poznámky...

Ta Goldka je kromě toho "zlatého vzhledu" docela k ničemu i s tím limitem - maximální limit, který jde nastavit na výběr z bankomatu je 70.000 Kč/den (pro platby u obchodníků snad až 150.000 Kč/den, každopádně pro představu ve pro srovnání s jinými "zlatými" kartami na trhu - UCB MC Gold Debit 500 tisíc Kč/den, RB Gold Base k eKontu Komplet (MC Debit) až 600 tisíc Kč).

Podmínku příjmového kriteria lze nahradit bilančním kritériem (součtem vkladů a úvěrů) ve výši 500 tisíc Kč, takže to vykazování příjmu už začíná být docela obehraný mýtus (který tady už prezentoval jeden zaměstnanec spořky) - kdo má u ČS hypotéku, tak může mít Blue za 60 Kč prakticky bez dalších podmínek a třeba s kreditkou navíc i zdarma.

S ostatním lze, bohužel, souhlasit... (u těch výběrů v zahraničních ATM nutno ještě přičíst poplateček 125 Kč, nebo měsiční paučál za výhodný balíček výběrů se spreadem 5 % :shock: )

xtonda píše:Ten iÚčet má naprosto absurdní podmínku měsíční útraty 7 000 Kč na kartě (při nesplnění stojí absurdních 98 Kč, což je stejně jako OÚČS II s balíčkem transakcí), to já tedy nedám ani zdaleka, navíc i kdybych dal, tak to potenciálně znamená ztrátu vratky na kreditce až 140 Kč.

Do útratového kriteria na iÚčtu se počítají i odchozí splátky kreditky, takže lze provozovat třeba i s KK Kooperativa "bez ztráty kytičky" :-) Ale bude to nejspíš blbost, když ke kreditce lze mít zdarma i klasický OÚČS II bez poplatku za vedení v programu Za důvěru (+ 2 výběry z bankomatu ČS zdarma, u iÚčtu by byly zpoplatněné - ale naopak u OÚČS II jsou zas zpoplatněny transakce)...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod finex5 18. 3. 2015 10:36

fremantle píše:Ta Goldka je kromě toho "zlatého vzhledu" docela k ničemu i s tím limitem - maximální limit, který jde nastavit na výběr z bankomatu je 70.000 Kč/den (pro platby u obchodníků snad až 150.000 Kč/den

Hotovost by mohla být správně, ale s těmi obchodníky to je nějaké divné. Jde to vyzkoušet v S24 a standardní VISA Classic umožňuje nastavit limit na 30/200 max na den. U te gold karty to nsjpise bude vice. Spořka nikde neinformuje o max limitech, na webu maji jen doporucene limity a maximalni limity pro vsechny karty k jednomu uctu. Maximalni limit k jedne karte je neco mezi bez zjevne logiky.

Podmínku příjmového kriteria lze nahradit bilančním kritériem (součtem vkladů a úvěrů) ve výši 500 tisíc Kč, takže to vykazování příjmu už začíná být docela obehraný mýtus (který tady už prezentoval jeden zaměstnanec spořky) - kdo má u ČS hypotéku, tak může mít Blue za 60 Kč prakticky bez dalších podmínek a třeba s kreditkou navíc i zdarma.

To je úplně stejné. Jen místo příjmu je třeba sledovat průběh hypotéky. Pro klienta strašně neflexibilní a v zásadě otravné. A když se hypo překlopí pod požadovanou úroveň tak co...

xtonda píše:Ten iÚčet má naprosto absurdní podmínku měsíční útraty 7 000 Kč na kartě (při nesplnění stojí absurdních 98 Kč, což je stejně jako OÚČS II s balíčkem transakcí), to já tedy nedám ani zdaleka, navíc i kdybych dal, tak to potenciálně znamená ztrátu vratky na kreditce až 140 Kč.

Do útratového kriteria na iÚčtu se počítají i odchozí splátky kreditky, takže lze provozovat třeba i s KK Kooperativa "bez ztráty kytičky" :-) Ale bude to nejspíš blbost, když ke kreditce lze mít zdarma i klasický OÚČS II bez poplatku za vedení v programu Za důvěru (+ 2 výběry z bankomatu ČS zdarma, u iÚčtu by byly zpoplatněné - ale naopak u OÚČS II jsou zas zpoplatněny transakce)...

iÚčet je hrozná hovadina. Už jen proto, že se na něj nedá přejít z OU2. Podle toho to vypadá, že stávajícím klientům to vlastně jako alternativu vůbec nenabízí a vyrobili to jen proto, aby alespoň na oko konkurovali bezpoplatkovým bankám.
finex5
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fremantle 18. 3. 2015 10:48

Na ten limit Visa Gold pro platby u obchodníků jsem se díval, co umožní IB nastavit, takže je to opravdu víc, až 500 tisíc Kč (což je zároveň i sdílený limit pro všechny vydané karty k účtu), hotovostní je nicméně opravdu maximálně 70 tisíc Kč (sdílený pro všechny karty k účtu pak ooněch 100 tisíc Kč).

S tou hypotékou to je fakt, ale ta je zpravidla aspoň na několik let a vzhledem k tomu, že průměrná výše hypotéky je snad téměř 2 miliony Kč, tak to asi mnoho klientů nebude mít důvod pravidelně sledovat.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod finex5 18. 3. 2015 10:55

Spíš jde o to, že ten "aktivní a vzdělaný" klient BLUE si sjedná polovičaté řešení, které pak musí v poločase zrušit/překopat. Ale možná tím myslel pan ředitel tu flexibilitu - později refinancuje jinde levněji :D

A zase. Kartička pro partnerku za měsíční poplateček. A co teprv, kdyby chtěla vlastní účet, o dětech ani nemluvě. Sranda taky je, že produkty pro slevu se v rámci rodiny/partnerů nepočítají. Takže pokud má jeden třeba investice a penzijko a na druhého je napsaná kreditka, vůbec to nefunguje ;-)
finex5
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fremantle 18. 3. 2015 11:03

Nezjišťoval jsem podrobnosti, ale klient Blue může přizvat někoho jako spřízněnou osobu (nemusí být rodinný příslušník), která získává stejné výhody jako klient, ale už bez dalších podmínek, takže ten vlastní účet pro partnerku "v ceně" by problém být neměl, jestli to lze aplikovat na více osob, tedy i děti, to teda nevím. Ta nemožnost kombinace produktů u partnerů je ale opravdu opruz, to mohli vychytat - nu, i "prémiová" služba je hodně o kompromisech...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod huhla12 18. 3. 2015 11:06

Tak je otázka, zda je BLUE prémiová služba. Platit za kartu pro disponenta mi moc prémiové nepřijde. 8-S
huhla12
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xls 18. 3. 2015 11:48

Číst tady ty příspěvky je docela hustý. A to mám bank poměrně dost, ale takhle složitou drezúru, aby pak člověka stejně na něčem okradli (typu kurzu), to se opravdu nevidí.

A teď si představte, že potřebujete řešit nejen osobní finance, ale třeba i účet podnikající FO a sročka. Když se přihlásím do IB FIO, tak tam mám na jedné stránce 8 účtů různého druhu, výpisy, historii, denní a měsíční zůstatky, a to za posledních +7 let. Umíte si vůbec představit (kdyby to ČS vůbec uměla), kolik by to za ty roky stálo???
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod finex5 18. 3. 2015 12:00

fremantle píše:Nezjišťoval jsem podrobnosti, ale klient Blue může přizvat někoho jako spřízněnou osobu (nemusí být rodinný příslušník), která získává stejné výhody jako klient, ale už bez dalších podmínek, takže ten vlastní účet pro partnerku "v ceně" by problém být neměl, jestli to lze aplikovat na více osob, tedy i děti, to teda nevím. Ta nemožnost kombinace produktů u partnerů je ale opravdu opruz, to mohli vychytat - nu, i "prémiová" služba je hodně o kompromisech...

Výhoda spříznéné osoby spočívá v tom, že nemusí plnit vstupní kritérium 30tisíc příjem. To je vše. Tzn. spřízněná osoba začíná rovnou na měsíčním poplatečku 120,- místo základních 400,- a musí si nabrat přímo na sebe další hypotéku, penzijko, úvěr nebo kreditku, aby se na tu nulu dostala. To je opravdu prémiové a výhodné :D

http://www.blue.cz/doc/cenik_sluzba_blue_r_bc.pdf

xls píše:A teď si představte, že potřebujete řešit nejen osobní finance, ale třeba i účet podnikající FO a sročka. Když se přihlásím do IB FIO, tak tam mám na jedné stránce 8 účtů různého druhu, výpisy, historii, denní a měsíční zůstatky, a to za posledních +7 let. Umíte si vůbec představit (kdyby to ČS vůbec uměla), kolik by to za ty roky stálo???

Například u investic umí spořka dokonce luxusní 3 měsíce historie ;-) O i ten S24 se s přibývajícími roky zdá takový pomalejší a pomalejší. Ale možná je to jen zvykem na IB nových bank (viz stará mbank, apod.)

Ve FIO bohužel nějak zapomněli na ty spolumajitele, někde se jim to motá ve VOP, ale praxe zatím chybí. Jak dopadl upgrade IB?
finex5
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fremantle 18. 3. 2015 12:23

huhla12 píše:Tak je otázka, zda je BLUE prémiová služba. Platit za kartu pro disponenta mi moc prémiové nepřijde. 8-S

Bohužel, ČS to tak deklaruje, proto je asi lepší psát o "prémiové" - ono vůbec postrádá atributy účtů na stejné úrovni (ať už KB TOP nabídka, UCB Konto Premium, RB eKonto Komplet), či některých služeb obsažených u retailových účtů ve standardní nabídce, třeba skutečně ty cizoměnové účty či multiměnovou kartu (netvrdím, že sice třeba eKonto Komplet je něco extra, ale aspoň má v základu EUR podúčet, k němu navázanou debetku a jednu odchozí SEPA platbu v měsíci zdarma, ale u ČS si za stejné kombo zaplatím měsíčně 20 Kč vedení CM účtu + 25 Kč multiměnovou funkci + 25 Kč balíček SEPA plateb (2 příchozí zdarma + 2 odchozí za 30 Kč), takže už jsem na 70 Kč a to jsem žádnou SEPA platbu ještě ani reálně neodeslal)...

Nemluvě o tom, že u debetek k Citi Premium nebo UCB MC Gold Debit je poskytováno aspoň nějaké cestovní pojištění v základu, klienti ČS si o tom můžou nechat zdát.

Pokud s tímto rozsahem služeb za tuto cenu chtějí převzít zákazníky Citibank, tak to budou potřebovat hodně štěstí...

finex5 píše:Výhoda spříznéné osoby spočívá v tom, že nemusí plnit vstupní kritérium 30tisíc příjem. To je vše.

Podmínky pro spřízněné osoby jsem opravdu nezjišťoval, ale když vidím, že to je takhle, tak je to docela slušnej hardcore...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod finex5 18. 3. 2015 12:34

On ten princip služby bude v tom, vybrat hejly s vyšším příjmem, nakukat jim jak jsou vyjímeční a prodat jim co nejvíc produktů ČS i v rámci širší rodiny. Proto i to osobní bankovnictví, protože při osobním kontaktu se hejl nejlépe zpracovává.

U BLUE taky odpadá výhoda pobočkové sítě, protože běžný přepážkový pracovník má zakázáno (nebo nedoporučeno) obsluhovat tyto klienty.
finex5
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fremantle 18. 3. 2015 12:50

Co dodat, je to tak... Obsloužit klioše Blue na non-Blue pobočce nejspíš ještě obslouží, ale spíš si myslím, že mu nebudou cpát vychytávky typu stavební spoření, jako nejběžnějším zákazníkům a na to si nechají ten "vyšší level" Blue bankéřů, kteří jim protlačí drahé podílové fondy, pojištění a pod. a tak je hezky podojí... Prostě ideální je cílovka hlupáků (aniž bych to myslel nějak pejorativně - prostě lidí, co nemají přehled o trhu) s nadprůměrným příjmem.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod xls 18. 3. 2015 12:54

finex5 píše:Ve FIO bohužel nějak zapomněli na ty spolumajitele, někde se jim to motá ve VOP, ale praxe zatím chybí. Jak dopadl upgrade IB?

Moc nevím, na co by byl spolumajitel, ale dávno funguje luxusní udělování práv k internetovému bankovnictví jiné osobě, takže můžu i s "cizími" účty pracovat stejným způsobem, jako by byly moje.

Upgrade IB jsem zatím moc nezkoumal, zatím na vypadá na lehkou debilizaci (tj. nové omalovány na úkor čisté funkčnosti), která snad nebude překážkou v dalším používání.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod finex5 18. 3. 2015 13:02

xls píše:Moc nevím, na co by byl spolumajitel, ale dávno funguje luxusní udělování práv k internetovému bankovnictví jiné osobě, takže můžu i s "cizími" účty pracovat stejným způsobem, jako by byly moje.

Na to, aby měl k účtu stejná práva. Ne "IT přístupová práva", ale práva de iure. V případě společného účtu manželů, pokud to tak chtějí, by to měl být standard a né že to umí jen 3 banky v ČR z nichž jedna končí.
finex5
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka