Česká spořitelna

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod evelista 16. 10. 2021 11:07

Milá Spořko, jo to je pravda ze nejakym zazrakem se u nas cenik nemenil to diky, ale to ze pri prodeji si Spořka neudela dopadovou analyzu kontra rizika kontra reputacni riziko mi nerikejte ze zadny naznak tam nebyl, prece v tom energo biznise jste jeli uz par let, tak si umite spocitat prognozu a jiste i prognozu zasob/nakupu/zmen ceny i u vaseho BE kam jste prodali klienty. Opravdu tam citim az prilis amaterstvi, kdyz u vas pracuje tolik chytrych lidi :(
evelista
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 16. 10. 2021 11:43

Analýza? Co to je? Tady šlo vždycky jen o prachy, proto bylo jediným kritériem, kdo dá víc.

Proč si myslíte, že dá spořka na spořáku klientům 0,2 %, aby vzápětí ty samé peníze uložila u ČNB za 1,5 %? Proč je tlačí do nevýhodných investic s vysokými poplatky? Proč klientům znehodnocuje peníze v penzijním připojištění? Money, money, money
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod DrholecR 16. 10. 2021 15:10

Banky se chovají docela podobně jako tyto pochybné energetické firmy. Do nedávna nabízely hypotéky pod 2 %, i když ceny zdrojů rostly a bylo jasné, že ČNB bude zvyšovat úrokové sazby. Teď mají nabrané fixace na 8, 10 a 15 let za třeba 1,89 %. Bude zajímavé sledovat, až kvůli vysokým výdajům za zboží, energie a další služby po navýšení úroků těm, kterým bude končit fixace a přestanou splácet, budou mít dost zdrojů na pokrytí nesplácených pohledávek. Nebo zase zavedou poplatky za vedení účtu apod.
DrholecR
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod minarjo 16. 10. 2021 20:09

Hypotéky jsou pro banky bezpečný produkt díky zástavě. Tam nedobytná pohledávka nehrozí: nesplácíš a nemáš snahu to s bankou řešit dohodou na novém rozložení splátek = dojde k aktivaci Zástavní smlouvy a banka tebou zastavenou nemovitost prodá (případný zbytek peněz po splacení pohledávky ti vyplatí). Tak jaké riziko pro banky, že by kvůli němu zaváděly jiné poplatky? Jen díky tomu mohou mít hypotéky tak nízkou rizikovou přirážku oproti jiným úvěrům bez zajištění, zvlášť pro nižší LTV (kde riziko, že by z prodeje nemovitosti banka nesplatila celou svou pohledávku, klesá směrem k nule).

Oproti tomu dodavatelé energií, kteří skončili, tak dopadli proto, že takové zajištění prostě neměli buď vůbec, nebo velmi slabé (spoléhali významným procentem na průběžný nákup na energetické burze).
Naposledy upravil minarjo dne 16. 10. 2021 20:13, celkově upraveno 1
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod Lenka_2 16. 10. 2021 20:12

Česká spořitelna píše:bylo v médiích i na webu Energie ČS oznámeno, že novým vlastníkem Energie ČS je společnost Bohemia Energy


Ano, klientům bylo ex-post oznámeno, že byli odprodáni energošmejdovi. Předem se jich nikdo neptal, jestli s tím souhlasí.
Promokódy v profilu.
Lenka_2
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Vasek06 16. 10. 2021 20:16

Mám dotaz. Jak jste přišli na to, že Energie CS a.s je solidnější dodavatel než ostatní ? To mi naprosto uniká. Asi podle názvu ?
Vasek06
Nadšenec

Odeslat příspěvekod fc70 16. 10. 2021 23:34

minarjo píše:Hypotéky jsou pro banky bezpečný produkt díky zástavě.
A celá finanční krize 2008 se… nestala?

Tak jaké riziko pro banky, že by kvůli němu zaváděly jiné poplatky?
Za prvé, banky „kvůli tomu“ poplatky zavádět nebudou, konkurence je tu vysoká a jen tak si zvýšit cenu, protože minulé prodeje jsou ztrátové, nejde – to by jen přišli o budoucí prodeje a ztrátu doháněli ještě pomaleji.

To riziko je strukturálně velice podobné tomu, co se teď děje na energiích: Banky můžou mít výnosy zafixované na 5/7/10 let s nízkou úrokovou sazbou z hypotéky, ale náklady nezajištěné a ohrožené růstem krátkodobých úrokových sazeb tak, že začnou na každé hypotéce prodělávat. Ten růst asi nebude tak radikální, ale repo sazba teď vzrostla ze dne na den „na dvojnásobek“, kdyby to někdo chtěl přehánět a podat jako horor (fakt doufám, že tohle nebude nějaký bulvár citovat vytržené z kontextu).

Banky jsou pod dost přísným dohledem a čekal bych, že jsou víceméně v plném rozsahu zajištěné pomocí IRS nebo tak něco, ale někdo je protistrana toho swapu a má expozici na rostoucí sazby — tak doufejme, že to je někdo, kdo to riziko unese. Já vůbec netuším, kdo by byla přirozená protistrana – nějaký důchodový / investiční fond, který má z nějakého důvodu spoustu peněz na krátkodobých depozitech a chtěl se tím swapem zajistit proti dalšímu poklesu sazeb? Nebo zase nějaká nehlídaná pojišťovna, kterou to položí?

To už zabíhám dost daleko do věcí, kterým nerozumím, a docela bych uvítal nějaké vysvětlení, proč to nemůže být pro nikoho problém ( https://en.wikipedia.org/wiki/Savings_and_loan_crisis ).

-- 17. 10. 2021 00:37 --

Lenka_2 píše:
Česká spořitelna píše:bylo v médiích i na webu Energie ČS oznámeno, že novým vlastníkem Energie ČS je společnost Bohemia Energy


Ano, klientům bylo ex-post oznámeno, že byli odprodáni energošmejdovi.
Když ta firma měla 900 tisíc nebo kolik zákazníků, je trochu těžké tvrdit, že to byl v době prodeje nějaký profláklý šmejd. (Neprotestoval bych proti tvrzení, že to byli šmejdi někdy dřív, o tom moc nevím a je to možné). Nemůžeme to hodnotit optikou posledního týdne, když víme, jak to dopadlo a co nezvládli – asi neměli totálně perfektní pověst, ale zase to nemohl být takový průšvih.

-- 17. 10. 2021 01:07 --

Já vůbec netuším, kdo by byla přirozená protistrana
Asi to moc komplikuji, že? Stačí to financovat podobně dlouhodobým dluhopisem (popř. HZL) s fixní sazbou. Pak investor do takového dluhopisu uvidí mark-to-market ztrátu, ale na první pohled to není velký průšvih (resp. tu ztrátu ponesou investoři do „konzervativních“ dluhopisových fondů, a pokud jsou dluhopisy účtované držené do splatnosti, nakonec ji nominálně ani neuvidí, jen uvidí fond, který nepřekonal inflaci.).
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod minarjo 17. 10. 2021 11:08

Jen upozorním na rozdíl u krize 2008: ta byla proto, když to řeknu zjednodušeně, že banky skrz ty různé deriváty atd měly mnoho hypoték s LTV klidně i ve stovkách (tisících) procent, neboli při úpadku dlužníka neměly šanci to realizací zástavy (prodejem nemovitostí) ani zdaleka získat zpět. V tom jsou u nás více obezřetné i díky ČNB nařízením resp. doporučením.
Jinak vesměs souhlas, zejména s tím, že na konci fixu stávajících nízkých úroků může mít naráz mnoho dlužníků výrazný problém to ufinancovat. I proto banky chtěly hypotéky takové, aby šla splatnost natáhnout až na jejich děti, ale to vládě přijde nemorální a to souhlas (zatížit děti, aniž by o tom samy rozhodovaly).
Naposledy upravil minarjo dne 17. 10. 2021 12:40, celkově upraveno 1
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod drkarel 17. 10. 2021 11:19

No, při fixu na 5, 10 let je otázka, jak budou vypadat úrokové sazby. Klidně se můžou zase vrátit na či pod 2 %.
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod fc70 17. 10. 2021 17:33

minarjo píše:Jen upozorním na rozdíl u krize 2008: ta byla proto, když to řeknu zjednodušeně, že banky skrz ty různé deriváty atd měly mnoho hypoték s LTV klidně i ve stovkách (tisících) procent
To je tedy zjednodušené příliš.

Kdyby ty domy šly prodat bez ztráty, všechny struktury by fungovaly. Problém těch syntetických derivátů nebyl (aspoň ne v takovém rozsahu, opravdu byly půjčky s LTV něco nad 100%) s nedostatkem zástavy podkladové půjčky, ale s extrémní pákou. Tj. u běžné půjčky s (momentálním oceněním včetně nákladů prodeje) zástavy 90 % jistiny věřitel může přijít o 10% aktiva, ale u patřičné tranše CDO je z toho pro držitele ztráta 100% hodnoty té tranše CDO – ne podkladové hypotéky.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod Leeroy Jenkins 20. 10. 2021 10:49

Nevíte, kde založím jednorázovou virtuální kartu? Mám jen nějakou virtuální kartu George.

Nebo už to Česká spořitelna nenabízí a už jsou v nabídce jen trvalé?
Hezký den přeji!
Leeroy Jenkins
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Česká spořitelna 20. 10. 2021 11:00

Dobrý den, aktuálně je možné v bankovnictví George založit virtuální kartu s běžnou platností. Tuto kartu je však možné po použití zrušit a suplovat tak jednorázovou kartu.
Skutečně jednorázové karty, které se po transakci zruší automaticky, nebo které budou mít platnost maximálně jednu hodinu od vytvoření, začneme nabízet v nejbližších týdnech. Plánujeme je zařadit do stálé nabídky v průběhu listopadu.

Jiřka, ČS
Oficiální profil České spořitelny.
Česká spořitelna
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod minarjo 22. 10. 2021 05:23

K tématu prodeje Energie ČS skupině BE vyšel zajímavý článek: https://www.mix24.cz/ceska-sporitelna-m ... to-vedeli/
Pro ČS tedy tato kauza znamená nemalý reputační problém, který se mnohdy týká dlouholetých věrných klientů s mnoha produkty banky, kteří si energie zřídili na pobočce a teď neměli ani tušení, že už to do skupiny ČS nepatří (informace přišla jen emailem jako hotová věc, a to mnozí přehlédli či nepochopili důsledky).
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod qxdxqxdx 22. 10. 2021 06:12

To že to je klamavý (šmejdský) způsob podnikání, nijak nerozporuji. Nalákali (většinou) vlastní klienty na levné ceny energií a pak je prodali. Ale že prý "aniž by to klienti věděli"? Já o tom věděl, i když nejsem klient ani ČS, ani BE a ani Energie ČS, stačí sledovat zprávy, číst noviny, nebylo to nic utajovaného. Nevěděli o tom akorát hlupáci, což tedy je značná část klientů ČS. Ale dobře jim tak, alespoň si dají příště pozor na to, komu budou bezmezně důvěřovat, chybama se normální člověk nejlépe učí, snad to tak funguje i u hloupých lidí. Informace o prodeji Energie ČS byly veřejně známé. Např. článek z 29.10.2020:
https://www.penize.cz/ekonomika/421504-sporitelna-se-dohodla-na-prodeji-energie-cs
qxdxqxdx
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod drkarel 22. 10. 2021 06:42

Nevím, média sleduji (kdo ale, krom fajnšmekrů sleduje penize.cz?), nejsem klientem ničeho z uvedeného a zprávu jsem nezachytil (jo, je možné, že jsem jí nevěnoval pozornost). Takže normálního člověka to mohlo v pohodě minout.
drkarel
Inventář

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků