půjčka a RPSN - prosím o vysvětlení

Spotřebitelské úvěry, kreditní karty, leasing

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod IvanP 9. 11. 2008 23:47

Pořád mi zcela není jasné RPSN o poskytování půjček. Myslel jsem, že RPSN udává celkové (procentuální) roční navýšení nákladů k půjčené částce (tedy, že pokud si např. půjčím 100 tis. Kč a RPSN je 20%, tak celkově splatím a zaplatím 120 tis. Kč), ale asi to tak není. Zkusil jsem u si kalkulátor půjček ČSOB ( http://www.ipb.cz/bankcz/cz/Csob/Formul ... htm#vysled ).
Zadal jsem:
Vyberte požadovaný produkt: Půjčka na cokoliv
Požadovaná výše půjčky: 100000Kč
Vyberte délku splatnosti: 1 rok
Pojištění schopnosti splácet půjčku: žádné
(osobní údaje jsem zadal tak, aby mohla být půjčka poskytnuta)

a vypočítalo mi to:
Poplatek za poskytnutí úvěru: 1000 Kč
Měsíční splátka požadované částky půjčky: 8834 Kč
Měsíční poplatek za správu úvěru: 30 Kč
Celkové měsíční náklady klienta na splácení půjčky: 8864 Kč
RPSN: 14.33 %

Když vypočítám 1000Kč+12x8864Kč tak mi vyjde 107368Kč. Tato částka ale odpovídá zvýšení nákladů o 7,37%, tak kde je zbývajících cca 7% (do 14,33%)??
U všech ostatních on-line kalkulátorů to je podobné.
IvanP
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 10. 11. 2008 13:14

Ono je to jednoduche - cim dele platis, tim nizsi je zbytek uveru a tim padem i nizsi uroky. Z toho jasne vyplyva, ze ze zacatku muze byt treba i urok 90% a potom to jde dolu a celkove prumerne je to pouze 14.33%
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 10. 11. 2008 14:36

IvanP: RPSN je "Roční procentuální sazba nákladů" a udává, jakou sazbu by měl klasický bankovní úvěr s ročním úročením aby si dosáhl stejné sumy zaplacení peněz.

Tedy, pokud by se půjčka platila jednorázovou splátkou přesně ve výroční den, tak by se RPSN rovnalo navýšení. Např.
Půjčíš si 100 000 Kč prvního ledna a posledního prosince zaplatíš 120 000 Kč.
RPSN i navýšení bude v tomto případě 20 %.

Pokud ale budeš platit ve splátkách (např. 10 000 Kč měsíčně), tak nebudeš mít dluh celou dobu 100 000, ale bude se postupně snižovat.

Pokud by sis tedy půjčil 100 000 Kč za podmínek: 12 x splatit 10 000 Kč, tak by navýšení bylo sice taky 20 %, ale RPSN je více než dvojnásobná (41.37%).
Lze to i logicky odvodit - průměrně by jsi měl po dobu 1 roku půjčenou přibližně 1/2 ze sto tisíc, tedy 50 000 Kč, a úrok by činil 20 000 Kč, tedy 40 %.
To porovnání je dobré např. při rozhodování, jestli si vzít spotřebitelský úvěr nebo jestli zaplatit z kontokorentu či kreditní karty.

Do RPSN se mají počítat všechny poplatky "nad míru obvyklou", tedy poplatek za poskytnutí půjčky, ale i měsíční poplatek za vedení účtu. Tady je problém v tom, že do RPSN musí být započítán jen pokud je "nad míru obvyklou", ovšem kolik to je (10 Kč měsíčně, 50 Kč měsíčně, 100 Kč měsíčně) nikde není uvedeno a tak ho některé splátkové společnosti do RPSN počítají, jiné ne.

RPSN kalkulačka je třeba zde:
http://www.finexpert.cz/default.aspx?section=62&calc=9
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor