Jaké registry prověřovat?

Spotřebitelské úvěry, kreditní karty, leasing

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 14. 10. 2011 05:08

Dluhy nejsou moje doména :), tak se raději zeptám.

Známá měla nějaké koketování s nesplácenými půjčkami, ale nyní by to mělo být snad vyrovnáno. Chtěla by ale zjistit kde jsou o ní jaké záznamy (např. včera, když jsme volali na Vodafone kvůli zřízení tarifu s ČD (75 % sleva), tak musela platit volací zálohu 2500 Kč místo běžné pětistovky, protože jí operátorka řekla, že je v SOLUSu).
SOLUS je jasný, na http://www.solus.cz jsme si stáhli formulář, vyplní, nechá potvrdit, odešle.

Které další registry má oslovit (a jakých adresách). Znám zkratky BRKI a NRKI a CERD, ale začínám se v tom trochu splácet. Nerad bych, aby platila za výpis z "fejku" pana Slabého, atd.

Chtěla by co nejlepší přehled jak o splácených, tak nesplácených závazcích (dostala se do toho vinou manžela, který nadělal dluhy a pak se zasebevraždil, takže se bojí, aby nebylo někde nějaké "překvapení").

Ještě další věc - jak dlouho po vyřešení negativního záznamu v registru zůstane? 3 roky?
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod ultima__ratio 14. 10. 2011 06:29

Když je to tak, tak by se nejdříve měla dotázat v CEE.
https://live.ceecr.cz/main.php?page=pricelist
ultima__ratio
Diskutér

Odeslat příspěvekod 4honza 14. 10. 2011 08:37

BRKI, NRKI, Solus, pro podnikatele potom CRÚ. Zrovna CERD je ta podvodná služba od A.S.

http://www.mesec.cz/clanky/centralni-re ... kusenosti/

A pozor na BRKI a NRKI, protože CERD má jejich domény a je nutné trefit tu správnou:
http://www.creditbureau.cz/%C5%98e%C5%A ... istry.aspx
4honza
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 14. 10. 2011 09:21

a ten www.solus.cz jeste k tomu?
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod 4honza 14. 10. 2011 09:35

Jistě, protože v něm jsou jiné záznamy než v BRKI a NRKI.
4honza
Diskutér

Odeslat příspěvekod mobilman 14. 10. 2011 11:56

BRKI a NRKI vede újdaje o všech aktuálních závazcích a pak ještě historii 4 roky nazpět, Solus eviduje jen dluhy a to do doby splacení (klidně i 10 let) a poté pak další 3 roky nazpět.

Výpisy BRKI a NKRI lze získat i expresně osobně, výpis ze Solusu jen poštou popř. je možnost si požádat o vygenerování čísla SIN a s tím je pak možno si výpis ze SOLUSu zjistit SMSkou na registrovaný mobil (vydání něco stojí, pak každé zjištění jako Premium SMS za 99 Kč). Detaily viz tránky Solusu .

Jakékoli další registry mimo BRKI, NRKI a SOLUS nemá smysl prověřovat. Některé "centrální" registry se chvástají jak spolupracují se všemi ale opak je pravdou, člověk jim zaplatí za nic a údaje z jiných registrů rozhodně nemají. BRKI/NRKI ohledně tehle registrů asi před rokem vydal i nějakou tiskovou zprávu s varováním....
mobilman
Diskutér

Odeslat příspěvekod 4honza 16. 10. 2011 19:57

Solus ještě donedávna zaznamenával dluhy, které nebyly splaceny v termínu, řádně splacené v termínu normálně neregistroval. Někdy v této době by už měl fungovat i provoz pozitivního registru, stejně jako BRKI a NRKI, tzn. eviduje i řádně (s)placené závazky, pokud to zároveň věřitel umožňuje technicky.

Rozdíl je nyní ten, že do BRKI a NRKI se vždy pozitivní i negativní záznamy musí dostat (narozdíl od Solusu, kdo pozitivní registr je víceméně novinka).
4honza
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 16. 10. 2011 20:43

Díky všem za info, vše jsem jí přeposlal. No, bude jít to stát nějaké další peníze za ty výpisy a zjišťování, ale asi to za to stojí.
Teď jí ještě přišel vymahačský dopis od inkasní společnosti ohledně nevráceného modemu UPC za který už jednou platila 30 tisíc :( - vím, hodně se o tom psalo, že to chtějí i po lidech, kteří modem vrátili, každopádně už to jednou zaplatila a nyní to chtějí znovu :((. No, poslal jsem jí nějaké info o této kauze, tak snad to dopadne úspěšně.

Fuj, fuj, s dluhy nechci nic mít. Když nepočítám (řádně v bezúročném období splácenou :D ) kreditku tak dluhy nemám a nikdy jsem neměl a ani nechci :)
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod DoubleSix 17. 10. 2011 07:30

DoubleSix
Diskutér

Odeslat příspěvekod mobilman 17. 10. 2011 09:07

PatrikChrz píše:Fuj, fuj, s dluhy nechci nic mít. Když nepočítám (řádně v bezúročném období splácenou :D ) kreditku tak dluhy nemám a nikdy jsem neměl a ani nechci :)

To ti jedině schvaluju. Já několik úverů kdysi měl ale dokonale mě to už "vyléčilo" že už nikdy nic nechci.

Ad UPC: nabízí zdarma vyzvednutí koncového zařízení technikem, odpadají tak případné problémy s přepravou a člověk dostane hned potvrzení o předání zařízení do rukou technika a od té chvíle tě nemusí nic zajímat --> doporučuji teda vše vracet touhle cestou (tj. zavolat na UPC a domluvit si zdarma technika na vyzvednutí zařízení).
mobilman
Diskutér

Odeslat příspěvekod audiobullys 21. 10. 2011 14:38

z brki se da myslim za stovku poridit vypis, prijde tak do mesice, expresni za 2 stovky tak do tejdne max.
najde tam vsechny kontokorenty, kreditky, uvery, jaka vyse a jak se kazdej mesic splaceli.
co se tyce upc, nastesti jsem jim ten modem vracel primo na zizkove na centrale, ale jeste mam nevracenou parabolu po x letech od digi a furt me tvrdili ze u nich nemam zadnej zavazek.
Daň ze samostatného myšlení nebyla dosud zavedena jen proto, že by to byl příjem pro stát zcela zanedbatelný.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod mobilman 24. 10. 2011 14:42

Pokud "tvrdili" znamena potvridli pisemne pak je to OK, pokud nikoli tak si radji pisemne potvrzeni vyzadej, na zadost ho vystavi. A muzes se tim pak branit kdyby je nahodou napadlo po par letech neco vymahat, dneska po telefonu neverim nikomu a nicemu...
mobilman
Diskutér

Odeslat příspěvekod audiobullys 26. 10. 2011 21:22

no to uz jsem chtel udelat davno, pritom dopisu posilam spousty, takze me uz tendle jeden nezabije , sice mam dorucenku od digi ale todle pisemny sdeleni jsem chtel uz asi rok pro klid duse.
navic na puvodni adrese me uz nenajdou a na ty u manzelky uz jsem to neplatil sipem ale prevodem . za chvili stejne budu na novy adrese ve svym , ale nehodlam si zas kvuli tomu blokovat ucty.
dneska by ty joudove stejne meli posilat vsechno pres datovku kdyz spousta lidi ma pobyt na mestkych uradech.
Daň ze samostatného myšlení nebyla dosud zavedena jen proto, že by to byl příjem pro stát zcela zanedbatelný.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 27. 10. 2011 07:33

A neni lepsi si vymyslet v nejake bance, ze chce clovek treba hypoteku a voni mu ty registry projedou predem a zadarmo?
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod mobilman 27. 10. 2011 11:12

audiobullys píše:dneska by ty joudove stejne meli posilat vsechno pres datovku kdyz spousta lidi ma pobyt na mestkych uradech.

datova schranka ovsem ke komunikaci mezi sourkomymi subjekty-obcany neslouzi, neni to zadna nahrada za postu nebo email... statni organ by teda mel obcanovi nebo firme vse poslat datovkou, DigiTV ale urcite ne neboť to proste nejde...
mobilman
Diskutér

Další stránka